Справа № 383/1556/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2014 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючої судді - Адаменко І.М.,
при секретарі - Остапчук О.С.,
з участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Алеян Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сугокліївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визнання права засновника в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовними вимогами до Сугокліївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визнання права засновника в порядку спадкування.
Позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4, який на час смерті був засновником селянського (фермерського) господарства ""Вікторія" ОСОБА_4", та після смерті якого відкрилася спадщина, до якої входить також і вказане фермерське господарство. У встановлений строк вона звернулася до приватного нотаріуса Бобринецького районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але постановою нотаріус відмовив їй у вчиненні нотаріальної дії з підстав відсутності статутного фонду у СФГ "Вікторія" та відсутності необхідних документів на майно, виготовлених на ім"я спадкодавця, тому просить суд визнати за нею у порядку спадкування право засновника селянського (фермерського) господарства "Вікторія" ОСОБА_4 (ідентифікаційний код 23094601, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.01.2006 року №1 422 120 0000 000251), після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.
Позивачка та її представник ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги уточнили в частині спадкування за законом, заявлені та уточнені вимоги підтримали та просять їх задовольнити з підстав зазначених у позові додаючи, що позивачка бажає продовжувати діяльність фермерського господарства, прийняла спадщину після смерті чоловіка шляхом подачі заяви до нотаріальної контори, члени господарства не претендують на права засновників, а інші спадкоємці померлого відмовилися від своїх часток у спадщині на її користь.
Представник відповідача Алеян Т.В. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечила пояснюючи, що селянське (фермерське) господарство "Вікторія" ОСОБА_4" зареєстроване та діє на території Сугокліївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, та вказує, що після смерті його засновника ОСОБА_4, саме його дружина - позивачка ОСОБА_1 очолила господарство та продовжила його діяльність.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та дослідивши подані ними докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 03.03.2014 року Сугокліївською сільською радою Бобринецького району Кіровоградської області (а.с.10).
Зі свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_1 ( а.с.11) встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_4 та відповідно до ч.1 ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем його майна за законом першої черги спадкування.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зі Статуту селянського ( фермерського) господарства "Вікторія" ОСОБА_4" та довідки АБ №705663 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України встановлено, що ОСОБА_4 за життя був засновником господарства, місцезнаходженням якого є с. Борисівка Бобринецького району Кіровоградської бласті, ідентифікаційний код 23094601, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.01.2006 року №1 422 120 0000 000251 (а.с.13-24).
Статтею 23 Закону України " Про фермерське господарство" передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до статутного капіталу, не розподільчий прибуток, майнові та інші зобов"язання ( стаття 22 Закону.
Стаття 1 Закону визначає, що фермерське господарство є формою
підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім"ї відповідно до закону та діє на основі Статуту.
Судом встановлено, що при створенні селянського (фермерського) господарства "Вікторія" ОСОБА_4" статутний фонд не визначався.
Зі спадкової справи №49/2014 також встановлено, що позивачка у визначений ст.ст.1269,1270 строк подала заяву про прийняття спадщини після смерті чоловіка до приватного нотаріуса Бобринецького районного нотаріального округу ОСОБА_5 та, оскільки інші спадкоємці, у визначений законодавством строк відмовилися від спадщини, позивачка є єдиним спадкоємцем за законом майна померлого ОСОБА_4, яка прийняла спадщину.
Але, постановою від 23.10.2014 року приватний нотаріус ОСОБА_5 відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на селянське ( фермерське) господарство "Вікторія" ОСОБА_4" з тих підстав, що відсутній статутний капатал господарства, а земельна далянка належить засновнику на праві постійного користування.
Відповідно до роз"яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки право засновника фермерського господарства є майновим правом, яке не є невід"ємним від фізичної особи ( ст.178 ЦК України), а відтак, на думку суду, воно має входити до складу спадщини, та враховуючи вищевстановлені судом факти, які підтверджують обставини викладені позивачкою в позовній заяві та те, що вона є єдиним спадкоємцем майна померлого ОСОБА_4, суд вважає, що її вимоги про визнання права засновника в порядку спадкування за законом є обгрунтованим та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд не вирішує питання про повернення судових витрат, оскільки позивачка на цьому не наполягає.
Керуючись ст. 178, 346, 1218, 1261, 1269,1270 Цивільного Кодексу України, ЗУ "Про фермарські господарства", статтями 10, 11, 60, 61, 88, 213-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право засновника селянського (фермерського) господарства "Вікторія" ОСОБА_4 (ідентифікаційний код 23094601, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.01.2006 року №1 422 120 0000 000251), після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Кіровоградської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Бобринецький районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.М. Адаменко
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2014 |
Оприлюднено | 05.02.2015 |
Номер документу | 42105257 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Адаменко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні