cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну 16тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"12" січня 2015 р. Справа № 911/4991/14
за позовом Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
до відповідача фермерського господарства «Валма», с. Турівка Згурівського району
про стягнення 822,90 грн.
Суддя О.В. Конюх
представники сторін:
від позивача: Палєй О.П., уповноважена, довір. від 26.11.2014р. № 158-08/2492
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ :
позивач - Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ, звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 17.11.2014р. № 158-08/2378 до відповідача - фермерського господарства «Валма», с. Турівка Згурівського району, в якому просить стягнути з відповідача 822,90 грн. заборгованості за виконані за Договором № 36/5 на виконання робіт по створенню науково-технічної продукції від 12.06.2012р. роботи, та покласти на відповідача відшкодування позивачу судового збору.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не виконав свої зобов'язання щодо оплати за виконані позивачем роботи згідно умов договору від 12.06.2012р. № 36/5, а саме не сплатив у встановлений строк їх вартість 822,90 грн., які позивач просить суд стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою від 24.11.2014р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 911/4991/14, призначено справу до розгляду на 09.12.2014р. Ухвалою від 09.12.2014р. розгляд справи відкладено.
Відповідач вимоги ухвал суду від 24.11.2014р. та від 09.12.2014р. не виконав, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, представник відповідача в судові засідання 09.12.2014р. та 12.01.2015р. не з'явився, про причини нез'явлення суд належним чином не повідомив, хоча в порядку ст.ст. 64, 87 ГПК України належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судових засідань, про що свідчать залучені до матеріалів справи повідомлення про вручення поштових відправлень.
Відповідно до пункту 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Розглянувши позов Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ (далі по тексту - ДУ «Інститут охорони грунтів») до відповідача - фермерського господарства «Валма», с. Турівка Згурівського району (далі по тексту - ФГ «Валма»), всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів. Майново-господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання виникають на підставі договорів (стаття 179 ЦК України) і сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (стаття 627 ЦК України).
Підставою виникнення взаємних прав та обов'язків сторін у справі є укладений 12.06.2012р. між Київським обласним державним проектно-технологічним центром охорони родючості ґрунтів і якості продукції (виконавець) та ФГ «Валма» (замовник) Договір № 36/5 на виконання робіт по створенню науково-технічної продукції (далі - Договір), відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується виконати роботи по агрохімічному обстеженню земель сільськогосподарського призначення на площі 211,0 га. На основі проведених досліджень замовнику видаються матеріали агрохімічного обстеження земель з еколого-агрохімічними показниками якості, визначеною бальною оцінкою полів та картограми вмісту елементів живлення (розділ 1 Договору). Загальна вартість виконаних робіт становить 822,90 грн., кінцевий розрахунок між сторонами проводиться по завершенню робіт після підписання акту приймання-здачі на виконані роботи (пункти 5.3, 5.4 Договору).
На підставі наказів Міністерства аграрної політики та продовольства від 04.09.2012р. № 542 «Про реорганізацію державних установ, діяльність яких пов'язана з охороною родючості ґрунтів та якістю продукції», від 20.03.2013р. № 198 «Про перейменування та затвердження нової редакції Положення про державну установу «Інститут охорони ґрунтів України» позивач є правонаступником виконавця за Договором - Київського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції.
Згідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними. Та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
За правовим змістом відносини сторін є змішаним договором, який містить елементи договорів підряду та надання послуг.
Згідно визначенням ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. За частиною 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до частини 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно повинно бути виконано у цей строк. Ця норма кореспондується з приписами частини 1 статті 193 ГК України.
Позивач на виконання своїх зобов'язань виконав обумовлені договором роботи та на підставі проведених досліджень виготовив матеріали еколого-агрохімічного дослідження земель сільськогосподарського призначення ФГ «Валма», про що свідчать залучені до матеріалів справи: 1)копія Акту готовності матеріалів наукового дослідження з агрохімічного обстеження земель сільськогосподарського призначення від 12.06.2012р., який підписаний та скріплений печатками обох сторін (оригінал якого позивачем надано та судом досліджено в судовому засіданні) та 2) копія виготовлених матеріалів дослідження (вихідний номер № 2136 від 18.12.2012р.), які відповідають умовам Договору.
Відповідно до частини 1 ст. 854 ЦК України замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи. Відповідно до частини 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та у порядку, що встановлені договором.
Відповідно до частини 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Пунктами 5.3, 5.4 Договору сторони встановили, що загальна вартість виконаних робіт становить 822,90 грн., кінцевий розрахунок між сторонами проводиться по завершенню робіт.
За таких обставин у відповідача (замовника) виник обов'язок оплатити виконані позивачем (виконавцем) роботи. Позивач твердить, що відповідач за виконані за Договором роботи з позивачем не розрахувався.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. Згідно до частини 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Частиною 2 ст. 614 ЦК України обов'язок щодо доведення відсутності вини законом покладено на особу, яка порушила зобов'язання. Відповідач доказів оплати коштів за виконані з договором роботи суду не надав, доводи позивача не спростував.
За таких обставин судом встановлено факт порушення відповідачем свого зобов'язання перед позивачем за Договором № 36/5 на виконання робіт по створенню науково-технічної продукції від 12.06.2012р., який полягає у несплаті позивачу коштів в сумі 822,90 грн. у строк, встановлений пунктами 5.3, 5.6 Договору та ст. 854 ЦК України.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача суми основної заборгованості обґрунтованими, законними, такими, що підтверджуються дійсними обставинами та матеріалами справи та задовольняє вимогу про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 822,90 грн. повністю. Відповідно до ст. 49 ГПК України, суд покладає на відповідача відшкодування позивачу сплаченого судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 34, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» задовольнити повністю .
2. Стягнути з фермерського господарства «Валма» (07631, Київська обл., Згурівський район, с. Турівка, ідентифікаційний код 34099079)
на користь Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (04112, м. Київ, вул. Олени Теліги, буд. 8, ідентифікаційний код 25835792)
822,90 грн. (вісімсот двадцять дві гривні дев'яносто копійок) заборгованості,
1827,00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень нуль копійок) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Суддя О.В. Конюх
Повний текст рішення підписано 16.01.2015р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2015 |
Оприлюднено | 16.01.2015 |
Номер документу | 42313086 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Конюх О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні