cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2014 рокуСправа № 912/3706/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3706/14
за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", м. Дніпропетровськ
до приватного підприємства "Будівельна компанія "Левша", м. Кіровоград
про зобов'язання визнання грошових вимог та включення їх до реєстру кредиторів,
за участю представника позивача - провідного юрисконсульта філії "Кіровоградське регіональне управління публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" - Бистрова С.А., довіреність № 3305-0 від 28.09.2012.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" (надалі - ПАТ КБ "ПриватБанк") звернулося до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимогу: зобов'язати ліквідаційну комісію приватного підприємства "Будівельна компанія "Левша" (надалі - ПП "Будівельна компанія "Левша"), в особі голови ліквідаційної комісії Лобанова Олега Валерійовича визнати грошові вимоги ПАТ КБ "ПриватБанк" у розмірі 11032298,99 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів, з покладанням витрат по сплаті судового збору, сплаченого при зверненні із даним позовом на відповідача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ПАТ КБ "ПриватБанк" зазначає, що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стало відомо, що ПП "Будівельна компанія "Левша" знаходиться в процесі ліквідації за рішенням власника.
Керуючись приписами статей 59-61 Господарського кодексу України та статей 105, 111, 112 Цивільного кодексу України 21.02.2014 позивач направив за адресою місцезнаходження відповідача вимогу (а.с.57) щодо оплати заборгованості за кредитним договором № 90 від 24.07.2007 в розмірі 11032298,99 грн (станом на 20.02.2014), її визнання та включення до проміжного ліквідаційного балансу, однак відповідь про визнання чи відхилення вказаних вимог відповідачем позивач не отримав.
Посилаючись на статті 111, 112 Цивільного кодексу України, в зв'язку з відмовою у задоволенні вимог кредитора та/або ухилення від їх розгляду ліквідаційною комісією ПП "Будівельна компанія "Левша", ПАТ КБ "Приватбанк" звернувся до господарського суд за захистом своїх порушених прав.
До початку розгляду справи по суті 18.11.2014 позивачем подано до господарського суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої останній просить суд зобов'язати ліквідаційну комісію ПП "Будівельна компанія "Левша" в особі голови ліквідаційної комісії Лобанова Олега Валерійовича визнати грошові вимоги ПАТ КБ "ПриватБанк" у розмірі 11032298,99 грн та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу та реєстру кредиторів ПП "Будівельна компанія "Левша", а також покласти витрати по сплаті судового збору на відповідача.
Господарський суд прийняв вищевказану заяву ПАТ КБ "ПриватБанк" в порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України та продовжив розгляд справи з урахуванням викладених в цій заяві вимог.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання ухвалами суду від 28.10.2014 та 18.11.2014, будь-яких заперечень на позов не подав, вимоги суду в частині надання витребуваних доказів для розгляду справи по суті не виконав.
У пункті 3.9.1, 3.9.2 роз'яснень, наданих Вищим господарським судом України у постанові пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", вказано, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.79-80) вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: 25015, м. Кіровоград, вул. Полтавська, буд. 71, кімн. 119, що свідчить про те, що останній був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, копії ухвал від 28.10.2014 та 18.11.2014 було повернуто поштовою установою з посиланням "за закінчення терміну зберігання".
З огляду на викладене, господарський суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення даного судового засідання.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
24.07.2007 між закритим акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк", правонаступником якого є ПАТ КБ "Приватбанк", та ПП "Будівельна компанія "Левша" був укладений кредитний договір № 90 (надалі - кредитний договір, а.с.20-28).
Відповідно до умов кредитного договору позивач зобов'язався надати відповідачу кредит у формі відновлювальної кредитної лінії на поповнення обігових коштів та придбання нерухомості у розмірі на суму 2380000,00 грн на строк до 25.07.2012 зі сплатою 15,6 % річних, а відповідач - повернути кредит, сплатити відсотки за користування кредитом, винагороду за відкриття позичкового рахунку, винагороду за обслуговування кредитної лінії, пеню і штраф в порядку та строки, зазначені в договорі.
Строк дії кредитного договору встановлений пунктом 4.4 та обчислюється з моменту підписання даного договору, а в інших частинах - з моменту надання позичальником розрахункових документів на використання кредиту в межах зазначених у них сум, до повного виконання сторонами зобов'язань з цього договору (пункт 6.1 кредитного договору).
За користування кредитом в період з дати списання коштів з позичкового рахунку до дати погашення кредиту згідно з пунктів 4.1, 1.3, 2.2.2 тощо відповідач зобов'язався сплачувати позивачу відсотки в розмірі 15,6 % річних на дату сплати відсотків, якою є 25 число кожного місяця, починаючи з дати підписання кредитного договору (пункт 4.1 кредитного договору), а при порушенні обов'язків з погашення кредиту - сплачувати відсотки у розмірі 36 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості на дату сплати відсотків.
Додатковою угодою від 30.08.2007 до кредитного договору змінено розмір ліміту кредиту та встановлено розмір 3740000,00 грн, змінено процентну ставку за кредитним договором та встановлено в розмірі 17,6 % річних, а при порушенні обов'язків з погашення кредиту - встановлено відсоткову ставку в розмірі 40 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Додатковою угодою від 31.12.2008 до кредитного договору змінено процентну ставку за кредитом та встановлено в розмірі 24,10 % річних, а при порушенні обов'язків з погашення кредиту - встановлено відсоткову ставку в розмірі 53 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11.09.2012 у справі № 2-412/1182/2012 та рішенням господарського суду Кіровоградської області від 10.04.2013 по справі 912/291/13-г, що набрали законної сили, встановлено факт належного виконання позивачем своїх зобов'язань за кредитним договором. Відповідно до вимог статті 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановленні рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суд, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно зі статями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів законодавства й в установлений строк.
Згідно з частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Однак, в порушення зазначених норм актів законодавства та умов пунктів 1.1, 1.2, 1.3, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.5, 4.1, 4.2, 4.3 кредитного договору та додаткових угод до нього відповідач зобов'язання за кредитним договором не виконав.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з пункту 5.1 кредитного договору при порушенні позичальником будь-якого із зобов'язань за користування кредитом, передбачених пунктами 2.2.2, 4.1, 4.2, 4.3 строків повернення кредиту, передбачених пунктами 1.2, 2.2.3, 2.2.16, 2.3.2, винагороди, передбаченої пунктами 2.2.5, 4.4, 4.5, 4.6 позичальник сплачує банку пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який виплачується пеня.
Згідно з умовами пункту А.10 кредитного договору позичальник сплачує банку винагороду за кредитне обслуговування у розмірі 0,2 % від встановленого ліміту кредитування, зазначеного у пункті А.2, розрахунок якої здійснюється щоденно і нараховується у день сплати процентів (яким є 25 число кожного поточного місяця).
Згідно пункту 5.2 кредитного договору при порушенні пунктів 2.2.7, 2.2.8, 2.2.11, 4.9, 7.1 Кредитного договору, позичальник виплачує банку за кожний випадок порушення штрафу у розмірі 2% від суми отриманого кредиту.
Згідно з пунктом 5.4 кредитного договору нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених пунктами 5.1, 5.2, 5.3 кредитного договору здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно було бути виконано позичальником.
Пунктом 5.7 кредитного договору встановлено строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, комісії, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюється сторонами у 5 років.
Відповідач не виконав свої зобов'язання з повернення кредиту та сплати процентів за фактичний строк користування кредитом.
Однак, в порушення взятих на себе зобов'язань за кредитним договором № 90 від 24.07.2007 статті 193 Господарського кодексу України, статей 525, 526, 530, 1048, 1054 Цивільного кодексу України ПП "Будівельна компанія "Левша" повернення кредиту та сплату відсотків в обумовлені кредитним договором строки не здійснює, у зв'язку з чим станом на 20.02.2014 утворилась заборгованість в загальній сумі 11032298,99 грн, в тому числі:
- заборгованість за кредитом - 3740000,00 грн;
- заборгованість за відсотками - 7030247,97 грн;
- заборгованість з винагороди - 258054,38 грн;
- заборгованість зі сплати пені - 3996,64 грн.
Зазначена заборгованість підтверджується рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11.09.2012 у справі № 2-412/1182/20012, рішенням господарського суду Кіровоградської області №912/291/13-г від 10.04.2013 та розрахунком заборгованості (а.с.10-19).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.79) ПП "Будівельна компанія "Левша" знаходиться в стані припинення з 19.12.2013 за рішенням засновників (учасників) цього підприємства. Строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 01.03.2014. Головою комісії з припинення або ліквідатором призначено Лобанова Олега Валерійовича.
В силу вимог частини 3 статті 60 Господарського кодексу України ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, наявних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені чинним законодавством строки.
Частиною 2 статті 105 Цивільного кодексу України встановлено, що після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відповідно до частини 5 цієї статті строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Однак, в порушення зазначених вище норм чинного законодавства приватним підприємством "Будівельна компанія "Левша" не було повідомлено кредитора ПАТ КБ "Приватбанк" про порядок і строки заявлення своїх вимог, даного факту відповідач не спростував.
Відомості про те, що ПП "Будівельна компанія "Левша" перебуває в стані припинення підприємницької діяльності, за інформацією позивача, було отримано ним самостійно з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Тому згідно статей 59-61 Господарського кодексу України, статей 105,111,112 Цивільного кодексу України 20.02.2014 ПАТ КБ "Приватбанк" за адресою місцезнаходження ПП "Будівельна компанія "Левша" було направлено заяву щодо розгляду вимог про оплату заборгованості за кредитним договором № 90 в розмірі 11032298,99 грн, їх визнання, включення до ліквідаційного балансу та сплату в повному обсязі.
За приписами частини 6 статті 105 Цивільного кодексу України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Доказів направлення відповідачем відповіді про визнання чи відхилення вимог ПАТ КБ "Приватбанк", викладених в заяві з вимогами від 20.02.2014, сторони суду не подали.
Відповідно до частини 3 статті 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна. що залишається після ліквідації юридичної особи.
Відповідно до частини 5 статті 112 Цивільного кодексу України вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується вважаються погашеними.
Оскільки ПАТ КБ "Приватбанк" не було отримано від ПП "Будівельна компанія "Левша" повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог, то строк передбачений частиною 5 статті 112 Цивільного кодексу України, не підлягає застосуванню в даному випадку, вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" не можуть вважатися погашеними, а право на визнання вимог ПАТ КБ "Приватбанк", є таким, що підлягає судовому захисту.
На час розгляду даної справи відповідач не надав суду будь - якої інформації щодо розгляду вимог позивача, складання проміжного балансу або ліквідаційного балансу підприємства, отже позивач фактично з лютого 2014 року не отримав від відповідача будь-якої інформації щодо включення або не включення до реєстру кредиторів , ліквідаційного балансу вимог ПАТ КБ "Приватбанк" у розмірі 11032298,99 грн, що свідчить про ухилення відповідача від розгляду вимоги позивача та є відповідно до приписів частини 3 статті 112 Цивільного кодексу підставою для звернення позивача до суду з вимогою до відповідача про зобов'язання ліквідаційної комісії ПП "Будівельна компанія "Левша" в особі голови ліквідаційної комісії Лобанова Олега Валерійовича визнати грошові вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" у розмірі 11032298,99 грн та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу та реєстру кредиторів ПП "Будівельна компанія "Левша".
Відповідачем не надано суду доказів погашення заборгованості перед позивачем в розмірі 11032298,99 грн або включення (не включення) їх до реєстру вимог кредиторів, ліквідаційного балансу.
За викладених обставин, господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1218,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати ліквідаційну комісію приватного підприємства "Будівельна компанія "Левша" (25015, м. Кіровоград, вул. Полтавська, 71, кім. 27 В, ідентифікаційний код 34099974) в особі голови ліквідаційної комісії Лобанова Олега Валерійовича визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, ідентифікаційний код 14360570) у розмірі 11032298,99 грн, включити їх до проміжного ліквідаційного балансу та реєстру кредиторів приватного підприємства "Будівельна компанія "Левша".
Стягнути з приватного підприємства "Будівельна компанія "Левша" (25015, м. Кіровоград, вул. Полтавська, 71, кім. 27 В, ідентифікаційний код 34099974) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, ідентифікаційний код 14360570) 1218,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити приватному підприємству "Будівельна компанія "Левша" (25015, м. Кіровоград, вул. Полтавська, 71, кім. 27 В) та голові ліквідаційної комісії Лобанову О.В. (м. Кіровоград, вул. Шатило, 3, кв. 81).
Повне рішення складено 15.12.2014
Суддя О.Б. Шевчук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2014 |
Оприлюднено | 16.12.2014 |
Номер документу | 41890156 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Шевчук О.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні