Рішення
від 25.12.2014 по справі 925/2200/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2014 року Справа № 925/2200/14

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Чевгуза О.В., при секретарі судового засідання Олійник І.С., за участю представників:

від позивача: Тихенко Л.М., Свистун В.М. - представники за довіреностями,

від відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Черкаської області у м. Черкаси справу за позовом приватного підприємства "Увесь Світ", м. Черкаси

до приватного сільськогосподарського підприємства "Зеленьківське", с. Зеленьків, Тальнівський район, Черкаська область

про стягнення 13969 грн. 82 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Увесь Світ" звернулось до суду з позовною заявою, у якій просить суд стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Зеленьківське" 3443, 29 грн. пені, 2128,99 грн. 10% річних, 8640 грн. штрафу в розмірі 10% за грубе порушення умов договору, 1827 грн. витрат зі сплати судового збору.

Відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи за місцем його державної реєстрації, однак його представник в судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, що не перешкоджає розгляду справи по суті у його відсутності за наявними в справі матеріалами.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

У судовому засіданні згідно зі ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

22.01.2014 між приватним підприємством "Увесь Світ" (далі - продавець) та приватним сільськогосподарським підприємством "Зеленьківське" (далі - покупець) був укладений договір поставки № УС-14/07 (далі - договір).

Цей договір набирає чинності з дати його підписання представниками обох сторін і діє до 31 грудня 2014 року, але в будь-якому випадку до повного розрахунку (п. 9.1. договору).

У відповідності до умов укладеного договору продавець зобов'язується передати покупцю у власність сільськогосподарську продукцію (надалі-товар) відповідно до специфікацій, що є невід'ємною частиною цього договору, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити такий товар, виходячи із умов даного договору (п. 1.1. договору).

Асортимент, ціна, вартість та кількість товару визначаються специфікаціями, які складаються на кожну окрему поставку та є невід'ємними частинами даного договору (п. 2.1. договору).

Покупець здійснює оплату шляхом перерахування грошових коштів в безготівкові формі на рахунок продавця. Умови оплати визначаються специфікаціями на кожну окрему поставку. (п.п. 4.1., 4.2. договору).

Відповідно до п.п. 5.2., 5.2.1., 5.2.2. договору за несвоєчасну оплату товару покупець сплачує продавцю: пеню в розмірі 0,5 % від простроченої суми за кожний день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла на той період), а також суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10 % річних від простроченої суми (у відповідності до ст. 625 ЦКУкраїни).

За грубе порушення умов даного договору або невиконання його умов, як-то: порушення строків виконання зобов'язання тощо, покупець сплачує продавцю штраф в розмірі 10% від вартості товарів, по яких допущено прострочення виконання (п. 5.4. договору).

Відповідно до ст. 259 ЦК України сторони домовилися про те, що строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій збільшується до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за даним договором (п. 5.5. договору).

Відповідно до п.6 ст. 232 ГК України сторони домовилися по те, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань за даним договором здійснюється без обмеження строку (п.5.3. договору).

На виконання умов договору, позивач здійснив поставку товарів відповідачу на суму 86400 грн., що підтверджується податковою накладною №7 від 23.01.2014, видатковою накладною № УС-ПА-0000002 від 23.01.2014, актом приймання-передачі товару від 23.01.2014, випискою по банківському рахунку.

Відповідач повинен був розрахуватися за поставлений товар до 07.02.2014.

03.04.2014 позивач звернувся до відповідача з вимогою про оплату наявної заборгованості.

Відповідач здійснив оплату за отриманий товар частинами з порушенням строків оплати.

Згідно п. 2.2. та п. 2.3 договору позивач здійснив перерахунок заборгованості відповідно до курсу долара у відповідні періоди.

Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача 3443, 29 грн. пені, 2128,99 грн. 10% річних, 8640 грн. штрафу в розмірі 10% за грубе порушення умов договору.

Загальні положення поставки врегульовані параграфом 1 глави 30 ГК України.

Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.

Статтями 525, 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Із зазначеною нормою кореспондується частина 1 статті 193 ГК України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 7 статті 193 ГК України, статті 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом

Відповідно до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарський суд відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

На підставі вищевказаного, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3443, 29 грн. пені, 2128,99 грн. 10% річних, 8640 грн. штрафу в розмірі 10% за грубе порушення умов договору обґрунтованими, доведеними наявними в матеріалах справи доказами, а відповідно таким, що підлягають до задоволення.

Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Розрахунки пені, 10% річних, штрафу в розмірі 10% за порушення умов договору відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справ, вчиненні вірно, тому також підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім при поданні позову, а саме: 1 827 грн. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Зеленьківське" (вул. Леніна, 7, с. Зеленьків, Тальнівський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 32629849) на користь приватного підприємства "Увесь Світ" (вул. 30 років Перемоги, 6, кв. 22, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 35755040): 3443, 29 грн. пені, 2128,99 грн. 10% річних, 8640 грн. штрафу в розмірі 10% за грубе порушення умов договору та 1827 грн. витрат зі сплати судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 05 січня 2015 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.12.2014
Оприлюднено13.01.2015
Номер документу42248052
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/2200/14

Ухвала від 23.03.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Суховий В.Г.

Ухвала від 22.01.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Рішення від 25.12.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 01.12.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні