Рішення
від 04.12.2014 по справі 912/4198/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2014 рокуСправа № 912/4198/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м. Кіровоград

до відповідача: приватного підприємства "Євростандарт", Кіровоградська область, м. Знам'янка

про стягнення 12161,63 грн.

Представники сторін:

від позивача - Лисенко С.В., довіреність № 44/07 від 20.01.2014 року;

від відповідача - участі не брали.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" (надалі - ПАТ "Кіровоградобленерго") звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з приватного підприємства "Євростандарт" (надалі - ПП "Євростандарт") заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 243 від 02.08.2011 року в сумі 3857,35 грн. заборгованості за спожиту електроенергію, нараховану на дану суму боргу пеню в розмірі 542,79 грн., втрати від інфляції в розмірі 591,90 грн. та 3 % річних 89,39 грн., 7080,20 грн. заборгованості за споживання електричної енергії понад договірну величину, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Позов мотивовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань по оплаті поставленої електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 243 від 02.08.2011 року.

Ухвалою від 20.11.2014 року позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі. Від сторін витребувано необхідні для вирішення спору докази.

02.12.2014 року до господарського суду надійшли письмові пояснення позивача по даній справі, відповідно до яких, ПАТ "Кіровоградобленерго" просить стягнути з відповідача пеню в сумі 406,76 грн., 3 % річних в сумі 89,39 грн. та інфляційні втрати в сумі 591,90 грн. На підставі положень ст. 22 Господарського процесуального кодексу України подальший розгляд справи відбуватиметься з урахуванням вказаних пояснень по справі.

Представником позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримано в повному обсязі.

Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника в судове засідання, відзив на позов не подав, позовних вимог не заперечив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 01601625 від 21.11.2014 року (а.с.20).

На час розгляду справи заяви і клопотання від відповідача до господарського суду не надходили.

Правом на змагальність, передбаченим ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України, відповідач не скористався з власної ініціативи.

Згідно з ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

02.08.2011 року між ПАТ "Кіровоградобленерго" (постачальник) та ПП "Євростандарт" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 243 (далі - договір №243), за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужності (кВт), величини якої по площах вимірювання та точках продажу визначені в п. 6 додатку "Графік зняття засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 1 договору № 243).

Відповідно до п.п. 2.2.2. та 2.3.3. договору № 243 постачальник зобов'язався постачати електричну енергію, як різновид товару, а споживач - своєчасно оплачувати спожиту електричну енергію.

На виконання умов договору позивач поставив відповідачу електричну енергію у розрахунковий період грудень 2013 року, яку відповідач прийняв в повному обсязі, що підтверджується відповідним рахунком-фактурою, що виставлений відповідачу 16.12.2013 року (а.с.14). Термін оплати отриманої електроенергії визначений в рахунку від 16.12.2013 року - до 23.12.2013 року.

В порушення умов договору та п. 8 додатку №1 "Порядок розрахунків" до договору №243 в якому визначено, що споживач самостійно на протязі 5 операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за активну електричну енергію шляхом оплати різниці між вартістю обсягу електричної енергії, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів сплачених у відповідності з п. 2 цього додатку, а також передбачено, що остаточний розрахунок споживач здійснює на підставі рахунку за тарифом, який діяв на кінець розрахункового періоду, відповідач здійснював оплату за поставлену електричну енергію несвоєчасно.

В зв'язку з порушенням умов оплати поставленої електричної енергії у відповідача перед позивачем за грудень 2013 року утворилась заборгованість в сумі 3857,35 грн.

Також, відповідно до п. 5.2. договору узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюється додатком до Договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" як договірні величини.

Відповідно до п. 1 Додатку розрахунковим є період з 16 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

На підставі п. 4.2.2 договору № 243 за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно з вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50 тис. кВт год. і більше.

У відповідності до додатку № 3 до договору № 243 встановлено договірні величини споживання електричної енергії: в грудні 2013 року 1400 кВт/год (а.с.13).

Пунктом 5.5. (абзац 2) договору встановлено, що пропозиції Споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником електроенергії заяви споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електроенергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електроенергії за договором про постачання електричної енергії.

Суду не було подано доказів звернення споживача до постачальника із заявами щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії на грудень 2013 року.

Позовні вимоги ПАТ "Кіровоградобленерго" ґрунтуються на тому, що відповідач прийняв поставлену позивачем у грудні 2013 року електричну енергію повністю, проте не провів оплату за отриману електроенергію у грудні 2013 року та перевищення договірних величин споживання електроенергії, чим порушив п.п. 1, 4.2.2. договору та п. 8 додатку № 1 "Порядок розрахунків" до договору № 243.

Судом встановлено, що відповідачем фактично спожито електроенергії згідно актів про використану електричну енергію в грудні 2013 року в обсязі 4829 кВт/год, різниця фактично спожитої і договірної величини споживання складає 3429 кВт/год.

За обґрунтованим розрахунком позивача протягом грудня 2013 року відповідачем спожито електроенергії понад договірну величину споживання у кількості 3429 кВт/год на загальну суму 7080,20 грн. (розрахунок - а.с.3).

Суму перевищення граничного рівня споживання електроенергії позивач визначив у рахунку-фактурі від 23.01.20134 року № 243/1 у розмірі 7080,20 грн. (а.с.14).

Відповідачем рахунок від 16.12.2013 року та рахунок від 23.01.2014 року оплачено не було, сума заборгованості відповідача перед позивачем склала 3857,35 грн. за спожиту електроенергію у грудні 2013 року та 7080,20 грн. за спожиту електричну енергію понад встановлену договірну величину у грудні 2013 року.

Пунктом 2.1. договору про постачання електричної енергії сторони передбачили, що при вирішенні всіх питань, які прямо не врегульовані цим договором, сторони зобов'язуються керуватися законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

При дослідженні договору про постачання електричної енергії та додатків до нього господарським судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини з електропостачання, які регулюються ст.ст. 275 - 277 Господарського Кодексу України.

Згідно вказаних норм законодавства за договором енергопостачання енергопостачальник відпускає електричну енергію споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту електроенергію. Відпуск енергії без договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного Кодексу України, ст. ст. 33, 34 Господарського кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як вбачається із приписів ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до пункту 6.16 Правил користування електричною енергією, обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.

За змістом пункту 13 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 року № 441 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2002 р. № 475) (із змінами і доповненнями), споживачі у разі перевищення встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику".

За приписами частини 6 статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідачем на час розгляду справи не надано доказів на підтвердження сплати на користь позивача 3857,35 грн. за спожиту електроенергію у грудні 2013 року та 7080,20 грн. за спожиту електричну енергію понад встановлену договірну величину у грудні 2013 року згідно договору про постачання електричної енергії № 243 від 02.08.2011 року.

За викладених обставин господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки відповідач в строки передбачені договором № 243 та рахунком від 16.12.2013 року за спожиту електроенергію в грудні 2013 року на суму 3857,35 грн. розрахунки не провів, позивачем нараховано відповідачу пеню в розмірі 406,76 грн., 3% річних в розмірі 89,39 грн. та 591,90 грн. інфляційних втрат.

Статтями 610 та 611 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до норм ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредитору у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 4.2.1. договору № 243 сторони погодили, що за внесення платежів, передбачених п.п. 2.3.3. - 2.3.4. цього договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,8% від суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період за який нараховується пеня.

Позивач наполягає на стягненні з відповідача пені в сумі 406,76 грн. за період з 01.04.2014 року по 01.10.2014 року (розрахунок пені - а.с.23).

Проте, враховуючи строк оплати за використану електричну енергію визначений рахунком від 16.12.2013 року, а також положення ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, відповідно до якого нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, господарський суд дійшов висновку, що початком періоду нарахування пені по зобов'язанню за грудень 2013 року є 23.12.2013 року.

З урахуванням розрахунку пені позивача, норм чинного законодавства, положень договору № 243 та фактичних обставин справи, господарський суд дійшов висновку, що належною до стягнення з відповідача є пеня в сумі 161,80 грн. за період з, яка нараховується за період з 01.04.2014 року по 23.06.2014 року.

Вирішуючи спір в частині стягнення з відповідача суми 3% річних та інфляційних втрат, господарський суд враховує положення ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, відповідно до якої боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суми 3 % річних та втрат від інфляції, які заявлено до стягнення з відповідача за порушення строків оплати поставленої електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 243 від 02.08.2011 року за період 23.12.2013 року по 01.10.2014 року складають - 591,90 грн. інфляційних втрат та 89,39 грн.

Вказані суми є обґрунтованими та такими, що відповідають умовами договору і нормам чинного законодавства (розрахунок - а.с.24-25), у зв'язку з чим підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в повному обсязі.

З огляду на викладені обставини, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача 3857,35 грн. заборгованості за поставлену електричну енергію, 7080,20 грн. заборгованості за споживання електричної енергії понад договірну величину, а також пеню в сумі 161,80 грн., 3 % річних в сумі 89,39 грн. та втрати від інфляції в сумі 591,90 грн. В іншій частині в задоволені позову слід відмовити.

На підставі ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в повному обсязі покладається на відповідача.

В судовому засіданні 04.12.2014 року господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 64, 75, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з приватного підприємства "Євростандарт" (27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. 70 років Жовтня, 50; ідентифікаційний код 30799235) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15; ідентифікаційний код 23226362) 3857,35 грн. заборгованості за грудень 2013 року та 7080,20 грн. заборгованості за споживання електричної енергії понад договірну величину на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260343101425 в філії - Кіровоградське управління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 23226362, а також пеню в сумі 161,90 грн., 3 % річних в сумі 89,39 грн., втрати від інфляції в сумі 591,90 грн. та 1827,00 грн. судового збору на поточний рахунок Знам'янського РЕМ № 26006023000865, ЄДРПОУ 26410155 в ПАТ "Перший інвестиційний банк" м. Київ, МФО 300506.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині в задоволені позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Засвідчений належним чином примірник рішення направити відповідачу за адресою: 27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. 70 років Жовтня, 50.

Повне рішення складено 09.12.2014 року.

Суддя М.С. Глушков

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.12.2014
Оприлюднено10.12.2014
Номер документу41801475
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/4198/14

Рішення від 04.12.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 20.11.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні