Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2014 року Справа № П/811/2937/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К"
до відповідачів: Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру"; відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області
треті особи, на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Фермерське господарства "АСК", ОСОБА_1,
про визнання протиправними дії та скасування державної реєстрації.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К" з адміністративним позовом до Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру"; відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області; треті особи : Реєстраційна служба Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області; Фермерське господарство "АСК", ОСОБА_1, у якому просить:
- визнати протиправними дії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" щодо здійснення 26 вересня 2005 року реєстрації договору оренди земельної ділянки, площею 6,42 га НОМЕР_1 розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, укладеного між ФГ "АСК" та ОСОБА_1 31 серпня 2005 року;
- скасувати у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі запис від 26 вересня 2005 року №1282 про реєстрацію договору оренди земельної ділянки, площею 6,42 га НОМЕР_1 розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, укладеного 31 серпня 2005 року між ФГ "АСК" та ОСОБА_1.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 12 жовтня 2013 року ТОВ "Інтерагроком-К" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,42 га НОМЕР_1 з ОСОБА_1 Вказаний договір 27 січня 2014 року був зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області. Однак, згодом позивач дізнався, що у 2005 році між Фермерським господарством "АСК" та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,42 га НОМЕР_1 строком на 10 років, який зареєстрований ДП "Центр ДЗК" 26 вересня 2005 року №1282, про що зроблено відповідний запис у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі. Вважаючи, дану реєстрацію такою, що порушує права та інтереси ТОВ "Інтерагроком-К", позивач звернувся до суду.
Представниками відповідачів - Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області та третьої особи, на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ФГ "АСК", було надано до суду письмові заперечення проти позову, які мотивовано, зокрема, тим, що позивач не конкретизує суть порушення його прав та законних інтересів, а лише наголошує, що відповідачем вчинені дії, що порушують його права.
Третя особа - ОСОБА_1 - у судове засідання не прибув, про причину неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Своїм правом на надання письмових заперечень проти позову також не скористався.
За клопотанням представників позивача, відповідачів та третьої особи вирішення справи судом було здійснено у порядку письмового провадження (а.с.75-76,97-98).
Розглянувши у письмовому провадженні подані представниками сторін документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
У приватній власності ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка, розташована на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області загальною площею 6,42 га, кадастровий номер 3521984400:02:000:0203 (а.с.11).
31 серпня 2005 року між Фермерським господарством "АСК" (орендар) та громадянином ОСОБА_1 (орендодавець) укладено договір оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,42 га (а.с.7-8).
Пунктом 2.1 вказаного договору передбачено, що його укладено строком на 10 років, починаючи з дня державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважене право поновлення його на новий термін.
Матеріалами справи не підтверджено факту розірвання договору чи визнання його недійсним у встановленому законом порядку.
Договір зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Кіровоградською регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 26 вересня 2005 року за №1282 (а.с.8).
Разом з тим, 12 жовтня 2013 року між громадянином ОСОБА_1 (орендодавець) та ТОВ "Інтерагроком-К" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки сількогосподарського призначення, площею 6,42 га, кадастровий номер №3521984400:02:000:0203 строком на 10 років (а.с.9-10).
Тобто предметом вказаного правочину є та сама земельна ділянка, що орендована Фермерським господарством "АСК" відповідно до договору від 31 серпня 2005 року.
27 січня 2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Долинського РУЮ Проценком С.В. на підставі вищезазначеного договору від 12 жовтня 2013 року проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки ТОВ "Інтерагроком-К", розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, площею 6,42 га кадастровий номер кадастровий номер №3521984400:02:000:0203, яка оформлена відповідним рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №10325908 (а.с.12).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К" вважає, що існування зареєстрованого договору оренди між ФГ "АСК" та громадянином ОСОБА_1, порушує його права як користувача земельної ділянки за договором, укладеним 12 жовтня 2013 року на цю ж земельну ділянку, а тому просить суд визнати дії з такої реєстрації протиправними та скасувати запис про неї.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відтак, судовому захисту в адміністративних судах підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах. При цьому визначальним для вирішення питання про обґрунтованість вимог особи у розв'язанні публічно-правового спору є встановлення факту порушення відповідних прав, свобод чи інтересів такої особи.
Однак, обставин, які свідчили б про порушення прав Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К" діями Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3521984400:02:000:0203 від 31 серпня 2005 року позивачем не доведено.
Так, відповідно до частини першої статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Основний Закон України гарантує право власності на землю, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).
Таке право реалізується громадянами та юридичними особами та державою на правових титулах володіння, користування та розпорядження земельними ділянками.
Відповідно до частини четвертої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-ІV (далі - Закон №1952) права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов, якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Абзацом 3 пункту 3 розділу ІІ „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" від 11 лютого 2010 року №1878-VІ визначено, що до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Так, реєстрація договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва від 31 серпня 2005 року між Фермерським господарством "АСК" (орендар) та громадянином ОСОБА_1 (орендодавець) проводилась територіальними органами Держкомзему відповідно до наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року №174 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення Державного реєстру земель", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за № 641/7962 (а.с.60-61).
Суд зазначає, що згідно з пунктом першим статті 19 Закону №1952, державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.
Відтак, право користування земельною ділянкою, розташованою на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, площею 6,42 га кадастровий номер №3521984400:02:000:0203 на момент укладення договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_1 та ТОВ „Інтерагроком-К" вже було зареєстроване за ФГ "АСК". Таке право за ФГ "АСК" зберігається до 31 серпня 2015 року, що обумовлено відповідним договором оренди.
Той факт, що правовідносини щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки, укладеного ФГ "АСК" та ОСОБА_1 передували у часі виникненню прав позивача на ту ж саму земельну ділянку, сам по собі унеможливлює порушення прав ТОВ "Інтерагроком-К" на користування землею.
Принагідно суд наголошує, що вимогами чинного законодавства виключається можливість „подвійної" реєстрації оренди земельної ділянки.
Однак, без урахування зазначених обставин, 27 січня 2014 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Долинського РУЮ Проценко С.В. здійснив державну реєстрацію права оренди ТОВ "Інтерагроком-К" на ту ж земельну ділянку.
З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судові витрати відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не стягуються.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2014 |
Оприлюднено | 26.11.2014 |
Номер документу | 41477768 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
О.В. Кравчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні