Рішення
від 04.12.2014 по справі 912/3886/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2014 рокуСправа № 912/3886/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3886/14

за позовом прокурора м. Кіровограда в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика", м. Кіровоград

про стягнення 11773,18 грн

за участю представників:

від прокуратури прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури м. Кіровограда - Боруш А.О., посвідчення № 019543 від 12.08.2013;

від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-4/2747 від 09.11.2014;

від відповідача - Мазуренко Н.Ю., довіреність б/н від 14.11.2014, Вйонцак Л.В., директор.

Прокурор м. Кіровограда звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика" збитків в сумі 11773,18 грн, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок наднормативних викидів в атмосферне повітря.

Ухвалою господарського суду від 03.11.2014 порушено провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 20.11.2014.

В судовому засіданні 20.11.2014 та 27.11.2014 оголошувалась перерва в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач у своїх письмових поясненнях підтримав позовні вимоги прокурора, що підтвердив у судовому засіданні також і його представник.

У поданому відзиві на позов відповідач позов не визнає, оскільки за твердженням останнього в його діях не вбачається жодних протиправних дій, які б призвели до завдання шкоди навколишньому середовищу, оскільки документи для надання відповідних дозволів було подано відповідачем завчасно.

В ході судового розгляду відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі та подав до суду заяву про розстрочку виконання рішення на 18 місяців з проведенням розрахунків до 30 числа кожного місяця в сумі 654,07 грн, починаючи з грудня 2014 по 30.05.2014. До заяви додано належним чином посвідчені копії фінансових звітів відповідача, що підтверджують тяжкий фінансовий стан підприємства. Крім того, довідкою банківської установи підтверджено відсутність коштів на рахунку відповідача, що унеможливлює виконання рішення господарського суду у даній справі.

Присутні у судовому засіданні представники позивача та прокурор не заперечили проти розстрочення виконання рішення на період 18 місяців починаючи з грудня 2014.

Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно постанови від 11.06.2014 (а.с.11-12) прокуратурою м. Кіровограда із залученням державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика" щодо додержання вимог законодавства України у сфері охорони атмосферного повітря та встановлено факт здійснення викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без відповідного дозволу в період з 16.04.2013 по 11.02.2014.

За результатами перевірки 01.07.2014 складено акт № 07-143 дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.13-22).

01.07.2014 відносно посадової особи відповідача складено протокол № 009203 про адміністративне правопорушення (а.с.23-24).

Постановою Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 01.07.2014 № 009203 інженера з охорони праці Довбню Світлану Василівну притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 850,00 грн (а.с.25 -26).

Постанова від 01.07.2014 № 009203 ніким не оскаржена, накладений штраф сплачено в повному обсязі відповідно до квитанції від 10.04.2014 (а.с. 29).

Враховуючи зазначене та в силу вимог статті 291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 01.07.2014 № 009203 набрала законної сили.

Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 (надалі - Методика), здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за період з 16.04.2013 по 11.02.2014, які складають 11773,18 грн (а.с.32-33).

Вирішуючи спір про стягнення з відповідача збитків в розмірі 11773,18 грн, господарський суд враховує наступне.

Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до статті 6 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Частини 5, 6 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" закріплюють, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання вказаними у нормі органами.

Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідний Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 (надалі Порядок).

Пунктом 2 цього Порядку визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

За нормами статті 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади віднесено до переліку видів порушень законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно статей 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлено Методикою.

Загальний розмір відшкодування збитків розраховано як сума розміру збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини: суспендованих твердих частинок, недиференційованих за складом; сірки діоксид; азоту діоксид; етилцелозольв; етилацетат; ксилол; толуол; бутилацетат.

Розрахунок розміру збитків проведено згідно з пункту 4.1. Методики, якою передбачено, що розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Збитки розраховано за формулою 12 - З = mi х 1,1П х Ai х Кт х Кзi, де З - розмір збитків, грн; mi -маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Ai - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; Кзi - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною.

Із аналізу матеріалів справи та норм чинного законодавства вбачається, що позивачем правомірно нараховано відповідачу на підставі вищезгаданої Методики шкоду в загальній сумі 11773,18 грн.

Крім того, господарський суд враховує, що загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди регламентовано статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

В деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, господарський суд дійшов висновку, що прокурором та позивачем доведено належними доказами факт заподіяних відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу в загальній сумі 11773,18 грн, тоді як відповідач не заперечив заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу та не надав доказів відсутності його вини в заподіянні шкоди.

Станом на 04.12.2014 сума збитків відповідачем не сплачена.

З огляду на викладене позовні вимоги про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок наднормативних викидів в атмосферне повітря в сумі 11773,18 грн підлягають задоволенню в повному обсязі.

Поряд з цим, господарський суд, розглядаючи подану відповідачем заяву про розстрочку виконання рішення у даній справі на 18 місяців з проведенням розрахунків до 30 числа кожного місяця в сумі 654,07 грн, починаючи з грудня 2014 по 30.05.2014, враховує положення пункту 6 частини 1 статті 83 Господарського процесуального кодексу України, яким визначено, що господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Враховуючи фінансовий стан відповідача, позиції сторін господарський суд вважає за можливе задовольнити заяву та розстрочити виконання рішення строком на 18 місяців.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне. В розрахунку наданому відповідачем у заяві про розстрочку невірно розрахована сума платежу - 654,07 грн щомісячно за весь період розстрочки виконання рішення. Оскільки за вказаний період сума 11773,18 грн, заявлених до стягнення збитків має бути сплачена починаючи з грудня 2014 по 30.04.2016 у сумі 654,07 грн, та до 30.05.2016 - 653,99 грн.

Відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1827,00 грн покладається на відповідача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРIШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика"(25014, м. Кіровоград, вул. Валентини Терешкової 174, ідентифікаційний код 03054924) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 38037110) в дохід Державного бюджету України збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу внаслідок наднормативних викидів в атмосферне повітря в сумі 11773,18 грн, зарахувавши кошти на р/р 33112331700002, одержувач коштів управління казначейства у Кіровоградській області, код 2406210, ідентифікаційний код 38037409, МФО 823016, розстрочивши виконання рішення в цій частині строком на вісімнадцять місяців з проведенням розрахунків до 30 числа кожного місяця в сумі 654,07 грн, починаючи з грудня 2014 по 30.04.2016 та зі сплатою до 30.05.2016 - 653,99 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика"(25014, м. Кіровоград, вул. Валентини Терешкової 174, ідентифікаційний код 03054924) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1827,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 08.12.2014.

Суддя О.Б. Шевчук

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.12.2014
Оприлюднено09.12.2014
Номер документу41778630
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/3886/14

Рішення від 04.12.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Шевчук О.Б.

Ухвала від 03.11.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Шевчук О.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні