Справа № 535/1169/14-а
Провадження № 2-а/535/38/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2014 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді - Загнійко А.В., при секретарі - Момот Г.І., розглянувши у порядку письмового провадження в смт Котельва Полтавської області адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови про накладання штрафу, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, в якому просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області Ткаченка Сергія Володимировича від 18.11.2014 року про накладання штрафу у розмірі 680,00 грн. по виконавчому провадженню №45143852 за виконавчим листом по справі №535/709/14-а, виданого Котелевським районним судом Полтавської області 01.10.2014 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що 22.10.2014 року постановою про відкриття виконавчого провадження позивачу надано семиденний строк для добровільного виконання виконавчого листа від 01.10.2014 року у справі №535/709/14-а, та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області (надалі - УПФУ у Котелевському районі) здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_2, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до вимог ст. ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.01.2014 року по 13.08.2014 року, в розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вже проведених виплат. УПФУ у Котелевському районі 22.10.2014 року на виконання постанови здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2, але із незалежних причин від УПФУ у Котелевському районі кошти на виконання рішення суду не виплачені, оскільки вони на рахунки їх установи не надходили, так як кошти які спрямовуються на виконання рішень судів вищезазначеної категорії виділяються з Державного бюджету України та перераховуються Головними управліннями Пенсійного фонду України на рахунки управлінь Пенсійного фонду в районах. Завірену копію розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 22.10.2014 року направлено відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області (надалі - відділ ПВР УДВС). 28.11.2014 року на адресу позивача надійшла постанова державного виконавця відділу ПВР УДВС Ткаченка С.В. від 18.11.2014 року про накладення штрафу на УПФУ у Котелевському районі у розмірі 680,00 грн. Не погоджуючись із накладенням штрафу, позивач зазначає, що УПФУ у Котелевському районі виконані в повній мірі вимоги виконавчого листа, виплата ж пенсій та інших виплат здійснюються районними управліннями Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, до повноважень управлінь Пенсійного фонду України у районах питання планування доходів і видатків не віднесено, виплати пенсій та інших платежів, управління здійснює виключно у межах фінансових ресурсів, виділених Пенсійним фондом України, а тому відсутня вина позивача у невиконанні судового рішення в частині виплати грошових коштів, а відтак не має підстав для накладення штрафу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 22). Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області подало до суду письмове клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі (а.с. 28).
Представник відповідача Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 24, 25), про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову та клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надав. Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 23, 26). ОСОБА_2 16.12.2014 року надіслала до суду письмове клопотання про розгляд справи без її участі, зазначає, що вона проти скасування штрафу, оскільки пенсійний фонд не виконував своїх обов'язків (а.с. 27).
Суд вирішив можливим розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у розгляді справи, на підставі наявних у справі доказів у порядку письмового провадження.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, суд приходить до переконання, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що на виконанні у відділі ПВР УДВС знаходиться виконавче провадження №45143852 за виконавчим листом по справі №535/709/14-а, виданого Котелевським районним судом Полтавської області 01.10.2014 року про зобов'язання УПФУ у Котелевському районі здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_2, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до вимог ст. ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.01.2014 року по 13.08.2014 року, в розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вже проведених виплат (а.с. 8, 9).
05.11.2014 року УПФУ у Котелевському районі за вих. №3170 надало відділу ПВР УДВС інформацію про виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.10.2014 року ВП №45143852 (а.с. 10, 11).
У зв'язку з невиконанням рішення суду в частині виплати державної пенсії, державний виконавець відділу ПВР УДВС Ткаченко Сергій Володимирович 18.11.2014 року виніс постанову про накладання штрафу по виконавчому провадженню №45143852 за виконавчим листом по справі №535/709/14-а, виданого Котелевським районним судом Полтавської області 01.10.2014 року, якою наклав на боржника - Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області, код ЄДРПОУ 22534618, адреса: смт. Котельва Полтавська область, вул. Жовтнева, 223, штраф у розмірі 680 грн. (а.с. 13).
Відповідно до ч. 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно з ч.1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Підпунктом 4 пункту 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року N 8-2, встановлено, що основними завданнями управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
З наведеного вбачається, що виплати пенсій та інших виплат здійснюються районним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів, Верховною Радою України 05.06.2012 року прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до ч. 1 ст. 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Крім того, рішенням Конституційного суду України від 26.12.2011 року визнано конституційними положення стосовно фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, та виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, виплат, передбачених статтями 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тобто списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440.
Враховуючи викладене, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем семиденного строку виконати судове рішення в цій частині.
Таким чином суд вважає, що вина безпосередньо боржника у невиконанні судового рішення - відсутня.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159 - 163, 167, 181, 256 КАС України, ч. 2 ст. 75, ч.1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, рішення Конституційного суду України від 26.12.2011 року N 20-рп/2011, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області Ткаченка Сергія Володимировича від 18.11.2014 року про накладання штрафу на Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області у розмірі 680,00 грн. по виконавчому провадженню №45143852 за виконавчим листом по справі №535/709/14-а, виданого Котелевським районним судом Полтавської області 01.10.2014 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Котелевський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2014 |
Оприлюднено | 05.01.2015 |
Номер документу | 42112372 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Котелевський районний суд Полтавської області
Загнійко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні