Провадження № 2/537/738/2014
Справа № 537/2725/14-ц
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.11.2014 року Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області
складі:головуючого судді Маханькова О.В.,
за участю секретаря судового засідання Скічко Н.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Приватного підприємства «МК» про повернення коштів та зустрічну позовну заяву Приватного підприємства «МК» до ОСОБА_3, третя особа ПАТ «Туристична компанія «Айті-тур», ТОВ «Корал Тревел», ТАТ «Авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України», ОСОБА_4 про повернення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
До Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області звернувся позивач ОСОБА_3 з позовом до Приватного підприємства «МК» про повернення коштів.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що маючи намір оздоровитися за кордоном вона звернулася до відповідача з проханням підшукати їй відповідний тур.
На прохання відповідача 18 квітня 2014року нею було внесено 11500грн, нібито за туристичну подорож до Ізраїлю. На підтвердження сплати нею коштів відповідач видав їй квитанцію до прибуткового касового ордеру №13 від 18 квітня 2014року.
Працівники відповідача повинні були знайти необхідні варіанти її оздоровлення і за наслідками запропонованих варіантів - укласти з нею договір про надання туристичних послуг.
Їй не було запропоновано жодного варіанту оздоровлення. Жодного договору на туристичне обслуговування ані в письмовій, ані в електронній формі між нею та відповідачем укладено не було. Інших дій, які б підтверджували намір сторін укласти договір на туристичне обслуговування, вчинено не було.
Нею на адресу відповідача була направлена вимога про повернення коштів, яка залишилася без задоволення. Підставою для залишення її вимоги без задоволення з боку відповідача слугувала та обставина, що відповідач замовив авіаквитки без погодження з нею, без укладення договору, без наявності визначеного нею тура.
Позивачка просить суд винести рішення, яким стягнути з приватного підприємства «МК» грошові кошти в сумі 11500грн, моральну шкоду в сумі 5000грн., та судові витрати.
Відповідач приватне підприємство «МК» звернулося до суду з зустрічною позовною заявою.
На обґрунтування заявлених вимог повідомили, що на підставі Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів №14-99 від 01 лютого 2014року приватне підприємство «МК» є тур агентом (комерційним посередником) приватного акціонерного товариства «Туристична компанія «АйТі-тур», яке, згідно преамбулою договору та Додатку № 1 до Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року, є «Уповноваженим Турагентом» (комерційним посередником) в тому числі туроператора ТОВ « Корал Тревел».
За змістом розділу 1 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року «Турагент» - особа (юридична особа або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), що реалізує туристичний продукт від імені туристичного оператора за дорученням Уповноваженого турагента та має право на здійснення турагентської діяльності відповідно до закону.
Розділом 2 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року визначено наступне: « Уповноважений турагент, який діє в інтересах та від імені Туроператора, доручає, а Турагент приймає на себе за винагороду права й обов'язки агента з реалізації Турпродукту на умовах даного Договору в інтересах Туроператора (список туроператорів зазначений у Додатку № 1) (п.2.1 Договору). Турпродукт не є власністю Уповноваженого турагента та Турагента (п.2.2 Договору).
За умовами п.3.1 Розділу 3 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року: «На підставі даного Договору Турагент має право від імені та за дорученням Туроператора укладати договори на туристичне обслуговування з Клієнтами (Туристами) Турагент укладає договір на туристичне обслуговування Туриста у формі…, предметом якого є послуги, що містяться в Підтвердженій заявці. Договір на туристичне обслуговування Туриста вважається укладеним, після Підтвердження Заявки Туроператором.
Згідно умов п.4.6 Розділу 4 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року кошти, що отримані Турагентом та Уповнговаженим турагентом від реалізації Турпродукту не є його власністю, за винятком турагентської винагороди Турагента та Уповноваженого турагента, і ввірені йому на тимчасове зберігання до здійснення взаєморозрахунків між сторонами.
Таким чином ПП «МК» є туристичним агентом, яке фактично діє від імені туристичного оператора за дорученням Уповноваженого турагента.
ОСОБА_3 звернулася до приватного підприємства «МК» (турагента / комерційного посередника) за місцем розташування такого: вул. Леніна, 34/32, м.Кременчук, із заявою в усній формі надати їй туристичні послуги із перевезення (придбання авіаквитків) до держави Ізраїль Мертве море на 2-х осіб у період з 24-25 квітня 2014 року по 04-05 травня 2014 року. В своїй заяві (замовленні) ОСОБА_3 просила підібрати та придбати їй квитки на 2-х осіб на авіарейс зі сполученням «Київ - Тель-Авів» і «Тель-Авів - Київ» із датами відправлення із Києва - 24-25 квітня 2014 року, та датами відправлення із Тель-Авів (датами повернення до України) - 04-05 травня 2014 року. В додаткових умова, щодо надання їй таких туристичних послуг, вказувала лише на потребу відправлення (авіаперевезення) за маршрутом Тель-Авів - Київ (відправлення із Тель-Авів) в районі 14 годині доби. Таким чином, просила надати їй туристичну послугу (продати туристичний продукт) - перевезення пасажирів у кількості 2-х осіб за вказаним й обраним нею маршрутом та часом.
Одночасно із таким своїм замовленням ОСОБА_3 просила допомогти підібрати їй готель « 4 зірки», і за умови погодження з нею такого, здійснити його придбання та бронювання. Однак питання обрання та бронювання готелю на турагенство ПП «МК» категорично не покладала. Вказувала, що питанням розміщення в державі Ізраїль (придбання турпослуги/турпродукту щодо розміщення в готелі, бронювання такого) вона займається також самостійно, як приватна особа, через туроператорів в мережі Інтернету. Звертала увагу лише на можливість пропонування їй таких послуг турагентом ПП «МК».
Основною умовою своєї заявки ставила підбір та надання індивідуальної туристичної послуги - «з перевезення 2-х осіб до держави Ізраїль» за обраними нею маршрутом, датами, часом тощо.
На протязі 9 (10) - 14 квітня 2014 року турагентом ПП «МК» громадянці ОСОБА_3 пропонувався не один варіант туристичних послуг з авіаперевезення, пропонувалися і туристичні продукти в комплексі (перевезення із розміщенням у конкретному готелі), або їй надавалася (предоставлялася) інформація щодо замовлених нею туристичних послуг/продуктів, яка, в свою чергу, бралася від різних туроператорів. Проте жодного, із запропонованих ОСОБА_3 варіантів туристичних послуг, станом на 14 квітня 2014 року нею прийнято не було.
15 квітня 2014 року ОСОБА_3 було надано інформацію щодо наявності на сайті та в даних прас-листа турагента - ПАТ «Туристична компанія «АйТі-тур» ( яке мало відповідну інформацію від туроператора - ТОВ « Корал Тревел») туристичної послуги (реалізації турпослуги/турпродукту), а саме: перевезення (авіаперевезення) за маршрутом (сполученням) Київ - Тель-Авів (Бен-Гуріо) з часом відправлення з Києва (Бориспіль) об 11 год. 05 хв. та часом прибуття до Тель-Авіва (Бен-Гуріо) об 14 год. 20 хв. - 25 квітня 2014 року, та зворотнім маршрутом (сполученням) Тель-Авів (Бен-Гуріо) - Київ з часом відправлення з Тель-Авіва (Бен-Гуріо) об 14 год. 15 хв. та часом прибуття до Києва (Бориспіль) о 17 год. 25 хв. - 05 травня 2014 року авіарейсами авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», за ціною 928 дол. США по курсу 12.5 гривень за долар, що дорівнює 11600 грн. На отриману таку інформацію ОСОБА_3 вже без будь-яких зауважень попросила зв'язатися з турагентом / туроператором цієї інформації (цього турпродукту), перевірити таку на наявність, й за умови підтвердження турагентом/туроператором відповідної інформації - замовити (придбати) перевезення за цим маршрутом та датами або придбати квітки на авіаперевезення (вказала на придбання цього туристичного продукту на її ім'я та ім'я «ОСОБА_5», надавши перед цим паспорти).
Як наслідок, 15 квітня 2014 року турагентом ПП «МК», діючим згідно Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року, приватному акціонерному товариству «Туристична компанія «АйТі-тур» (уповноваженому турагенту від імені туроператора ТОВ «Корал Тревел») було направлено в електронній формі заявку № 733730 щодо наявності можливості надання індивідуальної туристичної послуги (реалізації туристичного продукту), а саме: авіаперевезення за маршрутом (сполученням) Київ (Бориспіль) - Тель-Авів (Бен-Гуріо) з часом відправлення об 11 год. 05 хв. та часом прибуття о 14 год. 20 хв. - 25 квітня 2014 року, та маршрутом (сполученням) Тель-Авів (Бен-Гуріо) - Київ (Бориспіль) з часом відправлення об 14 год. 15 хв. та часом прибуття о 17 год. 25 хв. - 05 травня 2014 року на авіарейси авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», та реалізації цього турпродукту, придбання квитків на таке перевезення. Саме і лише туристична послуга/ туристичний продукт - «перевезення» міститься в цій заявці (копія додається).
16 квітня 2014 року Туристична компанія «АйТі-тур» за поданою їй заявкою № 733730, щодо можливості надання індивідуальної туристичної послуги (реалізації вказаного в Заявці турпродукту), а саме - авіаперевезення за обраним (вказаним в заявці) маршрутом, рейсом, типом повітряного судна, часом відправлення/прибуття, - підтвердила наявність вільних місць у авіаперевізника за вказаними у заявці даними, зазначивши на наявність таких в обмеженій кількості; також підтвердила можливість замовлення (бронювання та придбання) станом на 16.04.2014р. такої туристичної послуги (туристичного продукту).
Разом із цим Туристична компанія «АйТі-тур» в електронній формі повідомила про наявність у туроператора на реалізації за датами вказаного авіаперевезення (з 25.04.2014р. по 05.05.2014р.) такого туристичного продукту, як: можливість тимчасового розміщення з 25.04.2014р. по 05.05.2014р. у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel/ KBP - TLV - KBP/ Half Board/ STANDARD ROOM 2 ADL/, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням, загальною вартістю з вже замовленим в заявці перевезенням - 3373,05 USD з доплатою 75 дол. США за людину на рейсі по курсу 12.50 грн. за долар. Або, можливість придбати не лише авіаперевезення, а й такі туристичні послуги/туристичний продукт як: розміщення у готелі PRIMA OASIS 4*, трансфер аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонне (дворазове) харчування, медичне страхування. Зміст такого листування зафіксовано в електронній пошті до заявки № 733730, що додається.
Цього ж дня, 16 квітня 2014 року, наявність таких туристичних послуг, або можливість замовити (забронювати та придбати) авіаперевезення за замовленим ОСОБА_3 маршрутом (сполученням) Київ - Тель-Авів з часом відправлення об 11 год. 05 хв. та часом прибуття о 14 год. 20 хв. - 25 квітня 2014 року, та маршрутом (сполученням) Тель-Авів -Київ з часом відправлення об 14 год. 15 хв. та часом прибуття о 17 год.25 хв. - 05 травня 2014 року на авіарейси авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» на 2-х осіб, і існування квитків у обмеженій кількості; а так само існування у туроператора (реалізацію туроператором) такого, приведеного вище туристичного продукту, як розміщення у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel, з рештою туристичних послуг у комплексі із авіаперевезенням - були доведені до ОСОБА_3
ОСОБА_3, так само цього ж дня - 16 квітня 2014 року, в приміщенні турагента ПП «МК» висловила згоду на придбання вказаного в заявці турпродукту (туристичної послуги) перевезення, замовила придбати у туроператора квитки на вказані в заявці № 733730 авіарейси на 2-х осіб «ОСОБА_3» та «ОСОБА_5», й, виходячи із їхньої обмеженої кількості, просила не зволікати з таким її замовленням. Таким чином (такими своїми діями прийнятими турагентом до виконання) ОСОБА_3 уклала із ПП «МК» (турагентом) договір на туристичне обслуговування та придбання через такого у туроператора туристичного продукту/ туристичних послуг - перевезення.
Разом із цим ОСОБА_3 цього ж дня висловила згоду й замовила у ПП «МК» придбати у туроператора й такі туристичні послуги/туристичний продукт (індивідуальний турпродукт), як: її розміщення (відпочинок) у складі 2-х осіб (разом із ОСОБА_5) у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням. В зв'язку з цим, в усній формі, подала заявку й на одночасне бронювання номеру у вказаному готелі на період згідно авіаквитків і запропонованого туроператором продукту, або в усній формі із турагентом ПП «МК» уклала договір на туристичне обслуговування та придбання через такого у туроператора туристичного продукту/ туристичних послуг, а саме: розміщення її в складі 2-х осіб в готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням.
Як наслідок, 16 квітня 2014 року турагентом ПП «МК» в районі 13 год. 09 хв. уповноваженому турагенту Туристичній компанії «АйТі-тур» було підтверджено заявку № 733730 від 15.04.2014р., предметом якої було бронювання та придбання квитків на авіарейси авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», згідно даних, які містилися у заявці. Разом із цим, у формі електронної переписки, уповноваженому турагенту Туристичній компанії «АйТі-тур» було подано та підтверджено заявку на придбання туристичного продукту із розміщення у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel на 2-х осіб, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням, та бронювання в цьому готелі місця за ОСОБА_3 та ОСОБА_5 ).
На виконання та реалізації такого свого замовлення (придбання квитків (перевезення), з подальшим бронюванням в узгодженому з нею готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel ) ОСОБА_3 до ПП «МК» були надані паспорти на ім'я «ОСОБА_3» та «ОСОБА_5». Дані відповідних документів 16 квітня 2014 року були направлені (передані) туроператору для оформлення замовленого (придбаного) ОСОБА_3 туристичного продукту, придбання авіаквитків. Цього ж дня (16 квітня 2014 року) туроператором було підтверджено заявку (заброньовано як авіаперевезення за маршрутами згідно даних заявки, так і розміщення в готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel).
За наслідками таких правовідносин 16 квітня 2014 року приватним акціонерним товариством «Туристична компанія «АйТі-тур» приватному підприємству «МК» було виставлено рахунок - фактуру на оплату всього (єдиного) замовленого ОСОБА_3 туристичного продукту на суму - 39189 грн. (без включення до рахунку розміру агентської винагороди ПП «МК»). Про необхідність проведення оплати за турпродукт та розміри оплати ОСОБА_3 одразу було повідомлено.
Але вже 17 квітня 2014 року о 15 год.50 хв. ОСОБА_3 звернулася до ПП «МК» з заявою замінити в документах на авіаперевезення туриста ОСОБА_5 на ОСОБА_4, для здійснення чого подала паспорт ОСОБА_4.
Одночасно із цим ОСОБА_3 в односторонньому порядку відмовилася від замовленого та заброньованого /придбаного/ 16 квітня 2014 року туристичного продукту - розміщення з 25.04.2014р. по 05.05.2014р. 2-х осіб у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel/ KBP - TLV - KBP/ Half Board/ STANDARD ROOM 2 ADL/, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням. В односторонньому порядку анулювала раніше подане замовлення на розміщення в цьому готель (відмовилася від броні). Просила надати послугу з бронювання іншого готелю - LEONARDO PRIVILEGE DEAD SEA 4* (Ex. Leonardo Dead Sea), з харчуванням - AI, номер - стандарт.
ОСОБА_3 було повідомлено про наслідки скасування броні (анулювання раніше поданого турагентом ПП «МК» за її замовленням бронювання й відмови від замовленого (придбаного) нею турпродукту), та застосування певним готелем, а в подальшому туроператором (по ціпочці уповноваженим турагентом - агенту) - штрафних санкцій, які, у підсумках, повинні бути відшкодовані ПП «МК» саме нею (оскільки є наслідком її необдуманих й неправомірним дій). Також ОСОБА_3 було повідомлено про неможливість подальшого замовлення турагентом ПП «МК» бронювання (перебронювання) на її ім'я готелю без оплати вказаних штрафних санкцій. В той же час, згідно перевіреної туроператорами інформації, наданої 18 квітня 2014 року, готель LEONARDO PRIVILEGE DEAD SEA 4* не підтвердив наявність вільних місць у вказаний ОСОБА_3 період (з 25.04.2014р. по 05.05.2014р.), про що її також було повідомлено.
На поставлене їй 18 квітня 2014 року питання, що робити з заброньованими та придбаними на її ім'я та ОСОБА_4 квитками на авіарейси, - ОСОБА_3 вказала, що буде вирішувати питання розміщення в готелі Ізраїлю (продовжувати шукати готель) самостійно, що буде розглядати (вислуховувати) і наші пропозиції (у формі інформації) щодо готелю, й від придбання квитків (від отримання туристичної послуги/туристичного продукту - перевезення до Ізраїлю) не відмовляється. З цього приводу ОСОБА_3 18 квітня 2014 року внесла оплату до турагента ПП «МК» для придбання туроператором квитків на авіарейс авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України»: зі сполученням «Україна, Київ, Бориспіль» - «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» на 25 квітня 2014 року із часом вибуття об 11 год. 05 хв.; а також сполученням «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» - «Україна, Київ, Бориспіль» на 05 травня 2014 року із часом вибуття о 14 год. 15 хв., на її та ОСОБА_4 ім'я, в сумі 11500 грн. (100 грн. - сума, якої не вистачало для проведення повної оплати за авіаквитки, ОСОБА_3, посилаючись на відсутність такої в момент оплати, обіцяла доплатити, в зв'язку з чим відповідна доплата була проведена ПП «МК»). Щодо прийняття ПП «МК» від ОСОБА_3 вказаної суми, останній було виписано та видано прибутковий касовий ордер № 13 від 18.04.2014 року із предметом оплати «оплата за турпослуги до Ізраїлю».
Внесену ОСОБА_3 суму за придбання квитків (перевезення) в сумі 11500 грн. та доплачені ПП «МК» 100 грн. турагент ПП «МК», одразу після внесення такої ОСОБА_3, 18 квітня 2014 року перерахувало на рахунок ПАТ «Туристична компанія «АйТі-Тур» (уповноваженого туроператором турагента), цим самим виконала замовлені ОСОБА_3 туристичні послуги (укладений в усній формі договір на туристичне обслуговування) з доплатою власних коштів в сумі 100 грн.
23 квітня 2014 року ПП «МК» звернулося до ОСОБА_3 з проханням отримати замовлені та придбані нею електронні авіаквитки (маршрут/квитанції) за маршрутом Київ - Тель-Авів (Бен-Гуріо) на 25 квітня 2014 року та маршрутом Тель-Авів - Київ на 05 травня 2014 року, й одночасно вирішити питання компенсації виставленого приватному підприємству «МК» рахунку на оплату штрафу в сумі 3375 грн. за анулювання раніше замовленого нею турпродукту - розміщення в готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel.
Але, на відповідне повідомлення ОСОБА_3 відреагувала своєю повною бездіяльністю. 23 квітня 2014 року остання вказала що не буде ані отримувати придбані нею авіаквитків, ані сплачувати будь-які штрафні санкції, а від зазначених в квитках авіаперевезень взагалі відмовляється.
Як наслідок на таку заяву ОСОБА_3, оскільки питання повернення коштів за авіаквитки вирішується між пасажиром та авіаперевізником, що передбачено Повітряним кодексом України та на що було звернуто увагу (роз'яснено) ОСОБА_3 (згідно ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності), цього ж дня, 23 квітня 2014 року, приватним підприємством «МК» придбані за замовленням ОСОБА_3 на її та ОСОБА_4 ім'я авіаквитки були надіслані ОСОБА_3 (за вказаною нею адресою помешкання) «Новою Поштою». Новою поштою вказаний лист із авіаквитками ( маршрутними листами) до помешкання ОСОБА_3 було доставлено 24 квітня 2014 року. Але від отримання цього листа, згідно інформації «Нової Пошти», ОСОБА_3 відмовилася (вказані факти підтверджуються письмово). Питання повернення вартості квитків з авіаперевезення у визначений законом спосіб ОСОБА_3 не вирішувала.
05 травня 2014 року ОСОБА_3 звернулася до ПП «МК» з письмовою вимогою повернути сплачені нею згідно квитанції до приходного касового ордеру № 13 від 18 квітня 2014 року гроші (грошові кошти) у вказаному в квитанції розмірі - в сумі 11 500 грн.
Проте, направлені ОСОБА_3 роз'яснення щодо вирішення питання повернення коштів за сплачені авіаквитки із авіакомпанією «Міжнародні авіалінії України», і одночасно зустрічна вимога ПП «МК» до ОСОБА_3 з питання відшкодування завданих нею ПП «МК» збитків, в надісланому їй 08.05.2014 року цінному листі, отриманому нею згідно повідомлення 19.05.2014 року, ОСОБА_3 були також залишені без належного реагування.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, прохали суд позов задовольнити, в задоволенні зустрічної позовної заяви відмовити.
В судовому засіданні відповідач та її представник з позовом не погодилися, прохали суд в задоволенні позову відмовити, зустрічну позовну заяву задовольнити.
В процесі розгляду справи відповідач надав суду заяву про залишення без розгляду вимог : а саме про визнання дійсним укладений в усній формі 16.04.2014 року між ПП «МК» та ОСОБА_3 договір на туристичне обслуговування, з реалізації туристичних послуг/ туристичного продукту, а саме: - розміщення з 25.04.2014р. по 05.05.2014р. у готелі PRIMA OASIS 4* Dead Sea Israel/ KBP - TLV - KBP/ Half Board/ STANDARD ROOM 2 ADL/, із трансфером аеропорт-готель-аеропорт, напівпансіонним (дворазовим) харчуванням, медичним страхуванням, за ціною 32438 грн. 12 коп. та про стягнення з ОСОБА_3 на користь приватного підприємтсва «МК» завдані збитки у розмірі 3375 грн. - залишити без розгляду.
В судове засідання ПАТ «Туристична компанія «Айті-тур» не з*явилося, направили клопотання про розгляд справи без їх участі, надали письмове пояснення.
В судове засідання ТОВ «Корал Тревел» не з*явилося, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
В судове засідання ТАТ «Авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України» не з*явилися, направили клопотання про розгляд справи без їх участі, надали письмове пояснення.
Вислухавши позивача, відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає що зустрічну позовну заяву необхідно залишити без розгляду, а позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Відповідно до положень ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень та відповідно до положень ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або держави чи суспільні інтереси.
Юридична заінтересованість позивача у цивільному процесі зобов'язує його довести як наявність спірних матеріальних правовідносин, так і ту обставину, що його права порушені і вони можуть бути захищені у визначений ним спосіб.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права ,свободи та інтереси фізичних осіб,права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Стаття 11 ЦПК України передбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦПК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. Захист же цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначається в ст. 16 ЦК України.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права.
Як правило , власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Право вибору способу захисту порушеного або оспорюваного права належить позивачеві відповідно до вимог ст.ст. 3,11,31 ЦПК України, тоді як перевірка відповідності цього способу наявному порушенню і меті судового розгляду є обов'язком суду ( стаття 4 ЦПК України ).
Згідно із ч. 2 ст. 31 ЦПК України позивачеві належить й право визначення предмета і підстав позову.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов'язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його.
Відповідно до ч.3 ст.20 Закону України «Про туризм» договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.
Частиною ч.4 ст.20 Закону України «Про туризм» передбачені істотні умови договору на туристичне обслуговування.
Згідно вимог чч. 1, 2 ст. 295 ГК комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє. Комерційним агентом може бути суб'єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.
За змістом ч.1 ст. 296 ГК агентські відносини виникають у разі надання суб'єктом господарювання на підставі договору повноважень комерційному агентові на вчинення відповідних дій; схвалення суб'єктом господарювання, якого представляє комерційний агент, угоди, укладеної в інтересах цього суб'єкта агентом без повноваження на її укладення або з перевищенням наданого йому повноваження.
За приписами ч.1, ч.4 ст. 297 ГК за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок. Агентський договір укладається в письмовій формі. У договорі має бути визначено форму підтвердження повноважень (представництва) комерційного агента.
Згідно ч.1 ст. 237 ЦК представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Відповідно до ст. 239 ЦК України правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.
За ч.1 ст. 301 ГК відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.
За змістом розділу 1 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року «Турагент» - особа (юридична особа або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), що реалізує туристичний продукт від імені туристичного оператора за дорученням Уповноваженого турагента та має право на здійснення турагентської діяльності відповідно до закону.
Розділом 2 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року визначено наступне: « Уповноважений турагент, який діє в інтересах та від імені Туроператора, доручає, а Турагент приймає на себе за винагороду права й обов'язки агента з реалізації Турпродукту на умовах даного Договору в інтересах Туроператора (список туроператорів зазначений у Додатку № 1) (п.2.1 Договору). Турпродукт не є власністю Уповноваженого турагента та Турагента (п.2.2 Договору).
За умовами п.3.1 Розділу 3 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року: «На підставі даного Договору Турагент має право від імені та за дорученням Туроператора укладати договори на туристичне обслуговування з Клієнтами (Туристами) Турагент укладає договір на туристичне обслуговування Туриста у формі, предметом якого є послуги, що містяться в Підтвердженій заявці. Договір на туристичне обслуговування Туриста вважається укладеним, після Підтвердження Заявки Туроператором.
Згідно умов п.4.6 Розділу 4 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року кошти, що отримані Турагентом та Уповнговаженим турагентом від реалізації Турпродукту не є його власністю, за винятком турагентської винагороди Турагента та Уповноваженого турагента, і ввірені йому на тимчасове зберігання до здійснення взаєморозрахунків між сторонами.
Надання турагентом ПП «МК» громадянці ОСОБА_3 за договором на туристичне обслуговування туристичних послуг з реалізації туристичного продукту - перевезення, придбання за замовленням ОСОБА_3 квитків на її та ОСОБА_4 ім'я (або укладання в такий спосіб між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та авіакомпанією «Міжнародні авіалінії України» договору перевезення), - за своєю суттю вбачають наступні правовідносини та відсилають до таких правових норм.
Згідно ст. 901 ЦК за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
За приписами ч.1 статті 904 ЦК за договором про безоплатне надання послуг замовник зобов'язаний відшкодувати виконавцеві усі фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ст. 908 ЦК перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно статті 910 ЦК за договором перевезення пасажира одна сторона (перевізник) зобов'язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а в разі здавання багажу - також доставити багаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання багажу, а пасажир зобов'язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу - також за його провезення. Укладення договору перевезення пасажира та багажу підтверджується видачею відповідно квитка та багажної квитанції, форми яких встановлюються відповідно до транспортних кодексів (статутів). Аналогічне передбачене і ч.1 п.50 ст. 1 Повітряного кодексу України.
За вимогами пп. 6, 7 ч.1 статті 911 ЦК пасажир має право: 6) відмовитися від поїздки, повернути квиток і одержати назад повну або часткову вартість квитка - залежно від строку здавання квитка згідно з правилами, встановленими транспортними кодексами (статутами); 7) отримувати повну та своєчасну інформацію про час та місце відправлення транспортного засобу за вказаним у транспортному документі (квитку) маршрутом. Право на відмові від поїздки визначено ст. 100 Повітряного кодексу України.
Відповідно до Авіаційних правил України затверджених наказом Міністерства інфраструктури України № 735 від 30.11.2012 року « Про затвердження Правил повітряного перевезення пасажирів та багажу» квиток може бути пред'явлений перевізнику для проведення сплачених сум за повністю або часткове не використане перевезення, якщо таке повернення допускається правилами застосування тарифів - до початку перевезення; або протягом всього строку дії квитка, або протягом 30 днів після закінчення строку дії квитка для перевезення.
Згідно п.20.1.6 Правил повітряних перевезень пасажирів та багажу ПАТ « Авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України» повернення коштів здійснюється лише особі, зазначеній у квитку.
Маючи на своє ім.*я авіаквитки, придбання яких позивач замовила за власним рішенням й за придбання яких свідомо сплатила кошти, а за такого - договірні відносини на перевезення із авіакомпанією, позивач , хоча умисно і відмовилася від отриманих квитків, однак, знаючи, про їх існування у визначений спосіб, а так само і ОСОБА_4, не вжили усіх юридичних заходів щодо розірвання договору перевезення, відмови від поїздки, повернення квитків, компенсації їх вартості.
За таких обставин, правовідносин, які випливають із таких обставин, правових норм, які регулюють ці правовідносини - вимоги позивача до ПП «МК» щодо повернення коштів, які були сплачені виконавцем за придбання на ім.*я замовника квитків не можуть бути задоволені.
Згідно статті 1 ЗУ «Про туризм» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: туристичний продукт - попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов'язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).
Відповідно до ч.1 ст. 5 ЗУ «Про туризм» учасниками відносин, що виникають при здійсненні туристичної діяльності, є юридичні та фізичні особи, які створюють туристичний продукт, надають туристичні послуги (перевезення, тимчасового розміщення, харчування, екскурсійного, курортного, спортивного, розважального та іншого обслуговування) чи здійснюють посередницьку діяльність із надання характерних та супутніх послуг, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства (туристи, екскурсанти, відвідувачі та інші), в інтересах яких здійснюється туристична діяльність.
Згідно чч. 1-4 статті 20 ЗУ «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов'язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його.
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом.
Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.
У договорі на туристичне обслуговування зазначаються істотні умови договору: 1) строк перебування у місці надання туристичних послуг із зазначенням дат початку та закінчення туристичного обслуговування; 2) характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, зокрема їх вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту); 3) готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, а також відомості про підтвердження відповідності послуг готелю встановленим вимогам, строк і порядок оплати готельного обслуговування; 4) види і способи забезпечення харчування; 5) мінімальна кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи; 6) програма туристичного обслуговування; 7) види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту; 8) інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту; 9) страховик, що здійснює обов'язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичних послуг; 10) правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там; 11) вартість туристичного обслуговування і порядок оплати; 12) форма розрахунку.
Таким чином, стаття 20 ЗУ «Про туризм» визначає, що «договір на туристичне обслуговування» повинен мати письмову або електронну форму відповідно до закону, і містити прописані в частині 4 цієї ж статті істотні умови договору на туристичне обслуговування.
Зміст статті 638 ЦК визначає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ч.1 ст. 205 ЦК правочин може вчинятися усно або в письмовій формі.
За змістом п.4 ч.1 ст. 208 ЦК у письмовій формі належить вчиняти: 4) інші правочини, щодо яких законом встановлена письмова форма.
За приписами ч.1 статті 207 ЦК правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку.
В той же час, зміст частини 1 статті 218 ЦК передбачає правові наслідки недодержання вимоги щодо письмової форми правочину. Згідно такої : « Недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсності,
крім випадків, встановлених законом.
Заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису та іншими доказами. Рішення суду не може ґрунтуватися на свідченнях свідків.».
А за змістом частини 2 статті 218 ЦК якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.
Відповідно до ст. 1 ЗУ « Про захист прав споживачів» послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб (п.17); договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція.
За умовами п.3.1 Розділу 3 Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року: «На підставі даного Договору Турагент має право від імені та за дорученням Туроператора укладати договору на туристичне обслуговування з Клієнтами (Туристами). Турагент укладає договір на туристичне обслуговування Туриста у формі…, предметом якого є послуги, що містяться в Підтвердженій заявці. Договір на туристичне обслуговування Туриста вважається укладеним, після Підтвердження Заявки Туроператором.
Аналіз приведених вище норм, а також достатність, взаємний зв'язок таких доказів у їх сукупності, як:
- прибутковий касовий ордер ПП «МК» № 13 від 18.04.2014 року щодо отримання від ОСОБА_3 оплати за туристичні послуги до Ізраїлю;
- заявка № 733730 від 15.04.2014 року із предметом туристичних послуг з замовлення на ім'я ОСОБА_3, ОСОБА_4 квитків на їх авіаперевезення до Ізраїлю, та зміст електронної пошти за цією заявкою;
- факт надання ОСОБА_3 до ПП «МК» паспортів (свого та, спочатку ОСОБА_5, а в подальшому заміненого на ОСОБА_4) для надання ПП «МК» їй таких туристичних послуг, як оформлення авіаперевезення до Ізраїлю;
- факт сплати ОСОБА_3 18.04.14р. (після виставлення туроператором рахунку) до ПП «МК» туристичних послуг до Ізраїлю у розмірі вартості авіаквитків на 2-х осіб;
- факт підтвердження туроператором заявки на придбання квитків на авіаперевезення до Ізраїлю (згідно п.3.1. Агентського договору на реалізацію туристичних продуктів № 14-99 від 01 лютого 2014 року, укладеного між ПАТ « Туристична компанія «Айті-тур» та ПП «МК» : «Договір на туристичне обслуговування Туриста вважається укладеним, після підтвердження заявки Туроператором.»);
- маршрутні листи пасажира на авіарейси ( маршрут/квитанція або електронні авіаквитки) виписані на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_4;
- акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) ПАТ « Туристична компанія «Айті-тур» (виконавцем) - ПП «МК» (замовнику) з придбання авіаквитків, й одночасно сплати штрафу за ануляцію готелю .
Виходячи із приведених вище норм, між ПП «МК» та ОСОБА_3 15.04.2014року було укладено в усній формі договір на туристичне обслуговування.
За таких обставин, у задоволенні позову необхідно відмовити, а зустрічну позовну заяву задовольнити. Визнати дійсним укладений в усній формі 15.04.2014 року між ПП «МК» та ОСОБА_3 договір на туристичне обслуговування, з реалізації туристичних послуг/туристичного продукту, а саме: перевезення - придбання квитків на авіарейс авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» зі сполученням «Україна, Київ, Бориспіль» - «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» на 25 квітня 2014 року із часом вибуття об 11 год. 05 хв., а також авіарейс сполученням «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» - «Україна, Київ, Бориспіль» на 05 травня 2014 року із часом вибуття о 14 год. 15 хв., на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_4, за ціною в сумі 11600 грн. та стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь приватного підприємства «МК» (ідентифікаційний номер 21052107) 440/чотириста сорок/грн. 38коп. сплаченого судового збору.
Керуючись вимогами ст.ст. 3, 10, 11, 14, 57-60, 64, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 295-305 ГК, ст.ст. 2, 15, 16, 22, 205, 207, 208, 218, 638, 901, 904, 908, 910, 911, 1166 ЦК України, Авіаційних правил України (затверджених наказом Міністерства інфраструктури України № 735 від 30.11.2012 року « Про затвердження Правил повітряного перевезення пасажирів та багажу»), Правил повітряних перевезень пасажирів та багажу ПАТ « Авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України», Закону України «Про туризм», статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів», суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до Приватного підприємства «МК» про повернення коштів - відмовити.
Зустрічну позовну заяву Приватного підприємства «МК» до ОСОБА_3, третя особа ПАТ «Туристична компанія «Айті-тур», ТОВ «Корал Тревел», ТАТ «Авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України», ОСОБА_4 про визнання дійсним договору на туристичне обслуговування та відшкодування збитків - задовольнити.
Визнати дійсним укладений в усній формі 15.04.2014 року між ПП «МК» та ОСОБА_3 договір на туристичне обслуговування, з реалізації туристичних послуг/туристичного продукту, а саме: перевезення - придбання квитків на авіарейс авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» зі сполученням «Україна, Київ, Бориспіль» - «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» на 25 квітня 2014 року із часом вибуття об 11 год. 05 хв., а також авіарейс сполученням «Ізраїль, Тель-Авів, Бен-Гуріо» - «Україна, Київ, Бориспіль» на 05 травня 2014 року із часом вибуття о 14 год. 15 хв., на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_4, за ціною в сумі 11600 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь приватного підприємства «МК» (ідентифікаційний номер 21052107) 440/чотириста сорок/грн.. 38коп. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Полтавської області через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня складання рішення в повному обсязі. Особи , які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: Маханьков О.В.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18 листопада 2014 року
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2014 |
Оприлюднено | 16.01.2015 |
Номер документу | 42267637 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Крюківський районний суд м.Кременчука
Маханьков О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні