Рішення
від 17.07.2009 по справі 10/968
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/968

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" липня 2009 р.Справа № 10/968

за позовом  Хмельницької обласної спілки споживчих товариств  м. Хмельницький

до Хмельницького районного споживчого товариства м. Хмельницький

про  зобов'язання припинення порушень взятих на себе зобов'язань та дотримання вимог п.14 Статуту облспоживспілки

                                                                                    Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін:

Від позивача:     не з'явився

Від відповідача: Мазур А.А. - голова правління

                            Драч В.М. - за довіреністю №10 від 28.05.09р.

                          Юренко А.О. - за довіреністю від 10.11.08р.

Суть спору: Позивач в позовній заяві просить зобов'язати відповідача припинити порушення взятих на себе зобов'язань та дотримуватись вимог п. 14 Статуту облспоживспілки. В обґрунтування позовних вимог посилаючись на п. 2 Статуту Хмельницької обласної спілки споживчих товариств, зазначає, що облспоживспілка є добровільним об'єднанням районних споживчих товариств, (в тому числі і відповідач), взаємовідносини членів облспоживспілки будуються на основі Статуту та укладених угод про делегування повноважень і функцій.

   Звертає увагу, що в порушення пункту 14 Статуту відповідачем ігноруються обов'язки члена обспоживспілки, не виконуються вимоги Статуту облспоживспілки, керівництвом товариства не підписується договір про делегування повноважень та функцій, не декларується намір вийти зі складу облспоживспілки,   не виконуються рішення правління облспоживспілки, не направлено делегації на з'їзд облспоживспілки, проігнорована подача статистичної  та фінансової звітності про   діяльність товариства за 2008 рік, чим унеможливлено подання зведеної звітності по області за 2008 рік Укоопспілці.

       Вказує на те, що в порушення вимог Законів України "Про кооперацію", "Про споживчу кооперацію", відповідач відступив від положень Примірного статуту РСТ та вніс зміни до статуту, що призвело до звуження повноважень пайовиків в управлінні товариством. Посилається на ст.ст. 1,12 ГПК України, п.55 Статуту облспоживспілки, постанову Кабінету Міністрів України №419 від 28.02.00р.  "Про затвердження порядку подання фінансової звітності" із змінами та доповненнями.

     Повідомляє, що правлінням Укоопспілки було прийнято постанову №321 від 17.12.2008 року "Про обсяг, форми і терміни подання річної фінансової і статистичної звітності" та доведено до відома обласних споживспілок листами №02-2241/04 від 30.12.2008 року, №02-2255/27 від 30.12.2008 року, інформація про які була доведена Позивачем до районних споживчих товариств та споживспілок .підлеглих підприємств та організацій споживчої кооперації листами №62 від 25.12.2008р.№ 06-22-03 від 12.01.2009р.

    Вважає, що відповідач своїми діями та бездіяльністю продовжує порушувати взяті на себе зобов'язання, як члена облспоживспілки, не дотримується вимог нормативних актів Укоопспілки, постанов та розпоряджень облспоживспілки щодо ведення діловодства та господарської діяльності.

Відповідач у відзиві на позов та повноважні представники в судовому засіданні проти позову заперечують. В обґрунтування своєї позиції,  посилаючись на  ч.2 п.1 ст.6, ст. ст. 43,44,57, п. 2 ст. 87 ЦПК України, ст. 5, п.1 ст.7, п.1ст. 8  Закону України "Про споживчу кооперацію", ст. 20,179 Господарського кодексу України, ст. ст. 11,16, 202,626 Цивільного кодексу України, зазначає, що діяльність споживчого товариства регулюється Статутом, вищим органом управління є загальні збори, взаємовідносини між споживчими товариствами і спілками будується на договірних засадах. При цьому звертає увагу, що  27.12.07р. загальними зборами Хмельницького районного споживчого товариства було затверджено Статут Хмельницького районного споживчого товариства яким визначено, що Хмельницьке РайСТ на добровільних засадах може входити до складу обласної спілки споживчих товариств та має право вільного виходу з неї, для вступу до облспоживспілки районне споживче товариство подає відповідну заяву, копію рішення загальних зборів членів споживчого товариства та свій Статут (п.4), конкретні умови делегування повноважень та функцій визначаються зборами уповноважених Хмельницького районного споживчого товариства та підписується договір взаємовідносин між споживчим товариством та облспоживспілкою                   (п.5.2).  

   Акцентував увагу на тому, що 29 січня 2007 року збори уповноважених Хмельницького районного споживчого товариства прийняли рішення про недоцільність пролонгування договору делегування повноважень між Хмельницькою облспоживспілкою та Хмельницьким районним споживчим товариством від 30.04.2002 р. на новий термін і вирішено вважати його розірваним з дня закінчення терміну його дії.

   Про прийняте зборами уповноважених Хмельницького районного споживчого товариства рішення , Хмельницька облспоживспілка була проінформована, відповідно до вимог п.2 ст.188 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надіслання поштовим повідомленням витягу із постанови зборів уповноважених.

      Вважає, що у  зв'язку із відсутністю підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, які визначені ст.11 Цивільного кодексу України, між Хмельницьким районним споживчим товариством та Хмельницькою облспоживспілкою ніяких взаємних домовленостей між даними підприємствами не існує, а отже і членом Хмельницької облспоживспілки Хмельницьке районне споживче товариство не являється. Ні заяви, ні копії рішення загальний зборів членів Хмельницького районного споживчого товариства для вступу в число членів Хмельницької облспоживспілки ніколи не подавалися.

     Також звертає увагу, що ні ст. 16 ЦК України, ні ст. 20 ГК України не містить такого способу захисту цивільних прав та обов'язків, який визначений відповідно до позовної заяви.

    Стверджує, що оскільки на сьогоднішній день немає ніяких підстав, які б спонукали до виникнення в Хмельницького районного споживчого товариства цивільних прав та обов'язків щодо Хмельницької облспоживспілки (договору, угоди, акта законодавства) та констатуючи той факт, що ніяких дій (бездіяльності) відносно порушення прав та законних інтересів Хмельницької облспоживспілки споживче товариство не вчиняє, тому вимоги викладені в позові є безпідставними.

Позивач надіслав письмову заяву №41 від 16.07.2009р. про залишення позовної заяви без розгляду .

Відповідач заперечує проти задоволення даної заяви, просить спір вирішувати по суті, за наявними у справі доказами.

Враховуючи позицію відповідача, суд залишає без задоволення дану заяву позивача, оскільки  позивачем не зазначено підстави залишення позову без розгляду, залишення позову без розгляду є правом суду та  вважає за можливе розглянути спір по суті за наявними матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено :

Хмельницька обласна спілка споживчих товариств зареєстрована як юридична особа 30.07.1996р., включена до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою головного управління статистики у Хмельницькій області АА №172605від 23.09.2008р.

Статутом Хмельницької обласної спілки споживчих товариств (затверджений IY зборами ради облспоживспілки дванадцятого скликання 22.05.01р. із змінами та доповненнями, зареєстровано в новій редакції 10.02.2009р.) визначено, що споживчі товариства та районні спілки споживчих товариств на добровільних засадах об'єднуються в обласну спілку, виконують вимоги її Статуту та мають право вільного виходу. Хмельницька обласна спілка споживчих товариств об'єднує на добровільній основі Білогірське, Віньковецьке, Волочиське, Городоцьке, Дунаєвецьке, Ізяславське, Кам'янець-Подільське, Летичівське, Новоушицьке, Полонське, Хмельницьке, Славутське, Старокостянтинівське, Старосинявське, Чемеровецьке, Шепетівське, Ярмолинецьке районні споживчі товариства, Красилівську та Теофіпольську райспоживспілки, Хмельницьке міське споживче товариство "Кооператор", які входять до складу, є її членами і виконують вимоги цього статуту (п.п.1,2).

Відповідно до п.9 Статуту членство в облспоживспілці є добровільним, прийняття в члени і виключення з членів облспоживспілки проводиться її Радою або правлінням з наступним затвердженням рішення правління зборами Ради. Для вступу до облспоживспілки районна спілка споживчих товариств подає відповідну заяву, копію рішення свого вищого органу управління про вступ до облспоживспілки  та свій Статут.

      Пунктом 10 Статуту передбачено, що взаємовідносини облспоживспілки з її членами будуються на основі цього Статуту та укладених між ними угод про делегування повноважень і функцій. Члени облспоживспілки зберігають повну організаційну та господарську самостійність, права юридичної особи і керуються у своїй діяльності власними статутами. Будь-яке рішення, що зачіпає майнові права члена облспоживспілки, може бути прийняте  тільки за його згодою та у порядку, передбаченому законодавством України і нормативними актами Укоопспілки.

      Положеннями п. 14  Статуту Хмельницької обласної спілки споживчих товариств визначено обов'язки члена облспоживспілки.

     Відповідно до п. 16 Статуту член облспоживспілки, що порушує Статут облспоживспілки, може бути виключений з її складу Радою обспоживспілки. Рішення про виключення може бути оскаржене з'їзду споживчої кооперації області або в судові органи.

     Хмельницьке районне споживче товариство зареєстроване як юридична особа , про що видано свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 №241410 та включено до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою органу статистики  №2180.

    Відповідно п.2 Статуту Хмельницького районного споживчого товариства (затвердженого загальними зборами Хмельницького районного споживчого товариства від 21.12.2007р. та зареєстрованого 09.01.2008р. номер запису реєстрації 16681050010000038) Хмельницьке районне споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які об'єдналися для ведення спільної господарської  та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб.

    Згідно пункту 4 Статуту Хмельницького районного споживчого товариства, споживче товариство на добровільних засадах може входити до складу обласної спілки споживчих товариств та має право вільного виходу з неї. Для вступу до облспоживспілки районне споживче товариство подає відповідну заяву, копію рішення загальних зборів членів споживчого товариства та свій Статут. Відповідно до своїх статутних цілей і завдань воно може на договірних засадах входити до державних, кооперативних, громадських та інших об'єднань (спілок) із збереженням своєї громадської самостійності та прав юридичної особи, конкретні умови делегування повноважень та функцій визначаються зборами уповноважених Хмельницького  районного споживчого товариства та підписується договір взаємовідносин між споживчим товариством та облспоживспілкою (п.5.2).

    Згідно п.п. 18,21 Статуту Хмельницького РСТ вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, а у споживчих товариств, де налічується 200 і більше пайовиків для вирішення питань що відносяться до компетенції загальних зборів скликаються збори уповноважених.

     Зборами уповноважених Хмельницького РСТ від 29.01.2007р. прийнято постанову про те, що договір щодо делегування повноважень між Хмельницькою облспоживспілкою та Хмельницьким районним споживчим товариством від 30.04.2002р. на новий термін не пролонговувати і вважати розірваним з дня закінчення договору. Хмельницьке районне споживче товариство направило Позивачу лист та витяг з постанови зборів уповноважених від 29.01.07р. про непродовження дії договору  від 30.04.02р. та його розірвання ( квитанція від 29.03.2007р.).

    Позивач , вважаючи, що відповідач порушує  умови його Статуту, звернувся до суду із позовом в якому просить зобов'язати Хмельницьке РСТ припинити порушення взятих на себе зобов'язань та дотримуватись вимог п. 14 Статуту облспоживспілки.

   

     Аналізуючи  надані докази , позиції сторін, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

    Відповідно до ч.2 ст.6, ст. 43 Господарського кодексу України господарюючим суб'єктам гарантується свобода здійснення господарської діяльності , яка не заборонена законом.

    Відповідно до ст. 57 Господарського кодексу України, п.2 ст. 87 Цивільного кодексу України, ст. 5 Закону України "Про споживчу кооперацію" основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є Статут.

     Статтею 2 Закону України "Про споживчу кооперацію" передбачено, що діяльність споживчої кооперації будується на принципах добровільності членства, демократизму, соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, вільного господарського функціонування на основі ринкових відносин.

  Відповідно до п.1 ст.7 Закону України "Про споживчу кооперацію" вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають Статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.

    Пунктом 1,4 ст. 8 Закону України "Про споживчу кооперацію" зазначено, що споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них. Взаємовідносини між споживчими товариствами та їх спілками будуються на договірних засадах. Товариства можуть делегувати спілкам частину своїх повноважень та виконання окремих функцій. Спілка визнається  юридичною  особою  і  може  здійснювати господарську та іншу не заборонену чинним законодавством діяльність з дня її державної реєстрації. Вона не відповідає за зобов'язаннями споживчих товариств і не має щодо них розпорядчих функцій.

   Матеріали справи свідчать, що Хмельницьке РСТ діє відповідно до Статуту прийнятого загальними зборами від 21.12.2007р., положеннями  якого передбачено право на добровільних засадах входу (виходу) до складу обласної спілки споживчих товариств, при цьому для вступу до облспоживспілки районне споживче товариство подає відповідну заяву, копію рішення загальних зборів членів споживчого товариства та свій Статут;  право делегування спілці, членом якої воно є частину своїх повноважень та виконання окремих функцій, які визначаються зборами уповноважених та відповідно укладається та підписується договір взаємовідносин між споживчим товариством та облспоживспілкою.

Договір та інші правочини відповідно до ст. 11 ЦК України є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи  позивачем суду не надано належних та беззаперечних доказів, які б свідчили, що відповідач є членом облспоживспілки у визначеному Статутом Хмельницького РСТ та Статутом Хмельницької обспоживспілки порядку та про делегування  товариством повноважень та функцій  облспоживспілці.

Натомість відповідачем надано витяг з постанови зборів уповноважених споживчого товариства від 29.01.2007р. про непролонгацію договору між Хмельницьким РСТ та Хмельницькою облспоживспілкою про делегування повноважень та функцій та його розірвання, який надісланий позивачу .

Аналізуючи позовні вимоги, суд не вбачає яке саме право Позивача порушено Відповідачем. При цьому в порушення ст. 33 ГПК України суду не надано доказів, які б підтверджували порушення відповідачем прав та інтересів Хмельницької обласної спілки споживчих товариств. Враховується і те, що зазначені в позовній заві відносини стосуються внутрішньої діяльності Позивача, якому Статутом надано відповідні заходи реагування (п.16).

Крім того, судом зважається на те, що чинним  законодавством не передбачено такого способу захисту, який визначено у позовних вимогах.

Враховуючи вищенаведене,  вимоги ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 1,2,33,44, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського  процесуального кодексу України,суд -

                                                             

В И Р І Ш И В:

В позові  Хмельницької обласної спілки споживчих товариств м. Хмельницький  до Хмельницького районного споживчого товариства м. Хмельницький про зобов'язання припинення порушень взятих на себе зобов'язань та дотримання вимог п.14 Статуту облспоживспілки відмовити.

                    Суддя                                                                      В.В. Виноградова

Віддруковано 3 примірники: 1 –в справі, 2 –позивачу, 3- відповідачу

          

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.07.2009
Оприлюднено06.08.2009
Номер документу4222379
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/968

Ухвала від 26.07.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Прядко О.В.

Рішення від 17.07.2009

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Рішення від 08.04.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Шумко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні