Справа № 738/2764/14-ц
№ провадження 2/738/496/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2014 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Чепурко В.О.
за участю: секретаря Мойсієнко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Менської районної державної адміністрації, відділу держземагенства у Менському районі Чернігівської області про визнання недійним державного акту на право власності на земельну ділянку, виключення його з державного земельного кадастру,
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, відділу держземагенства у Менському районі Чернігівської області про визнання недійним державного акту на право власності на земельну ділянку, виключення його з державного земельного кадастру. Позовні вимоги мотивовано тим, що на підставі розпорядження №175 Менської районної державної адміністрації від 13 травня 2003 року вона є власником земельної ділянки площею 3,65 га, яка розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 302 від 11 серпня 2003 року. Цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Внаслідок технічної помилки при роздрукуванні бланка акта зазначено, що «земельна ділянка розташована на території Ушнянської сільської ради Менського району Чернігівської області», що не відповідає дійсності, оскільки земельна ділянка розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області, кадастровий номер земельної ділянки зазначено не вірно. Просить суд визнати недійним державний акт на право власності на земельну ділянку, виключити його з державного земельного кадастру.
Позивач в судове зсідання не з'явилась, про час та день розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, клопотань про розгляд справи лише з її участю не надходило.
Представники відповідачів - відділу Держкомзему у Менському районі, Менської райдержадміністрації Чернігівської області в судове засідання не з'явились, просять справу розглянути без участі їхніх представників.
Згідно положень ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу без участі сторін, за наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, докази, що містяться у справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності ( ст. 392 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п.5 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підставою для державної реєстрації прав є рішення судів, які набрали законної сили.
За приписами тимчасового Порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого Постановою КМУ від 18 серпня 2010 року №749, кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, що не повторюється на всій території України, присвоюється земельній ділянці під час проведення її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
У відповідності до ст. 37 Закону України «Про державний земельний кадастр», виправлення помилок можливо лише у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру, тобто в тих документах, які чинні з 01 січня 2013 року.
По справі встановлено, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №185710, виданого на підставі розпорядження №175 Менської районної державної адміністрації від 13 травня 2003 року, ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1 є власником земельної ділянки площею 3.65 га, яка розташована на території Ушнянської сільської ради Менського району Чернігівської області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 302 від 11 серпня 2003 року (а.с.5).
Із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Менського районного управління юстиції Чернігівської області 16 лютого 2010 року, вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб, прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка та дружини «ОСОБА_1» (а.с.6).
Після виявлення позивачем у державному акті помилки у написанні розташування земельної ділянки та кадастрового номеру земельної ділянки, органом Держкомзему було відмовлено у її виправленні та видачі нового Державного акту.
Розпорядженням від 13 травня 2003 року №175 «Про затвердження проекту організації території земельних часток /паїв/ та передачу їх в приватну власність громадянам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з земель колишнього КСП «Перше Травня» затверджено проект організації території земельних часток /паїв/ колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Перше Травня», розрахунок грошової оцінки і розмір земельної частки (паю) по агровиробничим групам ґрунтів, додаток №1 та №1а. Передано у приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ділянки /паї/ у фізичних гектарах громадянам згідно додатку №2. Видати громадянам - власникам сертифікатів на земельну частку /пай/ державні акти на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за умовою повернення ними сертифікатів на право на земельну частку /пай/ до Менської районної державної адміністрації. Громадянам використовувати земельні ділянки відповідно до умов їх надання та використання дії обмежень щодо використання земельної ділянки. Контроль за виконанням даного розпорядження покладено на районний відділ земельних ресурсів та Менську міську раду (а.с.9).
З кадастрового плану земельної ділянки вбачається, що власник земельної ділянки ОСОБА_1, площа земельної ділянки - 3,6526 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування - Менська міська рада (пай №405), кадастровий номер: 7423010100:02:000:0405 (а.с.10).
Відповідно до п.2.9 наказу Держкомзему України №43 від 04.05.1999 року «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею та договорів оренди землі» заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку здійснюється державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Згідно з п. 4.1 наказу Держкомзему №325 від 22.06.2009 року «Про затвердження Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою» виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається.
Таким чином, позивач не може повноцінно користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою із-за допущених помилок при заповненні Державного акту на право власності на земельну ділянку, чим порушується його право власності, передбачене ст. 328 ЦК України.
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно ст. 378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт згідно ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України визнається недійсним.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 209, 212, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 152, 155, 158 ЗК України, ст.ст.328, 378 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Менської районної державної адміністрації, відділу держземагенства у Менському районі Чернігівської області про визнання недійним державного акту на право власності на земельну ділянку, виключення його з державного земельного кадастру - задовольнити.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЧН №185710, виданий на ім'я ОСОБА_1 на підставі розпорядження №175 Менської районної державної адміністрації від 13 травня 2003 року та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 302 від 11 серпня 2003 року.
Виключити Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЧН №185710, виданий на ім'я ОСОБА_1 на підставі розпорядження №175 Менської районної державної адміністрації від 13 травня 2003 року та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 302 від 11 серпня 2003 року із земельного кадастру.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. О. Чепурко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2014 |
Оприлюднено | 24.11.2014 |
Номер документу | 41436066 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Чепурко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні