Рішення
від 17.11.2014 по справі 910/19990/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/19990/14 17.11.14

За позовом заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі

позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України

до товариства з обмеженою відповідальністю "ОРІОН-БІЗНЕС-ІНВЕСТ"

про стягнення 13.419,27 грн.

Суддя Балац С.В.

Представники:

прокурор у справі: Краковецька Д.В. - за довіреністю від 22.07.2014 № 027411;

позивача: Гармашов Б.С. - за довіреністю від 03.03.2014 № 08;

відповідача: не з'явилися.

С У Т Ь С П О Р У :

Заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ОРІОН-БІЗНЕС-ІНВЕСТ" про стягнення з останнього заборгованості в сумі 13.419,27 грн.

Прокурор позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем порушено грошове зобов'язання за укладеним між останнім та позивачем Договором оренди від 31.10.2011 № 5992 нерухомого майна, що належить державі. Як вказує прокурор, відповідачем за період часу з грудня 2013 року по червень 2014 року не було здійснено на користь позивача орендну плату, що призвело до виникнення у відповідача заборгованості в сумі 11.764,82 грн та звернення з позовом до господарського суду, з метою захисту порушених інтересів держави, шляхом стягнення з відповідача вказаної суми основної заборгованості, а також штрафу в сумі 352,94 грн; пені в сумі 552,49 грн та інфляційних втрат в сумі 779,02 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2014 прийнято позовну заяву заступника прокурора Шевченківського району міста Києва до розгляду та порушено провадження у справі № 910/19990/14.

Винесені судом ухвали у даній справі надсилалися відповідачеві на адресу його місцезнаходження, яка відповідає відомостям, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тому, в розумінні ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, відповідач повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи належним чином.

Відповідач свого повноважного представника у судові засідання не направив, обґрунтованих пояснень з цього приводу до суду від відповідача не надходило.

Також відповідач відзиву на позов, в порядку передбаченого ст. 59 ГПК, суду не надав, а тому відповідно до положень статті 75 ГПК справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 17 листопада 2014 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи прокурора та повноважного представника позивача по суті спору, дослідивши наявні у матеріалах даної справи докази, Господарський суд міста Києва

В С Т А Н О В И В :

Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України, як орендодавцем, (далі - позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "ОРІОН-БІЗНЕС-ІНВЕСТ", як орендарем, (далі - відповідач) укладено Договір оренди від 31.10.2011 № 5992 нерухомого майна, що відноситься до державної власності (далі - Договір).

Згідно з предметом Договору позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення, площею 26,32 м 2 , що розміщене за адресою: м. Київ, вул. Ежена Потьє, 8-а, на першому поверсі будівлі адміністративного корпусу, що перебуває на балансі державного підприємства науково-дослідного інституту "ОРІОН" (ідентифікаційний код 14310709) (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена відповідно до звіту про незалежну оцінку станом на 30 квітня 2011 рік і становить 183.236,00 грн.

У пункті 3.1 Договору сторонами визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - серпень 2011 року 2.278,72 грн.

Пунктом 3.2 Договору визначено таке: керуючись п. 20, п. 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 13.10.2014 № 2149 та Протоколом від 12.02.2010 № 2, розмір орендної плати встановлюється на умовах запропонованих орендарем - 6591,72 грн без ПДВ за базовий місяць (листопад 2009 рік). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Оренда за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.2 Договору).

У відповідності до п. 3.6 Договору орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70 % до 30 %, відповідно, щомісяця не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Пунктом 5.3 Договору визначено, що відповідач зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Як передбачено сторонами у п. 3.7 Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, відповідач також сплачує штраф у розмірі 3 % від суми заборгованості (п. 3.8 Договору).

Згідно зі статтями 11, 509 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору (ст. 526 Цивільного Кодексу України), а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускаються (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором оренди нерухомого майна, що належить державі, тому права і обов'язки сторін визначаються, у тому числі, положеннями Глави 58 Цивільного кодексу України та Параграфу 5 Глави 30 Розділу VI Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного і комунального майна".

Частинами 1, 3 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Об'єктом оренди можуть бути державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання.

Приписом ст. 2 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють, зокрема, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна.

Орендодавцями є, зокрема, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю (ст. 5 Закону України "Про оренду державного і комунального майна").

Так, судом встановлено, що 31 жовтня 2011 року сторони Договору, підписанням та скріпленням відбитками їх печаток Акту приймання-передачі орендованого майна, засвідчили факт передання позивачем та отримання відповідачем предмету оренди.

Спір між сторонами судового процесу виник в результаті порушення відповідачем грошового зобов'язання за Договором. Відповідач в установлений п. 3.6 Договору термін не сплатив на користь державного бюджету орендну плату за користування нерухомого майна, що є предметом оренди за Договором, у період часу з грудня 2013 року по червень 2014 року. Наведена обставина призвела до виникнення у відповідача перед державним бюджетом України заборгованості в сумі 11.764,82 грн.

Крім того, враховуючи, що у правовідносинах сторін даного спору має місце допущене з боку відповідача порушення грошового зобов'язання, прокурором заявлені позовні вимоги про застосування до відповідача: 1) господарських санкцій шляхом стягнення штрафу в розмірі 3 %, сума якого складає 352,94 грн; пені в сумі 522,49 грн; 2) відповідальності, на підставі ст. 625 ЦК України, шляхом стягнення інфляційних втрат в сумі 779,02 грн.

За результатами оцінки доказів, наявних в матеріалах справи, та виходячи з викладених вище фактичних обставин, суд дійшов висновку, що позов заступника прокурора Шевченківського району міста Києва підлягає задоволенню частково, з урахуванням такого.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч.ч. 1, 4 ст. 286 ГК України).

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Суд відзначає, будь-яких доказів щодо погашення відповідачем суми заборгованості, наявної за Договором, в сумі 11.764,82 грн сторонами спору до суду не подано.

Обов'язок доказування відповідно до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Таким чином, підсумовуючи сукупність наведених вище фактів, суд відзначає, що факт наявності заборгованості у відповідача належним чином прокурором доведено, документально підтверджено і, в той же час, відповідачем жодними доказами, як того вимагає припис ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, не спростовано, відтак суд позовну вимогу про стягнення з відповідача боргу в сумі 11.764,82 грн, який утворився внаслідок несплати орендної плати за Договором, визнає правомірною та такою що підлягає задоволенню повністю.

З огляду на те, що відповідач своїми діями порушив зобов'язання за Договором (ст. 610 Цивільного кодексу України), то він вважається таким, що прострочив виконання (ст. 612 Цивільного кодексу України), тому є підстави для застосування відповідальності, встановленої договором та законом.

Статтею 29 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" встановлено, що за невиконання зобов'язань за договором оренди, в тому числі за зміну або розірвання договору в односторонньому порядку, сторони несуть відповідальність, встановлену законодавчими актами України та договором.

Розглядаючи спір в частині позовної вимоги про стягнення з відповідача неустойки у вигляді пені, суд виходить з такого.

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд, перевіривши розрахунок пені, доданого до позову, визнав його арифметично невірним. За розрахунками суду, що наведені далі по тексту, неустойка у вигляді пені підлягає задоволенню частково в сумі 498,55 грн.

Орендна плата за місяць (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір подвійної облікової ставки НБУСума пені за період прострочення грудень 2013 року 16.01.2014-14.04.2014 89 13 % 50,91 15.04.2014-16.07.2014 93 19 % 77,76 січень 2014 року 16.02.2014-14.04.2014 58 13 % 33,25 15.04.2014-16.07.2014 93 19 % 77,91 лютий 2014 року 16.03.2014-14.04.2014 30 13 % 17,30 15.04.2014-16.07.2014 93 19 % 78,38 березень 2014 року 16.04.2014-16.07.2014 92 19 % 79,24 квітень 2014 року 16.05.2014-16.07.2014 62 19 % 55,17 травень 2014 року 16.06.2014-16.07.2014 31 19 % 28,63

Щодо позовних вимог прокурора про стягнення з відповідача штрафу на підставі п. 3.8 Договору, сума якого складає 352,94 грн, та інфляційних нарахувань в сумі 779,02 грн за прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання в період часу з грудня 2013 року по червень 2014 року, визнаються судом правомірними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, за розрахунками позивача, які, у свою чергу, перевірені і визнані судом вірними.

Відносно розподілу господарських витрат суд зазначає таке.

За приписом ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Від сплати судового збору звільняються органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень (п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір").

Пунктом 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюються у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" станом на 01.01.2014 мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить 1.218,00 грн.

Як встановлено ч. 2 ст. 49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, за подання до господарського суду позовної заяви, на підставі якої порушено провадження у даній справі, підлягає сплаті судовий збір в розмірі 1.827,00 грн, який покладається на відповідача і підлягає стягненню в Дохід державного бюджету України.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ОРІОН-БІЗНЕС-ІНВЕСТ" (03113, м. Київ, Шевченківський район, вул. Дегтярівська, буд. 51; ідентифікаційний код 36374161) в дохід Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у Шевченківському районі міста Києва, код одержувача: 37995466, банк одержувача - ГУ ДКСУ в місті Києві, р/р 31111094700011, МФО 820019, КЕКД 22080300, назва - плата за оренду іншого державного майна) основну заборгованість в сумі 11.764,82 (одинадцять тисяч сімсот шістдесят чотири) грн 82 коп.; штраф в сумі 352,94 (триста п'ятдесят дві) грн 94 коп.; пеню в сумі 498,55 (чотириста дев'яносто вісім) грн 55 коп.; інфляційні втрати в сумі 779,02 (сімсот сімдесят дев'ять) грн 02 коп.

3. В іншій частині позову відмовити повністю.

4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ОРІОН-БІЗНЕС-ІНВЕСТ" (03113, м. Київ, Шевченківський район, вул. Дегтярівська, буд. 51; ідентифікаційний код 36374161) в дохід Державного бюджету України судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру в сумі 1827,00 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн 00 коп.

5. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24 листопада 2014 року.

Суддя С.В. Балац

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.11.2014
Оприлюднено27.11.2014
Номер документу41516457
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19990/14

Рішення від 17.11.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Балац С.В.

Ухвала від 24.09.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Балац С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні