дата документу :
2/1005/1220/2012
1005/3822/2012
.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2011 року
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
Головуючого судді Кабанячого Ю.В.
при секретарі Тоцькій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради, Бориспільського району, Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
13.04.2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, яким просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, який помер 24.04.2011 року на домоволодіння №12 по вул..Стасюка у с.Григорівка, Бориспільського району, Київської області
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 24.04.2011р. помер її чоловік -ОСОБА_3. Після смерті чоловіка відкрилася спадщина, до складу якої увійшли: домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та земельні ділянки: площею 0,25 Га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,5166 для ведення особистого селянського господарства. До складу даного домоволодіння входить житловий будинок 1960 року побудови, погріб, сарай, гараж, вбиральня. Домоволодіння розташоване на приватизованій земельній ділянці, на яку спадкодавець отримав Державний акт на право власності серія ЯК №363938. Заповіт померлим складений не був. Позивачка зазначає, що спадщину прийняла своєчасно шляхом подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини. 29.11.2011р. вона отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкові земельні ділянки, що належали її чоловіку ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на землю серія ЯК №363938. До складу спадкового майна, на яке були видані свідоцтва, не було включено домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка. Нотаріус відмовив в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа. Позивачка вважає, що вона має право на отримання у власність домоволодіння в порядку спадкування після смерті свого чоловіка. На думку позивачки в разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна повинно вирішуватись в судовому порядку. Саме на такому порядку наголошено в листі Міністерства юстиції України від 21.02.2005р. №19-32/319 «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна». З цих підстав вона і звернулась до суду.
Позивач в судове засідання не з'явилась, але надала заяву в якій заявлені вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити в повному обсязі і розглянути справу без її участі.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Бориспільського району Київської області в судове засідання не з'явився, але направила заяву в якій при вирішенні справи покладається на думку суду і просить розглянути справу без її участі.
Суд, дослідив, оцінив та проаналізував всі зібрані по справі докази у їх сукупності і дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що 24.04.2011року помер ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації смертей виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області зроблено запис за № 17 (а.с.6). ОСОБА_3 доводився позивачці чоловіком (а.с.7). Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 була відкрита державним нотаріусом Бориспільської районного державної нотаріальної контори, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 27197231 від 10.06.2011р (а.с.15). Крім позивачки, до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався. Заповіт померлим складений не був. Спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_1 прийняла своєчасно. 29.11.2011р. вона отримала свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 Свідоцтва були видані: на земельну ділянку площею 0,5166 Га, кадастровий номер 3220886705:08:003:0035, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на землю серія ЯК №363937 (а.с.17) та на земельну ділянку площею 0,25 Га, кадастровий номер 3220886705:08:003:0034, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на землю серія ЯК №363938 (а.с.16). До складу спадкового майна, на яке були видані свідоцтва, не було включено домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка. Технічний паспорт на вказане вище домоволодіння був виготовленого 30.06.2011р. - вже після смерті спадкодавця (а.с.8-11). Дійсна інвентаризаційна вартість домоволодіння згідно оцінки Бориспільського районного БТІ станом на 30.06.2011р. становить 66330 гривень. Житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами був побудований ще в 1960 році. Житловий будинок введений в експлуатацію не був. Право власності на нього в бюро технічної інвентаризації зареєстроване не було. Домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка існує більше 50 років і розташоване на земельній ділянці, яка вже належить позивачці на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом.
Згідно п. 216 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» затвердженої Наказом Міністерства юстиції від 03.03.2004 N 20/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. В разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна повинно вирішуватись в судовому порядку. Саме на такому порядку наголошено в листі Міністерства юстиції України від 21.02.2005р. №19-32/319 «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна».
Згідно ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Така реєстрація згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.02р. здійснюється бюро технічної інвентаризації.
Після введення в дію Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно реєстрація прав власності на нерухоме майно здійснюється на підставі правовстановлюючого документа за особистою заявою власника. Правовстановлюючим документом згідно Додатку1 до Тимчасового положення є свідоцтво про право власності. ОСОБА_3 не встиг отримати свідоцтво про право власності та особисто подати заяву про реєстрацію права власності до бюро технічної інвентаризації. Таким чином, право власності на житловий будинок зареєстроване не було і в зв'язку з цим позивачка не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом. На момент завершення будівництва, взагалі, не існувало порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та їх подальшої реєстрації в сільських населених пунктах.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла до інших осіб. Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу Україна до складу спадщини входять усі права і обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті. Згідно ч. 5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
ОСОБА_1 спадщину прийняла, що підтверджується Свідоцтвами про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 Інших спадкоємців першої черги за законом немає, що підтверджується спадковою справою після смерті ОСОБА_3
Спадкодавець при житті не встиг зареєструвати право власності на домоволодіння, але він мав таке право і міг отримати Свідоцтво на право власності на житло.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
«Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно»затвердженим Наказом Мінюстом України №7/5 від 07.02.2002р. визначено, що одним із документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на нерухоме майно, є рішення суду про визнання права власності.
Таким чином, оцінюючи надані докази та з урахуванням обставин справи, суд вважає, що позивачка має право на визнання за нею права власності на домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3.
На підставі викладеного та керуючись: ст.ст. ст. 25, 328, 392, 1218, 1225, 1268 ЦК України ст.ст. 4-8, 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності на домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння під № 12 по вул. Стасюка в с. Григорівка Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 задовольнити, який помер 24.04.2011р.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
З оригіналом згідно
Суддя Бориспільського
міськрайонного суду ОСОБА_4
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2012 |
Оприлюднено | 09.12.2014 |
Номер документу | 41713012 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Кабанячий Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні