номер провадження справи 1/48/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.01.2015 Справа № 908/6180/14
За позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (295565, АДРЕСА_1)
до відповідача: Приватного підприємства "Константа-буд" (72313, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд.103)
про стягнення 110 465 грн.00 коп.
Суддя Немченко О.І.
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_2, ордер серії НОМЕР_2 від 24.11.2014 р.
від відповідача - не з'явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Константа-буд" 110 465 грн.00 коп. заборгованості.
Позов заявлено на підставі ст.ст. 525, 610, 611, 629, 655, 656, 692, 712 Цивільного кодексу України та ст.ст. 20, 173, 174 Господарського кодексу України, і обґрунтовано посиланням на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо оплати поставленого позивачем товару.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 р. справу призначено до розгляду на 22.01.2015 р. на 15 год. 30 хвил., про що сторони були повідомлені належним чином, відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 22.01.2015 р. представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд задовольнити позов повністю та стягнути з відповідача на користь позивача 110 465 грн. 00 коп. основного боргу за договором постачання товару № 17-12/10-02 від 20.12.2010 р.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву та документи, витребувані судом, відповідачем не надано.
Про судовий розгляд справи відповідач був повідомлений належним чином, шляхом направлення на його адресу судом ухвали. Своїм правом бути присутнім у судовому засіданні відповідач не скористався.
Згідно з ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Ухвала суду про порушення провадження у цій справі надсилалась відповідачу за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Станом на день розгляду справи в суді Приватне підприємство "Константа-буд" з ЄДР не виключене. Витяги з ЄДР знаходяться в матеріалах справи.
Неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню цього спору.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
За заявою представника позивача, розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
По закінченні судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
20.12.2010 р. між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (постачальником, позивачем у справі) та Приватним підприємством "Константа-буд" (покупцем, відповідачем у справі) було укладено договір № 17-12/10-02 постачання товару (надалі - договір).
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 договору, постачальник зобов'язується передати в погоджені строки другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти товар (товари) і оплатити його згідно з умовами цього договору. Асортимент, кількість і ціна товару встановлюється сторонами в специфікації, яка є невід'ємною частиною даного договору.
Згідно з п. 2.1 договору, загальна сума договору обумовлюється сторонами та зазначена в специфікації.
Оплата здійснюється шляхом безготівкового переказу коштів протягом 1-го банківського дня на поточний рахунок постачальника, на підставі рахунку, виставленого постачальником (п. 2.3 договору).
Договір підписаний з боку обох сторін та скріплений печатками.
Специфікацією № 17-12/10-02 від 20.12.2010 р. сторони узгодили назву, кількість та вартість продукції. Всього 117 465 грн. 00 коп. Специфікація підписана з боку обох сторін та скріплена печатками ті є невід'ємною частиною договору.
Видатковою накладною № РН-0000014 від 22.12.2010 р., на підставі рахунку-фактури № СФ-000018 від 22.12.2010 р., позивач поставив, а відповідач отримав узгоджений сторонами товар на загальну суму 117 465 грн. 00 коп. Видаткова накладна підписана з боку обох сторін без зауважень та заперечень, зокрема, з боку відповідача уповноваженою особою Пасічний К.П., згідно довіреності серії ЯМФ № 844908 від 22.12.2010 р.
На підставі виставленого рахунку, відповідач сплатив позивачу суму коштів за отриманий товар частково, в розмірі 7 000 грн. 00 коп. Копії платіжних документів містяться в матеріалах справи.
Залишок заборгованості в розмірі 110 465 грн. 00 коп. відповідачем позивачу сплачено не було.
Стягнення з відповідача на користь позивача 110 465 грн. 00 коп. основного боргу було предметом судового розгляду у цій справі.
Суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі з урахуванням наступного:
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. (Аналогічна норма міститься і у ст. 526 Цивільного кодексу України.). До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 692 Цивільного кодексу України передбачено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
Як встановлено судом, спірні правовідносини сторін були врегульовані договором № 17-12/10-02 постачання товару від 20.12.2010 р. та специфікацією № 1 до цього договору.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Так умовами договору постачання, укладеного між сторонами, передбачено поставку позивачем відповідачу товару згідно специфікації № 1 та оплату відповідачем поставленого товару протягом 1 банківського дня на підставі виставленого рахунку.
Як встановлено судом, позивач, відповідно до договірних зобов'язань за договором постачання, поставив відповідачу товар на загальну суму 117 465 грн. 00 коп., що підтверджується підписаною з боку відповідача уповноваженою особою, без зауважень та заперечень, видатковою накладною.
Відповідач отриманий від позивача товар, у повному обсязі та в строки обумовлені договором, не оплатив (всього із посиланням на рахунок було сплачено 7 000 грн. 00 коп.), у зв'язку з чим, за ним виникла прострочена заборгованість перед позивачем у сумі 110 465 грн. 00 коп., яка позивачем заявлена до стягнення, як сума основного боргу.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтями 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Відповідно до чинного законодавства України, позовні заяви повинні подаватись до суду в разі порушення відповідачем законних прав та інтересів позивача. Тобто подання позовної заяви є способом захисту порушених прав та законних інтересів правомірної сторони.
Факт наявності простроченої заборгованості відповідача перед позивачем в заявленій до стягнення сумі 110 465 грн. 00 коп. підтверджений матеріалами справи.
Відповідач не спростував факт наявності спірної заборгованості перед позивачем, доказів відсутності чи погашення спірної заборгованості не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведено, і матеріалами справи підтверджується правомірність заявлених позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача 110 465 грн. 00 коп. заборгованості.
На підставі викладеного, суд задовольняє вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 110 465 грн. 00 коп.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір за позовом в сумі 2 209 грн. 30 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Константа-буд» (72313, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 103, код ЄДРПОУ 36210169, з рахунків, встановлених державним виконавцем при виконанні судового рішення у цій справі) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ідентифікаційний код НОМЕР_1, на рахунки встановлені державним виконавцем при виконанні судового рішення у цій справі) 110 465 (сто десять тисяч чотириста шістдесят п'ять) грн. 00 коп. заборгованості та 2 209 (дві тисячі двісті дев'ять) грн. 30 коп. судового збору. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення оформлено і підписано « 27» січня 2015 року.
Суддя О.І. Немченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2015 |
Оприлюднено | 29.01.2015 |
Номер документу | 42443547 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
О.І. Немченко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні