Постанова
від 04.12.2014 по справі 907/801/14
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2014 р. Справа № 907/801/14

м. Львів

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Кордюк Г.Т.

суддів Давид Л.Л.

Якімець Г.Г.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕМ-ТІР Україна" від 29.10.2014 року

на рішення Господарського суду Закарпатської області від 15.10.2014 року

у справі № 907/801/14

за позовом: ОСОБА_2, м. Ужгород

до відповідача: ТзОВ "ЦЕМ-ТІР Україна", с. Розівка, Ужгородського р-ну Закарпатської обл..

за участю третьої особи на стороні відповідача: ТОВ "УКА-ІМПЕКС" ЛТД, с. Розівка, Ужгородського району Закарпатської області

про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2 - учасник товариства, ОСОБА_3 - представник

від відповідача: Брунцвик Н.В. - представник

від третьої особи: Брунцвик Н.В. - представник

Права та обов'язки сторін, третьої особи, передбачені ст.ст. 20, 22, 27 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід суддів не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходило, тому протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81-1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 15.10.2014 року у справі № 907/801/14 (суддя - Журавчак Л.С.) позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено: визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників ТзОВ "ЦЕМ-ТІР Україна", оформленого протоколом № 1/2014 від 30 липня 2014 року.

Приймаючи рішення у даній справі, місцевий господарський суд виходив з того, що наявними матеріалами справи підтверджено порушення прав позивача, як учасника, на скликання зборів відповідно до законодавства, право на належну підготовку до зборів та участь у них, що підлягає захисту шляхом визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕМ-ТІР Україна", оформленого протоколом №1/2014 від 30 липня 2014 року.

Не погоджуючись із рішенням місцевого господарського суду, ТзОВ "ЦЕМ-ТІР Україна" подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зокрема, в апеляційній скарзі апелянт покликається на те, що місцевий господарський суд прийшов до невірного висновку, що позивач не був повідомлений про скликання загальних зборів учасників товариства та ознайомлений з їх порядком денним, оскільки листом від 01 липня 2014 року ТОВ «УКА-ІМПЕКС» ЛТД було повідомлено про скликання зборів учасників ТОВ «ЦЕМ-ТІР Україна» на 30 липня 2014 року о 12.00 годині за адресою Закарпатська область, Ужгородський район, с. Розівка, вул.. Свободи, 6.45. В цьому листі також містився перелік питань, які були включені до порядку денного зборів, а саме: про виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «УКА-ІМПЕКС» ЛТД із складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕМ-ТІР Україна» та про звільнення з посади директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕМ-ТІР Україна» ОСОБА_2.

Даний лист з переліком питань, які були винесені на порядок денний зборів ТОВ «ЦЕМ-ТІР Україна» було відправлено на адресу позивача ОСОБА_2, що підтверджуються квитанцією про поштове відправлення №1845 від 01.07.2014 року о 11.55 год. та описом вкладенням від 01.07.2014 року.

Окрім цього, апелянт зазначає, що учасник ОСОБА_2 прибув та був присутнім на позачергових зборах учасників ТОВ «ЦЕМ-ТІР Україна», які відбулися 30 липня 2014 року, на яких він висловлював свої заперечення відносно свого звільнення, однак, відмовився поставити свій підпис на оформленому протоколі, що підтверджується свідченнями понятих ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав, однак представник в судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив, просить рішення господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Третя особа відзив на апеляційну скаргу не подала, проте представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в ній докази, заслухавши доводи та заперечення представника позивача, відповідача та третьої особи, апеляційний господарський суд вважає, що у задоволенні апеляційної скарги належить відмовити, рішення господарського суду залишити без змін, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, 30.07.2014 року відбулися позачергові загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ЦЕМ-ТІР Україна", за наслідками яких було прийнято рішення, оформлене протоколом № 1/2014.

Вказаними зборами прийнято рішення щодо звільнення директора товариства з обмеженою відповідальністю „ЦЕМ-ТІР Україна" ОСОБА_2 та призначення нового директора товариства ОСОБА_7

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, посилаючись на порушення своїх прав як учасника, ОСОБА_2 звернувся позовом до господарського суду з вимогою про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна", оформлене протоколом № 1/2014 від 30.07.2014 року.

Згідно ст.116 ЦК України, ст.10 Закону України «Про господарські товариства», учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст.100 ЦК України, право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.

Частиною 1 ст.167 ГК України встановлено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Порядок скликання загальних зборів учасників товариств з обмеженою відповідальністю регулюється приписами закону та установчими документами цих товариств.

Згідно п. 4 ч. 4 ст. 145 ЦК України, черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.

Положеннями ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

За приписами ч. 5 ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів.

Пунктом 7.3 Статуту ТОВ "ЦЕМ-ТІР УКРАЇНА" встановлено, що учасники товариства, що володіють в сукупності більш ніж 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів учасників, у будь-який час із будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства.

Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати збори учасників.

В матеріалах справи міститься заява ТОВ «УКА-ІМПЕКС» ЛТД про виключення товариства з учасників ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна" та просить включити це питання до порядку денного на зборах 30 липня 2014 року.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази, що голова товариства протягом 25 днів не виконав вимогу учасника про скликання зборів. Доказів направлення вимоги голові товариства про скликання зборів матеріали справи не містять. Як і не містять матеріали справи повідомлення учасника товариства ОСОБА_2 про проведення зборів в порядку встановленому п. 7.9 Статуту товариства.

Докази, на які покликається відповідач в апеляційній скарзі, апеляційна інстанція до уваги не приймає, оскільки в силу приписів ст. 101 ГПК України, скаржником не обґрунтовано причин неподання таких доказів суду першої інстанції.

Як вбачається із протоколу судового засідання від 05.09.2014 року від відповідача був присутній представник, який надав пояснення суду і заявляв клопотання, а тому мав можливість надати суду докази.

Крім того, апеляційна інстанція зазначає, що право скликання зборів належить учаснику, який володіє в сукупності більше 20 відсотками голосів. Із заяви про проведення зборів (а.с. 9), вбачається, що вона підписана від імені учасника ТОВ «УКА-ІМПЕКС» ЛТД громадянином Республіки Словенії ОСОБА_9, який є засновником компанії "Нортстар Ентерпрайз ЛТД", як пояснив представник відповідача.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про господарські товариства» вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Довіреність на представника повинна відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством, зокрема вимогам встановленим ч. 3 ст. 247 ЦК України.

В матеріалах справи відсутня довіреність, яка видана представнику ОСОБА_9 на скликання і проведення зборів. Не подана така довіреність і в суді апеляційної інстанції.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд приходить до висновку, що збори були скликані не уповноваженою особою учасника, тобто був порушений порядок скликання зборів, який встановлений Статутом товариства та Законом України «Про господарські товариства», що виключає їх легітимність.

В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що ніяких зборів проведено не було, а лише в кабінеті йому повідомлено про рішення щодо його звільнення з посади директора ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна".

Апеляційна інстанція погоджується із висновком місцевого господарського суду, що за відсутності реєстру учасників, які прибули на збори, не можна достовірно встановити присутність на зборах ОСОБА_2.

Здійснений запис на протоколі про те, що ОСОБА_2 відмовився підписувати протокол, вчинений невідомими особами, які не були присутні на зборах (оригінал протоколу оглянутий апеляційним судом в судовому засіданні).

Покликання апелянта на те, що заявою учасника ТОВ «УКА-ІМПЕКС» ЛТД від 01.07.2014 року про виключення товариства із складу учасників ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна" та про звільнення з посади директора ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна" ОСОБА_2 учасників товариства було повідомлено про скликання зборів учасників на 30.07.2014 року та порядок денний зборів, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки дана заява адресована зборам учасників (засновникам) ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна" та по свій правовій суті є заявою про вихід учасника з товариства. Окрім цього, які вірно зазначено місцевим господарським судом, що вищенаведене заява за своїм оформленням та змістом не відповідає вимогам наведеної ст. 61 Закону України "Про господарські товариства".

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання; права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з місцевим господарським судом, що зважаючи на встановлені та підтверджені наявними матеріалами справи порушення, вчинені при призначенні позачергових зборів товариства, беручи до уваги твердження позивача, а також їх неспростування відповідачем належними та допустимими доказами, відповідачем порушене право позивача, як учасника, на скликання зборів відповідно до законодавства, право на належну підготовку до зборів та участь у них тощо, яке підлягає захисту шляхом визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "ЦЕМ-ТІР Україна", оформленого протоколом №1/2014 від 30 липня 2014 року.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 6 «Про судове рішення», рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. Твердження апелянта про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм законодавства при прийнятті постанови не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для скасування законного та обґрунтованого рішення, колегія суддів не вбачає. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків викладених у рішенні місцевого господарського суду, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення господарського суду Закарпатської області від 15.10.2014 року у даній справі залишити без змін, апеляційну скаргу ТОВ „ЦЕМ-ТІР Україна" - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України в порядку та строки, встановлені ст.ст. 109, 110 ГПК України.

Головуючий - суддя Кордюк Г.Т.

суддя Давид Л.Л.

суддя Якімець Г.Г.

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.12.2014
Оприлюднено17.12.2014
Номер документу41889629
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/801/14

Постанова від 04.12.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кордюк Г.Т.

Ухвала від 20.11.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кордюк Г.Т.

Ухвала від 03.11.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кордюк Г.Т.

Рішення від 15.10.2014

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Журавчак Л.С.

Ухвала від 10.09.2014

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Журавчак Л.С.

Ухвала від 18.08.2014

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Журавчак Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні