cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2015 року Справа № 925/1904/14
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Анісімова І.А., при секретарі судового засідання Швидкій О.В.
у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка,307
за участю представників сторін
від позивача: Погасій С.М. та Бузько І.П. - за довіреністю,
від відповідача: не з'явився;
розглядає справу:
за позовом Писанко Максима Вікторовича
до товариства з обмеженою відповідальністю "Силует"
про визнання недійсним рішення загальних зборів
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом до відповідача про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ», оформлені протоколом №1 від 18.12.2013.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається на те, що оскаржуване рішення було прийняте за відсутності кворуму для проведення загальних зборів, порушення процедури скликання загальних зборів, а також рішення прийняті на загальних зборах товариства суперечать нормам чинного законодавства.
Відповідач відзивом на позов проти позову заперечив, посилаючись на те, що процедура скликання та кворум проведення загальних зборів не порушувалися, повідомлення про місце, час і дату загальних зборів були надіслані всім учасникам товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» та на дату проведення загальних зборів із загального числа учасників товариства, померлими вважалися 22 особи, а отже загальні збори вважаються повноважними.
Представник відповідача в засідання не з'явився, направив до суду телеграму, якою просив перенести засідання суду на іншу дату після 05 лютого 2015 року у зв'язку з хворобою директора товариства з обмеженою відповідальністю "Силует".
Суд визнав можливість розглядати справу у відсутність представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.
Згідно із п.3.9.2 Постанови №18 від 26.12.2011 Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однією з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Судом встановлено, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи за наявними у справі матеріалами та за таких обставин розгляд справи за відсутності відповідача є можливим.
В судовому засіданні, яке відбулося 05 січня 2015 року згідно ст. 85 ГПК України представникам позивача було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Заслухавши представників позивача, дослідивши усі обставини, перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 21.07.2014 являється засновником (учасником) товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ». Розмір внеску до статутного фонду становить 616 грн. 42 коп.
18 грудня 2013 року відбулися загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ», що оформлені протоколом №1 від 18.12.2013.
Згідно даного протоколу №1 від 18.12.2013 на порядок денний зборів виносились наступні питання:
1. Про обрання Голови та секретаря цих зборів.
2. Про затвердження регламенту зборів.
3. Про вибори директора товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ».
4. Про перевибори членів ревізійної комісії.
5. Різне.
Як вбачається із протоколу №1 загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» від 18.12.2013, всього учасників товариства - 152 особи, на загальних зборах учасників були присутні - 82 учасники. Збори учасників вважались правомочними.
Присутніми на зборах було 82 учасники, які у сукупності володіють часткою у розмірі 50546,44 грн., що у відсотковому відношенні від 100% статутного капіталу, а це 93695,00 грн. станом на день проведення зборів становить 53,9 %.
Статтею 60 Закону України «Про господарські товариства» встановлено порядок прийняття рішень загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю. Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Статтею 167 Господарського кодексу України встановлено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Права учасника господарського товариства визначені у ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України «Про господарські товариства».
Так учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом:
1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом;
2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди);
3) вийти у встановленому порядку з товариства;
4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі
товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку,
встановленому законом:
5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку,
встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства
можуть також мати інші права, встановлені установчим документом
товариства та законом.
Статтею 97 Цивільного кодексу України передбачено, що управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збоои його учаекиків і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про господарські товариства», ст. 145 Цивільного кодексу України, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свого представника у загальних зборах учасників, сповістивши про це інших учасників. Учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
Відповідно до ч, 5 ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за ЗО днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Відповідне до п. 7.1 статуту товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» збори учасників товариства є вищим органом товариства. Своє право участі в управлінні товариством його учасники реалізують на зборах учасників, рішення учасників є обов'язковими для всіх учасників.
Відповідно до п. 7.10 статуту товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, які володіють у сукупності більш як 60 % голосів.
Згідно положень ст. 83 ГК України зміни до статуту товариства, пов'язані зі зміною складу учасників цього товариства, набирають чинності з дня внесення цих змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства та пакет документів, що подається при цьому державному реєстраторові визначається ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05.11.2014, зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про склад засновників не вносилися.
Таким чином, загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» прийнято рішення, що оформленні протоколом №1, з порушення кворуму для проведення зборів і голосування, визначеного ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» та положенням п. 7.10 статуту товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ».
Крім того, позивач не був належним чином повідомленим про час та місце проведення загальних зборів товариства.
Відповідно до п.п. 17, 21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 «Про практику розгляду судами
корпоративних спорів» рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та
інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин і мають обов'язків характер для суб'єктів цих відносин.
У зв'язку з цим, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
1. порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
2. позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
3. порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника).
При цьому, рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України «Про господарські товариства».
Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог Закону України «Про господарські товариства» про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Відповідно до пункту 18 Постанови пленуму безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст.ст. 41, 42,59, 60 Закону "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону "Про господарські товариства").
Згідно п. 19 постанови пленуму Верховного Суду України від
24.10.2008 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»,
суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства не необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства.
Нормою ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» визначено порядок формування порядку денного. Елементом формування порядку денного є можливість внесення учасником товариства до порядку денного певних питань. Оскільки Позивача не було повідомлено про проведення загальних зборів, то останній був позбавлений можливості прийняти участь у формуванні порядку денного.
В пункті 25 вказаної вище Постанови пленуму зазначено, що згідно зі статтями 41, 60 Закону "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери (учасники), що мають відповідно до статуту товариства більш як 60% голосів. У зв'язку з цим, положення установчих документів товариства, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.
Відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
Проте, всупереч зазначеним вимогам щодо обов'язкового мінімуму кворуму (60%), згідно протоколу на загальних зборах від 18.12.2013 були присутні учасники, які у сукупності володіють часткою лише 53,9% статутного капіталу.
Для встановлення чи були вказані зміни належним чином зареєстровані, тобто чи були внесені відповідні зміни до державного реєстру - господарський суд ухвалою суду від 22.10.2014, від 06.11.2014 та від 11.12.2014 витребував у позивача докази, чи були внесені зміни до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» в частині складу засновників, що є чинними з моменту їх державної реєстрації.
На виконання ухвали суду від 22.10.2014 представник позивача надав копію Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як доказ того, що до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» не було внесено жодних змін в частині складу засновників.
Посилання представника відповідача на те, що на дату проведення загальних зборів із загального числа учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» - 152 особи, померлими вважалися 22 особи, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть, не є підставою для проведення загальних зборів при наявності учасників, які у сукупності володіють часткою лише 53,9% статутного капіталу, судом не приймаються, з огляду на наступне.
Згідно положень ст.. 83 ГК України зміни до статуту Товариства, пов'язані зі зміною складу учасників цього Товариства, набирають чинності з дня внесення цих змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів Товариства та пакет документів, що подається при цьому державному реєстраторові визначається ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Відповідно до Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зміни в частині складу засновників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» не вносилися.
Таким чином, вимога позивача про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ», оформленого протоколом №1 від 18.12.2013, є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Стаття 32 ГПК України встановлює, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких, господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.
В статті 33 ГПК України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Позивач довів наявність тих обставин на підставі яких він просить позов задовольнити.
Рішення прийнято на підставі тих документів, які є у справі.
За таких обставин, суд вважає позов доведеним, тому позовні вимоги слід задовольнити.
Судові витрати: витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ», оформлене протоколом від 18.12.2013 №1.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «СИЛУЕТ» (20200, Черкаська область, м. Звенигородка, просп. Шевченка, 26, код 03057874) на користь Писанко Максима Вікторовича (20726, Черкаська область, Смілянський район, с.Ротмистрівка, вул. Шкільна, 5,код 3036617937) 1 218 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядки та строки передбачені розділом XII ГПК України.
Повне рішення складено 13 січня 2015 року.
Суддя І.А.Анісімов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.01.2015 |
Оприлюднено | 14.01.2015 |
Номер документу | 42263547 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Анісімов І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні