ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2014 Справа №917/2382/14
м. Полтава
про стягнення 4 825,38 грн.
Суддя Пушко І.І.
Представники :
від позивача : Лещенко Г.М., довіреність №01-11/4187 від 03.04.2014 року;
від відповідача : не з'явився.
Суть справи: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача 4825,38 грн. заборгованості за договором на постачання теплової енергії в гарячій воді № 1298 від 01.08.2009 року, з яких: 4014,41 грн. - основний борг за теплову енергію; 338,06 грн. - пеня; 419,06 грн. - інфляційні витрати; 53,85 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача умов укладеного договору, оскільки він, на думку позивача, у визначені договором строки, не проводив розрахунків з постачальником, що стало причиною звернення до суду про стягнення заборгованості та штрафних санкцій.
Відповідач в засідання не з'явився, про дату, час та місце його проведення повідомлений за юридичною адресою згідно даних спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.11.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, відзив на позов та витребувані ухвалою від 18.11.2014 року документи не подав.
Суд вважає, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, а неявка відповідача не перешкоджає розгляду спору по суті, тому визнав за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив :
За змістом ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду що набуло законної сили, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони, тому, що їх істинність вже встановлено у рішенні і не має необхідності встановлювати їх знову.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 15.10.2013 року по справі № 917/1667/13 за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", в особі Кременчуцької філії до Приватного підприємства "Промгаз", про стягнення боргу в сумі 12605,08 грн. за поставлену в період з жовтня 2012 року по квітень 2013 року теплову енергію у вигляді гарячої води за договором № 1298 від 01.08.2009 року встановлено:
- 01.08.2009 року між Відкритим акціонерним товариством "Полтаваобленерго", в подальшому перейменованим у Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго", в особі Кременчуцької філії (позивач, теплопостачальна організація) та Приватним підприємством "Промгаз" (відповідач, споживач) був укладений договір про постачання теплової енергії в гарячій воді за № 1298, згідно якого теплопостачальна організація зобов'язалась надавати споживачу вчасно та відповідної якості послуги з постачання теплової енергії в гарячій воді, а споживач - своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим договором та додатками до нього (п. 1.1. договору).
- У відповідності до п. 7.10. договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2009 року та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення його строку однією зі сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду його умов.
- Відповідно до п. 5.1. договору теплова енергія в гарячій воді постачається споживачу в обсягах згідно з додатком № 2 до цього договору та такі потреби: опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону; гаряче водопостачання - протягом року.
- Згідно з положеннями п. 6.6. договору порядок розрахунків зі споживачами теплової енергії викладено в додатку № 4 "Порядок розрахунків за спожиту теплову енергію".
- У відповідності до п. 1 Порядку розрахунків за спожиту теплову енергію (додаток №4 до договору) розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються за тарифом, затвердженим в установленому законом порядку. Сплату рахунків теплопостачальної організації, виписаних на виконання договору, споживач зобов'язаний проводити не пізніше 7 календарних днів з моменту їх надсилання (надання).
При розгляді справи № 917/2382/14 судом встановлено, що споживач, який має прилади обліку, щомісяця самостійно знімає показники станом на 25 число календарного місяця (розрахункового періоду), оформлює "відомість про фактичні покази розрахункових приладів обліку" та надає її теплопостачальній організації для здійснення розрахунку, оформлення рахунку та "акта про обсяги спожитої споживачем теплової енергії" (п. 2 додатку № 4 до договору).
Згідно п. 5 додатку № 4 до договору обсяг фактично спожитої за розрахунковий період теплової енергії з урахуванням розрахункової величини втрат у відрізку мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності тепломереж, підтверджується "Актом про обсяги спожитої (поставленої) споживачем (субспоживачем) теплової енергії" (Додаток №4-2), який оформлюється теплопостачальною організацією на підставі "Відомості про фактичні покази розрахункових приладів обліку"(Додаток №4-1) та підтверджується споживачем у десятиденний термін. У разі неповернення споживачем належно підтвердженого "Акта про обсяги спожитої споживачем теплоенергії" або відмови від його підпису, останній вважається дійсним з дати його виписки за умови його підписання трьома представниками теплопостачальної організації.
Згідно пояснень позивача, нарахування відповідачу за спожиту теплову енергію здійснювалося на підставі п. 20, п. 23 "Правил користування тепловою енергією" та п. 6.6. договору - у відповідності до порядку, встановленого додатком №4 до договору, а саме - кількість відпущеної споживачу теплової енергії визначається згідно з тепловим навантаженням (визначається при забудові інженерним проектом на будинку вцілому) та узгоджено додатком №1 до договору з урахуванням площі приміщення споживача, фактичного часу споживання теплової енергії та знижуючого коефіцієнту згідно формули.
Позивачем надана постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 497 від 31.12.2013 року згідно якої відповідачу з 01.01.2014 року був встановлений тариф на теплову енергію для потреб інших споживачів 592,68. за 1Гкал (без ПДВ) 711,22 грн. з ПДВ; постанова № 186 від 31.03.2014 року, згідно якої відповідачу з 01.04.2014 року був встановлений тариф на теплову енергію для потреб інших споживачів 726,32 грн. за 1Гкал (без ПДВ) 871,58 грн. з ПДВ.
В матеріали справи знаходяться копії рахунків на оплату електричної енергії з січня 2014 року по квітень 2014 року та докази їх фактичного відправлення відповідачу.
Згідно відповіді Фонду міського майна Кременчуцької міської ради від 20.11.2014 року на запит позивача приміщення по кварталу 287, буд. 19, яке займав відповідач, звільнено 23.10.2014 року.
Позивач посилається, що повідомлення про зміну адреси для листування та необхідності внесення змін в договір від відповідача до позивача не надходило, тому й акти приймання-передачі теплової енергії, що направлені відповідачу на вказану в договорі адресу підписані не були.
Оплата за спожиту теплову енергію за спірний період відповідачем в повному обсязі не проводилась внаслідок чого утворилась заборгованість в розмірі 4014,41 грн.
Відповідачем докази сплати рахунків вартості спожитої електричної енергії у повному обсязі у терміни, визначені Договором, суду не надані.
Відповідно до п. 2 ст. 712 ЦК України, до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Згідно з п. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
У відповідності до ст.ст. 525, 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Ст. 612 ЦК України встановлює, що боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання, якщо він не почав його виконувати або не виконав його у строк, встановлений договором.
Стаття 625 ЦК України визначає обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем заявлено до стягнення 419,06 грн. інфляційних витрат з лютого 2014 року по вересень 2014 року, а також 3% річних за період з 13.02.2014 року по 10.09.2014 року в сумі 53,85 грн.
Приймаючи до уваги, що судом встановлено прострочення відповідачем грошового зобов'язання, вимоги позивача про стягнення інфляційних витрат та 3% річних суд визнає правомірними та такими, що підлягають задоволенню в межах заявленої позивачем суми.
За ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов'язання настаються правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
За статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 4.2.2 Договору сторони передбачили, що за несвоєчасну оплату за спожиту теплову енергію нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу починаючи з дня, наступного за датою остаточного розрахунку.
Позивач нарахував відповідачу 338,06 грн. пені за період з 13.02.2014 року по 10.09.2014 року, яка підлягає задоволенню, оскільки її розмір відповідає вимогам п. 6 ст. 232 ГК України, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" в межах подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення.
Перевірка правильності розрахунку позивачем пені, інфляції, 3% річних здійснена за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій інформаційної системи "Ліга. Закон".
Згідно положень ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. За ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Отже, матеріалами справи підтверджено і відповідачем не заперечується, що відповідач не виконав належним чином своїх зобов'язань за Договором, а саме не сплачував у визначені строки вартість отриманої теплової енергії за січень-квітень 2014 року, тому позов з урахуванням зібраних по справі доказів задовольняється судом повністю.
Судовий збір відповідно до частини другої ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Промгаз", юридична адреса: вул. Перемоги, 13, кв. 126, м. Кременчук, 39600, код ЄДРПОУ 31913812 на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії, вул.60 років Жовтня, 8, м. Кременчук, 39601, р/р 26002055234266 в ПГРУ КБ "Приватбанк", м. Полтава, МФО 331401, код 25717118 - 4014 грн. 41 коп. боргу; 338 грн. 06 коп. пені; 419 грн. 06 коп. інфляційних витрат; 53 грн. 85 коп. 3% річних; 1827 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору .
3. Видати наказ при набранні рішенням законної сили.
Суддя Пушко І.І.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2014 |
Оприлюднено | 09.12.2014 |
Номер документу | 41778752 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Пушко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні