Рішення
від 12.11.2014 по справі 923/1347/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2014 р. Справа № 923/1347/14

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. при секретарі Рубанику О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія", ідентифікаційний код 31294360, вул. Горького, 32, м. Херсон,

про внесення змін договору оренди земельної ділянки,

за участю старшого прокурора відділу прокуратури м. Херсона - Ахременко О.Д., посвідчення № 019816 від 19.08.2013 р.;

представників сторін:

від позивача: Мазєєва О.М., довіреність № 64 від 14.07.2014 р.;

від відповідача: Самсонова С.І., довіреність від 03.10.2014 р.;

в с т а н о в и в:

Прокурор Голопристанського району Херсонської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Круглоозерської сільської ради (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія" (відповідач), про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Розгляд справи відкладався у зв'язку з витребуванням від позивача додаткових доказів, необхідних для вирішення спору, а саме: копії реєстраційних документів (відомості з ЄДР), відомості про оприлюднення рішення ради від 04.01.2011 року № 44 стосовно нормативної грошової оцінки земель села Більшовик Голопристанського району Херсонської області та безпосередньо земельної ділянки яка знаходиться у користуванні відповідача, а також докази звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди, що є предметом позову (надсилання проекту додаткової угоди тощо).

В судовому засіданні 11.11.2014 р. судом оголошувалася перерв до 12.11.2014 р.

Прокурором в судовому засіданні позовні вимоги підтримано у повному обсязі з підстав, зазначених у позові. Посилаючись на зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, прокурор вимагає внести зміни до договору оренди землі, укладеного між сторонами 23.05.2005 року, виклавши пункти 5, 9 та 11 договору в наступній редакції:

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 695 656,32 грн.

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, що складає 83 478,75 грн. на рік.

11. Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем у строки, встановлені статтями 285-287 Податкового кодексу України.»

Представник позивача Круглоозерської сільської ради зазначила, що позивачем не надсилалося відповідачеві проекту додаткової угоди про внесення змін до запропонованих прокурором пунктів договору, але вважає, що надсилання пропозиції не є обов'язковим, тому позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Заслухавши прокурора, представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже, сторона договору не має права звертатися до суду при нездійсненні передбачених законом та договором дій щодо внесення узгоджених змін до договору. До суду можна передати для розв'язання лише спір. Невиконання цих вимог вказує на відсутність спору між сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Втім, як встановлено судом і підтверджено прокурором та позивачем, пропозиція стосовно змін зазначених у позові пунктів 5, 9, 11 позивачем не надсилалася та, відповідно, відповідачем не розглядалася.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи 23.05.2005 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 9-11) загальною площею 4,2626 га земель рекреаційного призначення. Нормативна грошова оцінка для визначення розміру орендної плати в розмірі 290 017,00 грн., як і сума орендної плати в розмірі 26100,00 грн. на рік затверджені рішенням Круглоозерської сільської ради від 22.04.2005 року (а.с. 12). Договір оренди зареєстровано у Голопристанському районному відділі Херсонського регіонального Центру ДЗК, про що 07.07.2005 р. вчинено запис № 040572100304.

Додатковою угодою від 29.07.2010 року до договору внесено зміни, зокрема п. 9 передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за послідуючі 10 років у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становила 376 687,58 грн., та встановлено її розмір - 45 202,51 грн. в рік.

Отже, відповідно до умов договору розмір орендної плати складається з двох складових: нормативної грошової оцінки земельної ділянки та ставки орендної плати.

Відповідно до п. п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в редакції на час розгляду справи, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Таким чином, законодавством визначено мінімальний та максимальний розмір для встановлення учасниками земельних відносин розміру орендної плати. Це означає, що при зміні однієї з величин, яка впливає на розмір орендної плати, безпосередній розмір орендної плати за договором оренди повинен бути предметом узгодження (домовленості), оскільки Законом України "Про оренду землі" (ст. 21) орендна плата за землю визначається як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а його розмір встановлюються за згодою сторін. Отже, зміна нормативної грошової оцінки землі або ставки орендної плати не скасовують обов'язку виконання стороною договору припису ст. 188 ГК України щодо необхідності надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Зазначений припис закону є імперативним.

При цьому суд відхиляє твердження прокурора про необов'язковість надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди. Такий спосіб внесення змін до договору оренди без попередньої пропозиції сторони можлива лише у випадку, коли розмір орендної плати, що визначений діючим договором встановлено у сумі меншій від 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Втім, розмір орендної плати за договором між позивачем відповідає вимогам Закону, сума орендної плати, що сплачується відповідачем за діючим договором становить більше ніж зазначені 3%. Так, за діючим договором розмір орендної плати 45 202,51 грн. по відношенню до нової грошової оцінки землі 695 656,32 грн. становить 6,5% (45202,51 х 100 : 695656,32 = 6,5%). Отже, у такому випадку розмір орендної плати має попередньо узгоджуватися сторонами договору, і лише у разі недосягнення згоди - вирішити спір в судовому порядку.

Згідно з п. п. 2.18, 2.19, п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За таких фактичних обставин та правових підстав позов є необґрунтований і задоволенню не підлягає.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на позивача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

в и р і ш и в:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Стягнути з Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, ідентифікаційний код 04400720, вул. Леніна, 41, с. Круглоозерка Голопристанського району Херсонської області в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень 00 копійок) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено і підписано 17.11.2014 р.

Суддя П.Д. Пригуза

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення12.11.2014
Оприлюднено21.11.2014
Номер документу41427447
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1347/14

Постанова від 05.02.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 08.12.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Рішення від 12.11.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Ухвала від 15.09.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні