Справа № 172/327/14-ц
Провадження № 2/172/77/15
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.01.2015 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді -Порох К.Г.
секретаря - Лук'яненко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" про розірвання договору оренди земельної ділянки, скасування його державної реєстрації та стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на ті обставини, що 03 грудня 2010 року між ним та ТОВ"Дніпроагростандарт", був укладений Договір оренди земельної ділянки, яка належить йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія - IV-ДП №006837 від 23 листопада 2001 року, виданого Письменською селищною радою Васильківського р-ну Дніпропетровської обл., площею 7,834 га, кадастровий номер -1220755400:01:006:0078. Договір зареєстровано у Відділі Держкомзему Васильківського р-ну Дніпропетровської області 11.01.2012 року під реєстраційний №122075544001104. Відповідач зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату у розмірі 3% від вартості земельної ділянки, що складає в 2013 році 169362,69 грн., і становить 5081 грн., яка сплачується не пізніше 20 грудня поточного року.
В порушення вимог Договору відповідач не склав з ним додаткової угоди на отримання орендної плати у натуральному вигляді. В зв'язку з чим, відповідач кожного разу зменшує кількість товарної продукції, проводить розрахунки не тією сільгосппродукцією, що потрібна, а також не надає тієї продукції яку обіцяв усно під час підписання даного Договору, повністю ігноруючи його права та інтереси. На даний час відповідач сплатив орендну плату за 2013 рік у вигляді 400кг кукурудзи(вартість 1т-1170грн.), та 800кг ячменю(1500грн./т), а всього на суму 1668грн.(468грн. кукурудза)+1200грн. (ячмінь). Вважає, що відповідач заборгував йому 3413грн., а тому зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01% несплаченої суми оренди за кожен день прострочення, сума пені складає 3208грн.22коп. У зв'язку з такими неодноразовими порушеннями відповідачем умов договору оренди землі бажання продовжувати орендні відносини з відповідачем у позивача не має.
Просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки, який було укладено між ним та відповідачем, скасувати його державну реєстрацію та стягнути з відповідача заборгованість.
Представник позивача ОСОБА_2 в заяві на ім'я суду підтримав позовні вимоги позивача, просить розглядати справу у його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з'явився без поважних причин, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи. Заперечень проти позову не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Укладення договору оренди землі між сторонами у справі є дією двох осіб, спрямованою на набуття цивільних прав та обов'язків щодо оплатного користування земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності позивачки, що відповідає загальним вимогам цивільного законодавства щодо правочинів (договорів), передбачених в ст.202 ЦК України.
Відповідно до ст.ст.11, 60 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються загальними нормами цивільного законодавства: ЦК України, спеціальними нормами права, що містяться в Земельному Кодексі України, Законі України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також, безпосередньо договором оренди землі, укладеним між сторонами з дотриманням останніми вимог чинного законодавства (ст. 2 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ч.1 ст. 626, ч.1 ст.628 Цивільного Кодексу України - договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі " оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності
У статтях 12, 14, 19 цього Закону України "Про оренду землі" зазначено, що договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату (розмір якої, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду, індексації передбачаються умовами договору, які не можуть суперечити законам України) передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк. Після досягнення сторонами домовленості з питань орендної плати та інших істотних умов, передбачених ч. 2 ст. 14 Закону України "Про оренду землі", підписання договору оренди та його реєстрації він набуває чинності ( статті 16, 21, 25 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до копії Договору оренди землі, що є в матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_1 уклав договір оренди землі, яка належить йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ІV-ДП №006837, площею 7,834га та розташованої на території Письменської селищної ради Васильківського району Дніпропетровської області, з ТОВ "Дніпроагростандарт" на строк 5 років. Відповідно до п.3.1, 3.2. договору за кожен рік використання землі орендар виплачує орендну плату у грошовій формі в розмірі 3% від вартості земельної ділянки. Сплачується орендна плата один раз на рік на пізніше 20 числа місяця останнього календарного року, за який вноситься орендна плата за місцем знаходження орендодавця. Орендна плата по бажанню орендодавця може виплачуватися як у грошовому, так і натуральному або відробітковому вираженні, в поєднанні різних форм орендної плати. Виплата орендної плати натуроплатою та відробітковою формою проводиться з урахуванням щорічних біржових цін на сільськогосподарську продукцію та ринкових цін на виконання робіт на момент розрахунку. Згідно п.3.7 Договору оренди розмір орендної плати щорічно переглядається "у разі ... зміни коефіцієнтів індексації та інших випадках" (а.с.5-6).
З довідки відділу Держземагенства у Васильківському районі вбачається, що вартість земельної ділянки (паю), яка знаходиться на території Письменської селищної ради Васильківського району Дніпропетровської області на землях колишнього КСП ""Родіна"" станом на 01.01.2013 року, з урахуванням коефіцієнта індексації та коефіцієнат 1,756, становить:169362грн. 69коп.(а.с.10).
Відповідно до ст.ст.12-13ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.
Оскільки відповідач не надав заперечень та доказів на їх підтвердження щодо позовних вимог, суд вважає доведеними твердження позивача про зменшення кількості товарної продукції та проведення розрахунку натуральною сільгосппродукцією без погодження її з орендодавцем, проведення визначення кількості і вартості натуральної форми орендної плати на власний розсуд, що є зловживання правом з боку відповідача.
Відповідно до ст.610-611 ЦК України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов 'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди. Пунктом 12.3 Договору оренди землі передбачено припинення дії договору шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.(а.с.5-6).
Так як відповідачем не виконані обов'язки щодо виплати належної позивачу орендної плати за користування його земельною ділянкою, то договір підлягає розірванню.
Оскільки Договір оренди землі підлягає розірванню в зв'язку з його невиконанням, то мають бути задоволені вимоги позивача про скасування реєстраційного запису оспорюваного договору оренди землі.
З договору оренди земельної ділянки (п.3.1) за кожен рік використання землі орендар виплачує орендну плату у грошовій формі в розмірі 3% від вартості земельної ділянки. Вартість земельної ділянки на 01.01.2013рік складає 169362,69грн. (а.с.10). Твердження позивача про те, що йому в 2013 році відповідачем видано 400кг кукурудзи та 800кг ячменю за одну земельну ділянку відповідачем не спростовані. Тому заборгованість по орендній платі за 2013 р. відповідача перед позивачем складає 3413грн . = 5081грн. - (468грн. кукурудза)+1200грн. (ячмінь)
Пунктом 3.8 Договорів оренди землі передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 0,01% несплаченої суми за кожний день прострочення (а.с.31-32). На день подання позову відповідач прострочив виконання зобов'язання на 94 дня, тому сума пені складає 3413 Х 0,01% Х 94дня = 32,90грн., що підлягає стягненню з відповідача, в іншій частині вимог слід відмовити за їх безпідставністю.
В порядку ст.88ЦПК України з відповідача підлягають стягненню: на користь позивача судові витрати у справі: 487,20грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 12-13, 214, 610-611, 626-629 ЦК України, ст.1, 2, 12, 14, 19, 25, 27 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 5, 6, 8, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 224-225 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Розірвати Договір оренди земельної ділянки укладений 03 грудня 2010 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" та ОСОБА_1, площею 7,843 га, що належить йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія IV-ДП№006837 виданого Письменською селищною радою Васильківського району Дніпропетровської області 23.11.2001р.
Скасувати державну реєстрацію договору оренди укладеного Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" та ОСОБА_1, який зареєстровано у відділі Держкомзему Васильківського району Дніпропетровської області 11 січня 2012року №122075544001104.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" на користь ОСОБА_1, 3413грн. -вартість орендної плати, 32,90грн.- пеня, за несвоєчасну виплату орендної плати.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроагростандарт" на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати-сплачений судовий збір в розмірі 487грн.20коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Дніпропетровської області через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні при проголошенні рішення, в той же час, з моменту отримання копії рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Суддя:
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2015 |
Оприлюднено | 27.01.2015 |
Номер документу | 42393965 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Порох К. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні