Справа № 426/2490/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2015 року , м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області у складі головуючого судді Гашинської О.А., при секретарі Івлєвій А.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове, матеріали цивільної справи за позовом Публічного акціонерного товариства «Златобанк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлант - Логістік», ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив:
Голова Правління АТ «Златобанк» звернувся до суду з даним позовом, в якому зазначив, що 29 листопада 2013 року між АТ «Златобанк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Атлант - Логістік» було укладено Договір про надання овердрафту № 300/19/13-OVER (далі кредитний договір) та Договір про внесення змін № 1 до нього. Згідно п. 1.1 Кредитного договору в порядку та на умовах, встановлених цим Кредитним Договором та чинним законодавством України, Кредитодавець надає Позичальнику кредит, а позичальник зобов'язується в повному обсязі повернути Кредит, сплатити проценти за користування кредитом та виконати інші умови цього кредитного договору. Згідно п. 1.2.1 Кредитного договору кредит надається для оплати витрат, пов'язаних з поточною діяльністю відповідача 1. Позичальник не може використовувати кредитні кошти на покриття збитків своєї господарської діяльності, формування та/або збільшення статутного капіталу Відповідача 1 та інших господарських товариств, на інші цілі, заборонені чинним законодавством. Згідно п. 1.3 Ліміт за кредитом становить максимально припустиму суду, яка складає 500 000,00 (п'ятсот тисяч) 00 коп. Згідно п. 1.4 кредитного договору Кінцева дата повернення кредиту: не пізніше 28 листопада 2014 року включно. Згідно п. 1.5 кредитного договору за користування кредитом позичальником сплачуються проценти у вигляді фіксованої Процентної ставки, яка встановлюється у розмірі:
· Від 1 до 10 днів користування - 15% річних;
· До 20 днів користування - 20% річних;
· До 30 днів користування - 21% річних;
· Від 31 дня - 23 % річних.
Для забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором АТ «Златобанк» та ОСОБА_1 уклали 29 листопада 2013 року Договір поруки № 300/19/13-OVER/P-1. Згідно п. 1.1 Договору поруки Поручитель поручається перед Кредитором та зобов'язується відповідати за повне та своєчасне виконання Боржником своїх боргових зобов'язань перед Кредитором за Кредитним договором, в повному обсязі таких зобов'язань. Сторони домовились, що зобов'язання Поручителя перед Кредитором є безумовним та для їх виконання дотримання ніяких інших умов, крім передбачених Договором поруки та Кредитним договором, не потребується. Згідно п. 1.2 Договору поруки Поручитель та Боржник відповідають перед Банком як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед Банком в тому ж обсязі, що і Боржник, в такому ж порядку та строки, що і Боржник. Банк має право вимагати виконання боргових зобов'язань частково або в повному обсязі як від Боржника та Поручителя разом, так і від будь - кого з них окремо. Банк у разі одержання виконання Боргових Зобов'язань боржником та або Поручителем не в повному обсязі має право вимагати/отримати неодержані/ невиконані Боргові зобов'язання від Боржника та/або Поручителя. Боржник та Поручитель залишаються зобов'язаними доти, доки Боргові зобов'язання не будуть виконані в повному обсязі.
Для забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором АТ «Златобанк» та ОСОБА_2 уклали 29 листопада 2013 року Договір поруки № 300/19/13-OVER/P-2 Згідно п. 1.1 Договору поруки Поручитель поручається перед Кредитором та зобов'язується відповідати за повне та своєчасне виконання Боржником своїх боргових зобов'язань перед Кредитором за Кредитним договором, в повному обсязі таких зобов'язань. Сторони домовились, що зобов'язання Поручителя перед Кредитором є безумовним та для їх виконання дотримання ніяких інших умов, крім передбачених Договором поруки та Кредитним договором, не потребується. Згідно п. 1.2 Договору поруки Поручитель та Боржник відповідають перед Банком як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед Банком в тому ж обсязі, що і Боржник, в такому ж порядку та строки, що і Боржник. Банк має право вимагати виконання боргових зобов'язань частково або в повному обсязі як від Боржника та Поручителя разом, так і від будь - кого з них окремо. Банк у разі одержання виконання Боргових Зобов'язань боржником та або Поручителем не в повному обсязі має право вимагати/отримати неодержані/ невиконані Боргові зобов'язання від Боржника та/або Поручителя. Боржник та Поручитель залишаються зобов'язаними доти, доки Боргові зобов'язання не будуть виконані в повному обсязі.
Згідно п. 3.4.2 Кредитного договору Позичальник зобов'язаний сплачувати проценти/комісію у розмірі та в порядку, передбаченому цим Кредитним договором,, згідно з умовами кредитного договору. Згідно п. 3.4.3 Кредитного договору Позичальник зобов'язаний повернути кредит в повному обсязі в порядку та в строки, передбачені цим Кредитним договором, в тому числі достроково, у разі настання обставин, за яких Банк має право вимагати дострокового повернення Кредиту, в тому числі у випадку настання Несприятливих обставин/подій. Згідно п. 3.4.4 Кредитного договору Позичальник зобов'язаний безумовно сплатити неустойку (штраф, пеню), інші штрафні санкції, відшкодувати заподіяні Банку збитки, завдані невиконанням/неналежним виконанням умов Кредитного договору. Згідно п. 2.4 Кредитного договору моментом (днем) повернення кредитних коштів вважається день зарахування на Рахунок грошових коштів до досягнення на ньому кредитного залишку. Згідно пунктів 2.5, 2.6, 2.7 Кредитного договору проценти за користування кредитом нараховуються Кредитодавцем виходячи з суми дебетового залишку на рахунку у валюті Овердрафту. При розрахунку процентів приймається рік і місяць, рівні календарній кількості днів. Проценти сплачуються за фактичний строк користування. Овердрафтом щомісячно з першого по сьоме число (включно) місяця, що слідує за місяцем нарахування процентів позичальник самостійно перераховує проценти на рахунок процентів. Проценти за останній місяць користування кредитом сплачуються в Кінцеву дату повернення кредиту. Якщо останній день повернення Кредиту та/або сплати Процентів припадає на вихідний, святковий день або інший неробочий день, то Позичальник має право повернути Кредит та/або сплатити проценти наступного робочого дня. Згідно п. 3.1.4 Кредитного договору Кредитодавець має право: відмовитися від подальшого кредитування Позичальника за цим договором частково або в повному обсязі та/або вимагати повернення у повному обсязі наданих Кредитних коштів ( в тому числі дострокового повернення), сплати процентів за весь строк користування Кредитними коштами та неустойки/штрафів ( за їх наявності) у разі настання та/або існування хоча б однієї з таких обставин: - у випадку одноразового порушення Позичальником будь-якого з Боргових зобов'язань, в будь-якій їх частині, наявності/виникненні Випадку невиконання умов. Згідно п. 4.1. Кредитного договору за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів та/або за несвоєчасну повну чи часткову сплату/несплату процентів, банк має право стягнути, а Позичальник зобов'язаний сплатити неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період прострочення за кожен день прострочення та обчислюється з суми неповерненого Кредиту та/або несплачених Процентів. Сплата пені не звільняє Позичальника від сплати Кредиту та/або процентів до моменту фактичного погашення заборгованості.
Позичальник порушив умови Кредитного договору не сплачуючи у встановлений строк проценти за користування кредитом. Реагуючи на несплату процентів по Кредитному договору Банк звертався до Позичальника з листами - попередженнями та листами - вимогою. На даний час відповідачі не усунули порушення умов Кредитного договору У зв'язку з цим банк прийняв рішення захистити порушені права та інтереси шляхом звернення до суду. Станом на 13.11.2014 року заборгованість Відповідача 1 за Кредитним договором становить 531 345, 89 і складається з:
· Заборгованості за основним боргом (кредитом) в сумі 498 345,89 грн.;
· Заборгованості за процентами в сумі 32 697,13 грн.;
· Пені за прострочену заборгованість за відсотками в розмірі 725,51 грн.
Згідно ч. 1 ст. 113 ЦПК України позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях пред'являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача. Зазначена позовна заява підсудна Ленінському районному суду м. Луганська за місцезнаходженням одного з відповідачів. Згідно Розпорядження № 2710/38-14 від 02.09.2014 р. Голови ВССУ визначено територіальну підсудність справ Ленінського районного суду м. Луганська саме Сватівському районному суду.
Просить суд стягнути з відповідачів солідарно на користь АТ «Златобанк» заборгованість у розмірі 531 768,53 грн. та сплачений судовий збір в сумі 3654,00 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надавши суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, на позовних вимогах наполягає, проти винесення заочного рішення не заперечує (а.с.94,97,100), а також просить суд стягнути з відповідачів понесені витрати за публікацію оголошення в ЗМІ про виклик відповідачів до суду у розмірі 693,00 грн.(а.с.105-107).
Відповідачі ТОВ «Атлант - Логістік», ОСОБА_1, ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені через оголошення в пресі відповідно до ст.. 74 ЦПК України (а.с.109-110).
15.01.2015 р. суд на місці ухвалив: провести заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні матеріали справи, надані докази, вважає, що позовні вимоги АТ «Златобанк» підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав:
29 листопада 2013 року між АТ «Златобанк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Атлант - Логістік» було укладено Договір про надання овердрафту № 300/19/13-OVER та Договір про внесення змін № 1 до нього. Згідно даного Кредитного договору кредитодавець надає позичальнику кредит, а позичальник зобов'язується в повному обсязі повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитом та виконати інші умови цього кредитного договору, кінцева дата повернення кредиту: не пізніше 28 листопада 2014 року включно. За користування кредитом позичальником сплачуються проценти у вигляді фіксованої Процентної ставки, яка встановлюється у розмірі: від 1 до 10 днів користування - 15% річних; до 20 днів користування - 20% річних; до 30 днів користування - 21% річних; від 31 дня - 23 % річних (а.с.11-22).
Для забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором АТ «Златобанк», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали 29 листопада 2013 року Договори поруки № 300/19/13-OVER/P-1 та № 300/19/13-OVER/P-2 відповідно (а.с.23-31,32-39).
Згідно п. 1.1 Договорів поруки Поручитель поручається перед Кредитором та зобов'язується відповідати за повне та своєчасне виконання Боржником своїх боргових зобов'язань перед Кредитором за Кредитним договором, в повному обсязі таких зобов'язань. Сторони домовились, що зобов'язання Поручителя перед Кредитором є безумовним та для їх виконання дотримання ніяких інших умов, крім передбачених Договором поруки та Кредитним договором, не потребується.
Згідно п. 1.2 Договору поруки Поручитель та Боржник відповідають перед Банком як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед Банком в тому ж обсязі, що і Боржник, в такому ж порядку та строки, що і Боржник. Банк має право вимагати виконання боргових зобов'язань частково або в повному обсязі як від Боржника та Поручителя разом, так і від будь - кого з них окремо. Банк у разі одержання виконання Боргових Зобов'язань боржником та або Поручителем не в повному обсязі має право вимагати/отримати неодержані/ невиконані Боргові зобов'язання від Боржника та/або Поручителя. Боржник та Поручитель залишаються зобов'язаними доти, доки Боргові зобов'язання не будуть виконані в повному обсязі.
Згідно копії розрахунку заборгованості за кредитним договором заборгованість станом на 15.11.2014 року складає 531 768,53 грн., яка складається з наступного: 498 345,89 грн. - заборгованість за основним боргом (кредитом); 32 697,13 грн. - заборгованість за процентами; 725,51 грн. - заборгованість по сплаті пені (а.с.40).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.. 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно ст.. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст.. 536 ЦК України, за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти.
Відповідно до ст.. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст.. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦКУ країни договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п. 1 статті 628 Цивільного Кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти позичальнику в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Позивач свої зобов'язання за Договором та угодою виконав в повному обсязі, про що зазначив у своєму позові.
Відповідно до ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовується положення параграфа 1 глави 71 «Позика. Кредит. Банківський вклад» Цивільного кодексу України.
Відповідно до положень ст.. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу, згідно якої позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Пунктами 29, 30 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» надано роз'яснення про те, що при вирішенні спорів про дострокове повернення кредиту суд має враховувати положення статей 1050, 1054 ЦК і виходити з того, що якщо договором встановлено обов'язок позичальника повернути кредит частинами (із розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини кредитодавець має право вимагати дострокового повернення частини кредиту, що залишилася, та сплати процентів, належних йому від суми кредиту. Передбачене статтею 1050 ЦК право кредитодавця вимагати від позичальника дострокового повернення частини кредиту, що залишилася, є самостійним. Реалізація такого права жодним чином не залежить від пред'явлення кредитодавцем вимог про розірвання кредитного договору відповідно до положення статі 651 ЦК. Вимога про дострокове виконання кредитного договору навіть у разі належного його виконання, а якщо вимогу не буде задоволено - право звернення стягнення на предмет застави/іпотеки може бути заявлено заставодержателем лише в чітко визначених законом або договором випадках.
Згідно п. 3.4.2 Кредитного договору позичальник зобов'язаний сплачувати проценти/комісію у розмірі та в порядку, передбаченому цим Кредитним договором,, згідно з умовами кредитного договору. Згідно п. 3.4.3 Кредитного договору позичальник зобов'язаний повернути кредит в повному обсязі в порядку та в строки, передбачені цим Кредитним договором, в тому числі достроково, у разі настання обставин, за яких банк має право вимагати дострокового повернення кредиту, в тому числі у випадку настання несприятливих обставин/подій. Згідно п. 3.4.4 Кредитного договору позичальник зобов'язаний безумовно сплатити неустойку (штраф, пеню), інші штрафні санкції, відшкодувати заподіяні банку збитки, завдані невиконанням/неналежним виконанням умов Кредитного договору. Згідно п. 2.4 Кредитного договору моментом (днем) повернення кредитних коштів вважається день зарахування на рахунок грошових коштів до досягнення на ньому кредитного залишку. Згідно п. 3.1.4 Кредитного договору кредитодавець має право: відмовитися від подальшого кредитування позичальника за цим договором частково або в повному обсязі та/або вимагати повернення у повному обсязі наданих кредитних коштів (в тому числі дострокового повернення), сплати процентів за весь строк користування кредитним коштами та неустойки/штрафів (за їх наявності) у разі настання та/або існування хоча б однієї з таких обставин: - у випадку одноразового порушення позичальником будь-якого з боргових зобов'язань, в будь-якій їх частині, наявності/виникненні випадку невиконання умов. Згідно п. 4.1. Кредитного договору за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів та/або за несвоєчасну повну чи часткову сплату/несплату процентів, банк має право стягнути, а позичальник зобов'язаний сплатити неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період прострочення за кожен день прострочення та обчислюється з суми неповерненого кредиту та/або несплачених процентів. Сплата пені не звільняє позичальника від сплати кредиту та/або процентів до моменту фактичного погашення заборгованості.
Статтею 543 ЦК України встановлено, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно ч. 1, ч. 2, ст.. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Суду надано платіжне доручення № 256358 від 17.11.2014 року про сплату судового збору в розмірі 3654,00 грн. та платіжне доручення № 157621 від 09 січня 2015 року про сплату оголошення в ЗМІ про виклик відповідачів до суду (а.с.1, 107).
Отже, позов АТ «Златобанк» до ТОВ «Атлант - Логістік», ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 509, 525, 526, 543, 553-554, 549, 599, 610-611, 1048-1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 58, 60, 113, 212-215, 223, 224-233, 294 ЦПК України,
вирішив:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Златобанк» задовольнити.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Златобанк» (код ЄДРПОУ 35894495, місце знаходження: 01030, м. Київ, вул.. Б.Хмельницького, 17/52) солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлант - Логістік» (місце знаходження: 91047, м. Луганськ, вул.. Гастелло, 39, код ЄДРПОУ 37523546), ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) заборгованість за кредитним договором № 300/19/13-OVER від 29.11.2013 року в сумі 531 768,53 грн., понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 3 654,00 грн., а також понесені витрати за публікацію оголошення у засобах масової інформації про виклик до суду у розмірі 693,00 грн.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше п'яти днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.А. Гашинська
Суд | Сватівський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2015 |
Оприлюднено | 23.01.2015 |
Номер документу | 42361854 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сватівський районний суд Луганської області
Гашинська О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні