Рішення
від 11.11.2014 по справі 911/4543/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2014 р. Справа № 911/4543/14

Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від імені Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марін Лаін" про стягнення суми,

за участю представників:

позивача: Павлій В.Ю. (дов. № 1649 від 13.08.2014);

відповідача: не з'явились.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від імені Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марін Лаін" про стягнення суми.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем свого зобов'язання зі сплати корабельного збору.

Ухвалою від 24.10.2014 порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 11.11.2014.

В судовому засіданні 11.11.2014 суд заслухав пояснення представника позивача, він підтримав позовні вимоги. Відповідач в судове засідання не з'явився.

Суд зазначає, що у зв'язку з надходженням до господарського суду Київської області (вх. № 134/14 від 08.04.2014) повідомлення Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" про тимчасове призупинення приймання до пересилання поштових відправлень адресованих одержувачам населених пунктів Автономної Республіки Крим, суд був позбавлений можливості відправити копію ухвали суду відповідачу.

Враховуючи, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.

В судовому засіданні 11.11.2014 суд, після виходу з нарадчої кімнати в порядку ст. 82-1 Господарського процесуального кодексу України, проголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

Встановив:

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 № 584 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», Казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» підлягає реорганізації шляхом його приєднання до державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

Наказом Міністерства інфраструктури України від 05.09.2013 № 665 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» утворено комісію з реорганізації.

Наказом Державного Підприємства «Адміністрація морських портів України» від 27.09.2013 № 184 створено відокремлений підрозділ - філію «Морська пошуково-рятувальна служба» державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

Так, судом встановлено, філію «Морська пошуково-рятувальна служба» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» є правонаступником казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба».

Згідно п. 1 Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 № 1544, діючим на момент виникнення спірних правовідносин, портові збори (корабельний, канальний, маяковий, причальний, якірний, адміністративний та санітарний) справляються у морських портах із суден зазначених груп і плавучих споруд, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором.

Пунктом 2 Положення про портові збори встановлено, зокрема, що сплата портових зборів у портах здійснюється до виходу судна з порту.

Пунктами 12-17 Положення про портові збори встановлені ставки нарахування корабельного збору за кожний вхід у порт і вихід з нього за 1 куб. метр об'єму судна, який сплачується як на користь порту, так і на користь Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба».

Порядком сплати частини корабельного збору Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба», затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 24.10.2012 № 634, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин, визначено механізм сплати казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба» частини корабельного збору, розмір якого визначається пунктами 12-17 Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2000 року № 1544.

Згідно пункту 1.2 Порядку сплати частини корабельного збору Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба», цей порядок є обов'язковим для застосування морськими агентами або судновласниками, які відповідно до Кодексу торговельного мореплавства України та Положення про портові збори сплачують корабельний збір.

Пунктом 2.1 Порядку сплати частини корабельного збору Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба» встановлено, що сплата частини корабельного збору здійснюється морськими агентами, які є представниками судновласників, або безпосередньо судновласниками на банківський рахунок КП «МПРС».

Відповідно до пункту 2.2 Порядку сплати частини корабельного збору Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба» нарахування частини корабельного збору здійснюється КП «МПРС» на підставі поданих морськими агентами або судновласниками документів та інформації щодо умовного об'єму судна.

Для нарахування частини корабельного збору і виписки рахунка на її сплату морський агент або судновласник не пізніше дати заходження судна у порт подає КП «МПРС» інформацію про судно за формою, наведеною в додатку до цього Порядку, а також копії обмірного та класифікаційного свідоцтв (пункт 2.4 Порядку).

Пунктом 2.6 Порядку сплати частини корабельного збору Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба» встановлено, що сплата морським агентом або судновласником частини корабельного збору, яка сплачується КП «МПРС», здійснюється до виходу судна з порту.

Частиною 1 ст. 116 Кодексу торговельного мореплавства України закріплено, що у морському порту або поза його територією як постійні представники судновласника діють агентські організації (морський агент), які за договором морського агентування за винагороду зобов'язуються надавати послуги в галузі торговельного мореплавства.

Відповідно до положень ст.117 Кодексу торговельного мореплавства України морський агент виконує формальності та дії, пов'язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з адміністрацією морського порту і службою капітана морського порту, власником морського терміналу, підприємствами, установами, організаціями, що надають спеціалізовані послуги, портовими операторами, місцевими органами виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, пов'язані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні.

Морський агент зобов'язаний: а) здійснювати добросовісно свою діяльність відповідно до інтересів судновласника або іншого довірителя і звичайної практики морського агентування; б) діяти в межах своїх повноважень; в) не передавати здійснення своїх функцій іншій особі (суб'єкту), якщо тільки він не був уповноважений на це своїм довірителем.

У зв'язку з наведеним відповідачу за суднозаходи суден Helga (26.11.2012) та Mimoza (30.12.2012 - 02.01.2013) було виставлено рахунки на сплату корабельного збору № 005006 від 08.07.2013 та № 005008 від 09.07.2013 на загальну суму 157,64 доларів США.

Листом № 1/33/3988-13 від 12.08.2013 вказані рахунки були направлені відповідачу.

Крім того, Казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» звернулось до відповідача з вимогою № 1/34/4549-13 від 21.10.2013 про сплату заборгованості.

Листом № 1/34/5204-13 від 29.11.2013 відповідача було повідомлено про реорганізацію Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба».

Вказані листи залишені відповідачем без задоволення (копії доказів надсилання містяться в матеріалах справи).

Згідно з ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Згідно положень ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (дату) (ст. 530 Цивільного Кодексу України).

Згідно до ст. 525 Цивільного Кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач свого обов'язку з оплати корабельного збору не виконав.

Враховуючи наведене, суд вважає вимогу позивача про стягнення з відповідача 157,64 доларів США корабельного збору обґрунтованою, документально підтвердженою та такою, що підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути 8,42 доларів США 3% річних.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок, наданий позивачем суд встановив, що він є арифметично вірним, а відтак вимога про стягнення з відповідача 8,42 доларів США 3% річних підлягає задоволенню.

Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 38 ГПК України сторонами доказів.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.ст. 44-49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.

За таких обставин, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Марін Лаін" (код ЄДРПОУ 35365051) на користь Філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (код ЄДРПОУ 38727770) 157,64 доларів США корабельного збору та 8,42 доларів США 3% річних, що на день прийняття рішення складає 2485,98 грн та 132,78 грн відповідно, а також 1827,00 грн судового збору.

3. Видати наказ.

Повний текст рішення складено 21.11.2014.

Суддя А.Ф. Черногуз

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.11.2014
Оприлюднено26.11.2014
Номер документу41537202
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/4543/14

Рішення від 11.11.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні