Рішення
від 13.07.2009 по справі 15/38-1129
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15/38-1129

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" липня 2009 р.Справа № 15/38-1129

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

розглянув справу

за позовом Прокурора м. Тернополя, вул. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000 в інтересах держави, в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", 01001, м. Київ, бульв. Т.Г.Шевченка, 18, в особі Центру телекомунікаційних послуг Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", 46000, м. Тернопіль, вул. В. Чорновола, 4.

до Кредитної спілки "Галичина" вул. Крушельницької, 18/905, м. Тернопіль, 46000

За участю представників сторін:

прокурора:          помічник прокурора Молень Ірина Йосифівна, посвідчення № 21

позивача:          юрисконсульт Тимчишин Наталія Ігорівна, довіреність № 18-02/02 від 31.03.09р.

відповідача:           не з'явився.

Суть справи:

Прокурор м. Тернополя звернувся у господарський суд з позовом, заявленим в інтересах держави, в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", 01001, м. Київ, бульв. Т.Г.Шевченка, 18, в особі Центру телекомунікаційних послуг Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", м. Тернопіль, вул. В. Чорновола, 4, про стягнення з Кредитної спілки "Галичина" вул. Крушельницької, 18/905, м. Тернопіль, 363,42 грн. заборгованості за надані послуги електрозв'язку та 3,78 грн. пені.

В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 811 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Прокурор клопотанням № 6396вих від 02.07.2009р. збільшив позовні вимоги та просить суд стягнути 363,13 грн. за надані послуги електрозв'язку, 3,79 грн. пені, 8,38 грн. інфляційних нарахувань та 0,94 грн. 3 % річних.

Суд, розглянувши клопотання, приймає його як таке, що подане у відповідності до ст.ст. 22, 29 ГПК України.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги повністю.

Відповідач без поважних причин витребуваних ухвалами суду від 11.06.2009р. та 02.07.2009р. документів не подав, участь повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку помічника прокурора, доводи представника позивача, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст.ст. 20, 361 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

13.10.2003р. між Центром обслуговування споживачів та продажу послуг Тернопільської дирекції ВАТ "Укртелеком", правонаступником якого є Центр телекомунікаційних послуг Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком" (надалі позивач ) та Кредитною спілкою "Галичина" було укладено договір № 370 про надання послуг електрозв'язку, у відповідності до умов якого підприємство зв'язку надає послуги електрозв'язку, а споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за надані послуги.

Підпунктом 7.1 п. 7 договору № 370 від 13.10.2003р. сторони передбачили, що договір набирає чинності з дня підписання і діє п`ять років. Згідно п. п. 7.2. п. 7 даного договору –якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не повідомила про його припинення, то договір вважається дійсним на той же термін.

До виконання господарських договорів, згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.

Згідно ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємств з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечить законодавству України.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

В силу ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно вимог ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до п. п. 3.2.8 п. 3.2. вказаного договору відповідач зобов'язався своєчасно вносити плату за користування телефоном, міжміські та міжнародні телефонні розмови, подані в кредит телеграми та інші послуги, надані по телефону.

Згідно п. п. 4.2. п. 4 договору передбачено, що споживач сплачує послуги електрозв`язку за спільно погодженою авансовою, безквитанційною або поданням розрахунків системою оплати.

Підпунктом 4.3. п. 4 даної угоди визначається, що Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги. Розрахунок абонплати за користування місцевим телефонним зв`язком здійснюється за сталою (без почасової оплати) або за змінною (з почасовою) величиною, якщо остання передбачена технічними можливостями обладнання АТС.

У відповідності до Закону України "Про телекомунікації" споживачі телекомунікаційних послуг зобов'язані виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.

Приймаючи до уваги, що відносини між сторонами виникли до набрання чинності Цивільного Кодексу України від 16.01.2003р. і продовжують діяти, тому відповідно до п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного Кодексу України до даних правовідносин застосовуються норми цього Кодексу.

Всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору відповідач вчасно не виконав покладених на нього зобов'язань щодо оплати вартості наданих позивачем послуг і, як стверджує позивач та свідчать матеріали справи, має заборгованість станом на 30.06.2009р. в сумі 363,13 грн., яка в установленому порядку на день розгляду справи не погашена.

Згідно ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися згідно з законом або договором неустойкою (штрафом, пенею), порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. При цьому неустойкою (штрафом, пенею) визнається, визначена договором або актом цивільного законодавства, грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

За порушення термінів оплати визначених договором, споживач сплачує підприємству зв'язку пеню в розмірі подвійної ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення (п. 5.8 договору).

У зв'язку з наведеним та відповідно до ч. 6 ст. 231, ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України від 16.01.2003р., який набрав чинності з 01.01.2004р., за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання за період 01.03.2009р. –31.05.2009р. відповідачу нарахована пеня в сумі 3,79 грн. із врахуванням вимог Закону України " Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. (у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України).

Також, згідно вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У судовому засіданні знайшло підтвердження, що відповідачем на час звернення позивача до суду не виконано взятих на себе зобов'язань в частині оплати вартості наданих послуг, таким чином допущено прострочення виконання грошових зобов'язань перед позивачем, що дає правові підстави останньому застосувати до відповідача відповідальність, передбачену статтею 625 Цивільного кодексу України, у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення 8,38 грн. інфляційних нарахувань за період лютий 2009р. –червень 2009р. та 0,94 грн. 3 % річних за період з 01.03.2009р. по 31.05.2009р. правомірними.

Враховуючи, що відповідач не надав суду будь-яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги Прокурора м. Тернополя, бул. Шевченка, 7, м. Тернопіль, заявлені в інтересах держави, в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ, бульв. Т.Г.Шевченка, 18, в особі Центру телекомунікаційних послуг Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", м. Тернопіль, вул. В. Чорновола, 4, про стягнення з Кредитної спілки "Галичина" вул. Крушельницької, 18/905, м. Тернопіль, 363,13 грн. за надані послуги електрозв'язку, 3,79 грн. пені, 8,38 грн. інфляційних нарахувань та 0,94 грн. 3 % річних обґрунтованими, підтвердженими документально та такими, що підлягають до задоволення.

Судові витрати у справі, відповідно до статті 44-49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 11, 509, 526, 546 - 551 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 2, 4, 12, 33, 43 - 49, 75, 82 - 85, 115 - 117  Господарського процесуального кодексу України господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Кредитної спілки "Галичина" вул. Крушельницької, 18/905, м. Тернопіль, код 25935795:

- на користь Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Центру телекомунікаційних послуг Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", вул. В. Чорновола, 4, м. Тернопіль, код 01188052 –363,13 грн. за надані послуги електрозв'язку, 3,79 грн. пені, 8,38 грн. інфляційних нарахувань та 0,94 грн. 3 % річних;

- в доход Державного бюджету України 102 грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України, р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: УДК у м. Тернополі –118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

4.Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

5.На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "27" липня 2009р.через місцевий господарський суд.

 

                    Суддя                                                                                          Г.Б. Бучинська

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.07.2009
Оприлюднено06.08.2009
Номер документу4223679
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/38-1129

Рішення від 13.07.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бучинська Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні