Рішення
від 02.09.2014 по справі 635/2558/14-ц
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/2558/14-ц

Провадження по справі № 2/635/1592/2014

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2014 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючий суддя Назаренко О.В.

секретар судових засідань Житенькова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел.. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до фермерського господарства «Добробут-2003» про стягнення заборгованості з орендної плати,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив стягнути з відповідача на свою користь заборгованість з орендної плати у розмірі 9871,00 грн. (дев'ять тисяч вісімсот сімдесят одну грн. 00 коп.), стягнути з відповідача пеню в розмірі 1133,25 грн.(одна тисяча сто тридцять три грн. 25 коп.), а також судовий збір в розмірі 243 ( двісті сорок три), 60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.11.2012 року між сторонами був укладений договір оренди обладнання, згідно до якого предметом цього договору є надання Орендодавцем за обумовлену сторонами плату у тимчасове користування Орендаря обладнання, яке буде використане останнім у своїх виробничих цілях і цілях отримання комерційних результатів у відповідності з конструктивними і експлуатаційними даними обладнання, переданого в оренду, об'єктом оренди є млин, який розташований за адресою: АДРЕСА_2, договором визначена вартість користування за обладнання складає 1000,00 (одна тисяча грн. 00 коп.) на місяць, перший орендний платіж здійснюється Орендарем на перший місяць оренди на протязі 5 днів з моменту підписання даного договору і акту приймання-передачі об'єкту оренди. Наступні орендні платежі Орендар зобов'язаний сплачувати на протязі 5 днів після закінчення кожного календарного місяця оренди обладнання.

Представник позивача ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності в судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач повторно в судове засідання не з'явися, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, а тому суд розглянув справу за його відсутності.

Суд, дослідивши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.

У ході судового розгляду справи були встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно до договору купівлі - продажу від 19 жовтня 2014 року, посвідченим приватним нотаріусом ОСОБА_4, реєстровий 2585, ОСОБА_5 передала у власність, а ОСОБА_2 прийняла у власність 1/ 2 частину комплексу будівель млину виробництвом 1200 кг/год, що складаються з: складу зерна літ. «А-1»-цегляного, загальною площею 676,60 кв. м., млину літ. « Б-1»- з/бетон, цегла, загальною площею 69, 70 кв. м., сараю літ. «Д»- цегла, вбиральні літ. «Г» - дерево, огорожі №1-3- метал, замощення «І», які знаходяться за адресою : АДРЕСА_2 які розташовані на земельній ділянці площею 0, 6573 га.

Згідно з договором купівлі-продажу від 20 жовтня 2012 року ОСОБА_5 передала у власність, а ОСОБА_2 прийняла у власність млинне обладнання з інраструктурою, яка складається з наступного : бункера приймання, агрегату очистки зерна, камневідділювач, транспортери очистки зерна, транспортери винтові, установка аспираційна, бункер витримки зерна, розсіювач РШС G-18, транспортери вигрузки муки, колектор, блок очистки повітря, шкафи (шафи) управління, бункери відволоження, а також дорожнє покриття, електрична мережа із заземленням.

Згідно до акту прийому - передачі від 20 жовтня 2012 року ОСОБА_5 передала у власність, а ОСОБА_2 прийняла у власність вищезазначене майно.

01 листопада 2012 року між сторонами був укладений договір оренди обладнання, за умовами якого предметом цього договору є надання Орендодавцем за обумовлену сторонами плату у тимчасове користування Орендаря обладнання, яке буде використане останнім у своїх виробничих цілях і цілях отримання комерційних результатів у відповідності з конструктивними і експлуатаційними даними обладнання, переданого в оренду.

Згідно ч.1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права. Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.

Згідно до 761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

Відповідно до ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 782 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Крім цього, відповідно до ч.2 ст. 782 ЦК України у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

А згідно ч.1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

28 жовтня 2013 року ОСОБА_2 повідомила Орендаря про відмову від договору оренди обладнання та його припинення на підставі ч.1 ст. 782 ЦК України. Письмове повідомлення про відмову від договору оренди обладнання та його припинення було отримано відповідачем 21.11.2013 р., що підтверджується відповідним поштовим повідомленням про вручення.

Листом від 28.10.2013 р. позивач вимагала від ФГ «Добробут-2003» негайно погасити заборгованість з орендної плати у розмірі 9871,00 грн.

В свою чергу, підтвердженням передання орендарю об'єкта оренди згідно вказаного договору і його фактичним користуванням, є лист ФГ «Добробут-2003» від 30.09.2013 р., в якому відповідач просить поновити доступ до орендованого об'єкту. Таким чином, листом від 30.09.2013 р. ФГ «Добробут-2003» визнає факт укладення даного договору оренди обладнання від 01.11.2012 р., а також фактичний період часу користування об'єктом оренди.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України (зокрема, із договорів). Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Крім цього, відповідно до ч.2 ст. 782 ЦК України у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

А згідно ч.1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Згідно ч.3 ст. 651 ЦК України передбачено, що у разі односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ч.2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Відповідно до ч.2 ст. 59 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Підстави припинення зобов'язання передбачені ст. ст. 599 - 601, 604 -609 ЦК України, зокрема за ст. 599 ЦК зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів . Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.

Жодних належних та допустимих доказів щодо виконання зобов'язання за договором оренди відповідачем в ході судового розгляду суду не надано.

Відповідно до ч.3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Аналогічні положення містить ст. 60 ЦПК України.

ОСОБА_2, як орендодавець на підставі ч.1 ст. 782 ЦК України відмовилась від договору оренди обладнання, надіславши орендарю письмове повідомлення про відмову від договору оренди обладнання, то такий договір є припиненим з 21.11.2013 р. Відповідно до п.1 Розділу 10 договір припиняє свою дію 01.11.2013 р.

Таким чином, договір оренди обладнання від 01.11.2012 р. з 01.11.2013 р. є припиненим.

Відповідно до ч.1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п.2 Розділу 10 Договору передбачено, що закінчення строку дії даного договору тягне за собою припинення зобов'язань сторін за ним, але не звільняє сторони договору від відповідальності за його порушення, якщо такі порушення мали місце під час виконання умов даного договору оренди.

Згідно ч.4 ст. 631 ЦК України закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до ч.2 ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідно до статті 611 ЦК України разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Відповідно до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідно до п.4 Розділу 5 Договору передбачено, що у разі прострочення сплати орендної плати Орендар зобов'язується сплатити Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

У відповідності до умов вказаного договору розрахунок пені здійснюється за кожен місяць прострочення оплати орендної плати

Розрахунок пені здійснюється за формулою: сума заборгованості* подвійна ставка НБУ/кількість днів у році 365*кількість днів прострочення

Розрахунок пені за листопад 2012 р.:

Загальна сума заборгованості - 1000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 30 днів (з 06.11.2012 р. по 05.12.2012 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.11.2012 р. по 05.12.2012 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.11.2012 р. по 05.12.2012 р. становить 12,33 грн.

Розрахунок пені за грудень 2012 р.

Загальна сума заборгованості - 2000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 31 день (з 06.12.2012 р. по 05.01.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.12.2012 р. по 05.01.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.12.2012 р. по 05.01.2013 р. становить 25,48 грн.

Розрахунок пені за січень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 3000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 31 день (з 06.01.2013 р. по 05.02.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.01.2013 р. по 05.02.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.01.2013 р. по 05.02.2013 р. становить 38,22 грн.

Розрахунок пені за лютий 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 4000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 28 днів (з 06.02.2013 р. по 05.03.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.02.2013 р. по 05.03.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.02.2013 р. по 05.03.2013 р. становить 46,03 грн.

Розрахунок пені за березень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 5000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 31 день (з 06.03.2013 р. по 05.04.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.03.2013 р. по 05.04.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.03.2013 р. по 05.04.2013 р. становить 63,70 грн.

Розрахунок пені за квітень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 6000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 30 днів (з 06.04.2013 р. по 05.05.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.04.2013 р. по 05.05.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.04.2013 р. по 05.05.2013 р. становить 73,97 грн.

Розрахунок пені за травень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 7000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 31 день (з 06.05.2013 р. по 05.06.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.05.2013 р. по 05.06.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків).

Розмір пені за період з 06.05.2013 р. по 05.06.2013 р. становить 89,18 грн.

Розрахунок пені за червень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 8000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 30 днів (з 06.06.2013 р. по 05.07.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.06.2013 р. по 10.06.2013 р. становила 7,5% (сім цілих п'ять десятих відсотків), а з 10.06.2013 р. по 05.07.2013 р. 7,0 % (сім цілих нуль десятих відсотки).

Розмір пені за період з 06.06.2013 р. по 05.07.2013 р. становить 93,15 грн.

Розрахунок пені за липень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 9000,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 31 день (з 06.07.2013 р. по 05.08.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.07.2013 р. по 05.08.2013 р. становила 7,0 % (сім цілих нуль десятих відсотки).

Розмір пені за період з 06.07.2013 р. по 05.08.2013 р. становить 107,01 грн.

Розрахунок пені за серпень 2013 р.

Загальна сума заборгованості - 9871,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 22 дні (з 06.08.2013 р. по 27.08.2013 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 06.08.2013 р. по 13.08.2013 р. становила 7,0 % (сім цілих нуль десятих відсотки), а з 13.08.2013 р. по 27.08.2013 р. становила 6,5 % (шість цілих п'ять десятих відсотки).

Розмір пені за період з 06.08.2013 р. по 27.08.2013 р. становить 52,74 грн.

Розрахунок пені з 28.08.2013 р. по 18.03.2014 р.

Загальна сума заборгованості - 9871,00 грн.

Строк прострочення розрахунку з орендної плати 204 дні (з 27.08.2013 р. по 18.03.2014 р.).

В свою чергу, облікова ставка Національного Банку України у період з 27.08.2013 р. по 18.03.2014 р. становила 6,5 % (шість цілих п'ять десятих відсотки).

Розмір пені за період з 27.08.2013 р. по 18.03.2014 р. становить 717,20 грн.

Таким чином, загальний розмір пені за прострочення сплати орендної плати за період з 06.11.2012 р. по 18.03.2014 р. становить 1319,01 грн. (одна тисяча триста дев'ятнадцять грн. 01 коп.).

Відповідно до ч. 2 ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Враховуючи строк позовної давності щодо стягнення пені, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня за один рік з моменту звернення до суду з даним позовом, тобто за період з 01.04.2013 р. по 18.03.2014 р. у розмірі 1133,25 грн. (одна тисяча сто тридцять три грн. 25 коп.).

Позивачем при пред'явленні позову до суду були сплачені судові витрати, а саме - судовий збір у сумі 243,60 гривень, що підтверджується квитанцією № ПН 39527 від 19 березня 2014 року.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України: судові витрати суд стягує з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 759, 760, 61,762, 526, 785, 258, 509, 629, 782, 615, 611, 614 ЦК України, ст.ст. 59, 21, 10, 60, 79, 88 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.

Стягнути з Фермерського господарства «Добробут-2003» (код ЄДРПОУ - 35604235) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, податковий номер - НОМЕР_1) заборгованість з орендної плати у розмірі 9871,00 грн. (дев'ять тисяч вісімсот сімдесят одну грн. 00 коп.).

Стягнути з Фермерського господарства «Добробут-2003» (код ЄДРПОУ - 35604235) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, податковий номер - НОМЕР_1) пеню в розмірі 1133,25 (одна тисяча сто тридцять три грн. 25 коп.).

Стягнути з Фермерського господарства «Добробут-2003» (код ЄДРПОУ - 35604235) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, податковий номер - НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 243,60 грн. (двісті сорок три грн. 60 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а особами, без участі яких постановлено рішення протягом 10 днів з дня отримання копії рішення суду.

Головуючий суддя: О.В. Назаренко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення02.09.2014
Оприлюднено10.12.2014
Номер документу41767040
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/2558/14-ц

Рішення від 02.09.2014

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

Ухвала від 31.03.2014

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні