cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" січня 2015 р.Справа № 916/5269/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі Н.В. Комендатенко
за участю представників:
від позивача - Приваленко В.В.,
від відповідача - Васильєва Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного підприємства „Будгарант-В" до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова про стягнення 57822,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство „Будгарант-В" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова про стягнення 57822,00 грн., посилаючись на наступне.
11.12.2013 року між ПП „Будгарант-В" та Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова було укладено договір про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти № 37 на проведення поточного ремонту покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень, які знаходяться за адресою: Французький бульвар, 22/30.
Відповідно до п. 1.1. договору учасник зобов'язується у 2013 році виконати роботи замовникові, а замовник - прийняти і оплатити такі роботи згідно кошторису на поточний ремонт покрівлі майстерень по Французькому бульвару, 22/30.
Згідно п. 1.3. договору передбачено, що обсяги закупівлі товарів, робіт чи послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Розділом 3 договору встановлено, що ціна договору становить 77499,60 грн., в тому числі ПДВ - 12916,60 грн. Ціна договору може бути зменшена за взаємною згодою.
Розділом 4 договору передбачено порядок здійснення оплати, що здійснюється шляхом перерахування замовником на розрахунковий рахунок підрядника коштів згідно акту приймання виконаних робіт КВ 2-В, довідки про вартість виконаних будівельних робіт ф-КБ-3, розрахунку поточної вартості матеріалів, виробів та конструкцій.
11.12.2013 року до вказаного договору № 37 від 11.12.2013 року були внесені доповнення, згідно яких п. 1.1 договору викладено в наступній редакції: „Замовник та Підрядник при виконанні робіт з поточного ремонту покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень по Французькому бульвару, 22/30 прийшли до згоди про зменшення суми договору до 57822,00 грн.".
Як зазначає позивач, 27.06.2014 року між сторонами укладено додаткову угоду № 2 до договору про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти №37 від 11.12.2013 року, а саме про внесення змін до п. 11 (місцезнаходження та банківські реквізити).
Так, згідно п. 6.3.1 статті 5 вказаного договору позивач як підрядник зобов'язався виконати роботи, вказані у ст.1 договору у строки, встановлені договором, а відповідач як замовник зобов'язався приймати виконані роботи згідно з актом приймання виконаних підрядних робіт.
Як стверджує позивач, підрядником виконані всі істотні умови договору № 37 від 11.12.2013 року та доповнення до договору №37, а саме відповідно до п. 6.1.2. статті 5 договору виконану роботу здано за відповідним актом (грудень 2013 р.), який підписаний сторонами. Відповідно до вказаного акту послуги надані належним чином на суму 57822,00 грн., зауважень, претензій з боку відповідача до підрядника не було. Проте, відповідачем не здійснено оплати за виконані роботи, що стало підставою для звернення позивача до суду із заявленим позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.12.2014 р. позовну заяву Приватного підприємства „Будгарант-В" прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 916/5269/14, при цьому розгляд справи призначено в засіданні суду на 15.01.2015 р.
Відповідач відзив на позов не надав, проте представник відповідача у судовому засіданні підтвердив виконання позивачем робіт на спірну суму та визнав позовні вимоги у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
11.12.2013 року між Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова (замовник) та ПП „Будгарант-В" (підрядник) було укладено договір про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти № 37 з доповненням до нього, згідно п. 1.1. якого позивач зобов'язується у 2013 році виконати роботи замовникові, зазначені в договорі, а замовник - прийняти і оплатити такі роботи згідно кошторису на поточний ремонт покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень по Французькому бульвару, 22/30.
В п. 1.2. договору визначено найменування роботи: поточний ремонт покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень по Французькому бульвару, 22/30.
В п. 1.3. договору зазначено, що обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
За умовами п. 2.1. договору учасник повинен виконати передбачені договором роботи, якість яких відповідає нормативним вимогам та положенням загальних умов.
Ціна договору визначена у 3 розділі договору та згідно п. 3.1. становить 77499,60 грн., в т.ч. ПДВ - 12916,60 грн. Ціна договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін (п. 3.2 договору).
При цьому у доповненні до договору № 37 від 11.12.2013 року замовник та підрядник при виконанні робіт з поточного ремонту покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень по Французькому бульвару, 22/30 прийшли до згоди про зменшення суми договору до 57822,00 грн.
Згідно п. 4.1. договору розрахунки проводяться шляхом перерахування замовником на розрахунковий рахунок підрядника коштів згідно акта приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2В, довідки про вартість виконаних будівельних робіт ф. КБ-3, розрахунку поточної вартості матеріалів, виробів та конструкцій.
У відповідності з п. 6.1.1, 6.1.2 договору замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати виконані роботи, а також приймати виконані роботи згідно з актом приймання виконаних підрядних робіт. В свою чергу згідно п. 6.3.1 договору підрядник зобов'язаний забезпечити виконання робіт та надання послуг, якість яких відповідає умовам договору, та у строки, встановлені цим договором.
Строк дії договору визначено в п. 10.2 договору, а саме останній набрав чинності з дня його підписання сторонами та діє до 31.12.2013 р.
Згідно додаткової угоди № 2 від 27.06.2014 року до договору № 37 від 11.12.2013 року про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, сторонами були внесені зміни до п. 11 щодо місцезнаходження та банківських реквізитів сторін.
Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Так, укладений між сторонами договір є підставою для виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.
При цьому з огляду на зміст правовідносин суд зазначає, що вказаний договір за своєю суттю відповідає зобов'язальним правовідносинам, що виникають з договорів підряду.
Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
У відповідності до ч. 1 ст. 853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Також за приписами ч. 1 ст. 877 Цивільного кодексу України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
В силу положень ст. 882 ЦК України замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття. Замовник організовує та здійснює прийняття робіт за свій рахунок, якщо інше не встановлено договором. У прийнятті робіт мають брати участь представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених законом або іншими нормативно-правовими актами. Замовник, який попередньо прийняв окремі етапи робіт, несе ризик їх знищення або пошкодження не з вини підрядника, у тому числі й у випадках, коли договором будівельного підряду передбачено виконання робіт на ризик підрядника. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Частиною 4 ст. 879 Цивільного кодексу України передбачено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
Згідно ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Положеннями ст. 843 України передбачено, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.
Як з'ясовано судом та визнається відповідачем, на виконання умов вказаного договору та доповнення до нього позивачем були виконані обумовлені сторонами роботи з поточного ремонту покрівлі (відновлювальні роботи після стихійного лиха) майстерень по Французький бульвар, 22/30, що підтверджується складеними між позивачем та відповідачем актом приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В за грудень 2013 року та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2013 року на суму 57822,00 грн., які підписані належним чином уповноваженими представниками сторін, підписи яких скріплено печатками сторін. Так, загальна вартість виконаних позивачем робіт за вказаним актом склала 57822,00 грн.
В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.
Отже, прийняття відповідачем виконаних позивачем ремонтних робіт є підставою виникнення у відповідача зобов'язання оплатити вказані роботи на підставі оформленого сторонами акту приймання виконаних будівельних робіт, як це передбачено умовами договору та приписами чинного законодавства.
Як з'ясовано судом та визнається відповідачем, Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова не було сплачено позивачу вартість виконаних робіт, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість в сумі 57822,00 грн., яка визнана відповідачем під час розгляду справи.
Так, несплатою позивачу вказаної суми заборгованості за спірним договором відповідач порушив умови вказаного договору, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу України.
В ч. 1 ст. 625 ЦК зазначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
В свою чергу невиконання зобов'язання або виконання зобов'язання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) згідно ст. 610 Цивільного кодексу України є порушенням зобов'язання.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства „Будгарант-В" про стягнення з відповідача суми заборгованості в розмірі 57822,00 грн. цілком обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, та рішення відбулось на користь позивача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Приватного підприємства „Будгарант-В" до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова про стягнення 57822,00 грн. задовольнити.
2. СТЯГНУТИ з Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (68082, м. Одеса, вул. Дворянська, 2; код ЄДРПОУ 02071091; р/р № 35221004000086 ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011) на користь Приватного підприємства „Будгарант-В" (685013, м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, буд. 263, кв. 5; код ЄДРПОУ 34108114; р/р № 26000500076123, в ПАТ „Креді Агріколь Банк", МФО 300614) заборгованість в сумі 57822/п'ятдесят сім тисяч вісімсот двадцять дві/грн. 00 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 1827/ одна тисяча вісімсот двадцять сім /грн. 00 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 20 січня 2015 р.
Суддя В.С. Петров
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2015 |
Оприлюднено | 23.01.2015 |
Номер документу | 42384309 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні