cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "23" грудня 2014 р. Справа № 906/1530/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Маріщенко Л.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Ведіщева А.П. - дов. № 1715/19 від 28.04.14р.
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (м.Житомир)
до Житомирського обласного підрядного спеціалізованого ремонтно-будівельного об'єднання "Житомиррембуд" Житомирської обласної ради (м. Житомир)
про стягнення 44847,81 грн.
Позивач звернувся з позовом з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог про стягнення з відповідача 36 104,99 грн. боргу, 2 217,13 грн. пені, 546,02 грн. 3% річних, 4 079,86 грн. інфляційних, посилаючись на укладені з відповідачем договори.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином
Ухвали господарського суду від 18.11.14р., від 11.11.14р. по справі №906/1530/14, які направлялись відповідачу за юридичною адресою, повернулися до суду з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Оскільки вся поштова кореспонденція надсилалася відповідачу за його юридичною адресою, суд вважає, що останній був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
За таких обставин, господарський суд вважає за необхідне та можливе прийняти рішення у справі за відсутності відповідача, за наявними в ній матеріалами (відповідно до ст.75 ГПК України).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до укладених між сторонами додаткових угод від 13.11.2009р. та від 01.08.2010 р. № 2/2010 до договору № 7-2009-Н-26 від 05.01.2009 р. на постачання та транспортування природного газу, договорів № 7-2011-Н-26 від 31.12.10р., від 04.01.2012 р. № 7-2012-н-26 на постачання та транспортування природного газу, технічної угоди №7/12/ТУ-26-Н від 04.01.2012р. про порядок організації обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами ПАТ "Житомиргаз" поставило відповідачу протягом 2010 - 2012 р.р. 135 545 м3 природного газу на загальну суму 36 104,99 грн.
Згідно укладених договорів позивач (газозбутова організація) зобов'язався надати відповідачу (споживачу) послугу з постачання та транспортування природного газу, а останній зобов'язався оплатити надані послуги.
Так, відповідно до пп.7.1 договору від 31.12.2010 р.( далі - договір 1), оплата за газ та транспортування здійснюється споживачем грошовими коштами шляхом 100%-ої проплати протягом місяця поставки на підставі замовлених обсягів газу, згідно п.1.1 даного договору. Остаточний розрахунок за фактично спожитий газ та його транспортування здійснюється до 5-ого числа наступного за звітним місяця.
Згідно укладеного 04.01.12р. між сторонами договору № 7-2012-Н-26 на постачання природного газу за регульованим тарифом (далі - договір 2), згідно якого позивач (постачальник) зобов'язався постачати природний газ відповідачу (споживачу) в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення його потреб, а відповідач зобов'язався оплатити позивачу вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
Відповідно до пп.4.6 договору - 2, оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється споживачем авансовими та/або плановими платежами із розрахунку договірного обсягу постачання газу протягом періоду оплати відповідно до додатка 2 до договору. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці. У випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 3-го (третього) числа місяця, наступного за розрахунковим.
04.01.12р. між сторонами укладено технічну угоду № 7/12/ТУ-26-Н про порядок організації обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами, згідно якої було визначено порядок організації обліку природного газу для об'єктів, а саме: гуртожитку у м. Житомирі, по вул.Котовського, 35 (а.с.20-23).
На виконання умов вищевказаних договорів позивачем протягом 2010 - 2012 років поставлено та протранспортовано відповідачу природний газ в кількості 135545 куб.м. на загальну суму 36104,99 грн., що підтверджується відповідними актами приймання - передачі природного газу за вказаний період (а.с.27-41).
Згідно даних позивача, відповідач свої договірні зобов'язання згідно вказаних договорів належним чином не виконав.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань згідно зазначених договорів, утворилась заборгованість перед позивачем в загальній сумі 36104,99грн., що підтверджується реєстром розрахунків відповідача (а.с.3-4), довідкою позивача № 5380/14 від 11.12.14р., а також іншими матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Частиною 1 ст. 509 ЦК України, визначено, що зобов'язанням є правовідношення , в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визначаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Порушенням зобов'язання, згідно ст. 610 ЦК України, є його невиконання або неналежне виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до ст. 193 ГК України та ст.ст. 526, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений час.
Згідно ст. 174 ГК України господарські зобов'язання виникають безпосередньо із господарського договору або безпосередньо із закону.
Згідно з ч.1 ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.2 ст.712 ЦК України).
Відповідно до ст.655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.1 ст.692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Також відповідно до ст. 229 ГК України учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених ГК України та іншими законами України.
Статтею 625 ЦК України, передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно з пп.6.2.2 договору 2, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору, із споживача стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно розрахунку позивача, з яким погоджується суд, розмір пені, 3% річних та інфляційних становить, відповідно, 2217,13 грн., 546,02 грн. та 4079,86 грн.
Відповідач позов не оспорив, своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався, доказів сплати боргу не подав.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і укладених договорів та такими, що підлягають задоволенню - з відповідача стягується на користь позивача 36104,99 грн. боргу, 2217,00 грн. пені, 546,02 грн. 3% річних, 4079,86 грн. інфляційних.
Сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Житомирського обласного підрядного спеціалізованого ремонтно-будівельного об'єднання "Житомиррембуд" Житомирської обласної ради (10014, м. Житомир, вул. В. Бердичівська, 15, код 03330117) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (10002, м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35, код 03344071): 36104,99 грн. боргу, 2217,00грн. пені, 546,02 грн. 3% річних, 4079,86 грн. інфляційних, 1827,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 24.12.14
Суддя Маріщенко Л.О.
Друк: Біленька Ю.П.
1 - у справу,
2 - відповідач (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2014 |
Оприлюднено | 25.12.2014 |
Номер документу | 41995451 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Маріщенко Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні