2/735/277/2014р.
735/1131/14р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
смт. Короп 24 грудня 2014 року
Коропський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого - судді Грушко О. П.
при секретарі - Хілько Н.В.
з участю представника позивачки - ОСОБА_1, представників відповідачів - Пупій І.Д., Тарасенко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_4 до Червоненської сільської ради та відділу Держземагенства у Коропському районі про відшкодування збитків,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулась до суду з даною позовною заявою вказуючи на те, що вона є власником двох земельних ділянок на території Червоненської сільської ради Коропського району. Після одержання нею державних актів на зазначені земельні ділянки з'ясувалось, що раніше право власності на них оформлено на ОСОБА_5 Це сталося внаслідок помилки, допущеної комісією з врегулювання земельних відносин Червоненської сільської ради, яка її та ОСОБА_5 земельним ділянкам присвоїла одні й ті ж номери земельних часток (паїв). В свою чергу відділ Держземагенства в Коропському районі в ході виготовлення технічної документації із землеустрою та державних актів на право власності на земельні ділянки, державної реєстрації земельних ділянок не встановив факту присвоєння її земельним ділянкам вже присвоєного кадастрового номера земельним ділянкам іншого власника. У зв'язку з цим, вона змушена була виготовляти нову технічну документацію із землеустрою. Витрати на виготовлення нової технічної документації склали 1130,50 грн. А тому позивачка просить суд стягнути з відповідачів солідарно на її користь в порядку відшкодування заподіяних збитків 1130,50 грн. та судові витрати сплачені по цьому позову в сумі 493,60 грн.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги і просить позов задовольнити по вище викладеним мотивам.
В судовому засіданні представник відповідача - Червоненської сільської ради - сільський голова Пупій Іван Дмитрович позовні вимоги не визнав, вважаючи їх безпідставними. Пояснив, що Комісія з врегулювання земельних відносин, головою якої він є, у 2006 році визначала номери паїв громадян, присвоївши паю ОСОБА_5 номер 416, а паю ОСОБА_4 - номер 423, надавши суду оригінали відповідних рішень Комісії. Чому в подальшому земельним ділянкам вказаних громадян було присвоєно однакові кадастрові номери - точно не знає, але у будь-якому випадку це сталося не з вини Червоненської сільської ради. Можливо, помилки припустилася організація, яка виготовляла технічну документації із землеустрою.
В судовому засіданні представник відповідача - відділу Держземагенства у Коропському районі - Тарасенко Вероніка Юріївна - позовні вимоги не визнала. Пояснила, що державні акти на право власності на земельну ділянку, на час виникнення спірних відносин, складали і заповнювали органи Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» на підставі технічної документації з землеустрою. Начальник відділу земельних ресурсів дійсно підписував акти, але до його функцій не входила перевірка правильності заповнення акта. Припускає, що помилку могла допустити організація, яка виготовляла технічну документації із землеустрою.
Заслухавши пояснення учасників та дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 1173 ЦК України: Шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Згідно з ч. 3 ст. 60 ЦПК України: обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням Коропського районного суду від 10.04.2014 року встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 видано державні акти на право власності на земельні ділянки з однаковими кадастровими номерами: 7422289000:02:000:0851 та 7422289000:02:000:0852. А тому, державний акт ОСОБА_4, за її позовом, було визнано недійсним, а також скасовано розпорядження Коропської райдержадміністрації в частині передачі їй земельної ділянки.
У зв'язку з таким рішенням суду, позивач була змушена виготовляти нову технічну документацію із землеустрою.
Як було встановлено в судовому засіданні, рішенням № 1 Комісії з врегулювання земельних відносин Червоненської сільської ради (далі - Комісія) від 31.05.2006 року ОСОБА_5 визначено номер паю 416.
Рішенням Комісії № 3 від 20.12.2006 року ОСОБА_4 визначено номер паю 423.
Жодних доказів того, що однакові кадастрові номери земельним ділянкам ОСОБА_5 та ОСОБА_4 присвоєно через помилку Комісії, сторона позивача суду не надала. Рішення комісії не визнано незаконними або нечинними.
Таким чином, позов до Червоненської сільської ради задоволенню не підлягає.
Відповідно до Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, зберігання державних актів на право власності на землю», який був чинний на час виникнення спірних правовідносин, п. 1.15 розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Згідно п. п. 2.9, 2.14 Інструкції: Заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку покладається на Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" та його структурні підрозділи. Державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках, підписується посадовими особами в такій послідовності: начальник державного органу земельних ресурсів, голова (керівник) органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади та особа, що здійснила реєстрацію акта.
Отже, діюче на час спірних правовідносин законодавство, не покладало обов'язку на відділ земельних ресурсів, правонаступником якого є відповідач - Держземагенство у Коропському районі - перевіряти правильність складання і заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку.
Позивач не надав суду доказів вини відповідача - Держземагенства у Коропському районі у присвоєнні різним земельним ділянкам однакових кадастрових номерів.
Крім того, державний акт на право власності на земельну ділянку, є документом, який підтверджує право власності, і хоч він і визнаний судом недійсним, не може розглядатися як рішення державного органу в контексті ст. 1173 ЦК України. Власне сам акт на право власності на земельну ділянку видається на підставі рішення державного органу, про що в ньому вказано.
Таким чином, позов до Держземагенства у Коропському районі задоволенню не підлягає.
Позовних вимог до інших осіб не заявлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 16, 22. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд , -
ВИРІШИВ:
У позові ОСОБА_4 до Червоненської сільської ради та відділу Дерземагенства у Коропському районі про відшкодування збитків- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Грушко О. П.
Суд | Коропський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2014 |
Оприлюднено | 06.01.2015 |
Номер документу | 42050325 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коропський районний суд Чернігівської області
Грушко О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні