Рішення
від 04.12.2014 по справі 569/12665/14-ц
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/12665/14-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2014 року Рівненський міський суд

у особі головуючої судді Крижової О.Г.

при секретарі Гриценюк М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства-Фірма «Еліт-Пошук», Товариства з обмеженою відповідальністю "Туроператор Ільтур" про захист прав споживача, стягнення збитків та відшкодування моральної шкоди за невиконання договору про надання туристичних послуг,-

в с т а н о в и в:

До суду з позовом до ТзОВ "Туроператор Ільтур", ППФ «Еліт-Пошук» про захист прав споживача, стягнення збитків та моральної шкоди звернувся ОСОБА_1 мотивуючи позов невиконанням відповідачами умов договору на туристичне обслуговування, в порушення умов якого йому не було надано туристичний продукт вартістю 5767 грн. - туристичну подорож до Болгарії на 2-х осіб в період з 23.06.2014 року по 06.07.2014 року.

У судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_3 позов підтримали. Позивач пояснив суду, що 18 лютого 2014 року ним було укладено Договір № 2/1802 на туристичне обслуговування з Відповідачем 1 ППФ «Еліт- Пошук». На виконання п. 4.1. позивачем була сплачена вартість туру до Болгарії на двох осіб на період з 23.06.2014 року по 06.07.2014 року в сумі 5 767 (п'ять тисяч сімсот шістдесят сім) гривень 00 копійок а також вартість відкриття віз на двох осіб до Болгарії в розмірі 70 Євро. 23 червня 2014 року позивач виїхав з міста Рівного до Болгарії відповідно до умов укладеного Договору на туристичне обслуговування. Проте у м. Тернопіль їх автобус було повернено до міста Рівного в зв'язку з тим, що відпочинок, готель не проплачені у Болгарії. Того ж дня, по поверненні до міста Рівного він звернувся із письмовою заявою до ПГІФ «Еліт-Пошук» про надання пояснень щодо невиконання Договору та повернення сплачених за відпочинок коштів. Проте, на своє звернення отримав листа від 09.07.2014 року за № 19 від Директора ППФ «Еліт-Пошук» в якому йому було відмовлено у поверненні сплачених ним коштів та рекомендовано звертатися до Київського туроператора ТОВ «Туроператор Ільтур».

Вказав, що протиправними діями відповідачів, які полягають у невиконанні умов договору на туристичне обслуговування, йому було заподіяно моральну шкоду, оскільки внаслідок зриву поїздки на відпочинок він переніс моральні старждання, було порушено нормальний ритм його життя та життя його сім'ї, оскільки поїздка ними планувалась заздалегідь. У зв'язку з цим просить стягнути на свою користь з відповідачів 5000 грн. на відшкодування заподіяної моральної шкоди.

Відповідач ТзОВ "Туроператор Ільтур" про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідач ППФ «Еліт-Пошук» Іващенко І.І. позов не визнала, вказуючи на те, що діяла в якості посередника при укладенні договору на туристичне обслуговування між позивачем та ТзОВ "Туроператор Ільтур", надаючи останньому послуги та діючи від його імені та не несе відповідальності за повне і якісне обслуговування туристів, не приймала рішення щодо скасування туристичної поїздки позивача.Також зазначила, що на підставі укладеного з ТзОВ "Туроператор Ільтур" агентського договору у відносинах між останнім та позивачем, як замовником туристичних послуг, здійснювала лише посередницьку діяльність з реалізації сформованого туроператором туристичного продукту за дорученням, від імені та в інтересах ТзОВ "Туроператор Ільтур", узяті на себе зобов'язання виконала в повному обсязі, перерахувавши ТзОВ "Туроператор Ільтур" сплачені позивачем за туристичний продукт кошти, а тому всю відповідальність за невиконання своїх зобов'язань та порушення прав позивача має нести туроператор ТзОВ "Туроператор Ільтур".

Суд, вивчивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 18 лютого 2014 року між ОСОБА_1 та ППФ «Еліт-Пошук», що діяла від імені ТзОВ "Туроператор Ільтур" на підставі договору договору про реалізацію туристичних послуг від 05.03.2011 року, було укладено договір про туристичне обслуговування, у відповідності до якого туроператор зобов'язувався відповідно до замовлення поданого туристом Турагенту за плату надати туристу ат подорожуючим з ни особам комплекс туристичних послуг.

На виконання умов договору позивачем було сплачено вартість туристичних послуг, що не оспорюється сторонами. З матеріалів справи вбачається, що квитанцією № 23 від 21.02.2014 року грошові кошти в загальній сумі 4970 грн. були перераховані ППФ «Еліт-Пошук» Товаристу з обмеженою відповідальністю "Туроператор Ільтур".

В судовому засіданні встановлено, що подорож до Болгарії позивача, що обумовлена договором не відбулась, ОСОБА_1 звернувся до ППФ «Еліт-Пошук» з проханнями знайти альтернативний варіант подорожі або компенсувати витрачені грошові кошти, проте ППФ «Еліт-Пошук» відмовилась це зробити, посилаючись на те, що вона не несе жодної відповідальності за скасування туристичного туру. На даний час зазначена туристична послуга позивачу не надана і грошові кошти, сплачені позивачем за вказану послугу, йому не повернуто.

Позивач подав письмову заяву про повернення витрачених ним коштів до ТзОВ "Туроператор Ільтур", проте кошти йому повернуті не були.

Загальні правові, організаційні та соціально-економічні засади реалізації державної політики України в галузі туризму, спрямованої на забезпечення закріплених Конституцією України прав громадян на відпочинок, свободу пересування, охорону здоров'я, на безпечне для життя і здоров'я довкілля, задоволення духовних потреб та інших прав при здійсненні туристичних подорожей, визначені в Законі України "Про туризм".

Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону:

туризм - це тимчасовий виїзд особи з місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці, куди особа від'їжджає;

турист - особа, яка здійснює подорож по Україні або до іншої країни з не забороненою законом країни перебування метою на термін від 24 годин до одного року без здійснення будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов'язанням залишити країну або місце перебування в зазначений термін;

туристичний продукт - попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов'язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо);

Згідно ст. 2 Закону України "Про туризм", майнові відносини в галузі туризму, засновані на рівності, автономії волі і майновій самостійності їх учасників, регулюються Цивільним та Господарським кодексами України з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

За приписами ст. 5 Закону України "Про туризм" учасниками відносин, що виникають при здійсненні туристичної діяльності, є юридичні та фізичні особи, які створюють туристичний продукт, надають туристичні послуги (перевезення, тимчасового розміщення, харчування, екскурсійного, курортного, спортивного, розважального та іншого обслуговування) чи здійснюють посередницьку діяльність із надання характерних та супутніх послуг, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства (туристи, екскурсанти, відвідувачі та інші), в інтересах яких здійснюється туристична діяльність.

Суб'єктами, що здійснюють та/або забезпечують туристичну діяльність, зокрема, є:

туристичні оператори - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність;

туристичні агенти - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про туризм", за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов'язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його.

До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом.

Частиною 1 ст. 901 ЦК України визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Згідно ч. 7, 8, 9 ст. 20 Закону України "Про туризм", кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв'язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору.

Туроператор (турагент) зобов'язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування.

Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, якщо це відбулося з вини туриста.

Відповідно до ч. 11, 12, 15 Закону України "Про туризм", якість туристичних послуг має відповідати умовам договору на туристичне обслуговування.

Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста.

У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов'язаний відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг.

Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, встановлених цим Законом.

Згідно із ч. 14 ст. 20 Закону України "Про туризм", права й обов'язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір, якщо інше не передбачено договором між ними, а також цим Законом.

Агентські відносини регулюються главою 31 Господарського кодексу України, відповідно до ч. 1, 2 ст. 297 якого за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок. Агентський договір повинен визначати сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами.

Відповідно до підпункту 2.4. "Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності", затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 10.07.2013 року №465, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, туроператор повинен відшкодувати матеріальні і моральні збитки у разі невиконання або неналежного виконання договору на туристичне обслуговування.

Таким чином, нормативними актами визначена відповідальність туроператора перед туристом за якість, своєчасність та повноту надання замовлених останнім туристичних послуг, а також за невиконання зобов'язань, обумовлених договором на туристичне обслуговування.

Водночас відповідно до п. 2.1.6 договору про реалізацію туристичних послуг від 05 березня 2012 року у випадку неможливості виконати зобов»язання по наданню туристичних послуг туроператор зобов»язується негайно , як тільки йому про це стане відомо, повідомити тур агента, для з»ясування останнім з туристом рішення про зміну умов існуючого договору, а турагент, відповідно до п. 2.2.1, зобов»язаний здійснювати реалізацію туристичних послуг у відповідності до вимог договору і українського законодавства, та доводити до відома туриста достовірну та повну інформацію про послуги, що надаються.

Як встановлено судом в судовому засіданні ППФ «Еліт-Пошук» не повідомила позивача про скасування його подорожі. Доказів того, що відповідач ППФ «Еліт-Пошук» було невідомо про невиконання своїх зобов»язань ТзОВ «Туроператор Ільтур» перед позивачем суду не надано.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, зокрема з договорів та інших правочинів.

Згідно ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Суд вважає, що передбачена в договорі на туристичне обслуговування відповідальність турагента за надання повної та достовірної інформації про виконання замовлення, не суперечить вимогам ст.. 509, 626, 627 ЦК України та Закону України "Про туризм", яким не передбачено заборони турагенту нести відповідальність перед туристом за невиконання договору на туристичне обслуговування, а тому відповідачі мають нести перед позивачем солідарну відповідальність.

Загальні умови виконання зобов'язань передбачені ст. 526 ЦК України. Згідно цієї правової норми, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Порушенням зобов'язання згідно зі ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (ч. 1 ст. 625 ЦК України).

За таких умов, з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути 6922 грн. на відшкодування збитків внаслідок невиконання договору на туристичне обслуговування.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків нагальної вартості замовлення.

Враховуючи, що відповыдачами прострочено виконання послуг з 23 червня 2014 року по 05 серпня 2014 року з них в солідарному порядку підлягає до стягнення 7439,43 грн.

У відповідності до ст. 4 Закону України "Про захист прав споживачів", споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліку продукції, а ст.. 10 зазначеного Закону визначено, що за наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

У відповідності до ч. ч. 1 та 2 ст. 32 Закону України "Про туризм", за неналежне виконання своїх зобов'язань туроператор, турагент, інші суб'єкти туристичної діяльності несуть майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства. Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб'єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.

В судовому засіданні встановлено, що діями відповідачів, які полягають у невиконанні умов договору про надання туристичних послуг, позивачу було завдано також і моральної шкоди, яка полягає у моральних переживаннях, стресі, зірваних планах на відпустку.

Відповідно до ст.. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, а ст.. 1167 ЦК України визначено, що моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, дією чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

У відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів", при задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Суд вважає, що дії відповідачів призвели до моральних страждань позивача, а тому на відшкодування зазначених страждань з відповідачів слід стягнути моральну шкоду. Дії відповідачів є такими, що порушили права позивача, а тому суд вважає за можливе застосувати щодо нього норми ст. 23, 1168 Цивільного кодексу України та стягнути на її користь компенсацію заподіяної моральної шкоди. При цьому, визначаючи розмір грошового відшкодування моральної шкоди, суд бере до уваги характер правопорушення, глибину душевних страждань, вимоги розумності та справедливості та визначає його в розмірі 1500 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 208-209, 2012-215, 218,292,294 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задоволити частково.

Стягнути солідарно з Приватного підприємства - Фірми «Еліт-Пошук» (код ЄДРПОУ 32682918) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Туроператор Ільтур» (код ЄДРПОУ 35530918) завдані збитки в розмірі 6 922 гривні 41 коп.

Стягнути солідарно з Приватного підприємства - Фірми «Еліт-Пошук» (код ЄДРПОУ 32682918) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Туроператор Ільтур» (код ЄДРПОУ 35530918) пеню в розмірі 7 439 гривень 43 коп.

Стягнути солідарно з Приватного підприємства - Фірми «Еліт-Пошук» (код ЄДРПОУ 32682918) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Туроператор Ільтур» (код ЄДРПОУ 35530918) моральну шкоду в розмірі 1500 гривень.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд на протязі 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні при оголошенні рішення можуть подати апеляційну скаргу на рішення суду на протязі 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Рівненського міського суду О.Г. Крижова

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення04.12.2014
Оприлюднено15.12.2014
Номер документу41829379
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/12665/14-ц

Ухвала від 05.09.2014

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Крижова О.Г. О. Г.

Рішення від 04.12.2014

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Крижова О.Г. О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні