16/859
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" липня 2009 р.Справа № 16/859
За позовом Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Чемеровецької районної державної адміністрації, смт. Чемерівці
до Фермерського господарства „Пролісок”, с. Біла Чемеровецького району
За участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області, м.Хмельницький
про вилучення у відповідача спірної земельної ділянки площею 4,10 га
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
Позивачів: не з'явився;
Від відповідача.: не з'явився;
Від 3-ї особи: не з'явився;
За участю: Параскевич О.Г. - прокурор відділу прокуратури області.
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду про вилучення у відповідача земельної ділянки площею 4,10 га
Позивачем надіслано на адресу суду лист про розгляд справи за відсутності повноважного представника. Позовні вимоги позивач підтримує та наполягає на їх задоволенні.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, повноважного представника в судове засідання не направив, про поважні причини неявки суд не повідомив, позовні вимоги не оспорив. Ухвала суду від 05.05.2009 р. відповідачем отримана 12.05., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення. Тому справа розглядається відповідно до ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Проведеною прокуратурою Чемеровецького району перевіркою встановлено, що ФГ „Пролісок” самовільно зайняло та використовує земельну ділянку площею 4,10 га з резервного фонду, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Біла.
Розпорядженням №254/06-р. від 15.05.2006 р. голови Чемеровецької державної адміністрації надано дозвіл ФГ „Пролісок” на виготовлення технічної документаці по інвентаризації земельної ділянки.
24.10.2008 р. землевпорядником Більської сільської ради проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. За наслідками перевірки складено акт, яким встановлено, що голова господарства „Пролісок” не виконала умови розпорядження № 254/06-р від 15.05.2006 р., не посвідчила право користування земельною ділянкою площею 4,10 га господарським двором цегельного заводу.
04.11.2008 р. голові ФГ „Пролісок” внесено припис з вимогами усунення порушень ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, щодо невиконання умов розпорядження №254/06-р. від 15.05.2006 р. та зобов'язано господарство в 30-денний термін усунути порушення Закону.
04.12.2008 р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. За наслідками перевірки складено акт, в якому встановлено не виконання вимог припису від 04.11.2008 р., не узаконено право користування земельною ділянкою площею 4,10 га ФГ „Пролісок” для обслуговування цегельного заводу за межами с.Біла Чемеровецького району, чим порушено ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
04.12.2008 р. голові ФГ „Пролісок” Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області внесено припис про усунення порушень Закону.
19.12.2008 р. відносно голови господарства Величко Н.М. складено протокол про адміністративне правопорушення Постановою від 19.12.2008 р. №42 на Величко Н.М. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. за порушення земельного законодавства.
Враховуючи зазначене прокурор в інтересах позивача просить суд вилучити у ФГ „Пролісок” земельну ділянку площею 4,10 га.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Ст. 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
б) свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.
На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.
Орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.
У разі зміни співвласника або набуття права спільної власності на земельну ділянку орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, також вносить зміни до державного акта на право власності на землю щодо співвласників земельної ділянки.
Відчуження частини земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку здійснюється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.
У разі якщо державним актом на право власності на земельну ділянку було посвідчено право власності на декілька земельних ділянок, відчуження однієї з цих ділянок здійснюється після виготовлення державного акта, що посвідчує право власності на кожну з цих ділянок.
Державний акт на право власності та право постійного користування земельною ділянкою видається на одну земельну ділянку.
Право постійного користування на декілька земельних ділянок, наданих під будівництво та обслуговування лінійних об'єктів (доріг, трубопроводів, ліній електропередачі та зв'язку), може посвідчуватися одним державним актом.
Згідно ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
В контексті даної статті самовільним зайняттям земельної ділянки є заволодіння земельною ділянкою, що не відповідає закону і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, здійснюване без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю.
Згідно ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Ст.12 Земельного Кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, де ,зокрема, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад.
До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (ст. 17 Земельного Кодексу України).
Ст.152 Земельного Кодексу України встановлено способи захисту прав на земельні ділянки. Відповідно до вимог даної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
За таких обставин, дослідивши наявні у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку що позов є обґрунтованим, підтверджений належними у справі доказами, відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД –
В И Р І Ш И В :
Позов Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Чемеровецької районної державної адміністрації, смт. Чемерівці до Фермерського господарства „Пролісок”, с. Біла Чемеровецького району, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області, м.Хмельницький про вилучення спірної земельної ділянки площею 4,10 га задовольнити.
Вилучити в Фермерського господарства „Пролісок”, с. Біла Чемеровецького району (код 30849694) самовільно зайняту земельну ділянку площею 4,10 га, на користь Чемеровецької районної державної адміністрації, смт. Чемерівці, вул. Центральна, 28
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства „Пролісок”, с. Біла Чемеровецького району (код 30849694) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) –85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) державного мита, а на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000 –312,50 грн. (триста дванадцять гривень 50 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Суддя В.В. Магера
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2009 |
Оприлюднено | 05.08.2009 |
Номер документу | 4221417 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Магера В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні