Рішення
від 31.10.2014 по справі 570/4296/14-ц
РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 570/4296/14-ц

Номер провадження 2/570/1518/2014

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2014 року Рівненський районний суд Рівненської області

в особі судді Остапчук Л.В.

при секретарі Захарук Г.Л.

за участю: позивачки ОСОБА_1

представника позивачки, адвоката ОСОБА_2

представника відповідача Мельника М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рівному

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Редакції Рівненського міськрайонного тижневика "Слово і час" про визнання незаконними та скасування доган, поновлення на роботі, виплата заробітку за час вимушеного прогулу,

в с т а н о в и в :

У зв'язку з тим, що вона з 28 вересня 2001 року була прийнята на посаду редактора відділу сільського господарства та промисловості Рівненської міськрайонної газети "Слово і час", з 02 листопада 2009 року була переведена на посаду редактора відділу з питань національного відродження, культурно-мистецьких проблем, літератури і освіти, 15 липня 2014 року виконуючий обов'язки головного редактора газети ОСОБА_4 видав наказ № 45 "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1.", 18 липня 2014 року наказ № 47 "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1." і 04 серпня 2014 року наказ № 52 "Про звільнення ОСОБА_1", вважаючи вказані накази незаконними, оскільки вони викликані упередженим ставленням до неї головного редактора, не містять посилання на порушення нею норм чинного законодавства про засоби масової інформації, а зазначені в них твердження є голослівними і нічим не підтвердженими, позивачка звернулася з даним позовом до суду і просить визнати незаконними та скасувати зазначені накази, поновити її на посаді редактора відділу з питань національного відродження, культурно-мистецьких проблем, літератури і освіти Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" та стягнути з роботодавця середній заробіток за час вимушеного прогулу.

В суді позивачка ОСОБА_1 позов підтримала, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві, пояснила, що працювала в газеті "Слово і час"протягом тринадцяти років. Після звільнення попереднього редактора, редакцію очолив виконуючий обов'язки головного редактора ОСОБА_4, який почав безпідставно звинувачувати її у непрофесіоналізмі, запропонував їй написати заяву про звільнення за згодою сторін, попередивши, що якщо вона не погодиться - то буде звільнена по статті. В липні 2014 року він виніс два накази про оголошення їй догани, при цьому з першим із них вона не була ознайомлена. 04 серпня 2014 року було видано наказ про її звільнення, з яким вона була ознайомлена в той же день і тоді ж отримала трудову книжку, однак розрахунок при звільненні був виплачений пізніше. Вважаючи накази про оголошення їй доган та про звільнення надуманими і безпідставними, вона просить їх скасувати, поновити її на роботі і стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Представник позивачки, адвокат ОСОБА_2 в суді позов і пояснення позивачки підтримала, пояснила, що вважає звільнення ОСОБА_1 з редакції газети помстою за її власну думку. На її адвокатський запит Рівненською обласною організацією національної спілки журналістів України було надано експертні висновки щодо рівня професійної майстерності журналіста ОСОБА_1, які свідчать про її професійну придатність. В зв'язку з цим просить позов задоволити.

Представник відповідача, виконуючий обов'язки головного редактора Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" Мельник М.В. в суді позов визнав, пояснив, що він приступив до виконання посадових обов'язків з 26 вересня 2014 року. Ознайомившись із обставинами звільнення ОСОБА_1 з посади редактора відділу, зрозумів, що жодних пояснень від неї не було відібрано, було порушено процедуру оголошення доган і звільнення, накази про оголошення доган і звільнення ОСОБА_1 з роботи не вмотивовані відповідно до норм трудового законодавства. Вважає, що її було звільнено незаконно, знає позивачку як досвідченого, відповідального працівника. Тому не заперечив проти задоволення позову.

Судом встановлено, що 28 вересня 2001 року ОСОБА_1 згідно наказу № 30 була прийнята на посаду редактора відділу сільського господарства та промисловості Рівненської міськрайонної газети "Слово і час". 10 вересня 2009 року вона була звільнена по переводу в Рівненський тижневик "Літопис Заходу" (ТОВ "Перлина-М"). Згідно наказу № 356 від 02 листопада 2009 року вона була знову прийнята по переводу на посаду редактора відділу з питань національного відродження, культурно-мистецьких проблем, літератури і освіти Рівненської міськрайонної газети "Слово і час".

15 липня 2014 року виконуючим обов'язки головного редактора Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" ОСОБА_4 було видано наказ № 45 "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1.", копія якого долучена до матеріалів справи. Із копії наказу вбачається, що ОСОБА_1 із ним не була ознайомлена.

18 липня 2014 року виконуючим обов'язки головного редактора Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" ОСОБА_4 було видано наказ № 47 "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1.".

Обидва рази, коли оголошувалися догани будь-яких пояснень у ОСОБА_1 не відбиралося. Посилання ОСОБА_5 в наказах про оголошення доган на неналежне виконання покладених на неї професійних обов'язків, нічим не підтверджено. До матеріалів справи відповідачем не додано жодного документу (доповідної, пояснюючої записки і т.ін.), а в.о.головного редактора Мельник М.В. в суді ствердив, що таких документів не було. З наказом № 45 позивачка не була ознайомлена. Не ознайомивши позивачку з одним наказом, бувший в.о.головного редактора ОСОБА_4 оголошує їй повторну догану.

04 серпня 2014 року було видано наказ № 52 "Про звільнення ОСОБА_1", яким останню було звільнено з роботи відповідно до п.3 ст.40 КЗпП України за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення. Аналізуючи вказаний наказ, суд встановив, що він написаний в журналістському стилі, високо парними словами, натомість в ньому не вказано, за що конкретно (які порушення і коли) звільнено ОСОБА_1 з роботи. Не сказано в наказі які саме систематичні невиконання нею без поважних причин обов'язків, покладених на неї трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку призвели до звільнення.

Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

На думку суду, визнання позову представником відповідача не суперечить закону, не порушує прав сторін, тому ця обставина є підставою для задоволення позову. Однак, суд вважає, що при звільненні ОСОБА_1 з роботи бувшим в.о.головного редактора міськрайонної газети "Слово і час" було порушено норми трудового законодавства, тому позов підлягає до задоволення не лише у зв'язку з визнанням позову представником відповідача .

Згідно ст.149 ч.1 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

Будь яких документів, які б вказували на порушення ОСОБА_1 покладених на її трудовим договором чи правилами внутрішнього трудового розпорядку обов'язків, суду надано не було і судом встановлено, що таких документів немає в редакції газети. Судом також встановлено, що позивачка ОСОБА_1 не надавала жодних письмових пояснень щодо обставин, що слугували підставою накладення дисциплінарного стягнення. Цього не заперечував в судовому засіданні і представник відповідача. Крім того, позивачка не була ознайомлена із наказом від 15.07.2014 року № 45 "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1.", а вже через три дні їй була оголошена повторна догана. Тому суд приходить до висновку, що при оголошенні доган позивачці, було допущено порушення вимог трудового законодавства, тому накази про оголошення доган є незаконними і їх необхідно скасувати.

Відповідно, є незаконним і підлягає скасуванню наказ про звільнення позивачки з роботи. Наведені в цьому наказі обставини не підтверджені жодним доказом, а посилання на те, що "за останній час на очах втрачає професіоналізм, не розвиває себе як творчий працівник, практично вичерпалась як журналіст" взагалі спростовується експертними висновками провідних журналістів Рівненської області, які долучені до матеріалів справи. За таких обставин суд вважає, що звільнення ОСОБА_1 з роботи було проведено без законних на те підстав.

Відповідно до ст.235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суду не надано жодного доказу, який би ствердив порушення позивачкою своїх трудових обов'язків.

Виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що накази про оголошення доган і про звільнення ОСОБА_1 з посади редактора відділу з питань національного відродження, культурно-мистецьких проблем, літератури і освіти є необгрунтованими і безпідставними. Звільняючи позивачку з роботи за п.3 ст.40 КЗпП України, бувший виконуючий обов'язки головного редактора ОСОБА_4 не вказав на конкретні порушення ОСОБА_1 Положення про роботу редакції Рівненського міськрайонного тижневика "Слово і час", Статуту редакції, трудового договору і правил внутрішнього трудового розпорядку. За таких обставин суд вважає, що накази про оголошення доган і звільнення позивачки з роботи є незаконними і підлягають скасуванню, а ОСОБА_1 поновленню на роботі.

Оскільки позов про поновлення на роботі задовольняється, то відповідно до ч.2 ст.235 КЗпП України необхідно одночасно стягнути на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу. Згідно довідки № 94 від 07.08.2014 року за шість повних останніх місяців перед звільненням, тобто з лютого по липень 2014 року, загальна сума нарахованої заробітної плати ОСОБА_1 становила 9670,40 грн. Згідно зазначеної довідки середньоденний заробіток становить 56,88 грн. Вимушений прогул з моменту звільнення і до розгляду справи судом становить 64 робочих дні. Тому стягненню підлягає середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 3640,32 грн. ( 56,88 грн. х 64 р.дн. = 3640,32 грн. ).

В зв'язку з задоволенням позовних вимог, з Редакції Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" необхідно стягнути судовий збір в прибуток держави в сумі 243 грн. 60 коп. як це передбачено ст.88 ЦПК України, оскільки позивачка від його сплати при подачі позову звільнена.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.367 ЦПК України рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі необхідно допустити до негайного виконання.

Керуючись ст.ст.57, 59, 60, 88, 174, 213-215, 223, 294, 295, 367 ч.1 п.4 ЦПК України, ст.ст.21, 40, 149, 232, 235 Кодексу Законів про працю України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Редакції Рівненського міськрайонного тижневика "Слово і час" про визнання незаконними та скасування доган, поновлення на роботі, виплата заробітку за час вимушеного прогулу - задоволити повністю.

Визнати незаконними та скасувати накази Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" № 45 від 15 липня 2014 року "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1.", № 47 від 18 липня 2014 року "Про оголошення догани редактору відділу п.ОСОБА_1." і № 52 від 04 серпня 2014 року "Про звільнення ОСОБА_1".

Поновити ОСОБА_1 на посаді редактора відділу з питань національного відродження, культурно-мистецьких проблем, літератури, освіти Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" з 05 серпня 2014 року.

Стягнути з Рівненської міськрайонної газети "Слово і час" (м.Рівне, вул.Соборна, № 195, код ЗКПО 02474831) на користь:

- ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої в АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 3640 (три тисячі шістсот сорок) гривень 32 копійки.

- на рахунок 31217206700295, МФО 833017, ЄДРПОУ одержувача 38012756, код доходів 22030001, Банк ГУДКСУ в Рівненській області, ЄДРПОУ суду 26406260 судовий збір в сумі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

Рішення в частині поновлення на роботі допустити до негайного виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Остапчук Л.В.

СудРівненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення31.10.2014
Оприлюднено10.12.2014
Номер документу41762164
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —570/4296/14-ц

Рішення від 31.10.2014

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Остапчук Л.В. Л. В.

Ухвала від 28.08.2014

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Остапчук Л.В. Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні