ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2014 р. Справа № 909/1051/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника Коломийського міжрайонного прокурора, бульвар Л. Українки, 47, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78203 в інтересах держави в особі Спаської сільської ради, вул. Нова, 1а, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область,78219
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення заборгованості по орендній платі за землю в сумі 9 351 грн. 37 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: не з"явився
від відповідача: не з"явився
від прокуратури: Гарасимик Тарас Олегович - прокурор відділу прокуратури м. Івано-Франківська, (службове посвідчення № 011571 від 26.10.2012 року)
встановив: Заступник Коломийського міжрайонного прокурора звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави в особі Спаської сільської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за землю в сумі 9 351 грн. 37 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди землі від 01.09.2006 року щодо своєчасної сплати орендної плати, внаслідок чого виникла вищезазначена заборгованість.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позовні вимоги задовольнити.
Позивач (Спаська сільська рада) явку повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка відділу документального забезпечення господарського суду Івано-Франківської області на зворотньому боці ухвали суду від 04.11.2014 року про відкладення розгляд справи та повідомлення про вручення поштового відправлення (вх. №14586/14 від 11.11.14).
Відповідач своїм процесуальним правом на участь представництва в судовому засіданні не скористався, відзиву на позов не подав, причини неявки в судове засідання суду не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином, про що свідчать відмітки відділу документального забезпечення господарського суду Івано-Франківської області на зворотньому боці ухвали суду від 04.11.2014 року про відкладення розгляду справи та повідомлення про вручення поштового відправлення (вх. №14587/14 від 11.11.14).
Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011 року передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників позивача та відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
На підставі рішення ІІ сесії Спаської сільської ради V демократичного скликання від 02.07.2006 року між Спаською сільською радою (по договору - орендодавець/ по справі - позивач) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (по договору - орендар/по справі - відповідач) укладено договір оренди землі, зареєстрований у Коломийському районному відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Деркомземі України по земельних ресурсах" 01 вересня 2006 року за №040630500002 (надалі - Договір). Термін дії договору - 25 років.
Відповідно до п. п. 1, 2 вищезазначеного договору передбачено, що орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,2747 га для добувної промисловості (кар"єр по видобутку сировини глини для будівельних матеріалів), яка знаходиться за адресою с. Спас, урочище Хащі, Коломийського району Івано-Франківської області, нормативно грошова оцінка якої становить 152072 грн. 00 коп.
Факт передачі орендодавцем та прийняття орендарем на умовах оренди в строкове платне користування земельної ділянки площею 1,2747 га, яка знаходиться за адресою с. Спас, урочище Хащі, Коломийського району Івано-Франківської області підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки від 01.09.2006 року.
Пунктами 8 -10 Договору оренди землі від 01.09.2006 року передбачено, що відповідач зобов"язаний щомісячно сплачувати орендну плату у розмірі 1,5 (півтори ставки) земельного податку у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок Спаської сільської ради (№33212815600258 УДК в Івано-Франківській області МФО 836014). Обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексів інфляції.
В порушення вищезазначених умов договору оренди землі орендар (відповідач по справі) у строки, передбачені договором, розрахунки з орендодавцем не проводив, внаслідок чого утворилась заборгованість по орендній платі за період з 2012 року по 2014 рік.
Згідно Інформації про нарахування та сплату орендної плати за землю, яка знаходиться у матеріалах справи, заборгованість по сплаті орендної плати за землю станом га 28.08.14 складає 9 351 грн. 37 коп.
Враховуючи наведені вище обставини, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також до договору оренди землі.
За умовами пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади; особи, яким надано повноваження щодо розпорядження землями, виступають орендодавцями у договорах оренди земельних ділянок відповідно до статті 4 Закону України "Про оренду землі".
Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі" (надалі - Закон), оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, якими на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою (ст.5 Закону України "Про оренду землі").
Статтями 13, 21, 24 та 25 цього Закону (із змінами та доповненнями чинними на час розгляду даної справи) визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до договору та вимог земельного законодавства.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Орендар земельної ділянки має право, зокрема, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно статей 599, 610 та частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами даної справи доведено, що відповідач, в порушення умов Договору, орендну плату за землю своєчасно не сплачував, у зв'язку з чим виникла заборгованість за період з 2012 року по серпень 2014 року у сумі 9 351грн. 37 коп.
У відповідності до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач доводи позивача щодо виникнення заборгованості по орендній платі за період з 2012 року по серпень 2014 року в сумі 9 351 грн. 37 коп. не спростував та доказів щодо їх погашення суду не подав.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем належним чином доведена, документально підтверджена. З врахуванням зазначеного, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 9 351 грн. 37 коп. є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо стягнення судового збору за розгляд даних позовних вимог, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI (далі-Закон), який відповідно до статті 10 набрав чинності з 01.11.2011 року (із змінами та доповненнями) за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.
Відповідно до частини 1 статті 4 вищевказаного закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч.2 ст.44 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 2 статті 4 вказаного Закону ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до суду позовної заяви майнового характеру 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат; позовної заяви немайнового характеру 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.14 становить 1 218 грн.
В спірному випадку позовні вимоги по даній справі являються майнового характеру, отже сплаті підлягає судовий збір в розмірі 1 827 грн. 00 коп.
В силу ст. 49 України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
З врахуванням наведеного вище, суд приходить до висновку про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в доход державного бюджету України судового збору в розмірі 1 827 грн. 00 коп.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 13, 21, 24, 25 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 3, 4 Закону України " Про судовий збір", п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 526, 599, 610, 612, Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 32-34, 44, 49, 75, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
задовольнити позов заступника Коломийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Спаської сільської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за землю в сумі 9 351 грн. 37 коп.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1) на користь Спаської сільської ради (вул. Нова, 1а, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04354338) - 9 351 грн. 37 коп. (дев"ять тисяч триста п"ятдесят одну тисячу тридцять сім копійки) заборгованості по орендній платі за землю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: Управління Державної казначейської служби України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37952250; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Івано-Франківській області; код банку отримувача (МФО): 836014; Рахунок отримувача: 31219206783002; код класифікації доходів бюджету: 22030001; Код ЄДРПОУ суду: 03499939) - 1 827 грн. 00 коп. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) - судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 24.11.14
Суддя Фанда О. М.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2014 |
Оприлюднено | 28.11.2014 |
Номер документу | 41558091 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні