cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" листопада 2014 р.Справа № 924/1496/14
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства "Банк Форум" м. Київ в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Соловйової Наталії Анатоліївни
до товариства з обмеженою відповідальністю "Вимпел", м. Хмельницький
про стягнення 200 грн. заборгованості
за участю представників сторін:
від позивача - Храновський С.М. за довіреністю
від відповідача - Васютинська А.Є. - за довіреністю
з перервою в судовому засіданні
встановив:
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, яка виникла через неналежне виконання договору банківського рахунку від 28 грудня 2006 року в сумі 200 грн. Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що вказана заборгованість є простроченням оплати, передбаченої договором комісії за безперервні послуги. Розмір заборгованості обґрунтовується Тарифами банку за якими відповідач за розрахункове обслуговування рахунку без використання автоматизованої банківської системи „IFOBS Клієнт - банк" зобов'язаний сплачувати 200 грн. щомісяця.
Вказана комісія сплачується лише при наявності обороту по рахунку.
Відповідно до виписки по рахунку ТОВ „Вимпел" з 26 лютого 2014 року по 13 червня 2014 року, у період з 26 лютого 2014 року по 25 березня 2014 року за вказаним рахунком проводились операції щодо списання коштів з рахунку за платіжними вимогами клієнта, а також щодо надходження коштів на рахунок. Здійснення ж операцій по рахунках свідчить про те, що нарахування щомісячної комісії є обгрунтованим.
Разом з цим, позивач зазначає, що з 14 березня 2014 року по 13 червня 2014 року в ПАТ „Банк Форум" запроваджено тимчасову адміністрацію. В зв'язку з цим всі видаткові операції клієнтів банку, з моменту введення тимчасової адміністрації були обмежені.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому відзиві проти позову заперечують, зазначають таке. Посилання позивача на те, що відповідач, у період з 26 лютого 2014 року по 25 березня 2014 року не виконав свої зобов'язання щодо сплати комісії є безпідставним, виходячи з такого. За договором банківського рахунку, укладеним між сторонами банк має право отримати від клієнта плату за надані послуги згідно з діючими тарифами. Отримання плати здійснюється шляхом списання коштів з рахунку клієнта згідно Тарифів. Надання послуг, які не входять до обраного клієнтом тарифного пакету тарифікується відповідно до стандартних тарифів. При цьому, за договором банк взяв на себе обов'язок забезпечувати збереження ввірених йому коштів, здійснювати списання коштів з рахунку клієнта тільки за його дорученням, крім випадків, передбачених чинним законодавством та договором.
З моменту укладення договору - 28 грудня 2006 року по 26 лютого 2014 року банк щомісячно стягував з рахунку клієнта (відповідача) комісію за обслуговування рахунку, про що свідчать виписки з рахунку (додаються). За таких обставин протягом семи років позивач використовував своє право на списання коштів з рахунку. Станом на 26 березня 2014 року залишок коштів на рахунку відповідача складав 40 243, 06 грн. Проте, банк не скористався своїм правом на списання коштів за даний період.
Звернення відповідача щодо повернення коштів позивачем проігноровані. Виписки по рахунку з 14 березня 2014 року позивач відповідачу надати відмовився.
З матеріалів справи вбачається.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ № 552612 ПАТ „Банк Форум" перебуває в стані припинення. За рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 16 червня 2014 року розпочато ліквідацію ПАТ „Банк Форум" (копія міститься в матеріалах справи). За рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 14 березня 2014 року розпочато процедуру виведення ПАТ „Банк Форум" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 14 березня 2014 року по 13 червня 2014 року.
З витягу з ЄДРПОУ № 19342443 вбачається, що ТОВ „Вимпел" є юридичною особою, код 22767357.
28 грудня 2006 року між сторонами (АКБ банк „Форум, в подальшому ПАТ „Банк Форум" та ТОВ „Вимпел") укладено договір банківського рахунку, за умовами якого банк відкриває клієнту поточний рахунок у національній та / або іноземній валюті відповідно до Цивільного кодексу України, Закону України „ Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", Інструкції про порядок відкриття використання та закриття рахунків у національній та іноземній валютах, та здійснює його розрахунково - касове обслуговування відповідно до Положення про формування та подання клієнтами платіжних доручень в іноземній валюті або банківських металах, заяв про купівлю або продаж іноземної валюти або банківських металів до уповноважених банків і інших фінансових установ та порядок їх виконання, Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, в тому числі здійснює функції розрахункової палати відповідно до положення про розрахункові палати для пред'явлення векселів до платежу, та отримує плату за обслуговування клієнта згідно з тарифами на операції та послуги АКБ „Форум".
За п. 1.2. банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнту, грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та проведення інших операцій за рахунком.
За п. 3.4.10 клієнт (відповідач) зобов'язаний своєчасно здійснювати оплату послуг банку згідно з Тарифами, в тому числі за послуги по обслуговуванню рахунків клієнта із наданням документів, за послуги з переказу коштів з поточного рахунку в інші банки, розрахункове обслуговування з використанням програмно - технічного комплексу „Клієнт - Банк", системи „Телебанк" та за обслуговування кредиту від нерезидента 26 числа поточного місяця з періодом нарахування з 26 числа попереднього місяця по 25 число поточного місяця.
В силу п. п. 3.1.5. і 3.1.6. банк має право отримувати від клієнта плату за надані послуги згідно з діючими тарифами в національній чи іноземній валюті. Отримання плати здійснюється шляхом списання з рахунку клієнта коштів на оплату послуг відповідно до діючих на день списання тарифів. Надання послуг, які не входять до обраного клієнтом тарифного пакету тарифікується згідно з стандартними тарифами. Без отримання додаткової згоди клієнта здійснювати списання коштів з рахунку клієнта у випадках несвоєчасних розрахунків клієнта з банком по цьому договору, кредитних договорах, договорах застави, поруки, гарантії, укладених між сторонами під час дії цього договору.
За п. 3.3.2.банк зобов'язаний забезпечувати збереження ввірених йому коштів клієнта. Здійснювати списання коштів з рахунку клієнта тільки за його дорученням, крім випадків, передбачених чинним законодавством та цим договором.
Договір є укладеним на невизначений строк і набуває чинності з дня його підписання.
Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.
Додатком до договору є тарифи банку. За п. 2.1. тарифів, розрахункове обслуговування рахунку без використання автоматизованої системи „IFOBS Клієнт - банк" дорівнює 200 грн.
Крім того, у справу додано:
- Виписку по рахунку відповідача за період з 26 лютого 2014 року по 25 березня 2014 року; виписки по рахунку відповідача (операції з банком) від 26 лютого 2014 року, від 27 січня 2014 року, від 25 червня 2013 року, від 27 травня 2013 року.
- Заяву відповідача до позивача про задоволення вимог кредиторів.
- Заяву відповідача до позивача з вимогою повернення 90 243, 06 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір банківського рахунку, визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.
В силу ч. 1 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. За ч. 1. ст. 1067 ЦК України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Відповідно до ч. 4 ст. 1068 ЦК України клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
Як вбачається з умов договору, сторони передбачили, що клієнт (відповідач) зобов'язаний своєчасно здійснювати оплату послуг банку згідно з Тарифами, в тому числі за послуги по обслуговуванню рахунків клієнта із наданням документів, за послуги з переказу коштів з поточного рахунку в інші банки, розрахункове обслуговування з використанням програмно - технічного комплексу „Клієнт - Банк", системи „Телебанк" та за обслуговування кредиту від нерезидента 26 числа поточного місяця з періодом нарахування з 26 числа попереднього місяця по 25 число поточного місяця (п. 3.4.10). Тарифами банку встановлено розмір вищевказаної місячної плати, яка становить 200 грн.
Таким чином, обов'язок відповідача щодо оплати комісії за послуги банку виникає щомісяця 26 числа. Як вбачається з матеріалів справи, за період з 26 лютого по 25 березня 2014 року оплата послуг банку відповідачем не здійснена. Докази оплати відсутні.
Відповідно до умов договору (п. 2.1. Тарифів) оплата послуг по обслуговуванню рахунку без використання банківської системи „IFOBS Клієнт - банк" у розмірі 200 грн. має здійснюватись лише при наявності обороту за рахунком (примітка до п. 2.1. тарифу). Як вбачається з доданої виписки банку по рахунках відповідача від 5 листопада 2014 року 28 лютого 2014 року (у заявлений до стягнення період нарахування комісії) зафіксована банківська операція на рахунку відповідача - „Оплата за товар за наземний паркінг", отримувач - ТОВ „Вимпел". Зазначена операція свідчить про здійснення позивачем дій з рахунком відповідача, що свідчать про обслуговування останнього - надходження грошей на рахунок. Обслуговування ж рахунку є підставою для стягнення відповідної, передбаченої договором плати. Відсутність оплати, в передбачені договором строки свідчить про порушення умов договору.
Судом відмічається, що вирішальне значення в даному разі є те, що списання коштів з рахунку відповідача на оплату послуг, за п. 3.1.5. є правом банку, а не обов'язком, а оплата наданих послуг, при наявності передбачених договором підстав є обов'язком відповідача. Таким чином, в даній ситуації, не має правового значення з яких причин банк не скористався своїм правом та не списав спірні кошти з відповідача. Обставини ж з якими закон та договір пов'язують припинення зобов'язання відповідача сплачувати гроші за обслуговування рахунку не наступили.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що обов'язок відповідача щодо оплати послуг банку не виконаний, а доводи відповідача щодо необґрунтованості позову не можна вважати переконливими, у суду відсутні підстави для відмови в позові.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Вимпел" (м. Хмельницький, вул. Подільська, 91 / 2, ЄДРПОУ 22767357) на користь публічного акціонерного товариства "Банк Форум" (02100, м. Київ, б - р Верховної ради, 7, ЄДРПОУ 21574573) 200 грн. боргу за договором банківського рахунку від 28 грудня 2006 року.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Вимпел" (м. Хмельницький, вул. Подільська, 91 / 2, ЄДРПОУ 22767357) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, код банку 815013, рахунок 31218206783002, код класифікації 22030001) 1 827 грн. судового збору.
Повний текст складений 20 листопада 2014 року.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук 3 прим: 1- - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2014 |
Оприлюднено | 25.11.2014 |
Номер документу | 41477421 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні