Рішення
від 12.01.2015 по справі 917/2339/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2015 р. Справа №917/2339/14

За позовом Приватного підприємства "Транс-Атлас", вул. Миру, 27, с. Піддубці, Луцький район, Волинська область, 43001

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТА-Логістик Групп", пров. Перспективний, 10, м. Полтава, 36007

про стягнення грошових коштів

Суддя Сірош Д.М.

Представники:

від позивача: не з'явились

від відповідача: не з'явились

Суть спору: розглядається позовна заява про стягнення з відповідача заборгованості за перевезення вантажу, здійсненого відповідно до заявки № 38 від 07.07.2014 р. у розмірі 36 589,01 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по оплаті послуг з перевезення вантажу згідно Заявки.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Суд вказане клопотання задовольнив.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, ухвала суду про порушення провадження від 13.11.2014 р. та про відкладення розгляду справи від 02.12.2014 р., від 18.12.2014 р., від 12.01.2015 р., направлені відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві повернулися до суду з відмітками поштового відділення: "за закінченням терміну зберігання", "адресат не розшукний".

Як роз'яснив Пленум у Постанові Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (п. 3.9.1.), особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Зокрема, відповідно до ст. 64 ГПК України, в разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ратифікованої Законом від 17.07.97 р. гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Оскільки, необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, і господарський суд повідомив належним чином позивача та відповідача про час, дату і місце проведення судового засідання, а неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, тому справа розглядається за наявними матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

07.07.2014 р. між товариством з обмеженою відповідальністю "ДТА-ЛОГІСТИК ГРУПП" та Приватним підприємством "Транс-Атлас" укладено договір транспортного експедирування № 07-07/14 (а.с. 10 - 12).

Відповідно до умов даного договору, зокрема п.п.1.1 та 1.2, експедитор доручає виконавцю перевезти вантаж в міжнародному та/або внутрішньо - українському сполученні та оплачує перевезення, а виконавець надає транспортні засоби для перевезення вантажу та доставляє вантаж у пункт призначення вантажоодержувачу, вказаному у супровідних документах в обумовлений сторонами термін.

Виконавець згідно умов цього договору здійснює перевезення вантажу власним (або найманим) автомобільним транспортом і несе повну матеріальну відповідальність за збереження вантажів з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі вантажоодержувачу. У разі залучення виконавцем третіх осіб до виконання своїх зобов'язань за даним договором, виконавець залишається відповідальним перед експедитором за дії чи бездіяльність таких третіх осіб.

Пунктами 2.1, 2.2 договору встановлено загальні умови надання послуг, зокрема: виконавець організовує перевезення вантажів на підставі заявок експедитора. Конкретні умови по кожному замовленню погоджуються сторонами і вказуються у заявці, яка є невід'ємною частиною даного договору. Заявка вважається прийнятою до виконання, якщо вона підтверджена підписами уповноважених осіб та скріплена печатками сторін. Презюмується, що надіслана експедитору заявка з відміткою печатки виконавця підписана уповноваженою особою виконавця є прийнятою до виконання. Заявка може бути подана експедитором за допомогою засобів факсимільного зв'язку (факсом) чи/або іншим фіксованим шляхом (способом). Факс-копія заявки має юридичну силу оригіналу.

Пунктами 3.1-3.4 договору передбачено, що вартість перевезення обумовлюється сторонами на кожен рейс в заявці. Розрахунок за надані послуги здійснюється в національній валюті України (гривні) шляхом перерахування коштів експедитором на розрахунковий рахунок виконавця. Підтвердженням факту надання послуг є оригінал товарно-транспортної накладної (ТТН, CMR) з відміткою відправника вантажу, перевізника, виконавця, одержувача вантажу, або інший документ, що підтверджує отримання вантажу вантажоодержувачем. Експедитор оплачує замовлені послуги протягом 14 (чотирнадцяти) банківських днів з моменту отримання експедитором всього переліку документів, вказаного в заявці.

Відповідно до п. 4.1 договору сторони повинні неухильно дотримуватись зобов'язань щодо даного договору та чинного законодавства України.

Водночас, п. 4.2.3. договору передбачає, що до прав виконавця належить отримувати оплату за надані послуги в строк і в порядку, передбаченому даним договором.

До обов'язків виконавця належить забезпечити подачу автомобіля в місце, терміни та строки, узгоджені сторонами. Водій виконавця зобов'язаний перевіряти правильність заповнення супровідних документів на вантаж, вимагати від вантажовідправника, вантажоодержувача проставлення необхідних відміток на супровідних документах. Водій виконавця зобов'язаний обґрунтувати всі зроблені ним в ТТН/CMR застереження, що стосуються зовнішнього стану вантажу та його пакування, укладки., а також своєчасно доставити вантаж у пункт призначення у повному обсязі без пошкоджень і передати його вантажоодержувачу, що вказаний у супровідних документах (п.п.4.3.1,4.3.4, 4.3.5., 4.3.6).

Обов'язки експедитора відповідно до договору полягають у забезпеченні належного оформлення супровідної документації на вантаж, що перевозиться, товарно-транспортних, митних, інших документів, необхідних для проходження митного, ветеринарного, екологічного та іншого контролю, а також в оплаті наданих виконавцем послуг, в обсязі та на умовах, передбачених даним договором.

Як зазначає позивач, 07.07.2014 р. на адресу приватного підприємства "Транс-Атлас" від товариства з обмеженою відповідальністю "ДТА-ЛОГІСТИК ГРУПП" надійшла Заявка на перевезення вантажу № 38, відповідно до якої ПП "Транс-Атлас" зобов'язувалося здійснити перевезення вантажу, а відповідач зобов'язувався оплатити вартість наданих послуг (а.с. 13).

Як вбачається з поданої відповідачем Заявки від 07.07.2014 р. ПП "Транс-Атлас" зобов'язалося 08.07.2014 -12.07.2014 р. здійснити перевезення вантажу (м'ясо глибокої заморозки, 21 т, 86 м 3 ) за маршрутом: адреса завантаження: 49393, Lohne, Brageler Strase, 110 (Німеччина), адреса розвантаження: м. Київ згідно CMR (Україна).

Відповідно до умов даної Заявки вартість перевезення складає 2 300 євро по курсу НБУ на день розвантаження, що становить 36 589,01 грн; умови оплати - безготівковий розрахунок протягом 10-14 банківських днів по оригіналам документів.

Як досліджено судом, ПП "Транс-Атлас" виконало взяті на себе зобов'язання щодо перевезення вантажу за маршрутом, у визначені строки, що підтверджується міжнародною товарно-транспортною накладною (а.с. 17).

Перевезення здійснене водієм ПП "Транс-Атлас (Лялька Віктор Володимирович), використовуючи сідловий тягач/напівпричеп-рефрижератор із державним номером АС 0424 ВН/АС 3422 ХТ.

Позивач (виконавець) направив відповідачу рекомендованим листом оригінали документів, а саме: рахунок - фактуру № ТА-0000532 від 11.07.2014 р. на суму 36 589,01 грн (а.с. 14), акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № ОУ - 4331 від 11.07.2014 р., міжнародну товарно-транспортну накладну CMR № U14-000217-052000, договір транспортного експедирування № 0-07/14 від 07.07.2014 р.

Вказаний лист з документами вручено адресату особисто 26.07.2014 р. о 19 год. 00 хв., що підтверджується витягом із інтернет сервісу "Відстеження пересилання поштових відправлень» українського поштового зв'язку "Укрпошта".

Також, на підтвердження відповідачу оригіналів документів підтверджується витягом із Журналу реєстрації вихідної кореспонденції ПП "Транс-Атлас".

Однак, відповідач в порушення пункту 3.4 договору, не оплатив надані послуги згідно заявки № 38 від 07.07.2014 р. на суму 36 589,01 грн протягом 10 - 14 банківських днів з моменту отримання повного пакету документів.

Таким чином, станом на день подання позову та розгляду справи, заборгованість відповідача перед позивачем становить 36 589,01 грн, доказів погашення якої на час розгляду справи не надано.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов'язання з договору транспортного експедирування.

Статтею 929 ЦК України передбачено, що за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.

Статтею 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" визначено, що перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.

Товарно-транспортна накладна є основним документом, що підтверджує надання послуг по перевезенню вантажів. Саме ТТН виступає первинним документом бухгалтерського обліку.

Відповідно до п. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплати гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У даному випадку ПП "Транс-Атлас" зобов'язувалося доставити вантаж до місця призначення в терміни і строки, визначені Заявкою на перевезення № 38 від 07.07.2014 р., а відповідач зобов'язувався сплатити кошти у розмірі 36 589,01 грн за доставку вантажу до пункту призначення.

Пунктом 1 ст. 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною першою статті 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку мало місце порушення договірних зобов'язань з боку відповідача щодо оплати за надані послуги перевезення.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, суду не подав.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32 - 33, 43 - 44, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТА-Логістик Групп", пров. Перспективний, 10, м. Полтава, 36007 (код ЄДРПОУ 39212881, р/р 26007054615632 ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 331401) на користь Приватного підприємства "Транс-Атлас", вул. Миру, 27, с. Піддубці, Луцький район, Волинська область, 43001; п/а: вул. Захарова, 7-Б, м. Луцьк, 43020 (ІПН 360716903089, р/р 26001222517 у "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ, МФО 380805) 36589,01 грн боргу, 1827,00 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Сірош Д.М.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення12.01.2015
Оприлюднено15.01.2015
Номер документу42279723
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/2339/14

Рішення від 12.01.2015

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 13.11.2014

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні