Рішення
від 16.12.2014 по справі 906/1491/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "16" грудня 2014 р. Справа № 906/1491/14

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Терлецької-Байдюк Н.Я.

за участю представників сторін:

від позивача-1: не з'явився;

від позивача-2: Гордійчук Я.В. - довіреність №497 від 17.06.2014

від відповідача: не з'явився;

від прокурора: Муляренко Т.О. - посвідчення №025924 від 29.04.2014

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора м.Житомира в інтересах держави в особі

1) Територіальної громади міста Житомира в особі Житомирської міської ради (м.Житомир)

2) Комунального підприємства "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (м. Житомир)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт" (м. Житомир)

про стягнення 63527,98 грн.

Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 63527,98грн. заборгованості по орендній платі; розірвання договору оренди нерухомого майна №1497 від 02.04.2014 року, укладеного між Комунальним підприємством "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт"; звільнення приміщень, що знаходяться за адресою: м. Житомир, пров. Львівський, 8 площею 54,2 кв.м та 12,4 кв.м, та зобов'язання передати їх орендодавцю - Комунальному підприємству "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради. Витрати по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача-2 позов підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник позивача - 1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином.

Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить розписка представника про явку в судове засідання від 25.11.2014 року (а.с.28).

Беручи до уваги те, що неявка в засідання суду відповідача або його представника, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце судового засідання не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами згідно із ст. 75 ГПК України.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача-2, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

02.04.2012 року між Комунальним підприємством "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (орендодавець/позивач-2) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт" (орендар/відповідач) був укладений договір оренди нерухомого майна №1497 (а.с.11-13), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення за адресою м.Житомир, провулок Львівський,4, що знаходиться на балансі КП "Житомиртеплокомуненерго":

- загальною площею 57 кв.м під офіс, вартість яких визначена шляхом проведення незалежної оцінки і становить 149641,00грн. без ПДВ станом на 31.01.2012p., з орендною платою у розмірі 52,40 грн. за 1 кв.м без ПДВ за базовий місяць розрахунку;

- загальною площею 12,4 кв.м під склад, вартість яких визначена шляхом проведення незалежної оцінки і становить 21417,00грн. без ПДВ станом на 31.01.2012p., з орендною платою у розмірі 41,92грн. за 1 кв.м без ПДВ за базовий місяць розрахунку (п.1.1 договору).

Договором від 19.12.2012 про внесення змін до вказаного договору оренди №1497, в зв"язку з уточненням площі орендованого приміщення та зміною адреси пункт 1.1 договору викладено в новій редакції, де адреса орендованих приміщень зазначена м. Житомир, провулок Львівський, 8, а площа одного із приміщень з 57 кв. м. змінено на - 54,2 кв.м (а.с.15).

Згідно п.2.1 договору вступ Орендаря у користування приміщенням настає одночасно з підписанням сторонами даного договору та акту приймання-передачі об'єкта оренди.

Приміщення вважається повернутим орендодавцю та балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі (п.2.3 договору).

Відповідно до п.3.1 договору, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Орендна плата визначається на підставі Положення про оренду, методику розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності м. Житомира, затвердженої рішенням міської ради (далі - Положення), або за результатами конкурсу на право укладання договору оренди комунальної власності територіальної громади м. Житомира (п.3.2 договору).

Орендна плата по цьому договору за перший місяць оренди становить 3506,61грн. без ПДВ, а з 19.12.2012 - 3359,89грн. без ПДВ (з врахуванням змін, внесених договором від 19.12.2012). В подальшому орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць і вноситься орендарем згідно наданого рахунку не пізніше 10 числа послідуючого місяця з урахуванням податку на додану вартість (п.3.3 договору).

В день підписання даного договору орендар перераховує, як забезпечення виконання прийнятих за цим договором зобов'язань, авансовий платіж у розмірі 100 відсотків орендної плати за перший місяць оренди на рахунок орендодавця, який буде частково врахований за останній місяць оренди. У разі невиконання чи неналежного виконання орендарем обов'язків першочергове стягнення штрафних санкцій, передбачених цим договором або чинним законодавством України здійснюється за рахунок вищезазначеного платежу (п.3.4 договору).

Термін дії договору з 02.04.2012 по 02.03.2015 (п.8.1 договору).

Пунктом 6.6 договору оренди передбачено обов'язок орендаря своєчасно і у повному обсязі вносити орендну плату.

Оскільки відповідачем орендна плата не сплачена, прокурор та позивач-2 просять розірвати договір оренди №1497 та стягнути з відповідача орендну плату в сумі 58374,24грн. за період з квітня 2012 по жовтень 2014 року, а також 5153,74 грн. пені.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст.509 ЦК України).

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173 ГК України).

Згідно ст.ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Це положення кореспондується зі ст.193 ГК України, згідно якої об'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Порядок регулювання відносин найму державного та комунального майна визначено Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Частина 1 ст. 762 ЦК України визначає, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі (ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Пунктом 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

З огляду на зазначене позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в сумі 58374,24грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Пунктом 3.6 договору встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується з орендаря з урахування пені в розмірі подвійної облікової ставки, визначеної НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати. Нарахування та стягнення пені здійснюється за весь період прострочення орендарем виконання зобов'язання щодо перерахування орендної плати в терміни, встановлені п. 3.3 цього договору.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст.549 ЦК України).

За змістом ч.1 ст.230 ГК України пеня є одним з видів штрафних санкцій, які визнаються як господарські санкції у вигляді грошової суми, котру учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Перевіривши розрахунок суми пені за несвоєчасну сплату орендної плати, суд приходить до висновку про його правильність.

Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це не встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов'язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ч.3 ст.651 ЦК України, у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Пунктом 3.8 договору передбачено, що несплата орендної плати протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання договору оренди на вимогу Орендодавця.

Пунктом 8.3 договору визначено, що даний договір може бути розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадку невиконання умов даного договору та інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача-2, відповідачем станом на день розгляду справи договірні зобов'язання не виконані, орендна плата не сплачена, що є істотним порушенням умов договору.

У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору в частині оплати орендованого приміщення, 13.12.2013 позивач-2 надіслав відповідачу вимогу за вих.№1312 з проханням погасити заборгованість із попередженням, що у разі несплати боргу буде ініціювати стягнення заборгованості по орендній платі з урахуванням суми пені в судовому порядку (а.с.19). Однак, відповідач залишив її без відповіді та задоволення.

Таким чином, порушення договірних зобов'язань відповідачем вважається істотним, що є підставою для розірвання договору.

Дія даного договору припиняється, зокрема в разі дострокового розірвання за рішенням суду (п.8.8 договору).

Згідно п.6.12 договору у разі припинення даного договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцю та Балансоутримувачу в 5-ти денний термін об'єкт оренди в належному стані, не гіршому, ніж під час передачі його в оренду, що засвідчується актом прийому-передачі.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Відповідач позов щодо підстав та предмету не оспорив, доказів сплати заборгованості не надав.

З огляду на викладене, вимоги прокурора є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору, які нараховується з двох немайнових вимог в сумі 2436,00рн., та майнової вимоги в сумі 1827,00грн., покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.33,34,43,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди нерухомого майна №1497 від 02.04.2014 року, укладений між Комунальним підприємством "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт".

3. Товариству з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт" (10004, м.Житомир, вул. Гречко, 11, кв.83, код ЄДРПОУ 32989044) звільнити приміщення за адресою: м. Житомир, пров. Львівський, 8 площею 54,2 кв.м (оціночна вартість 149641грн.) та 12,4 кв.м (оціночна вартість 21417грн.), та передати їх орендодавцю - Комунальному підприємству "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, вул. Щорса, 4, код ЄДРПОУ 34788934).

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт" (10004, м. Житомир, вул. Гречко, 11, кв.83, код ЄДРПОУ 32989044)

- на користь Комунального підприємства "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, вул. Щорса, 4, код ЄДРПОУ 34788934) - 58374,24грн. - основного боргу та 5153,74грн. - пені.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергостандарт" (10004, м. Житомир, вул. Гречко, 11, кв.83, код ЄДРПОУ 32989044)

- на користь Державного бюджету України - 4263,00грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 18 грудня 2014 року.

Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу-1 (рек. з повід.)

3 - відповідачу (рек. з повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення16.12.2014
Оприлюднено19.12.2014
Номер документу41950901
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/1491/14

Рішення від 16.12.2014

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Терлецька-Байдюк Н.Я.

Ухвала від 10.11.2014

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Терлецька-Байдюк Н.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні