Справа № 354/625/14-ц
Провадження по справі № 2/354/314/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2014 року м.Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Гребик Л.В.
секретаря Мельник Н.М.
з участю: представника позивачів ОСОБА_1,
ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Яремче цивільну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_5 до виконавчого комітету Яремчанського міської ради Івано-Франківської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - відділ Держземагенства в м. Яремчому Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в :
Представник позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_5 - ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до виконавчого комітету Яремчанського міської ради Івано-Франківської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - відділ Держземагенства в м. Яремчому Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Заявлені позовні вимоги позивачі та їх представник обгрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла мати позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5 - ОСОБА_7.
Після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина на належну їй згідно договору купівлі-продажу від 23.02.2006 року земельну ділянку площею 0,0097 га, призначену для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться в АДРЕСА_1.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_7 є її сини - позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які у встановлений законом шестимісячний строк після смерті матері подали заяви про прийняття спадщини до Городенківської районної державної нотаріальної контори. Інших спадкоємців першої черги за законом немає.
Постановою державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори від 19.09.2013 року позивачам відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю державної реєстрації договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Позивачі зазначають, що в зв'язку з відсутністю державної реєстрації договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.02.2006 року, неможливістю вирішити питання в порядку, визначеному Законом України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок", Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №439 від 06.05.2009 року, Тимчасового регламенту реалізації положень пункту 4 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого наказом Держкомзему від 22.06.2009 №326, вони позбавлені можливості успадкувати земельну ділянку . Тому просять в порядку спадкування визнати за кожним з них право власності на 1/3 частину земельної ділянки площею 0,0097 га (кадастровий номер 2611000:05:011:0150), призначеної для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться в АДРЕСА_1, після смерті матері ОСОБА_7
Представник позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_5 - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з вищезазначених підстав.
Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з»явився, надав суду заяву, в якій просить судове засідання проводити без його участі, зазначивши , що підтримує позовні вимоги.
Представник виконавчого комітету Яремчанського міської ради Івано-Франківської області в судове засідання не з»явився, міський голова м. Яремче звернувся до суду з клопотанням, в якому просить розгляд справи проводити без представника виконкому Яремчанської міської ради .
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - відділу Держземагенства в м.Яремчому Івано-Франківської області в судове засідання не з»явився, надіслав суду клопотання, в якому просить розглядати справу без участі представника відділу відділу Держземагенства в м.Яремчому Івано-Франківської області
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази та оцінюючи досліджені докази в сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав
Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла мати позивачів ОСОБА_7. Дана обставина стверджується наданою копією свідоцтва про смерть. Останнє місце проживання померлої - с. Поточище Городенківського району Івано-Франківської області.
Той факт , що позивачі у справі є синами спадкодавиці стверджується наданими копіями актових записів про народження ОСОБА_4, ОСОБА_5 , копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , копією свідоцтва про розірвання шлюбу та копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища , згідно яких спадкодавця ОСОБА_7 розірвала шлюб із ОСОБА_3, після чого зареєструвала шлюб із ОСОБА_9, змінивши дошлюбне прізвище на ОСОБА_7.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу, нотаріально посвідченого 23.02.2006 року приватним нотаріусом Яремчанської міського нотаріального округу ОСОБА_10 , зареєстрованого в Реєстрі за № 613, спадкодавиця ОСОБА_7 набула право власності на земельну ділянку площею 0,0097 га, призначену для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Вказана земельна ділянка належала продавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю , виданого 16 квітня 2002 року згідно рішення № 122 виконкому Яремчанської міської ради від 30.11.2001 року , за серією 11-ІФ № 042777, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю під № 1425.
За життя ОСОБА_7 не оформила державний акт на право власності на цю земельну ділянку та не здійснила державну реєстрацію договору купівлі- продажу земельної ділянки від 23.02.2006 року.
Позивачі у встановлений законом шестимісячний строк після смерті матері подали заяви про прийняття спадщини до Городенківської районної державної нотаріальної контори. Постановою державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори від 19.09.2013 року позивачам відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю державної реєстрації договору купівлі-продажу земельної ділянки.
2 травня 2009 року Законом України від 5 березня 2009 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок" були внесені зміни до чинного Земельного кодексу України і згідно із частиною 2 статті 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, крім Державного акту на право власності на землю (частина 1 статті 126 ЗК України), набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Статтею 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що положення цього Закону щодо посвідчення права власності на земельні ділянки документами, зазначеними у частині другій статті 126 Земельного кодексу України, поширюються також на випадки, коли зазначені документи були укладені (видані) до набрання чинності цим Законом, але державні акти на право власності на земельні ділянки видані не були. В такому випадку нотаріус, який посвідчив (видав) відповідний документ, звертається з письмовим запитом до органу, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, про підтвердження того, що державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) не виданий новому власнику земельної ділянки. Після надходження до нотаріуса письмового підтвердження такого факту державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) вилучається нотаріусом із його справ та після здійснення відмітки про перехід права власності на неї, долучається до відповідного документа, зазначеного у частині другій статті 126 Земельного кодексу України.
Позивачі намагалися виконати вимоги вказаного Закону. Проте їм стало відомо, що на підставі наказу Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 29 січня 2013 року №51/5 "Про припинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_10" діяльність приватного нотаріуса Яремчанського міського нотаріального округу ОСОБА_10 припинена з 29 січня 2013 року у зв'язку із поданням ним відповідної заяви.
Абзацом 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок" встановлено, що у разі якщо нотаріус, який до набрання чинності ним Законом посвідчив (видав) зазначений у частині другій статті 126 Земельного кодексу України документ, і припинив діяльність, але державний акт на право власності на земельну ділянку органом, який здійснював видачу таких актів, не видано, письмовий запит, передбачений абзацом першим цього пункту, до органу, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, вилучення державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю або державного акта на право власності на земельну ділянку із державного нотаріального архіву з проставленням на ньому відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, здійснює державний нотаріус відповідною державною нотаріального архіву.
На заяву позивачів Івано-Франківським обласним державним нотаріальним архівом повідомлено листом №309/01-17 від 31.07.2014 року про те , що 06 березня 2013 року передано на зберігання нотаріальні документи за 2002-2012 р.р. (фонд № 43) обласному державному нотаріальному архіву приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу ОСОБА_10 у зв'язку з припиненням ним нотаріальної діяльності. Архіву передано Договори про відчуження земельних ділянок та документи, на підставі яких вони посвідчувалися за 2006 рік, в т. ч. договір купівлі-продажу земельної ділянки від "23" лютого 2006 року за реєстраційним № 613, який укладено на підставі Державного акту на право приватної власності на землю в розмірі 0,0097 га.Нотаріус архіву не вправі робити відмітку на Державному акті на земельну ділянку, яка відчужена.
Таким чином, позивачам відмовлено у вирішенні питання оформлення права власності на спадкове майно в позасудовому порядку.
Крім того, неможливість вирішення питання оформлення права власності на майно в позасудовому порядку випливає із наступного.
Так, пунктом 1 Тимчасового регламенту реалізації положень пункту 4 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого наказом Держкомзему від 22.06.2009 №326 встановлено, що територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки приймає за заявою від нового власника земельної ділянки або належним чином уповноваженої ним особи державний акт про право власності на землю з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку для проставлення відмітки про реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Вищевказані положення застосовувалися тільки у випадку звернення до нотаріуса чи територіального органу Держкомзему нового власника (набувача) земельної ділянки, або належним чином у повноваженої ним особи. Оскільки, ні померла ОСОБА_7, ні уповноважена нею особа, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок" (з 02.05.2009 року) і до дня її смерті (16.01.2011р.) не звернулася до нотаріуса, що посвідчив договір купівлі-продажу земельної ділянки із заявою про вилучення із справ нотаріуса державного акту та проставлення на ньому відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, а також до територіальною органу Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки для проставлення на державному акті відмітки про реєстрацію права власності на неї, то норми статті 126 Земельного кодексу України, із змінами не можуть бути застосовані.
Відповідно до положень ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення
Відповідно до правил ч.1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до положень ч.1 ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до положень ч.ч.1, 5 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто..
Відповідно до положень ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як роз»яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п. 23 вищенаведеної постанови Пленуму Верховного Суду України у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки позивачі, як спадкоємці першої черги за законом після смерті ОСОБА_7 прийняли спадщину , на даний час позбавлені можливості нотаріально оформити свої спадкові права , що стверджується наданою відмовою нотаріуса , суд вважає позовні вимоги позивачів підставними , в зв»язку з чим в порядку спадкування за ними слід визнати право власності по 1/3 частині успадкованої земельної ділянки, яка належала спадкодавцю на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі- продажу.
На підставі ст.ст. 1216-1218, 1225, 1258, 1261, 1268 , 1269, 1270 ЦК України , ст.125 ЗК України , керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України , суд, -
в с т а н о в и в :
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в порядку спадкування право власності за кожним по 1/3 частині земельної ділянки площею 0,0097 га (кадастровий номер 2611000:05:011:0150), з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Яремчанський міський суд протягом 10 днів з дня його проголошення , а особами , які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлене 17.12.2014 року .
Суддя: Л. В. Гребик
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2014 |
Оприлюднено | 06.01.2015 |
Номер документу | 42047700 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Гребик Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні