Справа № 713/2389/14-ц
Провадження №2/713/897/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.12.2014 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Кибич І.А.
з участю секретаря Мірчева О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вижниця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_3, де третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача є ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1, звернулась в суд з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом до відповідача Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_3, де третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача є ОСОБА_4
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер її батько - ОСОБА_5. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1. Також до складу спадщини входить земельна ділянка площею 0,7591 га, розташована на території Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер якої 7320582000:01:001:0250.
Спадкоємцями за законом першої черги, що прийняли спадщину після смерті батька є вона та її сестра ОСОБА_3 Спадкоємцем за заповітом після смерті батька є її брат - ОСОБА_4, який відмовився від спадщини за законом та за заповітом і на неї не претендує.
Вони з ОСОБА_3, як спадкоємці першої черги за законом, провели поділ спадкового майна між собою, а саме відповідно до договору про поділ спадкового майна, укладеного 16.12.2014 року у Вижницькій державній нотаріальній конторі, вона успадковує після смерті батька житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, а ОСОБА_3 успадковує земельну ділянку площею 0,7591 га, розташовану на території Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер якої 7320582000:01:001:0250.
Вона, як спадкоємець першої черги за законом звернулась до державного нотаріуса із заявою про оформлення спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак, державний нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.
Просить визнати за нею право власності на спадкове майно, яке складається з житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1, Вижницького району Чернівецької області, який належав ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
До початку розгляду справи від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
До початку розгляду справи від представника відповідача Замостянської сільської ради надійшла заява, в якій вони позовні вимоги визнають в повному об'ємі та просять справу розглядати без участі представника сільської ради.
До початку розгляду справи від відповідачки ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнає, просить позов задовольнити.
До початку розгляду справи від третьої особи ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає, просить позов задовольнити.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 обґрунтований і підлягає задоволенню в повному об'ємі.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст. ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. В числі передбачених способів захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер батько позивачки - ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого 03.06.2014 року виконавчим комітетом Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, копією свідоцтва про народження, копією свідоцтва про укладення шлюбу.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку по плану забудови під літ. «А», що розташований АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,7591 га, розташована на території Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер якої 7320582000:01:001:0250, що підтверджується державним актом Серія ЧВ №062385, виданого 19.02.2004 року.
З копії технічного паспорту на житловий будинок, вбачається, що житловий будинок по плану забудови під літ. «А» - 1979 року побудови, розташований в АДРЕСА_1, загальною вартістю 44602,00 грн., оформлений на ім'я ОСОБА_1
З довідки виданої Замостянською сільською радою №954 від 02.09.2014 року вбачається, що ОСОБА_5 постійно проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1, Вижницького району Чернівецької області з 1980 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 року. ОСОБА_5 знятий з реєстраційного обліку за місцем проживання з ІНФОРМАЦІЯ_3 року. На день смерті, ОСОБА_5 в житловому будинку зареєстрований та постійно проживав один. Спадкоємцями за законом являються: ОСОБА_1 - дочка, ОСОБА_4 - син, ОСОБА_3 - дочка. Спадкоємцем за заповітом, посвідченим виконкомом Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, реєстраційний №117 від 13.12.2004 року є ОСОБА_4
Згідно договору про поділ спадкового майна від 16.12.2014 року відповідно до ст.1278 ЦК України вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3, які є спадкоємцями спадкового майна, після смерті ОСОБА_5 домовились про поділ спадкового майна, яке залишилося на день смерті спадкодавця, а саме ОСОБА_1 успадковує житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_3 в свою чергу, успадковує земельну ділянку площею 0,7591 га, розташовану на території Замостянської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер якої 7320582000:01:001:0250.
Судом також встановлено, що спадкоємцем за заповітом є син померлого ОСОБА_4, який подав до державного нотаріуса заяву про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_5 Інших спадкоємців, та осіб які мають право на обов'язкову частку у спадковому майні немає, що підтверджується копією спадкової справи №260/2014 року.
Відповідно до ст.1273 ч.1, ч.5, ч.6 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною. Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.
Згідно ст.1274 ч.2 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Відповідно до ст.1275 ч.2. ч.3 ЦК України якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну. Положення цієї статті не застосовуються, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця.
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до державного нотаріуса Вижницької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але в зв'язку з відсутністю належним чином оформлених документів, що посвідчують право власності на будинок їй було в цьому відмовлено, що підтверджується копією постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії від 16.12.2014 року №1223/02-31.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Однією з таких підстав є успадкування прав на майно, в тому числі за законом відповідно до ст.1217 ЦК України.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Як видно з представлених доказів, житловий будинок по плану забудови під літ. «А» - 1979 року побудови, знаходиться в сільському населеному пункті, має в ньому окремий порядковий номер, інші особи на володіння та користування даними будинками на підставах, передбачених законом, своїх прав не заявляють, придатність будинків для проживання ніким не оспорюється.
В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а також якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст.344, ст.382 ч.2, ст.392 ЦК України).
Згідно вимог ст.19 ч.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ст.19 ч.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо особливостей державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, що набув чинності на момент ухвалення рішення судом першої інстанції, внесено зміни, відповідно до яких для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.
Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи зазначені вимоги закону, а також з урахуванням наведених вище досліджених судом доказів, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному об'ємі.
При цьому судом не встановлено порушення нічиїх прав.
Керуючись ст.ст. 16, 392, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270, 1275, 1278 ЦК України, ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст.10, 60, 212-215 ЦПК України, Суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, а саме, житловий будинок з належними до нього надвірними будівлями та господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1, Вижницького району Чернівецької області, який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_5.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Чернівецької області через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Суддя: І. А. Кибич
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2014 |
Оприлюднено | 29.01.2015 |
Номер документу | 42177198 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
Кибич І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні