Постанова
від 25.12.2014 по справі 813/7389/14
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2014 року № 813/7389/14

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Фуртак А.В.

за участі представників

позивача Хащівська І.В.

відповідача Галань В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова до Товариства з додатковою відповідальністю "Львівфундамент" про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 24953,18 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за Списком № 2 за період липень-вересень 2014 року.

Посилається на те, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач визначений, як страхувальник. За період роботи на Товаристві з додатковою відповідальністю «Львівфундамент» право на пільгову пенсію за списком №2 набули: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач всупереч вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2003 року №21-1, не відшкодував понесених управлінням ПФУ витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 зазначеним вище пенсіонерам на загальну суму 24953,18 грн. за період липень - вересень 2014 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в письмових запереченнях позов визнав частково, а саме: визнав наявність заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 громадянам: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Однак, як зазначив позивач, у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем погасити цю заборгованість на даний час він немає можливості. Поряд з тим, відповідач заперечує вимоги позивача в частині стягнення з нього заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_7 в розмірі, вказаному у розрахунках таких витрат за липень-вересень 2014 року. На думку відповідача, при вирішенні питання про компенсацію Пенсійному фонду таких витрат їх потрібно стягувати зі всіх роботодавців пропорційно розміру заробітної плати, отримуваної таким пенсіонером на кожному підприємстві. Такими чином, відповідач не заперечує існування у нього заборгованості перед Пенсійним фондом по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_7 орієнтовно в сумі 1500 грн. Представник відповідача в судовому засіданні таку позицію підтримав.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається із матеріалів справи, працівникам Товариства з додатковою відповідальністю «Львівфундамент» (далі - ТзДВ «Львівфундамент») ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було призначено пенсії на пільгових умовах на підставі пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», свідченням чого є копії довідок про підтвердження трудового стажу, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах та копії протоколів про призначення пільгової пенсії за Списком №2.

Склад витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2, призначених названим вище працівникам відповідача, за період липень-вересень 2014 року на суму 24953,18 грн. підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підтвердження виплати зазначеним вище пенсіонерам пільгових пенсій за період липень-вересень 2014 року на загальну суму 24953,18 грн. представник позивача надала довідки про суми виплат за липень, серпень, вересень 2014 року кожному із пенсіонерів.

Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами вищевказаного Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Згідно з п.п."б"-"з" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Пунктом 1 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до приписів п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої постановою Пенсійного Фонду України від 19 грудня 2003 року, Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.

На підставі вищезазначених норм, позивачем направлялися відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 На підтвердження факту відправки цих розрахунків позивач долучив копії поштових повідомлень про вручення поштових відправлень.

У відповідності з розрахунками ТОВ «Львівфундамент» зобов'язане відшкодувати позивачу витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за період липень-вересень 2014 року на загальну суму 24953,18 грн., в т.ч. 15281,04 грн. - витрати на виплату і доставку пільгових пенсій гр. ОСОБА_7

Відповідач визнає наявність заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій усім переліченим вище пенсіонерам окрім ОСОБА_7 на загальну суму 9672,14 грн., щодо витрат на виплату пільгової пенсії останньому, то відповідач визнає наявність у нього заборгованості у розмірі «орієнтовно 1500 грн.». Попри вимогу суду відповідач так і не надав розрахунок заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пільгової пенсії гр. ОСОБА_7 на суму 1500 грн. Доводи відповідача в цій частині зводяться до того, що витрати, понесенні Пенсійним фондом на виплату пільгової пенсії необхідно відшкодовувати з усіх роботодавців, на яких було набуто стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, пропорційно розміру заробітної плати, яку пенсіонер отримував на кожному із цих підприємств.

З цього приводу суд зазначає, що порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено згаданою вище Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої постановою Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, у п. 6.2 якої серед іншого передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Таким чином відповідач як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та як юридична особа, працівник якого має право на пенсію на пільгових умовах, зобов'язане відшкодовувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку такої пільгової пенсій пропорційно стажу роботи, набутого цим працівником на даному підприємстві. Оскільки останнім місцем роботи ОСОБА_7 було ТОВ «Львівфундамент», то для визначення частки плати даного підприємства стаж роботи на цьому товаристві враховується у повному обсязі.

Також слід додати, що предметом спору у даній справі є наявність підстав для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а не встановлення факту правильності призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до розрахунків позивача.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позов слід задовольнити, стягнувши з відповідача в користь позивача заборгованість, згідно з поданими позивачем розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липень-вересень 2014 року в розмірі 24953,18 грн., так як ним в добровільному порядку у встановлені строки не сплачено витрати на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених згідно п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

На підставі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати здійснені таким не підлягають до компенсації.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова до Товариства з додатковою відповідальністю "Львівфундамент" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівфундамент" (м. Львів, вул. Гайдучка, 7; код ЄДРПОУ 05393760) на користь Управління пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №2 за період липень-вересень 2014 року в сумі 24953 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят три) гривні 18 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.12.2014
Оприлюднено29.12.2014
Номер документу42010512
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —813/7389/14

Ухвала від 24.03.2015

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Улицький В.З.

Постанова від 25.12.2014

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Ланкевич Андрій Зіновійович

Ухвала від 30.10.2014

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Ланкевич Андрій Зіновійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні