cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" грудня 2014 р.Справа № 921/1183/14-г/16 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, в інтересах: Борщівського управління з експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Об'їзна, 1, м.Борщів, Тернопільська область.
до відповідача: Шершенівської сільської ради, с.Шершенівка, Борщівський район, Тернопільська область.
За участю представників сторін:
позивача: Штогрин М.П. - представник, довіреність №10/4457 від 31.12.2013 р.
відповідача: Байталюк В.А . - голова сільської ради, довіреність № 114 від 05.11.2014 р.
В судовому засіданні 01.12.2014 року оголошувалась перерва до 01.12.2014 року до 16 год. 00 хв.
Після перерви:
позивача: не з'явився.
відповідача: не з'явився.
Суть справи. Ухвалою суду від 10.11.2014 року розгляд справи було відкладено на 01.12.2014 року на 10 год. 00 хв., керуючись п.п.2,3 ч.1 ст.77 ГПК України в межах строків, передбачених ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні 01.12.2014 року оголошувалась перерва до 01.12.2014 року до 16 год. 00 хв. для надання можливості суду ознайомитись із поданими сторонами матеріалами.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, в інтересах: Борщівського управління з експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" вул. Об'їзна, 1, м.Борщів, Тернопільська область звернулось до суду з позовом до Шершенівської сільської ради, с.Шершенівка, Борщівський район, Тернопільська область про cтягнення 8546 грн. 62 коп. - вартість спожитого природного газу, 1320 грн. 37 коп. пені, 218 грн. 04 коп. - 3% річних, 1092 грн. 78 коп. інфляційних нарахувань, 1827 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є неналежне виконання відповідачем умов типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 02/м-019 від 30.12.2011 року щодо оплати за поставлений природний газ.
Представник позивача в судове засідання з'явився. До матеріалів справи від позивача надійшла заява №01/2191 від 28.11.2014 року про зменшення суми позовних вимог, в якій зазначено, зокрема, що позивач керуючись п. 1-1 ст. 80 ГПК України, просить припинити провадження по справі в частині стягнення з відповідача 8546 грн. 62 коп. основного боргу в зв'язку з оплатою , а також зменшує позовні вимоги в частині нарахованої пені та 3% річних, а саме:
-розмір пені становить 1309 грн. 12 коп;
-розмір 3% річних становить 215 грн. 44 коп., зазначив, що в іншій частині позовні вимоги залишаються без змін.
Суд вважає, що дії позивача по зменшенню розміру позовних вимог відповідають ст. 22 ГПК України, не порушують прав і охоронюваних законом інтересів відповідача, не суперечать законодавству, а тому справа розглядається з врахуванням заяви № 01/2191 від 28.11.2014 року про зменшення суми позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. Представником відповідача до матеріалів справи подано відзив № 216-2/14 від 28.11.2014 року на позов.
В ході розгляду справи представнику позивача та представнику відповідача було роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки укладення мирової угоди.
Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представника позивача та представника відповідача.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача а представника відповідача, суд встановив наступне.
Згідно п. 1.1 та п. 1.4 р. 1 Положення про Борщівське управління з експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", затвердженого головою правління ПАТ "Тернопільгаз", Борщівське управління з експлуатації газового господарства утворено в складі Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз"; управління - відокремлений підрозділ Товариства, який не має статусу юридичної особи, здійснює в межах територіального розподілу частину делегованих господарських функцій Товариства з метою одержання прибутку.
30 грудня 2011 року між Публічним акціонерним товариством "Тернопільгаз", надалі "Постачальник", в особі начальника Борщівського управління з експлуатації газового господарства, з однієї сторони, та Шершенівською сільською радою, надалі "Споживач" з другої сторони, було укладено Типовий договір на постачання природного газу за регульованим тарифом № 02/м-019 , у відповідності до п. 1.1. р. 1 якого "Постачальник" постачає природний газ (далі - газ) "Споживачу" в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб "Споживача", а "Споживач" оплачує "Постачальнику" вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
У відповідності до п. 2.1 р. 2 Типового договору, договірні обсяги постачання газу "Споживачу" наводяться в додатку 2 до договору.
Згідно п. 2.6 р. 2 Типового договору послуги з постачання газу підтверджуються підписаним Сторонами актом приймання-передачі газу, що оформлюється за даними вузлів обліку, визначених в додатку 1 до договору.
В п. 2.7 р. 2 Типового договору визначається, що "Постачальник" до 5-го числа, наступного за звітним місяцем, направляє "Споживачу" два примірники акта приймання-передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою "Постачальника".
У відповідності до п. 2.8 р. 2 Типового договору "Споживач" протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов'язується повернути "Постачальнику" один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою "Споживача" або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу.
Як визначається в п. 4. 1 р. 4 Типового договору розрахунки за реалізований "Споживачеві" газ здійснюються за цінами, що встановлюються національною комісією, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
У відповідності до п. 4.2 р. 4 Типового договору у випадках, передбачених законодавством, до ціни на природний газ додаються:
- збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ;
- тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами;
- тариф на транспортування газу розподільними трубопроводами;
- тариф на постачання газу за регульованим тарифом;
- податок на додану вартість.
Згідно п. 4.4 р. 4 Типового договору сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 договору є обов'язковою для сторін з дати набрання нею чинності; визначена на її основі вартість газу буде застосовуватись сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за газ згідно з умовами договору.
У відповідності до п. 4.5 р. 4 Типового договору розрахунковий період за договором становить один місяць - з 9.00 години першого дня місяця до 9.00 год. години першого дня наступного місяця включно; місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу на загальну кількість реалізованого газу, визначену згідно з розділом 3 договору.
Як визначається в п. 4.6 р. 4 Типового договору оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється "Споживачем" авансовими та/або плановими платежами із розрахунку договірного обсягу постачання газу протягом періоду оплати відповідно до додатка 2 до договору; "Споживач" самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період; у разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати "Споживач" розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці; у випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період "Споживач" проводить остаточний розрахунок не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Згідно п. 4.7 р. 4 Типового договору оплата вартості послуг з постачання газу за договором здійснюється "Споживачем" виключно грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання "Постачальника".
У відповідності до п. п. 5.3.3 п. 5.3 р. 5 Типового договору "Споживач" зобов'язався оплачувати "Постачальнику" вартість поставленого газу на умовах та в обсягах, визначених договором.
Як визначається в п. 10.1 р. 10 Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом №02/м-019 від 30.12.2011 року, цей договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2012 року; договір вважається продовженим на аналогічний період, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов; при цьому сторони мають переоформити додаток 2 щодо договірних обсягів постачання газу, у якому визначити планові обсяги газу на продовжений термін.
Між сторонами було укладено до Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 02/м-019 від 30.12.2011 року :
- додаток 1 "Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання";
- додаток 2 "Договірні обсяги постачання природного газу на 2012 рік";
- додаток 2 "Договірні обсяги постачання природного газу на 2013 рік;
- додаток 2 "Договірні обсяги постачання природного газу на 2014 рік;
Як слідує з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" в особі Борщівського управління з експлуатації газового господарства виконало свої зобов'язання за Типовим договором на постачання природного газу за регульованим тарифом № 02/м-019 від 30.12.2011 року належним чином: здійснило поставку природного газу відповідачу згідно наступних актів приймання-передачі природного газу:
- від 30 листопада 2013 року - 1,694 тис. куб. м..;
- від 31 грудня 2013 року - 1,564 тис. куб. м. ;
- від 28 лютого 2014 року - 0,877 тис. куб. м.;
- від 31 березня 2014 року - 4,065 тис. куб. м. (належним чином засвідчені копії актів приймання-передачі газу знаходяться в матеріалах справи).
Вказані акти приймання-передачі підписані повноважними представниками Борщівського управління з експлуатації газового господарства та Шершенівською сільською радою та скріплені печатками .
Всього позивачем було поставлено відповідачу 8,2 тис. куб . м. природного газу на загальну суму 32113 грн. 81 коп.
Як зазначав позивач у позовній заяві, відповідач прийняті на себе зобов'язання згідно укладеного Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом №02/м-019 від 30.12.2011 року належним чином не виконав, сума заборгованості на 30.09.2014 року становила 8546 грн. 62 коп.
У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, з наступними змінами , зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року з наступними змінами, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до частини 1 статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Як визначається частиною 2 статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно частини 2 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
01.12.2014 року до матеріалів справи від позивача надійшла заява №01/2191 від 28.11.2014 року про зменшення суми позовних вимог, в якій зазначено, зокрема, що позивач керуючись п. 1-1 ст. 80 ГПК України, просить припинити провадження по справі в частині стягнення з відповідача 8546 грн. 62 коп. основного боргу в зв'язку з оплатою
Як вбачається із банківських виписок від 22.10.2014р., 30.10.2014р., 26.11.2014 р. відповідач здійснив оплату за поставлений природний газ:
-22.10.2014 - 2300 грн.,
-30.10.2014 - 5465 грн.,
-26.11.14 - 800 грн.
Таким чином, в частині позовних вимог щодо стягнення 8546 грн. 62 коп. боргу за поставлений природний газ провадження у справі слід припинити у відповідності до п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України за відсутністю предмета спору, в зв'язку із оплатою.
У відповідності до статті 230 Господарського кодексу України № 436-ІУ від 16 січня 2003 року з наступними змінами , штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Закон України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" № 543/96-ВР від 22 листопада 1996 року, з наступними змінами , регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Статтею 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що "платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін" . А згідно статті 3 вказаного Закону „розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
В п.п. 6.2.2 п. 6.2 р. 6 Типового договору сторони передбачили, що у разі порушення "Споживачем" строків оплати, передбачених розділом 4 договору, із "Споживача" стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відтак, позивач просить стягнути з відповідача 1309 грн. 12 коп. пені за період з 06.12.2013 року по 30.09.2014 року.
Судом здійснено перерахунок суми пені за період з 06.12.2013 року по 30.09.2014 року (з врахуванням п. 4.6 Типового договору № 02/м-019 від 30.12.2011 року, що стосується проведення остаточного розрахунку - не пізніше 5 числа місяця наступного за розрахунковим).
За результатами здійсненого перерахунку суд вважає, що до задоволення підлягають позовні вимоги щодо стягнення 1309 грн. 12 коп . пені, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству (розрахунок пені, здійснений судом, додано до матеріалів справи ).
В силу п. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відтак, позивач просить стягнути з відповідача 215 грн. 44 коп. - 3% річних за період з 06.12.2013 року по 30.09.2014 року.
Перерахувавши суму 3% річних, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 215 грн. 44 коп.- 3% річних , підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 1092 грн. 78 коп. інфляційних нарахувань за: листопад 2013 р. - липень 2014 р.
Судом здійснено перерахунок суми інфляційних нарахувань .
За результатами здійсненого перерахунку суд вважає, що: до задоволення підлягають позовні вимоги щодо стягнення 1092 грн. 78 коп. інфляційних нарахувань, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству .
Судові витрати покладаються на відповідача, оскільки борг сплачений відповідачем після звернення до суду позивача з позовом до відповідача.
Керуючись ст.ст. 43,49, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити частково .
2.Стягнути з Шершенівської сільської ради, с.Шершенівка, Борщівський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 02044591, на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353503, в особі Борщівського управління з експлуатації газового господарства ПАТ "Тернопільгаз", вул. Об'їзна, 1, м.Борщів, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 34905521:
- 1309 грн. 12 коп. пені,
- 215 грн. 44 коп. - 3% річних;
- 1092 грн.78 коп. інфляційних нарахувань;
- 1827 грн. судового збору в повернення сплачених судових витрат.
3. В частині позовних вимог щодо стягнення 8546 грн. 62 коп. боргу за поставлений природний газ провадження у справі припинити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення надіслати сторонам по справі .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 05 грудня 2014 року
Суддя С.О. Хома
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2014 |
Оприлюднено | 17.12.2014 |
Номер документу | 41902164 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Хома С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні