Справа № 738/2826/14-ц
№ провадження 2/738/516/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2014 року Менський районний суд
Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Сова Т.Г.,
секретаря Минець П.Д.,
представника позивача Скиба Т.В.
відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області, цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Дія» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2014 року Кредитна спілка «Дія» звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 пpо стягнення заборгованості за кредитним договором. Свій позов мотивує тим, що 06 червня 2013 року між КС «Дія» та ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №225 строком на 24 фактичних місяців від дати надання кредиту, зі сплатою плати за користування кредитом за кожен день користування. Відповідно до заяви про надання кредиту ОСОБА_2 було видано кредит в сумі 25 000 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером №552 від 06 червня 2013 року. Виконання зобов'язань за кредитним договором, забезпечено договорами поруки №, №225-1,225-2,225-3 від 06 червня 2013 року. Договори поруки укладено з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за якими вони зобов'язувались нести відповідальність за виконання Позичальником зобов'язань за кредитним договором №225 від 06 червня 2013 року. Відповідач став порушувати умови кредитного договору і станом на 18 листопада 2014 року заборгованість за кредитним договором становить 22 814,18 грн.. Просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитним договором та витрати по сплаті судового збору.
В судовому засідання представник позивача Скиба Т.В. підтримала позовні вимоги посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та додатково пояснила, що відповідачі належним чином не виконують покладені на них зобов'язання передбачені кредитним договором та договорами поруки від 06 червня 2013 року. Просить стягнути заборгованість в суму 22 814,18 грн. та судовий збір в розмірі 243,60 грн..
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав та пояснив, що дійсно 06 червня 2013 року між ним та кредитною спілкою «Дія» був укладений кредитний договір, на підставі якого позивач видав його 25000,00 грн.. Дана заборгованість утворилась в зв'язку з тим, що після розлучення з дружиною він сплачує аліменти на утримання дитини. Сума, яка залишається після відрахувань на погашення кредиту є недостатньою для сплати основної суми та процентів за користування кредитом. Не заперечує проти стягнення суми зазначеної заборгованості та судового збору.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги визнали, проти задоволення позову не заперечували.
Заслухавши сторони по справі, дослідивши надані позивачем і долучені до матеріалів справи письмові докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступних обставин.
Вiдповiдно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Як вбачається із матеріалів справи, 06 червня 2013 року між КС «Дія» та ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №225 строком на 24 фактичних місяців від дати надання кредиту, зі сплатою плати за користування кредитом за кожен день користування (а.с.5-6).
Відповідно до заяви від 06 червня 2013 року ОСОБА_2 просить надати кредит (кредитну лінію) у розмірі 25000,00 грн. строком на 24 місяців, при умовах погашення кредиту щомісячно (а.с.8).
Кредитна спілка «Дія» взяла на себе зобов'язання надати ОСОБА_2 на умовах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості кредит у сумі 25000,00 грн., а останній прийняти, повернути та сплатити проценти за користування на умовах, визначених договором, а саме п.п.1.1 Кредитного договору №225.
Позивач виконав свої зобов'язання за кредитним договором і видав відповідачу кредит в розмірі 25000,00 грн., що підтверджується видатковим касовим ордером від 06 червня 2013 року та підписом одержувача (а.с.9).
Відповідно до 2.1 кредитного договору строк дії договору 24 місяців з 06 червня 2013 року по 06 червня 2015 року. Кредитодавець зобов'язується надати Позичальнику кредит в строк не пізніше 3 банківських днів від дати підписання цього Договору.
Пунктом 3.1 кредитного договору передбачено, що плата за користування кредитом (проценти) становить 46% річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом. Проценти нараховують за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням дня отримання кредиту.
Кредитодавець має право вимагати від Позичальника дострокового повернення кредиту та сплати процентів за весь фактичний строк користування кредитом у випадку затримки сплати Позичальником частина кредиту та/або процентів за користування кредитом на строк, що перевищує один календарний місяць, що передбачено положенням п.п.5.4.3 кредитного договору.
Для виконання зобов'язань за кредитним договором його забезпечено договорами поруки від 06 червня 2013 року за № 225-1, №225-2, №225-3 (а.с.10,11,12), які були укладені з відповідачами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. Відповідно до договорів поруки, останні зобов'язувались перед КС «Дія» нести відповідальність за виконання Позичальником зобов'язань за кредитним договором №225 від 06 червня 2013 року.
Проте, відповідач ОСОБА_2 належним чином не виконує умови кредитного договору, став порушувати умови з приводу повернення суми кредиту та сплати відсотків за його користування. В результаті станом на 18 листопада 2014 року заборгованість за кредитним договором становить 22 814,18 грн., яка складається з: основної суми боргу - 20583,74 грн., відсотків за користуванням кредитом - 2230,44 грн., що підтверджується розрахунком суми боргу (а.с.26).
Згідно ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено законом або договором, або розірвання договору, сплата неустойки.
Пунктом 3.10 Кредитного договору передбачено, що прострочення сплати кредиту та/або процентів за користування кредитом (згідно графіка розрахунку) не зупиняє нарахування процентів, крім випадку прийняття окремого рішення про це Кредитодавцем.
Згідно з ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Статтею 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
За змістом указаних норм матеріального права поручитель, хоча і пов'язаний з боржником певними зобов'язальними відносинами, є самостійним суб'єктом у відносинах із кредитором. Поручитель, зокрема, має право висувати заперечення проти кредитора і в тому разі, коли боржник від них відмовився або визнав свій борг (ч. 2 ст. 555 ЦК України).
Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів ( ст. 1050 ЦК України).
У випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов'язань по Договору кредиту, Поручитель зобов'язується у термін не пізніше трьох календарних днів з моменту вимоги Кредитодавця виконати забезпечене цією порукою зобов'язання Позичальника на умовах та в порядку, встановленому Договором кредиту, що зазначено в п.п.2.1 договорів поруки.
Відповідно до п.п.3.1, п.п.3.2, договорів поруки, у випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов'язань перед Кредитодавцем згідно Договору кредиту, Поручитель і Позичальник відповідають перед Кредитодавцем як солідарні боржники. Поручитель у випадку несвоєчасного виконання своїх зобов'язань перед Кредитодавцем сплачує Кредитодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки від суми, що підлягає відшкодування за кожен день прострочки.
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку та відповідає за порушення зобов'язання боржником (ст. 553 ЦК України).
Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи, що між ОСОБА_3 та КС «Дія» 06 червня 2013 року укладено договір поруки №225-1, між ОСОБА_4 та КС «Дія» 06 червня 2013 року укладено договір поруки №225-2, між ОСОБА_5 та КС «Дія» 06 червня 2013 року укладено договір поруки №225-3, за таких обставин, суд дійшов висновку, що кредитор має право пред'являти вимоги до кожного із поручителів окремо на підставі відповідного договору поруки.
Як видно з матеріалів справи, позивачем 02 жовтня 2014 року на адресу відповідачів за вих. №220, №221, №222 направлено листи попередження поручителю про повернення заборгованості за кредитним договором (а.с.13,14,15).
Згідно роз'яснень Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин», а саме п.24, пред'явленням вимоги до поручителя є як направлення/вручення йому вимоги про погашення боргу (залежно від умов договору), так і пред'явлення до нього позову. При цьому в разі пред'явлення вимоги до поручителя кредитор може звернутися до суду протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання.
У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, відповідно до частин першої та другої ст. 554 ЦК України, боржник і поручитель відповідають перед кредиторами як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Статтею 554 ЦК України передбачено солідарну відповідальність боржника і поручителя за договором поруки, а не декількох поручителів за різними договорами поруки, оскільки поручителі за різними договорами поруки не несуть солідарної відповідальності один перед одним.
Враховуючи, ту обставину, що відповідач ОСОБА_2 не виконує належним чином свої зобов'язання за кредитним договором, а саме: не сплачує кредитні кошти та відсотки за користування кредитом, суд дійшов висновку, що заборгованість по кредитному договору в сумі 22814 грн. 318 коп. підлягає стягненню на користь позивача солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3, в частині позовних вимог до ОСОБА_4 та ОСОБА_5 слід відмовити.
У відповідності до положень ст. 88 ЦПК України сплачені позивачем та документально підтверджені судові витрати, а саме судовий збір в сумі 243,60 грн. підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 526, 553, 554, 1050, 1054, 1055 ЦК України, ст.ст. 60, 88, 212 - 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Кредитної спілки «Дія» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2, на користь Кредитної спілки «Дія» (п/р 26508011524300 в АТ «Укрсиббанк» м. Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 26034387) заборгованість за кредитним договором в сумі 22814 (двадцять дві тисячі вісімсот чотирнадцять) грн. 18 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2, на користь Кредитної спілки «Дія» (п/р 26508011524300 в АТ «Укрсиббанк» м. Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 26034387) по 121 (сто двадцять одній) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.Г. Сова
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2014 |
Оприлюднено | 06.01.2015 |
Номер документу | 42050490 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Сова Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні