Рішення
від 02.12.2014 по справі 904/7157/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.12.14р. Справа № 904/7157/14

За позовом Публічного акціонерного товариства "БАНК ФОРУМ" в особі уповноваженої особи на ліквідацію ПАТ " Банк Форум", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська будівельна компанія-17", м.Дніпропетровськ

про стягнення 149,76 грн.

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: Тернова І.В., довіреність № 10/03-09 від 11.08.2014 року, головний юрисконсульт відділу по роботі з проблемними активами в Дніпропетровській області Управління судового врегулювання Департаменту ліквідаційних процедур ПАТ "БАНК ФОРУМ";

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "БАНК ФОРУМ" в особі уповноваженої особи на ліквідацію ПАТ " Банк Форум" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська будівельна компанія-17" заборгованість за Договором банківського рахунку від 20.09.2007 року в сумі 149,76 грн.

Позов мотивовано порушенням відповідачем умов Договору банківського рахунку від 20.09.2007 року, з урахуванням додаткових договорів до нього, в частині своєчасної та повної сплати заборгованості за надані позивачем послуги за розрахунково - касове обслуговування.

Представник відповідача в дане судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином за адресою зазначеною в позовній заяві.

Клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю участі у справі представника відповідача до суду не надходило.

Неприбуття у судове засідання представника відповідача за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Між Публічним акціонерним товариством "БАНК ФОРУМ" (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровська будівельна компанія-17" (далі - Клієнт) укладений Договір банківського рахунку від 20.09.2007 року.

За умовами пункту 1.1. договору банк відповідно до чинного законодавства України відкриває клієнту поточний рахунок(ки) (далі - рахунок) для здійснення розрахунково-касових операцій та зберігання коштів на ньому.

Згідно з пунктом 2.4. договору банк здійснює розрахунково-касове обслуговування клієнта у межах залишку коштів на рахунку. Розрахункові документи приймаються до виконання банком протягом операційного дня. Тривалість операційного дня банку встановлюється та змінюється банком самостійно з урахуванням режиму роботи платіжних систем, про що інформація розміщується на дошці оголошень в приміщеннях банку.

Операції за розрахунковими документами, які надійшли від клієнта протягом операційного часу, здійснюються банком у день надходження цих документів. Операції за розрахунковими документами, які надійшли після закінчення операційного часу, банк виконує не пізніше наступного робочого часу (пункт 2.5. договору).

За підпунктом 3.3.1. пункту 3.3. договору банк зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахункові операції клієнта відповідно до вимог чинного законодавства України та вимог цього договору.

Обов'язком клієнта за договором є своєчасна та у повному обсязі оплата послуг, наданих йому банком, у строки та розмірі згідно діючих тарифів банку та умов цього договору (п/п.3.4.3 договору).

Цей договір є укладеним на невизначений строк і набуває чинності з дня його підписання сторонами (пункт 6.1. договору).

01.08.2011 року між сторонами укладено додатковий договір до договору (далі - додатковий договір), за умовами якого клієнт доручає, а банк бере на себе зобов'язання забезпечити належним чином розрахункове обслуговування поточного рахунку (-ів) клієнта (далі - рахунок), а також інформаційних послуг/повідомлень за допомогою автоматизованої банківської системи "IFOBS клієнт - банк" (далі - система "IFOBS клієнт - банк").

На виконання умов договору банківського рахунку позивач надав відповідачу послуги з розрахунково-касового обслуговування рахунку, що підтверджується банківськими виписками за період з 26.05.2014 року по 25.06.2014 року

Вартість комісійного обслуговування поточного рахунку відповідача за вказаний період банком визначена у сумі 150,00 грн., яку відповідач сплатив частково в сумі 0,24грн., що і є причиною даного спору.

Відповідно до частини першої статті 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунку банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

За змістом статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під розрахунково-касовим обслуговуванням розуміються послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору укладеного між ними, які пов'язані із переказом коштів з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому коштів у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами.

Відповідно до пункту 4.2. договору клієнт сплачує банку комісії за разові послуги (далі - разову послуги) у момент (в день) проведення банківських операцій (надання послуг) та комісію за безперервні послуги (далі - щомісячні комісії) 26 числа поточного місяця (якщо 26 число припадає на вихідний день, не пізніше наступного робочого дня) з періодом нарахування з 26 числа попереднього місяця по 25 число поточного місяця згідно діючих тарифів банку та умов цього договору.

Додатком № 1 до протоколу Тарифного комітету встановлено розмір розрахункового обслуговування рахунку з використанням автоматизованої банківської системи "IFOBS клієнт - банк" у сумі 150,00 грн. - щомісячна комісія, яка нараховується за обслуговування всіх поточних рахунків, незалежно від їх кількості та видів валют відкритих клієнтом на окреме відділення. Сплачується лише при наявності обороту за рахунком (а.с. 19).

Як зазначалось раніше, здійснення банком розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку відповідача у період з 26.05.2014 року по 25.06.2014 року, матеріалами справи підтверджено.

Отже, підстави для сплати відповідачем щомісячної комісії у сумі 150,00 грн. за розрахункове касове обслуговування у вказаний період наявні, строк їх оплати є таким, що настав. Доказів сплати банку суми боргу в розмірі 149,76грн., з урахуванням часткової оплати, відповідач не надав.

Відповідно до статті 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором (стаття 525 Цивільного Кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

За вказаних обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Посилання відповідача на введення у банку у спірний період розрахунково-касового обслуговування тимчасової адміністрації та на відмову банку у виконанні його розпорядження щодо банківського переказу грошових коштів за платіжним дорученням №4157 від 06.03.2014 року не звільняє відповідача від виконання ним договірних зобов'язань в частині сплати щомісячної комісії за банківське обслуговування.

Так, згідно з частиною першою статті 1074 Цивільного кодексу України обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом.

Отже, одним із випадків обмеження є випадок, передбачений законом. Обмеження у даному випадку слід відрізняти від цілковитого безпідставного невизнання прав клієнта на розпорядження банківським рахунком, який би свідчив про відсутність надання банківських послуг взагалі.

За рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 14.03.2014 року та на підставі постанови Правління Національного банку України від 13.03.2014 року № 135 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "БАНК ФОРУМ" до категорії неплатоспроможних" з 14.03.2014 року розпочата процедура виведення ПАТ "БАНК ФОРУМ" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації з 14.03.2014 року по 13.06.2014 року. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК ФОРУМ" призначено начальника відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Соловйову Наталію Анатоліївну.

За змістом частин першої та другої статті 1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" цим законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" неплатоспроможний банк - банк, щодо якого Національний банк України прийняв рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Частиною першою статті 36 цього ж Закону передбачено, що з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються усі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває усі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не здійснюється: задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

При цьому зазначене обмеження не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників (пункт 1 частини шостої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб").

За змістом частини першої статті 2 цього Закону під вкладником розуміється виключно фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифікату.

Статтею 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачено, що кредитор банку - це юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Отже, системний аналіз зазначених законодавчих норм дозволяє дійти висновку, що відповідач, як юридична особа, може бути і є кредитором позивача за договором на розрахунково-касове обслуговування банківського рахунку в частині виконання позивачем зобов'язань щодо переказу грошових коштів відповідача за його платіжними дорученнями.

За таких обставин на задоволення вимог відповідача як кредитора банку-позивача у період дії тимчасової адміністрації розповсюджуються обмеження, встановлені пунктом 1 частини п'ятої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Вищого господарського суду України за результатом розгляду справи № 910/7157/14.

Щодо розподілу судового збору суд зазначає таке.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина 2 статті 44 Господарського процесуального кодексу України).

При поданні позовної заяви позивачем не було надано доказів на підтвердження сплати судового збору з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняється уповноважена сторона Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах, пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку.

Відповідно до частини першої пункту 3.7. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" статтею 5 Закону визначено, зокрема, випадки, коли окремі органи, здійснюючи надані їм законодавством повноваження, звільняються від сплати судового збору як позивачі. У вирішенні питання про те, чи здійснюють відповідні органи у спірних правовідносинах свої повноваження, господарському суду слід виходити з норм законів та інших актів законодавства України, якими передбачено такі повноваження. Зокрема, наведене стосується здійснення Національним банком України та його органами функцій кредитора останньої інстанції для банків і організації системи рефінансування (пункт 3 статті 7 Закону України "Про Національний банк України") з наданням відповідних кредитів та здійсненням інших операцій, зазначених у статті 42 згаданого Закону, оскільки у пов'язаних з цим правовідносинах Національний банк України реалізує надані йому законом повноваження.

За змістом пункту 4.5. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору передбачено, що у разі задоволення позову повністю судовий збір стягується з відповідача в доход Державного бюджету України, якщо відповідач не звільнений від сплати цього збору.

За статтею 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" рівень мінімальної заробітної плати у місячному розмірі з 1 січня визначено у сумі 1 218,00 гривень.

З урахуванням ціни позову у сумі 149,76 грн. судовий збір повинен складати 1 827,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1 827,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 49, 83-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська будівельна компанія-17" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Ламана, буд. 19, код ЄДРПОУ 32860167) на користь Публічного акціонерного товариства "БАНК ФОРУМ" (02100, м. Київ, б-р. Верховної Ради, 7, код ЄДРПОУ 21574573) заборгованість у розмірі 149,76 грн.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська будівельна компанія-17" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Ламана, буд. 19, код ЄДРПОУ 32860167) на користь Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 379 892 69, рахунок 312 142 067 830 05 в Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 220 300 01) 1 827,00 грн. - судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено

08.12.2014р.

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.12.2014
Оприлюднено12.12.2014
Номер документу41849302
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7157/14

Ухвала від 15.12.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Рішення від 02.12.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 11.11.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 21.10.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 18.09.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні