номер провадження справи 14/122/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2014 Справа № 908/4485/14
Суддя господарського суду Запорізької області Сушко Л.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (адреса - 69096 м. Запоріжжя, вул. Каховська, 26)
до відповідача Приватного підприємства «Автобан» (адреса - 70454 Запорізька область Запорізький район смт. Малокатеринівка, вул. Комунарівська, 86)
про стягнення заборгованості
З участю уповноважених представників сторін:
від позивача : Денисенко Ю.О., довіреність №31 від 31.12.2013р.
від відповідача : не з'явився
Суть спору:
30 жовтня 2014 року Позивач Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (далі ВАТ «Запоріжжяобленерго») звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Відповідача Приватного підприємства «Автобан» (далі ПП «Автобан») про стягнення заборгованості.
Системою документообігу господарського суду здійснено автоматичний розподіл справи для розгляду між суддями та справу призначено до розгляду головуючому судді Сушко Л.М.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.10.2014р. порушено провадження у справі №908/4485/14, розгляд справи призначено в судовому засіданні 20.11.2014р., при цьому витребувано від сторін документи, необхідні для вирішення спору.
В судовому засіданні 20.11.2014р. справу розглянуто, на підставі ст.ст. 82-85 ГПК України за згодою представника Позивача оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повідомлено про час складання повного рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що в порушення умов Договору №230 від 01.10.2008р., укладеного між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ПП «Автобан», останній у період жовтень-листопад 2013 року перевищив Договірні величини споживання електричної енергії. Позивачем було виставлено для оплати платіжні вимоги - доручення №6521 від 12.11.2013р. на суму 664,87 грн. та №6304 від 11.12.2013р. на суму 968,39 грн. До теперішнього часу борг за перевищення Договірних величин споживання електричної енергії у сумі 1 633,26 грн. Відповідачем не сплачений.
З урахуванням зазначених обставин, Позивач просить стягнути з ПП «Автобан» на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» 1 633,26 грн. боргу за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в жовтні, листопаді 2013р. та 1 827,00 грн. судового збору.
Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, відзив на позов суду не надав, представник Відповідача в судове засідання 20.11.2014р. за викликом суду не з'явився, правом надати відзив на позов не скористався.
Відповідно до п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р., особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р., особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Ухвала господарського суду Запорізької області від 31.10.2014р. про порушення провадження у справі була направлена за місцезнаходженням Відповідача, вказаним у Спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: вул.. Комунарівська, 86, смт. Малокатеринівка, Запорізький район, Запорізька область. Таким чином, Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду господарським судом та про час і місце проведення судових засідань.
Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав ї охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи. Крім того, відповідно до статті 65 Господарського процесуального кодексу України з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя зобов'язує сторони виконати певні дії, витребовує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору та вчиняє інші дії спрямовані на забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи. Відповідачем вимоги ухвали суду не виконано, не надано письмового відзиву та письмових заперечень по суті заявлених вимог, а також не надано доказів які б підтверджували поважність та винятковість причин пропуску судових засідань.
Чисельними рішеннями Європейського суду з прав людини у справах проти України визнано порушення пункту 1 статті 6 «Право на справедливий розсуд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що, зокрема, полягало у тому, що національними судами не забезпечено розгляд справи заявника в «розумний строк» через затримки у провадженні, в основному з вини судів першої інстанції.
З урахуванням вищенаведеного, суд визнав за можливе розглянути справу у відсутність Відповідача.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
За клопотанням представника Позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.
Судом у відповідності з вимогами статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника Позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд Запорізької області встановив наступне .
01.10.2008р. між ВАТ «Запоріжжяобленерго» - Постачальник електричної енергії ПП «Автобан» - Споживач укладено Договір про постачання електричної енергії № 230 (далі за текстом - Договір).
За умовами п. 1 Договору, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно п. 2.3.4. Договору, Споживач зобов'язався оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатка №4 «Порядок розрахунків за активну електричну енергію» та додатка №5 «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії».
Пунктом 4.2.2 Договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно і вимогами розділу 5 цього Договору, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці фактично спожитою та договірної величин.
Відповідно до п. 7.4. Договору, розрахунки за активну електроенергію здійснюються згідно додатка №4 «Порядок розрахунків за активну електричну енергію» з урахуванням умов додатка №7 «Порядок визначення вартості мінімального обсягу електричної енергії в точці обліку».
Пунктом 8 додатку №4 до Договору встановлено, що у разі перевищення Споживачем договірної величини споживання електричної енергії, що визначається Постачальником електричної енергії при підбитті підсумків розрахункового періоду на основі «Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію», сума платежу для остаточного розрахунку збільшується на величину вартості, визначеної виходячи із середньозваженого тарифу, різниці фактично спожитої та договірної величини споживання електричної енергії.
Пунктом 10 додатку №4 до Договору передбачено, що рахунки або платіжні вимоги - доручення направляються Постачальником електричної енергії Споживачу поштою рекомендованим листом, нарочним або віддаються уповноваженому представнику Споживача під розпис у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою Постачальника електричної енергії журналі.
Згідно п. 11 додатку №4 до Договору, Споживач зобов'язаний у термін що не перевищує 5-ти операційних днів з дня отримання рахунку або платіжної вимоги-доручення, здійснити оплату рахунка або платіжної вимоги - доручення, що направляється йому Постачальником електричної енергії. Датою отримання рахунка або платіжної - вимоги доручення вважається:
при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена на фінансовому чеку почтового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дня, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів);
у випадку вручення рахунку або платіжної вимоги-доручення уповноваженому представник) Споживача під розпис в журналі, дата зазначена у журналі; при направленні нарочним - дата вручення Споживачу.
Згідно п.5.1 Договору, для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше 1 листопада поточного року надає Постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії за формою додатка № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу» у двох екземплярах, оформлених зі своєї сторони.
Відповідно до п. 5.2 Договору, договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівнях заявлених Споживачем згідно з пунктом 5.1. цього Договору обсягів.
Пунктом 4.2. ПКЕЕ передбачено, що у разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений договором термін, розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником електричної енергії за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року, що минули, та у відповідних періодах минулого року, які відповідають майбутнім періодам поточного року.
У зв'язку з ненаданням Споживачем відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії на 2013 рік, розмір очікуваного споживання електричної енергії на 2013 рік встановлений Постачальником електричної енергії відповідно вимогам п.4.2 ПКЕЕ.
Так, відповідно до додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», договірна величина електропостачання Відповідачу у жовтні 2013р. складала 273 кВт. Год.
За підсумками розрахункового періоду було складено акт прийому-передачі електричної енергії за жовтень 2013 року з показниками споживання 917 кВт. год., що свідчить про перевищення Відповідачем договірної величини на 644 кВт. год.
На виконання умов договору Позивачем виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини споживання електричної енергії № 6251 від 12.11.2013 р. на суму 664,87 грн., яку направлено на адресу Відповідача 12.11.2013р.
Відповідно до додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживача» договірна величина електропостачання Відповідачу у листопаді 2013р. складала 317 кВт. год.
За підсумками розрахункового періоду було складено Акт прийому-передачі електричної енергії за листопад 2013 року з показниками споживання 1255 кВт. год., що свідчить про перевищення Відповідачем договірної величини на 938 кВт. год.
На виконання умов Договору Позивачем виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини споживання електричної енергії № 6304 від 11.12.2013 р. на суму 968,39 грн., яку направлено на адресу Відповідача 11.12.2013р.
Проте, до теперішнього часу зазначені платіжні-вимоги доручення на загальну суму 1 633,26 грн. Відповідачем не оплачені.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до вимог ст. 193 Господарського кодексу України та 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, ст. 525 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Пунктом 6.14 Правил користування електричною енергією, які затверджені постановою НКРЕ від 31.07.1996р. №28 (далі -ПКЕЕ) передбачено, що перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Відповідно до п. 6.16 ПКЕЕ обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору. Визначені відповідно до законодавства України вартість різниці між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії, а також вартість різниці між найбільшою величиною споживаної електричної потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження, та договірною граничною величиною електричної потужності зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Відповідно до п. 13 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 р. № 441, споживачі у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України «Про електроенергетику».
Враховуючи викладене, вимога Позивача про стягнення з ПП «Автобан» на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» боргу за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в жовтні, листопаді 2013р. в сумі 1 633,26 грн. підлягає задоволенню.
За приписами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відтак, Позивачем надано всі докази на підтвердження своїх вимог.
При цьому, Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, заперечень по суті позовних вимог не надав.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги ВАТ «Запоріжжяобленерго» такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 44, 47, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд Запорізької області, -
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Приватного підприємства «Автобан» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Автобан» (70454 Запорізька область Запорізький район смт. Малокатеринівка, вул. Комунарівська, 86, код ЄДРПОУ 31682110) на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69096 м. Запоріжжя, вул. Каховська, 26, код ЄДРПОУ 00130926) 1 633 (одну тисячу шістсот тридцять три) грн. 26 коп. заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Сушко
Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 24.11.2014р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2014 |
Оприлюднено | 27.11.2014 |
Номер документу | 41569480 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Сушко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні