Постанова
від 27.11.2014 по справі 2а-8832/11/1370
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2014 року № 2а-8832/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.

за участю

представника позивача Думич Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду до ТзДВ «Львівська швейна фабрика» про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в :

Позивач, Львівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Закритого акціонерного товариства «Львівська швейна фабрика», в якому просить стягнути на користь позивача борг в сумі 5534,08 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що зазначена заборгованість виникла внаслідок порушення відповідачем п. 20 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2011 р. №1266, ч. 1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 року №12, а саме: допущено переплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та неправомірну видачу путівки на санаторно-курортне лікування на загальну суму 3444,84 грн. Позивачем прийнято рішення від 11.03.2011 року №279 про повернення коштів та застосування фінансових санкцій до відповідача на загальну суму 5167,26 грн., яке останнім не виконане.

У зв'язку з невиконанням вказаного рішення, позивачем 14.06.2011 року прийнято рішення №4 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 516,73 грн. та пені в розмірі 103,35 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи без участі уповноваженого представника до суду не подав, а тому суд ухвалив розглядати справу без його участі.

Судом замінено відповідача Закрите акціонерне товариство «Львівська швейна фабрика» його правонаступником - Товариством з додатковою відповідальністю «Львівська швейна фабрика».

Суд, заслухав пояснення представника позивача, дослідив матеріали справи та подані документи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-III, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", визначено, що серед страхувальників згідно даного Закону, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Страхувальник, згідно п. 3 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Закрите акціонерне товариство «Львівська швейна фабрика» зареєстроване 28.11.2001 р. як страхувальник у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 460220000015, що підтверджується карткою страхувальника.

11.03.2011 року виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами розгляду матеріалів документальної ревізії (перевірки) Закритого акціонерного товариства «Львівська швейна фабрика» з питань правильності нарахування, сплати, використання та обліку коштів Фонду соціального страхування з ТВП (акт від 21.02.2011 року), якою виявлено порушення ст. 35.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, п. 20 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2011 р. №1266, із змінами, внесеними постановою КМУ від 22.02.2006 р. №193, із змінами внесеними постановою КМУ від 08.12.2009 р. №1332 та п.4.14 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02. 2009 року №12 винесено рішення № 279.

Рішенням № 279 від 11.03.2011 року на підставі п.6 ч.1 ст.28, ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» застосовано до закритого акціонерного товариства «Львівська швейна фабрика» фінансові санкції в таких розмірах: не прийнято до заліку витрати у розмірі 3444,84 грн., штраф за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 1722,42 грн., всього 5167,26 грн.

За приписами частини першої статті 30 Закону № 2240-III (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Відповідно до абз. 6 п.7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-V на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з відомостей КП «Діловодство спеціалізованого суду» відповідач 22 березня 2011 року звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом в якому просив скасувати рішення директора Виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 279 від 11.03.2011 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в частині щодо неприйняття до зарахування витрат на санаторно-курортне лікування у сумі 3 276,00 грн. та застосування штрафних санкцій на суму 1 638,00 грн., а усього на загальну суму 4 914,00 грн.

Ухвалою від 19 травня 2011 року у справі №2а-3356/11/1370 позовну заяву ЗАТ «Львівська швейна фабрика» залишено без розгляду.

Ухвалою колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2012 року задоволено апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська швейна фабрика» та скасовано ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 19.05.2011 року у справі №2а-3356/11/1370 та прийнято нову ухвалу, якою вказану справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.01.2013 року у справі №2а-3356/11/1370 позов Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська швейна фабрика» до Виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.03.2011 року № 279 про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум фінансових (штрафних) санкцій та неправомірних виплат, в частині щодо неприйняття до зарахування витрат на санаторно-курортне лікування у сумі 3276,00 грн. та застосування штрафних санкцій на суму 1638,00 грн., а усього на загальну суму 4914,00 грн. задоволено повністю.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року у справі №876/3680/13, задоволено апеляційну скаргу виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2013 року в адміністративній справі № 2а-3356/11/1370 скасовано. У задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю «Львівська швейна фабрика» до виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 279 від 11.03.2011 року відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, судовим рішенням у справі №876/3680/13, яке набрало законної сили, надано правову оцінку рішення Виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.03.2011 року № 279 та встановлено, що дане рішення прийняте в межах визначених Конституцією та законами України повноважень, у визначений законом спосіб та з урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття.

29.08.2011 року відповідачем частково сплачено заборгованість у розмірі 253,26 грн.

Що стосується стягнення з відповідача коштів у розмірі 620,08 грн. (в.ч. пеня - 103,35 грн. та штраф - 516,73 грн.), які застосовані рішенням Галицької районної виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №4 від 14.06.2011 року за несвоєчасне повернення ЗАТ «Львівська швейна фабрика» страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 5167,26 грн., згідно рішення від 11.03.2011 року №279, то суд зазначає наступне.

Відповідно до частин другої та третьої статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

У разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.

Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Аналогічна норма міститься й у Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 р. № 29, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 р. за № 393/19131 (Інструкція).

Так, згідно пункту 7.1 Інструкції страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду.

Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.

Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку.

При цьому у абзаці 8 цієї ж норми зазначено, що скарга на рішення органу Фонду, визначені абзацами другим та третім цього пункту, подана з дотриманням порядку і строків, визначених цим пунктом, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З аналізу наведених норм, вбачається, що законодавець визначає єдиний випадок, коли строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій зупиняються - це дотримання процедури оскарження такого рішення, а саме: звернення страхувальника зі скаргою до Фонду у десятиденний термін, у разі отримання рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги - звернення з повторною скаргою органу Фонду вищого рівня або до суду.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення 620,08 грн. не підлягають до задоволення, оскільки відповідачем оскаржувалось до Львівського окружного адміністративного суду рішення № 279 від 11.03.2011 р. у строки встановлені законодавством, то Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не вправі був застосовувати до ЗАТ «Львівська швейна фабрика» пеню у розмірі 103,35 грн. та штраф у розмірі 516,73 грн. за невиконання рішення № 279 від 11.03.2011 р., яке станом на 14.06.2011 року не набрало законної сили.

Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що слід задовольнити позов в частині стягнення податкового боргу у сумі 4914,00 грн., який виник на підставі рішення від 11.03.2011 року № 279, з врахуванням часткової сплати боргу, так як такий не сплачено відповідачем. В решті позовних вимог відмовити.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить покласти на позивача.

Керуючись ст.ст.7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська швейна фабрика» (ЄДРПОУ 23891384) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в сумі 4914 (чотири тисячі дев'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлено 02.12.2014 року.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.11.2014
Оприлюднено08.12.2014
Номер документу41673320
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-8832/11/1370

Ухвала від 04.03.2015

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Ільчишин Н.В.

Постанова від 27.11.2014

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кухар Наталія Андріївна

Ухвала від 12.11.2014

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кухар Наталія Андріївна

Ухвала від 09.08.2011

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кравчук Володимир Миколайович

Ухвала від 08.08.2011

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кравчук Володимир Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні