cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2014 рокуСправа № 912/4105/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Вавренюк Л.С., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/4105/14
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпік", м. Світловодськ Кіровоградської області
про стягнення 29 746,06 грн.
Представники :
від позивача - Єременко Р.І., довіреність № 138/07 від 04.07.14 р.;
від відповідача - участі не брали.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", в особі Світловодського району електричних мереж звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" заборгованості за спожиту електричну енергію (активну) за лютий 2014 року в розмірі 23173,95 грн., індексації (враховуючи індекс інфляції) в сумі 3857,58 грн., 3% річних в розмірі 450,92 грн. та пені в розмірі 2263,61 грн.
У судовому засіданні 17.12.14 р. представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні 17.12.14 р. участі не брав, вимог суду не виконав, письмових заперечень або будь-яких пояснень по суті спору суду не надав.
01.12.14 р. конверт, яким на адресу відповідача, зазначену позивачем у позові, а саме: 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Заводська, буд. 7, направлялась ухвала суду про порушення провадження у даній справі від 17.11.14 р., повернувся з поштовою відміткою про невручення, у зв'язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 32-33).
Як вбачається з п.п. 3.9.1., 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", за змістом ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, господарським судом дотримано вимог процесуального закону щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового засідання.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд встановив наступне.
Згідно п. 1.1. Статуту позивача, публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" є правонаступником відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (а.с. 28).
05.01.06 р. між відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", його структурним підрозділом Світловодською філією (далі - Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Олімпік" (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 83 (далі - Договір, а.с. 13-15).
Відповідно до умов Договору, Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невідємними частинами (розділ 1 Договору).
Згідно розділу 2 Договору, під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язалися керуватися чинним законодавством України, зокрема, Правилами користування електричною енергією (далі - Правила), затвердженими в установленому порядку.
Постачальник зобов'язався поставляти електричну енергію як різновид товару (п. 2.1.2. Договору), а Споживач - оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків до Договору "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а також здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком "Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії" (п.п. 2.2.3., 2.2.4. Договору).
Договір підписаний повноважними представниками Постачальника та Споживача, скріплений круглими печатками сторін.
Договір є пролонгованим на підставі п. 9.4. Договору за відсутності звернень сторін про його припинення або зміну і, за твердженням позивача, діє на даний момент.
Сторонами також підписано Додатки до Договору, зокрема, Додаток № 1 до Договору - Порядок розрахунків (а.с. 16); графіки зняття показів обліку електричної енергії погоджено сторонами у Додатку № 4 до Договору (а.с. 17).
Відповідно до ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Пунктами 6.1, 6.6. Правил передбачено, що розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору; оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період. Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.
Згідно п. 6.11 Правил, остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії, рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами. Покази розрахункових засобів обліку знімаються представником електропередавальної організації (основного споживача) та підтверджуються споживачем відповідно до договору. За ініціативою однієї із сторін договору у ньому може бути передбачений інший порядок зняття показів розрахункових засобів обліку. Порядок зняття показів розрахункових засобів обліку зазначається у договорі про постачання електричної енергії.
Тривалість періоду для здійснення споживачем розрахунків зазначається у договорі та/або на платіжному повідомленні і має не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунка для споживачів, які оплачують електричну енергію самостійно, і 10 операційних днів з дня отримання рахунка для споживачів, які здійснюють розрахунки через структурний підрозділ, який розташований в іншому місті. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
У відповідності до п. 6.13 Правил, у передбачений договором термін за результатами розрахункового періоду споживачем, постачальником електричної енергії, електропередавальною організацією (основним споживачем) на підставі даних розрахункового обліку електричної енергії визначається фактичний обсяг переданої та поставленої споживачу (субспоживачу) електричної енергії та оформляється акт про використану електричну енергію (акт прийняття-передавання товарної продукції).
Згідно п. 6.5 Правил, у разі виникнення у споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають договір щодо реструктуризації заборгованості. При цьому оформлюється графік погашення заборгованості, який є додатком до цього договору.
У разі відсутності графіка погашення заборгованості та при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, постачальник електричної енергії має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
Пунктом 2.2.3 Договору визначено, що відповідач взяв на себе зобов'язання оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків до цього Договору "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
Як вже зазначалося, порядок розрахунків за отриману електричну енергію встановлений Додатком № 1 до Договору "Порядок розрахунків" (далі - Порядок), п. 1 якого визначено, що розрахунковим вважається період з 20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця; при розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважаються прирівняними. Розрахунки за електричну енергію проводяться Споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електроенергії або дата внесення Споживачем готівки в касу Постачальника.
Пунктами 2 - 5 Порядку визначено, що Споживач до початку розрахункового періоду здійснює попередню оплату у розмірі 100% заявленої величини обсягу споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період; обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії визначається за "Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показань; у разі наявності заборгованості, всі кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, зараховуються постачальником на погашення існуючої заборгованості споживача із найдавнішим терміном її виникнення; остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію відповідач здійснює самостійно протягом 5 операційних днів після дати виписки рахунку.
У відповідності до п.п. 1. 2 Графіку зняття показань засобів обліку електричної енергії, покази засобів обліку Споживача фіксуються 20 числа кожного місяця о 16.00 год. та оформлюються "Актом про обсяги використаної електричної енергії"; Споживач зобов'язаний в перший день наступного розрахункового періоду надати Постачальнику "Актом про обсяги використаної електричної енергії".
Відповідно до умов Договору, у лютому 2014 року позивачем поставлено відповідачу електричної енергії у кількості 21046 кВт/год на суму 26073,47 грн. (з ПДВ), що підтверджується актом про використану електричну енергію та актом контрольного зняття показань електролічильників ТОВ "Олімпік" за лютий 2014 року (а.с. 24-25).
При цьому, на початок розрахункового періоду "лютий 2014 року" за відповідачем рахувалася попередня оплата в розмірі 2564,48 грн. Крім того, здійснені Відповідачем попередні оплати за розрахункові періоди "березень 2014 року" і "квітень 2014 року", за результатами розрахункових періодів, перевищили суми спожитої електричної енергії відповідно на 17,35 грн. та на 117,69 грн.; 30.09.14 р. відповідач добровільно сплатив 200,00 грн. заборгованості за спожиту у лютому 2014 року електроенергію.
Таким чином, за розрахунком позивача, сума заборгованості відповідача за спожиту у лютому 2014 року електричну енергію станом 13.11.14 р. становить 23 173,95 грн.(а.с. 3).
Для оплати отриманої у лютому 2014 року електричної енергії відповідачу виставлено рахунок - фактуру № 83Р/1 від 25.02.14 р. з терміном оплати до 04.03.14 р. (а.с. 22), що у визначений строк оплачений не був.
З метою погашення заборгованості Споживача за спожиту електричну енергію, 08.05.14 р. між позивачем та відповідачем укладено Угоду про порядок погашення заборгованості № 550-А (далі - Угода, а.с. 23), відповідно до п.1.1 якої, її предметом є умови і порядок сплати відповідачем - боржником позивачу - кредитору заборгованості, яка нарахована відповідно до укладеного Договору.
Зі змісту Угоди також вбачається, що відповідач станом на 09.04.14 р. визнав свої боргові зобов'язання перед позивачем на суму 20 927,16 грн., які зобов'язався сплатити до 20.07.14 р., згідно наведеного в Угоді графіку.
Угода укладається на строк до 20.08.14 р. та набирає чинності з дня її підписання (п. 3.3. Угоди).
Оскільки, в порушення умов Договору та Угоди, існуючу заборгованість за спожиту в лютому місяці 2014 року електроенергію відповідачем сплачено не було, позивач з метою захисту порушених прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідач не надав суду доказів сплати заборгованості за спожиту в лютому 2014 року електроенергію в розмірі 23 173,95 грн., в матеріалах справи такі докази відсутні, а тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнути з відповідача 2263,61 грн. пені, 450,92 грн. 3 % річних та 3857,58 грн. індексу інфляції.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідальність за порушення умов Договору в частині порушення термінів розрахунку за спожиту електричну енергію встановлена п.4.2.1 Договору та п. 7 Додатку № 1 до Договору "Порядок розрахунків", де встановлено, що за внесення платежів, передбачених пунктом 2.2.3 - 2.2.4 з порушенням термінів, визначених додатком "Порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі 0,8 % від суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, враховуючи день фактичної оплати, а сума боргу повинна бути сплачена із врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
У відповідності зі ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Оскільки здійснений позивачем розрахунок пені в сумі 2263,61 грн., інфляційних втрат в сумі 3857,58 грн. та 3% річних в сумі 450,92 грн. відповідає фактичним обставинам спору та не суперечить умовам Договору та вимогам чинного законодавства, вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Отже, позов слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпік" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Заводська, буд. 7, п/р 26004301360069 в філії АКБ "Національний кредит", МФО 383136, код ЄДРПОУ 13766525) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15, код ЄДРПОУ 23226362) заборгованість в сумі 29 746,06 грн., з яких: 23 173,95 грн. - заборгованість за спожиту електричну енергію (активну) за лютий 2014 року на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260353201425 філія - Кіровоградське облуправління ПАТ Ощадбанк, МФО 323475; 3857,58 грн. - сума індексації на р/р 26000060424203 у КФ КБ "Приватбанк"; 450,92 грн. - 3% річних на р/р 26000060424203 у КФ КБ "Приватбанк"; 2263,61грн. - пеня на р/р 26000060424203 у КФ КБ "Приватбанк", а також судовий збір в розмірі 1 827,00 грн. на р/р 26000060424203 у КФ КБ "Приватбанк".
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Заводська, буд. 7.
Повне рішення складено 22.12.2014 року.
Суддя Л.С. Вавренюк
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2014 |
Оприлюднено | 23.12.2014 |
Номер документу | 41981943 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Вавренюк Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні