Рішення
від 15.06.2009 по справі 14/42-09-1313
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14/42-09-1313

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" червня 2009 р.

Справа  № 14/42-09-1313

За позовом  Закритого акціонерного товариства компанії "РАЙЗ"    

до відповідача:  Фермерського господарства "ОЛІМП"  

про стягнення 109734,72 грн.

Суддя Горячук Н.О.

Представники:

Від позивача: не з'явився;  

Від відповідача: голова Фермерського господарства "ОЛІМП" Савенко С.В.

      Суть спору: Закрите акціонерне товариство компанія "РАЙЗ" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 109734,72грн., у тому числі 57491,65грн. –боргу за поставлений товар, 12011,18грн. відсотків за користування кредитом, 28745,83грн.збитків завданих неналежним виконанням зобов'язань, 6184,80грн. –28% річних за неправомірне користування коштами, 5301,26грн. –пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Відповідач позов не визнає але заперечень у письмовій формі не надав.

          Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

          18.10.2007р. між ЗАТ компанія „Райз” (Котовська філія) (далі Постачальник) та Фермерським господарством "ОЛІМП" (далі Покупець) був укладений договір поставки на умовах товарного кредиту №8468-070 (далі договір).

          Відповідно до умов договору Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця продукцію виробничо –технічного призначення, а Покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його вартість (ціну), сплативши за нього визначену договором грошову суму, а також відсотки за користування товарним кредитом в сумі, визначеній відповідно до умов договору (п. 1.1 договору)

          Найменування товару, його кількість, ціна за одиницю, термін поставки Покупцю, гривнева вартість товару та її доларовий еквівалент, порядок та термін оплати вартості Товару (в т.ч. тієї частина товару вартості товару, яка оплачується авансом, а також частини, яка оплачується на умовах відстрочення платежів) та нарахованих відсотків, інші умови погоджені сторонами –визначені в договорі та специфікації (додатки №1 та №1а), яка складає невід'ємну частину договору (п. 1.2 договору).

          Згідно по п. 2.1 договору вартість (ціна) товару та сума нарахованих відсотків за користування товарним кредитом (ціна договору) вказана в додатку №1а. Сторони встановлюють ціну договору в гривнях, а також визначають її грошовий еквівалент в іноземній валюті –в доларах США. Ціну договору становить вартість (ціна) товару та сума належних до сплати процентів за користування товарним кредитом.

          Покупець проводить оплату вартості товару та відсотків за користування товарним кредитом шляхом перерахування коштів в розмірі гривневої суми ціни договору, вирахуваної відповідно до положень п. 2.2 договору, на банківський рахунок Постачальника. (п. 2.3 договору).

          Згідно п.2.5 Договору вартість (ціна) частини товару, яка оплачується на умовах відстрочення кінцевого розрахунку, сплачується Покупцем в наступні терміни: перший платіж не пізніше –01.09.2008 року. Терміни сплати, визначені в цьому пункті застосовуються в разі, якщо інші терміни оплати відстрочених платежів не будуть встановлені сторонами в додатку №1а.

          Пунктом 2.6 названого договору встановлено, що товар (його вартість (ціна), в т.ч. ПДВ), отриманий Покупцем у власність на умовах відстрочення кінцевого розрахунку, визнається товарним кредитом. За користування товарним кредитом, покупець сплачує на користь постачальника проценти. Умови щодо процентів за користування товарним кредитом викладені в п.п.2.7-2.12. договору та в додатку № 1а.

          Відповідно до умов п.2.7 договору строк користування товарним кредитом починається з дня, наступного за днем отримання Товару Покупцем та закінчується днем, в який згідно договору підлягає оплаті сума (або її частина) відстроченого платежу. Проценти за користування товарним кредитом нараховуються Покупцем та підлягають сплаті в термін, визначений договором для сплати останнього відстроченого платежу. В цей же термін сторони підписують акт надання (приймання-передачі) послуг товарного кредитування.

          На виконання умов договору позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 39240,00грн., що підтверджується видатковою накладною від 18.10.2007р. №ВН/038/1363 та довіреністю серії ЯМЗ №417632 від 18.10.2007р.

          08.04.2008р. сторонами був укладений договір про внесення змін до договору поставки в частині зміни терміну оплати та встановлено, що термін оплати Покупцем вартості товару становить 15 серпня 2008р., на період дії цього договору нараховуються відсотки за користування товарним кредитом, які становлять 20% річних.

          08.09.2008р. позивачем були нараховані відповідачу відсотки за користування товарним кредитом за період з 18.10.2007р. по 30.11.2007р. у розмірі 586,56грн., та за період з 01.12.2007р. по 18.11.2008р. у розмірі 7611,48грн., що підтверджується актами нарахування відсотків від 08.09.2008р. №ТКр/110, №ТКр/109.

          Згідно п. 2.2. договору сторони встановили, що протягом строку дії договору, грошові зобов'язання Покупця існують і підлягають сплаті в гривні. Сума у гривні, що підлягає сплаті покупцем на виконання ним зобов'язань по договору, визначається шляхом множення грошового еквівалента ціни договору (її неоплаченої частини) в доларах США, вказаного в додатках до договору, на офіційний курс гривні до долара США, який буде встановлений НБУ на день фактичної оплати Покупцем ціни договору (її неоплаченої частини), однак сторони погоджуються, що ця умова не застосовується, якщо офіційний курс гривні до долара, встановлений на  день фактичної оплати вартості Товару Покупцем, менший (нижчий) або рівний курсу, який був встановлений на день підписання договору.

          Станом на день подання позову відповідач за поставлений товар не розрахувався та не сплатив відсотків за користування товарним кредитом. Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 69502,83грн.

          У відповідності до п.7.3 договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті у встановлені договором терміни вартості (ціни) товару та/або процентів за користування товарним кредитом, покупець сплачує за кожен день прострочення на користь постачальника пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення, від суми боргу.

          Позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з 16.08.2008р. по 09.12.2008р. у сумі 5301,26грн.

          Відповідно до п.7.4 договору Покупець відшкодовує збитки, завдані Постачальнику невиконанням або неналежним виконанням грошових зобов'язань по цьому договору. Сторони встановлюють розмір збитків постачальника в твердій сумі в залежності від строків (тривалості) порушення зобов'язання Покупцем 10% неоплаченої вартості (ціни) товару за перший (повний чи неповний) місяць із наступним збільшенням цієї суми на 10% за кожний повний чи неповний місяць прострочення. Збитки відшкодовуються в повній сумі понад неустойки (штраф).

          Частиною 5 ст. 225 Господарського кодексу України встановлено, що сторони господарського зобов'язання мають право за взаємною згодою заздалегідь визначити погоджений розмір збитків, що підлягають відшкодуванню, у твердій сумі або у вигляді відсоткових ставок залежно від обсягу невиконання зобов'язання чи строків порушення зобов'язання сторонами. Не допускається погодження між сторонами зобов'язання щодо обмеження їх відповідальності, якщо розмір відповідальності для певного виду зобов'язань визначений законом.

          Відповідно до ч.2 ст.232 ГК України законом або договором можуть бути передбачені випадки, коли: допускається стягнення тільки штрафних санкцій; збитки можуть бути стягнуті у повній сумі понад штрафних санкцій; за вибором кредитора можуть бути стягнуті або збитки, або штрафні санкції.

          Позивач просить стягнути з відповідача збитки за період з 16.08.2008р. по 09.12.2008р. у сумі 28745,83грн.

          Пунктом 7.5 договору встановлено, що покупець, у випадку прострочення виконання грошових зобов'язань по оплаті вартості товару та сплаті відсотків, сплачує на користь постачальника відсотки за неправомірне користування коштами в розмірі 28% річних з простроченої суми. Позивач просить стягнути з відповідача 28% річних за неправомірне користування коштами у сумі за період з 16.08.2008р. по 09.12.2008р. у сумі 6184,80грн.

                    Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

                    Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

                    Згідно ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

                    Згідно ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

                    Приписи статті 623 Цивільного кодексу України вказують на те, що боржник який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки, проте розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, у відповідності п.2. цієї ж статті, доказується кредитором.

          Станом на день розгляду справи відповідач борг не сплатив, документи які спростовують позовні вимоги не представив.

          Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем до суду не було належним чином доведено та доказано виконання своїх зобов'язань за договором.

                    Враховуючи викладене та те, що представлені матеріали справи засвідчують обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає задоволенню у сумі 109734,72грн. у тому числі 57491,65грн. –боргу за поставлений товар, 12011,18грн. відсотки за користування кредитом, 28745,83грн.збитків завданих неналежним виконанням зобов'язань, 6184,80грн. –28% річних за неправомірне користування коштами, 5301,26грн. –пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Вимоги позивача щодо накладання арешту на кошти відповідача судом відхилені, бо позивачем не надано доказів, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

         2. Стягнути з Фермерського господарства "ОЛІМП" (Одеська область, Любашівський район, с. Покровка, код ЄДРПОУ 3010150, р/р 2600830011312 в ОФ ВАТ „ВаБанк”, МФО 328726) на користь Закритого  акціонерного  товариства  компанії  „Райз” (м. Київ, вул. Ак. Заболотного, 152, р/р 26003230016675 в ВАТ „Укрсімбанк” м. Київ, МФО 322313, код ЄДРПОУ 13980201) 57491 /п'ятдесят сім тисяч чотириста дев'яносто одна/ грн. 65коп. –боргу за поставлений товар, 12011 /дванадцять тисяч одинадцять/ грн. 18коп. відсотки за користування кредитом, 28745 /двадцять вісім тисяч сімсот сорок п'ять/ грн. 83коп. збитків завданих неналежним виконанням зобов'язань, 6184 /шість тисяч сто вісімдесят чотири/ грн. 80коп. –28% річних за неправомірне користування коштами, 5301 /п'ять тисяч триста одна/ грн. 26коп. –пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, 1097 /одна тисяча дев'яносто сім/ грн. 34коп. держмита, 118 /сто вісімнадцять/ грн. 00коп. за ІТЗ судового процесу.

Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

         Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.

Суддя                                                                                       Горячук Н.О.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.06.2009
Оприлюднено31.07.2009
Номер документу4166902
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/42-09-1313

Рішення від 15.06.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 13.05.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 13.05.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 03.06.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 08.04.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 19.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні