Єдиний унікальний номер 341/2495/14-ц
Номер провадження 2/341/991/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2014 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Максимчина Ю.Д.
секретаря Ворох З.Д.
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Галич справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, Крилосівської сільської ради, Галицької районної державної нотаріальної контори, про визнання недійсною заяви про відмову від спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3, Крилосівської сільської ради, Галицької районної державної нотаріальної контори, про визнання недійсною заяви про відмову від спадщини та визнання права власності на спадкове майно і просить визнати відмову від прийняття спадщини недійсною та визнати за нею право власності на спадкове майно, а саме будинковолодіння по АДРЕСА_1 та земельні ділянки, що належали померлому батьку ОСОБА_4.
Позовну заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_4. 02 червня 2014 року вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про відмову від спадщини на користь свого сина - ОСОБА_3, тому що хотіла, щоб він також вступив у спадщину на частину будинковолодіння. Однак такими діями, фактично позбавила себе права на житло, оскільки вважає, що її було введено в оману та не роз'яснено правові наслідки такої відмови. Відкликати свою заяву про відмову від спадщини уже не може, оскільки строк звернення до нотаріуса про відкликання такої заяви пропущено.
Позивачка в судовому засіданні пояснила, що вчиняючи такий правочин як відмову від спадщини, їй нотаріусом не було роз'яснено правові наслідки такої відмови, а тому її було введено в оману.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак подав заяву із змісту якої вбачається, що відмовляється від прийняття спадщини, яка рахується за покійним ОСОБА_4 на користь своєї матері - ОСОБА_1.
Представник Крилосівської сільської ради в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі. Справу просить слухати за відсутності представника сільської ради.
Державний нотаріус Галицької районної державної нотаріальної контори Кніщук Л.І. в судове засідання не з'явилася, надіслала заяву в якій просить справу слухати за її відсутності, із змістом позовної заяви ознайомлена та ніяких заперечень немає.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_4, після смерті якого залишилося спадкове майно: житловий будинок по АДРЕСА_1, земельна ділянка, розташована по АДРЕСА_1, площею 0,2500 га, кадастровий номер - 2621284801:01:001:0071; земельна ділянка по АДРЕСА_1, площею 0,0111 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер - 2621284801:01:001:0072; земельна ділянка, розташована в урочищі «Осова» в с. Крилос для ведення особистого селянського господарства, площею 0, 03475 га, кадастровий номер - 2621284801:01:001:0073.
Після смерті ОСОБА_4 нотаріусом Галицької районної державної нотаріальної контори 02 червня 2014 року заведено спадкову справу за номером 183/2014, що доводиться Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №37523916 від 02.06.2014р.
Як вбачається із зави від 02.06.2014р. за №349, позивачка як спадкоємиця першої черги спадкування звернулася до нотаріальної контори із відмовою від прийняття спадщини на корись свого сина ОСОБА_3. При цьому даною заявою зазначила, що відмова від прийняття спадщини здійснена не в результаті помилки, обману зловмисної домовленості з іншими особами, та що зміст ст.1261, 1241 ЦК України їй роз'яснено.
Відповідно до ст. 1270, 1273, 1274 ЦК України спадкоємець за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом шістимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини. Заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною. Ця відмова може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття. Відмова від прийняття спадщини може бути визнана судом недійсною з підстав, встановлених ст. ст. 225, 229-231 і 233 ЦК України.
В судовому засіданні позивачка наголосила, що її відмова від спадщини була здійснена тому, що її ввели в оману, та нотаріусом не роз'яснено правові наслідки такої відмови.
Згідно ст. 230 ЦК України, якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, яку мають значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України №9 от 06.11.2009 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», правочин визнається вчиненим під впливом обману у випадку навмисного введення іншої сторони в оману щодо обставин, які впливають на вчинення правочину. На відміну від помилки, ознакою обману є умисел у діях однієї зі сторін правочину. Наявність умислу в діях відповідача, істотність значення обставин, щодо яких особу введено в оману, і сам факт обману повинна довести особа, яка діяла під впливом обману. Обман щодо мотивів правочину не має істотного значення.
Однак, в судовому засіданні не встановлено, що відмова від прийняття спадщини здійснена позивачкою під впливом обману. ОСОБА_1 не надала доказів, які б свідчили, що її ввели в оману, а також не вказала на осіб, які це зробили. Окрім того, посилання позивачки на те, що нотаріусом не роз'яснено правові наслідки такого правочину спростовуються заявою про відмову від спадщини, яка містить посилань на роз'яснення нотаріусом на наслідки відмови від спадщини. У позовній заяві позивачка також зазначає, що відмовилась від прийняття спадщини тому, що хотіла, щоб її син вступив в управління спадщиною, а це свідчить про те, що ОСОБА_1 відмовлялась від прийняття спадщини, розуміючи свої дії та їх наслідки.
А тому із наданих позивачем доказів, суд не вбачає підстав для визнання відмови від прийняття спадщини недійсною, а тому позов є безпідставний та такий, що до задоволення не підлягає.
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 213-215, 256 ч.1 п.1 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Крилосівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області Галицької районної державної нотаріальної контори Івано-Франківської області про визнання недійсною заяви про відмову від спадщини та визнання права власності на спадкове майно - відмовити .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:Ю. Д. Максимчин
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2014 |
Оприлюднено | 22.01.2015 |
Номер документу | 42091870 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
Максимчин Ю. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні