14/117-ПД-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.07.2009 Справа № 14/117-ПД-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Бєлій Є.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Комунального підприємства "Міський водоканал", м. Нова Каховка Херсонської області,
до Житлово-будівельного кооперативу - 45 Товариства власників квартир, м. Нова Каховка Херсонської області,
про спонукання укладсти договір,
за участю представників
позивача: Шелепіна О.Г., представник, дов. № 14/01 від 05.01.09 р.,
відповідача: на засідання суду не прибув.
Позивач у позовній заяві просить спонукати відповідача визнати (укласти) договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 12 від 01 травня 2009 року у редакції позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ч. 5, ч. 7 ст. 181, ч. 1, ч. 2 ст.187 Господарського кодексу України.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача, повідомленого про час і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив. Відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив. У листі від 30.06.09 р. позовні вимоги визнає у зв'язку з встановленням засобу обліку у будинку.
Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
За згодою представника позивача судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
Комунальне підприємство «Міський водоканал»(надалі за текстом - Позивач) створене на підставі рішення Новокаховської міської ради від 19.11.2002р. № 189 на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери управління Новокаховської міської ради. Виробничу діяльність комунальне підприємство «Міський водоканал»розпочало з 01 квітня 2003 року (розпорядження міського голови від 07.04.03 р. № 303-р «Про організацію виробничої діяльності комунального підприємства «Міський водоканал»м.Нова Каховка»).
Головними завданнями виробничої діяльності підприємства, згідно Статуту підприємства, є надання послуг з водопостачання та водовідведення , а саме :
- централізоване питне водопостачання та водовідведення;
- відведення, механічна і біологічна очистка побутових і промислових стічних вод споживачів;
- користування надрами; видобування прісної підземної води;
- забезпечення подачі питної води необхідної кількості і потрібної якості;
- забезпечення збору та очистки каналізаційних стоків …
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»: Послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з:
підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;
підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких натежить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення;
об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів,
власниками будинків, що перебувають у приватній власності.
Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
У відповідності з пунктом 1 частини 2 статті 22 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальне підприємство «Міський водоканал», як виробник, зобов'язане укласти з виконавцем (споживачем) договір про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству від 27.06.2008 р. № 190 (надалі за текстом - Правила), правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Розділом 2 Правил визначено:
п. 2.1. Правил: «Договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги»;
п. 2.2. Правил: «Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Таким чином, укладення з споживачами договору про надання послуг з постачання питної води і водовідведення є обов'язковим для Позивача на підставі закону.
Житлово-будівельний кооператив - 45 Товариства власників квартир (надалі за текстом - Відповідач), який розташований за адресою Херсонська область, м.Нова Каховка, вул. Довженко, 19; 23, користується послугами з водопостачання та водовідведення, які надаються Позивачем.
Таким чином, абонентом КП «Міський водоканал»є Відповідач і з ним, як зі споживачем - юридичною особою, повинен укладатися договір на водопостачання та водовідведення.
18 березня 2009 року Позивачем було розроблено проект договору про надання послуг з водопостачання і водовідведення № 12 від 01.05.2009 р. та 23 березня 2009 року отримано Відповідачем для оформлення два його примірники.
06.05.2009 р. Позивачем було отримано від Відповідача оформлений договір № 12 від 01.05.2009 р. підписаний разом з протокол розбіжностей.
П. 2.4. Договору, що викладений Позивачем у настпній редакції:
"Розрахунки за спожиті Послуги здійснюються на основі показів будинкових засобів обліку" Відповідач пропонує викласти у наступній редакції: "Розрахунки за спожиті Послуги здійснюються на основі показів квартирних засобів обліку щомісячно"
Крім того, Відповідач пропонує виключити з Договору пункти: 2.5; 2.6; 4.2.4; 4.2.5; 4.2.6; 4.2.7.
Разом з тим, правових підстав для зміни умов п. 2.4. та виключення пунктів 2.5., 2.6., 4.2.4, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.7. Договору відповідачем не зазначено.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»:
внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди;
точка розподілу - місце передачі послуги від однієї особи до іншої, облаштоване засобами обліку та регулювання;
кількісний показник житлово-комунальних послуг - одиниця виміру для обчислення обсягу отриманої споживачем послуги, визначена відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з законодавством.
Відповідно до п. 1.2. Правил межа балансової належності - лінія розподілу елементів систем водопостачання та водовідведення і споруд на них між власниками або користувачами.
Відповідно до п. 3.1. Правил розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.
Відповідно до п. 5.1. Правил облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
Відповідно до п. 5.2. Правил вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.
Відповідно до п. 5.3. Правил обладнання вузла обліку здійснюється за рахунок споживачів.
Відповідно до п. 5.9. Правил у разі відсутності у споживача засобу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов договору.
Відповідно до п.5.10. Правил засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води. Засувки на обвідних лініях повинні бути опломбовані виробником. Неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються.
Необхідність встановлення приладу обліку води для Позивача передбачена рішенням Новокаховської міської ради 32 сесії 5 скликання від 27.11.07 р. № 578 «Про хід виконання Програми установки квартирних лічильників води на 2006-2012 роки, відповідно до якої:
п. 2. Комунальному підприємству «Міський водоканал»з 01 січня 2008 року надавати послуги з водопостачання та водовідведення юридичним особам ( в тому числі житлово-будівельним кооперативам), які приєднані до систем водопостачання, тільки при наявності приладів обліку води.
п. 3. Комунальному підприємству «Міський водоканал»(Семка О.В.) сприяти встановленню будинкових приладів обліку води для житлово-будівельних кооперативів (надати допомогу по встановленню лічильників з розстрочкою платежів).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.06 р. № 959 «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», передбачено:
П. 3. Формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обгрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції.
П. 16. До складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються:
1) витрати з операційної діяльності, безпосередньо пов'язаної із збутом таких послуг, зокрема з: оплатою праці та сплатою внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оплатою службових відряджень персоналу; оплатою інформаційної діяльності;
утриманням основних засобів, інших необоротних матеріальних активів (оренда, страхування, ремонт, оплата комунальних послуг, охорона);
відрахуванням коштів банківським та іншим установам за справляння абонентської плати за такі послуги;
оплатою послуг житлово-комунальних організацій, пов'язаних із справлянням платежів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення;
виготовленням розрахункових документів;
періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води (за їх наявності), якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Такі витрати включаються до тарифів лише для тих споживачів, що проживають у будинках, обладнаних будинковими засобами обліку, в тому числі у приватному секторі;
2) розрахована амортизація основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, пов'язаних із збутом послуг з централізованого водопостачання та водовідведення;
3) амортизація основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів.
Таким чином, встановлення засобів обліку води на водопровідних мережах юридичних осіб не передбачено для включення до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, тому не може бути враховано при формуванні тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення.
Також Відповідачем пропущено строк для подання протоколу розбіжностей до договору визначений відповідно до п. 4 ст. 181 ГК України, так як протокол розбіжностей наданий Позивачу тільки 06.05.2009 р.
Статтею 187 Господарського кодексу України передбачено спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
В даному випадку укладання договору є обов'язковим відповідно до вимог закону.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Житлово-будівельний кооператив - 45 Товариства власників квартир (ідентифікаційний код - 23138497, адреса - 74900, Херсонська область, місто Нова Каховка, вул. Довженко, 19, 23, р\рахунок –26006301002520 в Новокаховській філії Ощадного Банку України № 7789, МФО - 342241) укласти Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 12 від 01.05.2009 р., в частині пунктів 2.4., 2.5., 2.6., 4.2.4, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.7. у редакції, запропонованій Комунальним підприємством "Міський водоканал", а саме:
"2.4. Розрахунки за спожиті Послуги здійснюється на основі показів будинкових засобів обліку щомісячно.
2.5. Характеристика будинкових засобів обліку води Споживача:
2.6. У разі відсутності у Споживача будинкового засобу обліку води, останній повинен встановити його протягом одного місяця з моменту підписання цього договору.
4.2.4. Мати необхідні будинкові прилади обліку для розрахунків з Виробником за відпущену ним воду і прийняті стічні води;
4.2.5. Установити будинкові прилади обліку протягом одного місяця з дати укладення цього договору і поставити їх на абонентський облік;
4.2.6. Забезпечувати цілісність засобів обліку та не втручатися в їх роботу;
4.2.7. Проводити періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) будинкових засобів обліку води".
3. Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу - 45 Товариства власників квартир (ідентифікаційний код - 23138497, адреса - 74900, Херсонська область, місто Нова Каховка, вул. Довженко, 19, 23, р\рахунок –26006301002520 в Новокаховській філії Ощадного Банку України № 7789, МФО - 342241) на користь Комунального підприємства "Міський водоканал" (ідентифікаційний код –32218122, адреса –74900, Херсонська область, місто Нова Каховка, вул. Електромашинобудівників, 3, р\рахунок –26004210111 у ВАТ "Мегабанк" м. Харків, МФО –351629) 85грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 312грн.50коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата оформлення та підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України "23" липня 2009 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2009 |
Оприлюднено | 01.08.2009 |
Номер документу | 4170967 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні