cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.01.15р. Справа № 904/10275/14
За позовом Комунального закладу "Дніпропетровський центрпервинної медико-санітарної допомоги № 5", (м. Дніпропетровськ)
про стягнення 4888,46 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: Ведернікова І.М. - представник (дов. № б/н від 01.12.14р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальний заклад "Дніпропетровський центрпервинної медико-санітарної допомоги № 5" (далі-позивач) звернувся до господарського суду із позовом до Комунального закладу "Дніпропетровська дитяча стоматологічна поліклініка № 3" Дніпропетровської обласної ради" (далі-відповідач) про стягнення 4 888,46 грн.
Сума позову складається з суми основного боргу.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги невиконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 244-ДКП/12 від 05.07.12р., в частині повного та своєчасного розрахунку за комунальні та експлуатаційні послуги.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але надав відзив на позовну заяву № 17/27 від 20.01.15р., яким підтверджує заборгованість по спірному договору в сумі 4 888,46 грн. та зазначає, що Комунальним закладом "Дніпропетровська дитяча стоматологічна поліклініка № 3" Дніпропетровської обласної ради" відповідно до договору оренди орендувалось нежитлове приміщення загальною площею 12,4 кв.м. за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Б. Трофімових, 111, що перебуває на балансі позивача для використання під розміщення стоматологічного кабінету. Протягом 2012 року закладом були отримані договори та відповідно до розрахунків рахунки та акти виконаних робіт на відшкодування комунальних послуг. У зв'язку з тим, що до 2012 року відшкодування витрат не проводилось, тому проектом кошторису на 2012 рік дані витрати не були передбачені і відповідно не затверджені кошторисом, що привело до виникнення вищевказаної кредиторської заборгованості. Додаткових асигнувань на оплату видатків виділено не було, тому заборгованість в сумі 4 888,46 грн. залишилась непогашеною і за даними бухгалтерського обліку не рахується.
Також, відповідачем подана заява, в якій підтверджує вищевказану суму заборгованості, проти позовних вимог не заперечує та просить суд розглянути справу буз участі уповноваженого представника.
Суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
05 липня 2012 року між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради, як орендодавець, та Комунальним закладом "Дніпропетровська дитяча стоматологічна поліклініка № 3" Дніпропетровської обласної ради", як орендар, було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 244-ДКП/12.
Згідно п. 1.1. договору оренди, з метою ефективного використання комунального майна орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07р. № 41/11 із змінами та доповненнями передає, а орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно нежитлове приміщення (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 12,4 кв.м., розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Братів Трофімових, 111 на першому поверсі 4-поверхової будівлі, балансова вартість будівлі станом на 01.03.2012р., становить 4 412,0 грн., без ПДВ, що перебуває на балансі КЗ "Дніпропетровського центру первинної медико-санітарної допомоги № 5", для використання під розміщення кабінету Комунального закладу "Дніпропетровської дитячої стоматологічної поліклініки № 3"Дніпропетровської обласної ради". Використання об'єкту оренди не за цільовим призначенням забороняється.
Відповідно до п. 2.1. договору оренди, передача комунального нерухомого майна (об'єкт оренди) в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на цей об'єкт оренди. Власником майна (об'єкт оренди) залишається територіальна громада міста Дніпропетровська (в особі міської ради), а орендар користується ним протягом строку оренди.
Пунктами 2.2., 2.3. договору оренди встановлено, що орендар вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі об'єкта оренди. Передача об'єкта оренди в оренду здійснюється на підставі акта приймання-передачі об'єкта оренди, підписаного балансоутримувачем, орендодавцем та орендарем.
Розрахунок орендної плати здійснюється за методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженою міською радою (п. 3.1. договору оренди).
Розмір річної орендної плати становить 1 гривня, без ПДВ і спрямовується орендарем на рахунок балансоутримувача об'єкта оренди, як бюджетної установи. Нархування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується орендарем на рахунок балансоутримувача (п. 3.2. договору оренди).
Згідно п. 3.4. договору, орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності орендаря.
Орендна плата сплачується орендарем за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди включно.
У відповідності до п. 3.7. договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням штрафних санкцій, у співвідношенні, визначеному п. 3.2. цього договору.
Орендар зобов'язаний, використовувати об'єкт оренди відповідно до його цільового призначення та умов цього договору. Своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди, включно (п.п. 5.1., 5.2. договору оренди).
Протягом 5 днів з дати укладення цього договору укласти з балансоутримувачем або з відповідними комунальними службами договір на сплату комунальних послуг (газ, електроенергія, тепло, водопостачання та водовідведення, вивезення сміття, телефон) та з балансоутримувачем - договір на сплату експлуатаційних витрат, у т.ч. відшкодування витрат по податку на землю (п. 5.11. договору оренди).
Орендар має право, використовувати об'єкт оренди відповідно до цільового призначення умов цього договору (п. 6.1. договору оренди).
Орендодавець зобов'язаний, передати орендарю в оренду об'єкт оренди згідно з цим договором за актом приймання-передачі, який складається між балансоутримувачем, орендодавцем та орендарем і підписується одночасно з цим договором. Здійснювати контроль за своєчасним і повним надходженням платежів до міського бюджету за оренду нерухомого майна. Письмово повідомити орендаря, не пізніше ніж за 30 (тридцять) діб, про свій намір щодо припинення цього договору (п.п. 7.1. - 7.3. договору оренди).
Згідно п. 8.1. договору, орендодавець має право, встановлювати оренду плату згідно з методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженою міською радою.
Цей договір діє з 05.07.2012 року до 05.07.2013 року включно (п. 10.1. договору оренди).
Заборгованість за надані комунальні та експлуатаційні послуги, за договором оренди нерухомого майна № 244-ДКТТ/12 від 05.07.2012 року, які надавались відповідачу в повному обсязі, за липень - грудень 2012 року складають у сумі 2510,28 грн.
Позивач зазначає, що за період з 01.01.2012р. по 30.06.2012р. відповідач фактично користувався комунальними послугами до заключення вищевказаного договору оренди, що надавались актами надання послуг, а отже вони є не договірні. Факт надання за даний період відповідачем підтверджується.
Заборгованість за надані комунальні та експлуатаційні послуги за період з 01.01.12р. по 30.06.12р. складається у загальному розмірі 2 378,18 грн., а саме:
- за січень 2012 року - 389,02 грн.;
- за лютий - травень 2012 року - 1578,12 грн.;
- за червень 2012 року - 411,04 грн.
Таким чином разом заборгованість за комунальні та експлуатаційні послуги відповідача перед позивачем складає у сумі 4 888,46 грн.
З метою урегулювання спору Комунальний заклад "Дніпропетровський центрпервинної медико-санітарної допомоги № 5" неодноразово письмово звертався до Комунального закладу "Дніпропетровська дитяча стоматологічна поліклініка № 3" Дніпропетровської обласної ради".
Позивачем було направлено на адресу відповідача претензію щодо відшкодування заборгованості на загальну суму 4 888,46 грн.
24 листопада 2014 року відповідач надіслав позивачу лист № 396/620 з відповіддю на претензію, в якій в якому не задовольняє претензійні вимоги.
Позивач вказує на те, що його боку були вжиті всі заходи досудового врегулювання спору, проте з боку відповідача вони не були належним чином виконані.
Не оплачуючи вартість наданих послуг, відповідач порушує права та законні інтереси позивача, а також положення Цивільного кодексу України. Несвоєчасне проведення розрахунків відповідачем приводить до проблемних питань при відображенні фактичних видатків позивача, як Балансоутримувача, та утворення простроченої дебіторської заборгованості.
Так, у разі відшкодування витрат Орендарем кошти надходять на реєстраційні рахунки Балансоутримувача. За операціями поточного року ці кошти зараховуються як відшкодування здійснених витрат та відносяться на відновлення касових видатків. Залежно від проведених операцій коригуються фактичні видатки позивача. Відповідно до бютжетного законодавства право установи на витрачання бютжетних асигнувань, передбачених у кошторисах поточного року, припиняється 31 грудня поточного року. Тому, у разі надходження коштів на реєстраційний рахунок позивача за загальним фондом за операціями, проведеними в минулих бюджетних періодах, отримані кошти спрямовуються в дохід державного бюджету.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за комунальні та експлуатаційні послуги у сумі 4 888,46 грн.
Доказів виконання по оплаті за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 244-ДКП/12 від 05.07.12р. на загальну суму 4 888,46 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, але позовні вимоги позивача визнав у повному обсязі.
Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).
Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягнення суми боргу за надані комунальні та експлуатаційні послуги у сумі 4 888,46 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягаю задоволенню.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 599, 610, 612, 629, 901 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст. 49, ст. 75, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального закладу "Дніпропетровська дитяча стоматологічна поліклініка № 3" Дніпропетровської обласної ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 68; код ЄДРПОУ 05446350) на користь Комунального закладу "Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 5" (49128, м. Дніпропетровськ, вул. Братів Трофімових, буд. 111; р/р 35417001079858, МФО 805012, ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37899694) - заборгованість за надані комунальні та експлуатаційні послуги у сумі 4 888 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят вісім) грн. 46 коп., 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 22.01.15р.
Суддя І.Ю. Дубінін
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2015 |
Оприлюднено | 23.01.2015 |
Номер документу | 42388228 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дубінін Ігор Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні