Постанова
від 21.07.2009 по справі 6/24-б-09
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

6/24-Б-09

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 21 липня 2009 р.                                                                                    № 6/24-Б-09  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Панової І.Ю.–головуючого

Заріцької А.О.,

Хандуріна М.І.

розглянувши касаційну скаргуТОВ "Атлантида –Агро "

на ухвалу

на постанову

на ухвалу

на ухвалугосподарського суду Херсонської області  від 09.02.2009господарського суду Херсонської області  від 24.02.2009господарського суду Херсонської області  від 24.03.2009Запорізького апеляційного господарського суду від 15.04.2009

у справі господарського суду№ 6/24-Б-09Херсонської області

за заявою боржникаТОВ "Атлантида –Агро "

Провизнання банкрутом

за участю представників сторін:

від ТОВ " Атлантида-Агро" –Амбарцумян А.С.

                                             

                                              В С Т А Н О В И В :

    Ухвалою господарського суду Херсонської області від 09.02.2009 у справі № 6/24-Б-09 ( суддя Пригуза П.Д.) порушено провадження у справі  про банкрутство за заявою власника ТОВ " Атлантида-Агро", на підставі ст.ст.8,11,12, ч. 4 ст. 51 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

    Постановою господарського суду Херсонської області від 24 лютого 2009 у справі № 6/24-Б-09 ТОВ " Атлантида-Агро" визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором банкрута призначений арбітражний керуючий Бурдо Олександр Володимирович.

     Ухвалою господарського суду Херсонської області від 24 березня 2009 у справі № 6/24- Б - 09 у задоволенні заяви засновника банкрута Щура І.І. про відкликання заяви про порушення справи про банкрутство та про залишення заяви про банкрутство без розгляду відмовлено.

    Ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 15.04.2009 у справі № 6/24-Б-09 ( колегія суддів: Шевченко Т.М., Кричмаржевський В.А., Хуторной В.М.) апеляційна скарга ТОВ " Атлантида-Агро",  в частині оскарження постанови господарського суду Херсонської області від 24.02.2009 повернута без розгляду. Відмовлено ТОВ " Атлантида-Агро" у прийнятті апеляційної скарги, в частині оскарження ухвали господарського суду  Херсонської області від 09.02.2009 у справі № 6/24-Б-09. Відмовлено товариству " Атлантида-Агро" у прийнятті апеляційної скарги, в частині оскарження ухвали господарського суду Херсонської області від 24.03.2009 у справі № 6/24-Б-09.

     Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ТОВ  "Атлантида - Агро"  звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, згідно якої просило судові акти скасувати,  провадження  у справі про банкрутство припинити, посилаючись на порушення судом  першої та апеляційної інстанції норм ст. 55 Конституції України, ст. 236 ЦК України, ст. 35 ГПК України.

     Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши в касаційному порядку, ухвали та постанову господарського суду, ухвалу суду апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з такого.

     Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована посиланням на  ст. 93 ГПК України, згідно якої  апеляційна скарга подається, а апеляційне подання вноситься, протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

    Запорізьким апеляційним господарським судом встановлено, що  24.02.2009р. господарським судом Херсонської області  оголошено вступну та резолютивну частини постанови, яку оформлено та підписано в той же день. Сторонам постанова по справі направлена 25.02.2009, що підтверджується відбитком штемпелю вихідної кореспонденції канцелярії господарського суду Херсонської області.

Виходячи зі змісту  частині 1 та 3 ст. 50 ГПК України, процесуальні дії  вчиняються  у  строки,  встановлені цим Кодексом,  перебіг процесуального строку, обчислюваного роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної  дати  або настання події, якими визначено його початок.

    Суд апеляційної інстанції  керуючись ч.ч.1,3 ст. 50 ГПК України, в ухвалі від 15.04.2009 правомірно встановив, що   десятиденний строк для подання апеляційної скарги закінчується  06.03.2009р. Заявник звернувся з апеляційною скаргою 31.03.2009р., про що свідчить відбиток штемпелю вхідної кореспонденції канцелярії господарського суду Херсонської області.

Згідно з ч. 1 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк. Поважними визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами справи певних процесуальних дій.

Запорізьким апеляційним господарським судом встановлено, що   ні окремим клопотанням, ні в апеляційній скарзі заявник не просив суд відновити пропущений процесуальний строк.

Пунктом 4 ч.1 ст. 97 ГПК України передбачено, що апеляційна скарга (подання) не  приймається  до  розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо скаргу   (подання) подано після  закінчення  строку, встановленого для її подання, без клопотання про відновлення цього строку. Апеляційна скарга на постанову господарського суду Херсонської області від 24.02.09. подана заявником після закінчення строку, встановленого для її подання, без відповідного клопотання про відновлення строку.

     Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що Запорізький апеляційний господарський суд в ухвалі від 15.04.2009 правомірно встановив  наявність підстав для застосування п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України та повернення  апеляційної скарги  ТОВ " Атлантида-Агро",  в частині оскарження постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом , без розгляду.

    Згідно  з п. 8 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є  у тому числі, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених Законом.

    Відповідно до вимог  ч.1 ст. 106, ч. 1 ст. 11113 ГПК України, ухвали місцевих господарських судів можуть бути оскаржені в апеляційному та касаційному  порядку лише у випадках, передбачених ГПК України та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

     Оскаржуваною ухвалою господарського суду  від 09.02.2009 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Атлантида-Агро", ухвалою суду першої інстанції від  24.03.2009 року відмовлено у задоволенні заяви (клопотання) про відкликання та залишення заяви про банкрутство без розгляду.

     Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”, а також ГПК України не містять положень щодо можливості  оскарження  ухвали господарського суду ,  якою відмовляється у задоволенні клопотання про відкликання заяви про порушення справи про банкрутство та про залишення заяви про банкрутство без розгляду, а також оскарження в цілому ухвали господарського суду  про порушення справи про банкрутство.

Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що Запорізький апеляційний господарський суд правомірно дійшов висновку про неможливість здійснення апеляційного перегляду ухвал суду першої інстанції, які оскарженню не підлягають, та відмовив в цієї частині у прийнятті апеляційної скарги.

    Правові підстави для скасування ухвали Запорізького апеляційного господарського суду від 15.04.2009  відсутні.

    Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії  ( призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна  боржника (уповноваженою ним особою).

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що для порушення справи про банкрутство в порядку абз.2 ч. 1 ст. 51 Закону, за заявою власника майна боржника,   господарському суду необхідно встановити обставини, які свідчать про недостатність вартості майна боржника - юридичної особи для задоволення вимог кредиторів.

Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 ЦК України).

Частина 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, передбачає необхідність оцінки наявного майна суб'єкта господарювання, який ліквідується.

Отже,  необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника  у тому числі, у порядку абз. 2 ч.  1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства виходячи з вимог ст.111 Закону України " Про державну податкову службу в України",  п.п.8.1 Наказу ДПА України від 19.02.98 № 80 "Про порядок затвердження інструкції про порядок обліку платників податків", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.98 № 172/2612.

Постановою господарського суду Херсонської області від 24 лютого 2009 про визнання ТОВ " Атлантида-Агро" банкрутом встановлено , що відповідно до п.1.2 статуту боржника, Товариство створено за участю однієї фізичної особи –Щура І.І.

Рішенням засновника боржника 23.01.2009 постановлено про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та про звернення до господарського суду з заявою про банкрутство. Ліквідаційна комісія власником ( засновником) не створена.

Судом першої інстанції в постанові встановлено, що відповідно до заяви власник боржника, а в судовому засіданні представник боржника, стверджують, що підприємство стало під загрозою неминучого банкрутства, оскільки активи боржника складають меншу вартість ніж його боргові зобов'язання. Представник боржника надав пояснення, що загальна сума кредиторських зобов'язань боржника складає 1981536,55 грн., у тому числі заборгованість перед АТ " Індекс банк"  - в сумі 947170,14 грн., щодо стягнення якої ДВС відкрито виконавче провадження. В той же час, за поясненнями представника боржника, вартість активів складає 1753502,32 грн.    

    Колегія суддів Вищого  господарського суду України вважає, що постанова прийнята з порушенням вимог ст. 43 ГПК України,  при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, у відсутності правового аналізу та  посилань на докази, на підставі яких прийнята постанова про визнання боржника банкрутом, а також, з порушенням вимог Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", виходячи з такого.

     В постанові судом першої інстанції не надана оцінка наявності чи відсутності в матеріалах справи, на момент порушення провадження у справі про банкрутство , доказів, які підтверджують повний обсяг кредиторської заборгованості боржника, а також судом  не  з'ясовано , яким чином цей обсяг був встановлений заявником.

     В постанові також відсутні посилання на  докази оцінки наявного майна боржника, тобто відсутній правовий аналіз наявності чи відсутності, на момент порушення справи,   обставин, які свідчать про недостатність вартості майна боржника - юридичної особи для задоволення вимог кредиторів, з посиланням на докази та норми права.

     Як вбачається з матеріалів справи, останні не містять доказів, які підтверджують факт проведення оцінки наявного у боржника майна.

     Суд першої інстанції в постанові  дійшов висновку про визнання боржника банкрутом лише  на підставі тверджень представника боржника, а також доводів, які викладені в заяві власника боржника, що свідчить про неповний розгляд в судовому процесі всіх обставин справи.

    Крім того, згідно з ч. 4 ст. 51 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , у разі, якщо справу про банкрутство порушено за заявою власника майна боржника  (уповноваженої ним особи), яка подана до створення ліквідаційної комісії  (призначення ліквідатора), розгляд справи  про банкрутство здійснюється без урахування особливостей, передбачених цією статтею.

    В порушення вказаної норми,  суд першої інстанції передчасно   застосував процедуру ліквідації банкрута , обминувши процедуру розпорядження майном  та можливість введення  санації боржника, які  мають пріоритет в провадженні у справі про банкрутство та притаманні загальної процедурі.   

      

Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

          Касаційну скаргу  ТОВ "Атлантида –Агро " задовольнити частково.

         Касаційне провадження за касаційною скаргою на ухвалу господарського суду Херсонської області від 09.02.09 у справі № 6/24-Б-09  припинити.

         Касаційне провадження за касаційною скаргою на ухвалу господарського суду Херсонської області від 24.03.09 у справі № 6/24-Б-09 припинити.

          Ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 15.04.09. у справі № 6/24-Б-09 залишити без змін.  

         Постанову господарського суду Херсонської області від 24 лютого 2009 у справі № 6/24-Б-09 про визнання банкрутом ТОВ " Атлантида-Агро" скасувати.

         Справу передати на розгляд до господарського суду Херсонської області.   

Головуючий                                                                           І.Ю. Панова

Судді                                                                                                  А.О. Заріцька

          М.І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення21.07.2009
Оприлюднено05.08.2009
Номер документу4207809
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6/24-б-09

Постанова від 21.07.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I.Ю.

Ухвала від 18.06.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I.Ю.

Постанова від 24.02.2009

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні