ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 910/21156/14 01.12.14
За позовомПублічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" доПриватного підприємства "КАНЦ-ЛІДЕР" простягнення 419 557,41 грн.
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
від позивача: Ковтун А.В. - представник за дов.;
від відповідача: не з'явились.
У судовому засіданні 01.12.2014, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Приватного підприємства "КАНЦ-ЛІДЕР" про стягнення 419 557,41 грн. заборгованості на підставі Договору №14-4 про надання кредиту на умовах овердрафту від 19.09.2013 року.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.10.2014 порушено провадження у справі №910/21156/14, розгляд справи призначений на 27.10.2014.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.10.2014, в порядку статті 77 ГПК України, розгляд справи відкладений на 12.11.2014.
Ухвалою від 12.11.2014, відкладено розгляд справи на 01.12.2014.
Відповідач явку уповноважених представників, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду (п. 3.9.1 постанови пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011).
З адреси відповідача до суду повернулась поштова кореспонденція з довідкою ф. 20 "за закінченням терміну зберігання".
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про розгляд справи належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 01.12.2014, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.09.2013 між позивачем (банк за договором) та відповідачем (позичальник за договором) укладений договір №14-4 про надання кредиту на умовах овердрафту, за умовами якого, банк надає відповідачу суму овердрафту, максимальний ліміт якого може бути у розмірі 300 000,00 грн., з терміном користування до 29.08.2014, з цільовим призначенням - поповнення обігових коштів для фінансування діяльності позичальника.
Відповідно до п. 4.1.1.1, на період з дати укладення цього Договору до дати зміни процентної ставки в порядку визначеному п. 4.1.3- 4.1.5 цього Договору, процентна ставка за користування овердрафтом становить 20,9 % річних.
Згідно п. 4.1.1.2 цього Договору, починаючи з дати наступної за датою укладення цього Договору, процентна ставка за користування овердрафтом змінюється в порядку визначеному пп. 4.1.2-4.1.5 цього Договору, однак вона не може перевищувати 38,6 % річних. Новий розмір ставки за користування овердрафтом встановлюється шляхом обміну між сторонами електронними документами із застосуванням комплексу "PIB-ONLINE", в яких банк вказує новий розмір ставки для овердрафту, а позичальник погоджує цей розмір (п. 4.1.3).
Умовами договору сторони погодили, що нарахування банком процентів за користування овердрафтом починається з дати першої оплати за рахунок овердрафту платіжних документів позичальника з поточного рахунку по день повного погашення овердрафту. При розрахунку процентів використовується метод "факт/факт", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році (п. 4.2.1).
Проценти за користування овердрафтом нараховуються на щоденні дебетові залишки по поточному рахунку позичальника або на дебетові залишки по окремому рахунку для обліку кредитної заборгованості перенесеної з поточного рахунку, згідно п. 4.2.2.
Проценти сплачуються позичальником щомісяця 1-го числа місяця, наступного за місяцем в якому відбулось нарахування процентів, а при закінченні терміну дії овердрафту - в дату до якої позичальник має право користуватись овердрафтом згідно з п. 2.66 цього Договору. Проценти, що нараховуються на прострочену заборгованість за кредитом після настання дати закінчення терміну дії овердрафту, що вказана в п. 2.6 цього Договору, сплачуються щоденно, згідно п. 4.2.3.
Комісійна винагорода за надання овердрафту у розмірі 0,5 % від максимального ліміту овердрафту в день відкриття ліміту овердрафту. Позичальник виконує свої зобов'язання щодо сплати цієї комісії шляхом забезпечення на моменту відкриття ліміту овердрафту коштів на поточному рахунку в достатній для погашення цієї комісії сумі.
Комісійна винагорода за проведення розрахунків позичальника зі списання безготівкових коштів з поточного рахунку понад кредитний залишок - у розмірі 0,05 % від дебетового обороту по поточному рахунку позичальника понад кредитний залишок. Оборотна комісія сплачується позичальником щомісячно 1-го числа місяця наступного за місяцем, в якому відбулось нарахування комісії, а при закінчення терміну дії овердрафту - в дату, до якої позичальник має право користуватись овердрафтом згідно п. 2.6 цього Договору (п.п. 4.4.1.1,.4.4.1.2).
Розділом 5 Договору сторони погодили порядок погашення заборгованості та договірне списання.
Овердрафт погашається при надходженні коштів на поточний рахунок позичальника.
Погашення відбувається на підстав меморіального ордеру.
У разі виникнення простроченої заборгованості, банк існуючу заборгованість переносить з поточного рахунку на окремий рахунок для обліку кредитної заборгованості, про що банк повідомляє позичальника.
Згідно п. 9.1, 9.4 Договору, він набирає чинності з дати його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до повного повернення позичальником овердрафту, сплати процентів за його користування та до повного виконання позичальником будь-яких інших грошових зобов'язань, прийнятих ним на себе згідно умов Договору.
За правовою природою укладений між сторонами Договір є кредитним договором, а відтак між позивачем та відповідачем виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 71 Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Згідно з положеннями ст.ст. 626, 6 28 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
На виконання умов Договору позивачем було надано відповідачу овердрафт у розмірі 300 000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з рахунку №26000620453572.
Пунктом 2.6 Договору встановлено, що термін дії (період, протягом якого позичальник має право користуватись овердрафтом) овердрафту до 29.08.2014.
Відповідно до п. 3.3.7 Договору позичальник повинен сплатити заборгованість, не пізніше строку (терміну) вказаного в п. 2.6 цього Договору.
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та приписів п.п. 2.6 Договору відповідач зобов'язаний був повернуту позивачу суму кредиту (у розмірі 300 000,00 грн.) в строк до 29.08.2014.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачем взятих на себе зобов'язань за Договором в частині повернення суми кредиту, сплати процентів, а також комісії на умовах овердрафту належним чином виконано не було, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 351 654,94 грн., з яких: 300 000,00 грн. - заборгованість по сумі кредиту, 51 302,06 грн. - заборгованість по процентам, 352,88 грн. - заборгованість за комісією.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідачем належними та допустимими доказами факту наявності заборгованості та її розмір не спростовано, доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надано.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 351 654,94 грн. (в тому числі 300 000,00 грн. - заборгованість по сумі кредиту, 51 302,06 грн. - заборгованість по процентам, 352,88 грн. - заборгованість по комісії) є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім основного боргу, за прострочення виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 32 707,75 грн., в тому числі пеню за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 29 868,49 грн., пеню за несвоєчасне погашення прострочених процентів у розмірі 2 802,87 грн. та пеню за несвоєчасну сплату комісійної винагороди у розмірі 36,39 грн.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконував, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
Згідно із положеннями ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидами якої є штраф та пеня.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 8.2 Договору, за несвоєчасне повернення сум овердрафту та/або несвоєчасну сплату плати за овердрафт позичальник сплачує банку пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період прострочення, за кожен день прострочення. Пеня нараховується за методом факт/факт.
Оскільки судом встановлено факт порушення виконання відповідачем грошового зобов'язання щодо повернення суми овердрафту, сплати процентів та комісії, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 32 707,75 грн., в тому числі пені за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 29 868,49 грн., пеня за прострочення сплати відсотків - 2 802,87 грн. та пеня за прострочення сплати комісії - 36,39 грн., задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом та неоспореним відповідачем.
Також, позивач просить стягнути з відповідача збитки від інфляції за порушення строків повернення кредиту - 33 000,00 грн., збитки від інфляції за порушення строку сплати процентів - 2 155,15 грн. та збитки від інфляції за порушення строку повернення комісії - 39,57 грн.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дії відповідача є порушенням вимог договору, а тому є підстави для застосування відповідальності за умовами договору, умовами статті 625 Цивільного кодексу України та Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань».
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір збитків від інфляції за порушення строків сплати кредиту підлягає задоволенню у розмірі заявленому позивачем - 33 000,00 грн., збитки від інфляції за прострочення сплати відсотків за користування кредитом - 2 155,15 грн., збитки від інфляції за прострочення сплати комісії - 39,57 грн., та за його розрахунком перевіреним судом.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
Відтак, заявлені позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,-
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватного підприємства "КАНЦ-ЛІДЕР" (04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, 23, код 36834348) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (01001, м. Київ, провулок Шевченка, 12, код 00039002) заборгованість по кредиту - 300 000,00 грн. (триста тисяч гривень 00 коп.), проценти за користування кредитом - 51 302,06 грн. (п'ятдесят одна тисяча триста дві гривні 06 коп.), комісійну винагороду - 352,88 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 88 коп.), пеню за несвоєчасне повернення кредиту - 29 868,49 грн. (двадцять дев'ять тисяч вісімсот шістдесят вісім гривень 49 коп.), пеня за несвоєчасне повернення процентів - 2 802, 87 грн. (дві тисячі вісімсот дві гривні 87 коп.), пеня за несвоєчасне повернення комісійної винагороди - 36,39 грн. (тридцять шість гривень 39 коп.), інфляційні за несвоєчасне повернення кредиту - 33 000,00 грн. (тридцять три тисячі гривень 00 коп.), інфляційні за несвоєчасне повернення кредиту - 2 155,15 грн. (дві тисячі сто п'ятдесят п'ять гривень 15 коп.), інфляційні за несвоєчасне повернення комісії - 39, 57 грн. (тридцять девять гривень 57 коп.) та 8 391,14 грн. (вісім тисяч триста дев'яносто одна гривня 14 коп.) судового збору.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
5.Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Дата підписання
повного тексту рішення: 04.12.2014.
Суддя М.Є. Літвінова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2014 |
Оприлюднено | 08.12.2014 |
Номер документу | 41739982 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні