Рішення
від 17.11.2014 по справі 924/1594/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" листопада 2014 р.Справа № 924/1594/14

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Заярнюк І.В., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" м. Київ; орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Кабінет Міністрів України, м. Київ

до приватного підприємства - фірми "Агро - Від" Ярмолинецький р-н, с. Буйволівці

про стягнення 7 847,20 грн., з яких 7 638,07 грн. основного боргу; 23,44 грн. 3% річних; 183,47 грн. пені; 2,22 грн. інфляційних втрат

за участю

Представники сторін:

від позивача : Кордас Ж.А.- за довіреністю № 14/20-150-14 від 01.07.2014р.

(Кабінету Міністрів України): Присяжний О.І. - за довіреністю №076-01/29/1332 від 24.04.2014р.

від відповідача : - не з'явився

від прокуратури : Ткачук Н.С. - прокурор відділу прокуратури м. Хмельницького.

У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Суть спору : прокурор в інтересах держави в собі позивача звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 7847,20 грн., з яких 7638,07 грн. основного боргу по сплаті лізингових платежів відповідно до договору прямого лізингу від 12.07.2013р. № 22-13-34 плб/381; 23,44 грн. 3% річних; 183,47 грн. пені; 2,22 грн. інфляційних втрат.

В обґрунтування вимог посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору прямого лізингу від 12.07.2013р. № 22-13-34 плб/381, ст.ст. 193, 217, 230 ГК України, ст. 625 ЦК України.

Представники позивачів та прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримують.

Відповідач повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, витребуваних документів не подав.

Ухвала від 22.10.2014р. була надіслана на адресу відповідача зазначену в ЄДР (Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Буйволівці). При цьому приймається до уваги, що якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду (п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

Також, згідно п. 3.9.2 вказаної постанови неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.

З огляду на викладене, справа розглядається за наявними в ній документами згідно зі ст.75 ГПК України.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.

12.07.2013р. між державним публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (лізингодавцем) та приватним підприємством фірмою "Агро-Від" (лізингоодержувачем) було укладено договір прямого лізингу № 22-13-34 плб/381 (далі - договір), відповідно до якого лізингодавець передає лізингоодержувачу у користування на визначений договором строк предмет лізингу, який є власністю лізингодавця та визначений у додатку до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", що є специфікацією предмета лізингу, а останній сплачує за це лізингові платежі на умовах договору (п. 1.1. договору).

Згідно з п. 2.2. договору, строк лізингу відраховується з дати підписання акту приймання-передачі між сторонами, що укладається у 4 автентичних примірниках.

Як передбачено п. 2.4. договору, витрати з доставки предмета лізингу до лізингоодержувача несе лізингоодержувач.

Розділом 3 договору визначені права та обов'язки сторін, де в п. 3.1. вказано, що лізингодавець має право, зокрема: вимагати повернення предмета лізингу, переданого в лізинг, якщо лізингоодержувач не сплатив частково або повністю лізингові платежі більше 30 календарних днів; передавати у лізинг сільськогосподарську самохідну техніку, обладнану пристроєм диспетчеризації.

Відповідно до п. 3.2. договору, лізингодавець зобов'язаний, зокрема: передати предмет лізингу в користування лізингоодержувачеві згідно з переліком, встановленим додатком до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу". Підписання сторонами акту свідчить про належне виконання лізингодавцем встановлених лізингоодержувачем умов та специфікацій предмета лізингу та прийняття лізингоодержувачем такого виконання.

В свою чергу, лізингоодержувач зобов'язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі відповідно до умов договору; за несплату частково або повністю лізингових платежів протягом 30 календарних днів або порушення правил утримання чи використання предмета лізингу на вимогу лізингодавця, надіслану згідно з п. 8.5 договору, протягом 17 календарних днів повернути йому предмет лізингу у визначене лізингодавцем місце разом з технічною документацією згідно з актом в технічно справному та комплектному стані (п. 3.4. договору).

Згідно з п. 3.5. договору, лізингоодержувач не має права в односторонньому порядку на зменшення сум чи затримку сплати лізингових платежів внаслідок будь-яких обставин, в тому числі форс-мажору.

По закінченні строку дії договору у випадку, якщо лізингоодержувач не набуває предмет лізингу у власність, повернути предмет лізингу лізингодавцеві за актом приймання-передачі у термін 17 календарних днів (п. 3.8. договору).

Як передбачено п. 4.1. договору, за користування предметом лізингу лізингоодержувач сплачує лізингодавцю лізингові платежі, що включають: попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості предмета лізингу в розмірі 10 відсотків його вартості (включаючи ПДВ), на який не нараховується лізинговий платіж в частині комісії за організацію поставки предмета лізингу; комісію за організацію поставки предмета лізингу у розмірі 7 відсотків (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем вартості предмета лізингу, відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість; відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмету лізингу; комісію за супроводження договору в розмірі 7 відсотків річних (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем та черговими платежами вартості предмета лізингу відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість.

Пунктами 4.2, 4.3 договору передбачено, що лізингоодержувач після укладання договору, на підставі виставленого лізингодавцем рахунку, який діє протягом трьох днів, перераховує на рахунок лізингодавця попередній лізинговий платіж у розмірі визначеному п. 4.1 даного договору. Датою сплати попереднього платежу є дата надходження коштів на рахунок лізингодавця. З моменту підписання акта лізингоодержувач за користування предметом лізингу сплачує лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають: відшкодування вартості предмета лізингу рівними частинами за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу; комісію за супроводження договору у розмірі, визначеному п. 4.1 даного договору; комісію за організацію поставки предмета лізингу у розмірі, визначеному п. 4.1 даного договору, яка сплачується разом зі сплатою чергових лізингових платежів згідно з додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів" наступним чином: 90% сплачується разом зі сплатою першого чергового лізингового платежу, 10% сплачується разом зі сплатою другого чергового платежу лізингового платежу. Черговість сплати лізингових платежів у частині відшкодування вартості предмета лізингу та сплати комісії за супроводження договору кратна шести місяцям. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання акта. Перший лізинговий платіж сплачується через шість місяців з дати підписання акта, подальші платежі - через кожні шість місяців.

Відповідно до п. 4.4. договору, розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюються додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів".

Згідно з п.п. 5.1, 5.2. договору, предмет лізингу передається лізингоодержувачу за актом за умови перерахування платежу у розмірі та в порядку, визначену пунктом 4.2 договору. Предмет лізингу протягом всього строку дії договору є власністю лізингодавця.

Розділом 7 договору встановлена відповідальність сторін, де в п.п. 7.1, 7.2. договору вказано, що за порушення строків сплати лізингових платежів лізингоодержувач за кожний календарний день прострочення від несплаченої суми сплачує лізингодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня.

Договір набуває чинності від дати надходження платежу, визначеного та сплаченого згідно п. 4.2 договору, і діє до закінчення строку лізингу, зазначеного в додатку до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу" та виконання сторонами всіх зобов'язань за цим договором (п. 8.1. договору).

Як передбачено п. 9.3. договору, строк позовної давності за цим договором, у тому числі для стягнення заборгованості, пені, штрафу, інших видів неустойки, трьох процентів річних та індексу інфляції - 10 років.

Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

До договору додані: додаток № 1 „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", графік сплати лізингових платежів.

27.08.2013р. між державним публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (лізингодавцем) та приватним підприємством - фірмою "Агро-Від" (лізингоодержувачем) складено акт приймання-передачі, відповідно до якого лізингодавець передає, а лізингоодержувач приймає у платне користування на умовах договору прямого лізингу № 22-13-34 плб/381 від 12.07.2013р. предмет лізингу, а саме екскаватор навантажувач "Борекс 2101" №200371 кількість - 1, вартістю 72599,00 грн. та плуг обертовий ПО-4, кількість - 1, вартістю 85091,78 грн.

Акт скріплений підписами та печатками обох сторін.

В матеріалах справи також наявні: розрахунок заборгованості, копії рахунків на оплату, тощо.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань позивач звернувся до суду з позовом.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ст. 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як передбачено ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Як передбачено ст. 806 ЦК України, за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Судом враховується, що на виконання укладеного між сторонами договору прямого лізингу №22-13-34 плб/381 від 12.07.2013р. позивач передав відповідачу предмет лізингу. При цьому, відповідач зобов'язувався здійснювати лізингові платежі згідно з графіком сплати лізингових платежів згідно із додатком № 1 „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу".

Однак, заборгованість відповідача по сплаті лізингових платежів станом на 14.08.2014р. складає 7638,07грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги щодо стягнення з відповідача на підставі договору прямого лізингу №22-13-34 плб/381 від 12.07.2013р. заборгованості, існуючої станом на 14.08.2014р. та на час розгляду справи, а саме: 7638,07 грн. основного боргу; 23,44 грн. 3% річних; 183,47 грн. пені; 2,22 грн. інфляційних втрат. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано (аналогічна правова позиція викладена у Постанові РАГС від 11.02.2014р. по справі № 924/1287/13).

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення 7638,07 грн. основного боргу; 23,44 грн. 3% річних; 183,47 грн. пені; 2,22 грн. інфляційних втрат обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43-49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити .

Стягнути з приватного підприємства - фірми "Агро - Від" (с. Буйволівці, Ярмолинецького району, Хмельницької області, ідентифікаційний код 32034748) на користь державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (м. Київ, Печерський район, вул. Мечникова, буд. 16 А, ідентифікаційний код 30401456) 7638,07грн. (сім тисяч шістсот тридцять вісім гривень 07коп.) основного боргу, 23,44 грн. (двадцять дві гривні 44коп.) 3% річних, 183,47 грн. (сто вісімдесят три гривні 47 коп.) пені, 2,22 грн. (дві гривні 22коп.) інфляційних втрат.

Стягнути з приватного підприємства - фірми "Агро - Від" (с. Буйволівці, Ярмолинецького району, Хмельницької області, ідентифікаційний код 32034748) в доход державного бюджету України по коду класифікації доходів 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 1827,00 грн.

Видати накази.

Повне рішення складено 21.11.2014р .

Суддя І.В. Заярнюк

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи, 2 - позивачу (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 16 а Печерський район),

3 - відповідачу (32114, Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Буйволівці).

4 - заступник прокурора м. Хмельницького ( м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63)

5- Кабінет Міністрів України (м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) 3 - рек. з повід.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.11.2014
Оприлюднено16.12.2014
Номер документу41904914
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1594/14

Ухвала від 03.11.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Рішення від 17.11.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 22.10.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні