Постанова
від 09.12.2014 по справі 286/7161/14-а
ОВРУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7161/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати відповідача - Відділ держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області провести нарахування доплати до заробітної плати згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.04.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, зобов'язати відповідача - управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату за період з 01.04.2014 року по 31.07.2014 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює 30% мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України про державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно на неї та її неповнолітніх дітей, мотивуючи тим, що вона працює в Відділі держземагенства в Овруцькому районі, являється особою, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС категорії 3, проживає в с.Кирдани Овруцького району Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, має на утриманні неповнолітню дитину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. За період роботи їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.

Позивач в заяві просить справу розглянути без її участі.

Представники відповідача - управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Представник відповідача - Відділ держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_1 працює в Відділі держземагенства в Овруцькому районі Овруцького району Житомирської області, постійно проживає в с.Кирдани Овруцького району, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, та довідками Відділу держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, має на утриманні неповнолітню дитину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження.

Додатком №1 Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, до постанови КМ України №106 від 23.07.91 ( з відповідними змінами), с.Кирдани Овруцького району (де проживає позивач) віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а м.Овруч (де працює позивач) віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

З довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області №1910 від 29.10.2014 року вбачається, що позивач перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області і отримує на себе та свою дитину щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

- ст.37 - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати.

Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 року усупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

- для доплати громадянам, які працюють, які на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 10,50 грн.

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 160 тис. крб. (1,60 грн. за гр. реф.).

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) обмеження не встановлені. Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року № 1622-VII, яким доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII пунктом 6-7, який в свою чергу встановлює, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік - набув чинності з 03.08.2014 року.

Таким чином, у період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Відділ держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат, вказаних у довідках не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивачем сплачено судовий збір.

Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити повністю.

Зобов'язати Відділ держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області (ІПН 38335475) провести нарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.04.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Зобов'язати Відділ держземагенства в Овруцькому районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести нарахування і виплату ОСОБА_1 за період з 01.04.2014 року по 31.07.2014 року на неї та її дитину: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до ст.37 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 30% від мінімальні заробітні плати, встановленої відповідним Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В. І. Вачко

СудОвруцький районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення09.12.2014
Оприлюднено12.12.2014
Номер документу41805732
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —286/7161/14-а

Ухвала від 26.03.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Одемчук Є.В.

Ухвала від 24.02.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Одемчук Є.В.

Постанова від 09.12.2014

Адміністративне

Овруцький районний суд Житомирської області

Вачко В. І.

Ухвала від 03.11.2014

Адміністративне

Овруцький районний суд Житомирської області

Вачко В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні